آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ولتاژ 110 ولت متناوب روی بدنه پاور

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
خازن كنار ترانس كه اوليه را به ثانويه وصل مي كند يك خازن بدون مرگ يا Ycapacitor است. اين خازنها مانع شناوري ولتاژ در ثانويه مي شود. اوليه بخاطر اتصال نول ترانس محله به زمين ولتاژ شناور ندارد اما ثانويه بدليل ول بودن و نداشتن اتصال زمين مي تواند تا چندين كيلوولت ولتاژ مشترك داشته باشد. منظور از ولتاژ مشترك ولتاژ بين دو سر خروجي ثانويه نيست. بلكه ولتاژ بين هر كدام از سرهاي ثانويه نسبت به زمين است.

مثلا ولتاژ ثانويه مي تواند نسبت به زمين چندين كيلوولت بشود و باعث تخليه خازني به اوليه و خرابي ترانس بشود. چون سازنده ها مطمئن نيستند شما بدنه ي PC‌ يا مصرف كننده هاي خود را به زمين وصل مي كنيد يا نه مجبورند اين حفاظت را اعمال كنند و فعلا اين خازن ها بهترين انتخابند. اين خازنها حتي در اثر تخليه ي الكتريكي بين دو صفحه ي آنها نمي سوزند.

اين خازن نوع خاصي از خازن است كه در اثر اتصال كوتاه يا تخليه ي قطبها نمي سوزد و بدبختانه در ايران به ندرت يافت مي شود. فرنگي ها آن را Y capacitor نام نهادند و به منظور ايمني ترانس سوئيچينگ استفاده مي شود. اگه طرف ثانويه اتصال زمين بگذاريد ديگر نيازي به اين خازن نداريد. اما اگر ثانويه شناور باشد ممكن است هر ولتاژي نسبت به اوليه بگيرد. حتي تا چند هزار ولت و بين اوليه و ثانويه يك تخليه ي الكتريكي مخرب اتفاق بيفتد.
جالب اينجاست كه بدون اين خازن هم منبع كار مي كنه اما اگه بسوزه يا نويز بالا باشه چاره اي جز استفاده از اين خازن نداريم.

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
سلام

البته کار درستی نیست
حکایت صاحب کاری است که به بنا میگه دیوار کج بنا کن که بنا نباید انجام بده
زیرا مسئولیت حوادث بعدی بعهده کاردان و بنا است و اگر دیوار روی کسی خراب بشه و منجر به قتل بشه صاحب کار میگه اگه من تخصص داشتم به شما رجوع نمیکردم و خودم بنایی میکردم

لذا اگر درخواست فعل غیر علمی و غیر فنی شد متخصص مربوطه مسئول است و نباید توجه کنه

فلذا این ادعا که فلانی گفت سرم را از بدنم جدا کن طوری نمیشه ، در صورت صحت هم ، ارتکاب قتل را توجیه نمیکنه و موجب سلب مسئولیت نمیشه

سپاس

استاد منو ترسوندید میشه بیتر راجع به عواقب این کار توضیح بدید؟

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
به نام خدا
خازن كنار ترانس كه اوليه را به ثانويه وصل مي كند يك خازن بدون مرگ يا Ycapacitor است. اين خازنها مانع شناوري ولتاژ در ثانويه مي شود. اوليه بخاطر اتصال نول ترانس محله به زمين ولتاژ شناور ندارد اما ثانويه بدليل ول بودن و نداشتن اتصال زمين مي تواند تا چندين كيلوولت ولتاژ مشترك داشته باشد. منظور از ولتاژ مشترك ولتاژ بين دو سر خروجي ثانويه نيست. بلكه ولتاژ بين هر كدام از سرهاي ثانويه نسبت به زمين است.

مثلا ولتاژ ثانويه مي تواند نسبت به زمين چندين كيلوولت بشود و باعث تخليه خازني به اوليه و خرابي ترانس بشود. چون سازنده ها مطمئن نيستند شما بدنه ي PC‌ يا مصرف كننده هاي خود را به زمين وصل مي كنيد يا نه مجبورند اين حفاظت را اعمال كنند و فعلا اين خازن ها بهترين انتخابند. اين خازنها حتي در اثر تخليه ي الكتريكي بين دو صفحه ي آنها نمي سوزند.

اين خازن نوع خاصي از خازن است كه در اثر اتصال كوتاه يا تخليه ي قطبها نمي سوزد و بدبختانه در ايران به ندرت يافت مي شود. فرنگي ها آن را Y capacitor نام نهادند و به منظور ايمني ترانس سوئيچينگ استفاده مي شود. اگه طرف ثانويه اتصال زمين بگذاريد ديگر نيازي به اين خازن نداريد. اما اگر ثانويه شناور باشد ممكن است هر ولتاژي نسبت به اوليه بگيرد. حتي تا چند هزار ولت و بين اوليه و ثانويه يك تخليه ي الكتريكي مخرب اتفاق بيفتد.
جالب اينجاست كه بدون اين خازن هم منبع كار مي كنه اما اگه بسوزه يا نويز بالا باشه چاره اي جز استفاده از اين خازن نداريم.

با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
رو یکی از خازن ها می نویسه Y رو یکی دیگه می نویسه X میشه علت این نام گذاری ها رو بفرمایید؟

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
رو یکی از خازن ها می نویسه Y رو یکی دیگه می نویسه X میشه علت این نام گذاری ها رو بفرمایید؟
به نام خدا
من تا حالا ندیدم اینجوری نام گذاری کنند

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
به نام خدا
من تا حالا ندیدم اینجوری نام گذاری کنند

رو نقشه مشخص کردم
روی سیلک بعضی بردها هم می نویسن
DPS-260-2A, ML4824, act.PFC.jpg

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
سلام

بله اینم میشه البته اگه نخواد از کامپیوترش استفاده کنه

سپاس

سلام
ببخشید استاد من قضیه رو نگرفتم
چرا اگه عایق کاری بشه نمشه از کامپیوتر استفاده کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام
ببخشید استاد من قضیه رو نگرفتم
چرا اگه عایق کاری بشه نمشه از کامپیوتر استفاده کرد؟

سلام

عزیزم درسته که در طراحی خطاهایی اتفاق میافته اما

اولا : همه طراحان چنین اشتباه بزرگی نمیکنند که بدون دلیل موجبات برق گرفتگی خفیفی را مهیا کنند و لذا ابتدا باید به اطلاعات ناچیز خودمان شک کنیم نه به طراح

ثانیا : با این کار پاور مذکور ، منبع نویز میشه و خرابکاری میکنه و حتی ممکنه در دستگاههای مجاور هم خرابکاری کنه شبیه ظهور نویز ریش تراش در تلویزیون مجاور

البته ممکنه در شرایطی قابل استفاده باشه اما عیبهای عجیب و غریبی بروز میکنه که به عقل جن نمیرسه و از عیب هایی است که پوست تعمیرکار بعدی کنده میشه تا پیداش کنه و شاید پیدا نکنه

سپاس

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
استاد یه سوال دیگه
وقتی کابل پاور (در حالی که به پاور وصل نیستو سرش آزاده) به برق وصل می کنی
ولتاژ ارت رو نسبت به نول اندازه می گیری یه چیزی نزدیک هفتاد تا نود ولت رو نشون می ده
اینو من تو سیم کشی ساختمون زمانی که برقو وصل کرده بودیم و هنوز چاه ارت نکنده بودیم و ارت آزاد بود هم می دیدم
علتشو میشه برام توضیح بدید
خودم فک می کنم یه جورایی مثل ترانس القا میشه
میشه مدل سازیش کنید
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
استاد یه سوال دیگه
وقتی کابل پاور (در حالی که به پاور وصل نیستو سرش آزاده) به برق وصل می کنی
ولتاژ ارت رو نسبت به نول اندازه می گیری یه چیزی نزدیک هفتاد تا نود ولت رو نشون می ده
اینو من تو سیم کشی ساختمون زمانی که برقو وصل کرده بودیم و هنوز چاه ارت نکنده بودیم و ارت آزاد بود هم می دیدم
علتشو میشه برام توضیح بدید
خودم فک می کنم یه جورایی مثل ترانس القا میشه
میشه مدل سازیش کنید
سپاس

سلام

در این خصوص اطلاعات جامعی ندارم اما در این حد میدونم که

ارت تمام دستگاهها ، نقطه مشابه و یکسانی نیست یعنی ارت در هر دستگاهی متناسب با طراحی و مدارش تعریف میشه که درصورت عدم استفاده از چاه ارت هم ، برق گرفتگی را خفیف تر و ولتاژهای ناخواسته و نویز را ضعیف تر کنه .

بنابرین با شیوه های متفاوتی منظور میشه
بعنوان مثال در دستگاههای الکتریکی فقط به بدنه فلزی دستگاه متصل میشه
در برخی از دستگاههای الکترونیکی از سر وسط دو خازن سری متصل به برق شهر استفاده میشه تا در بدترین شرایط هم برق گرفتگی با ولتاژ کم جون 110 ولت اتفاق بیافته .

در دستگاههای ایرانی هم استفاده نمیشه و زیادیه و اگه ببینیم حذفش میکنیم.

سپاس

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
سلام

در این خصوص اطلاعات جامعی ندارم اما در این حد میدونم که

ارت تمام دستگاهها ، نقطه مشابه و یکسانی نیست یعنی ارت در هر دستگاهی متناسب با طراحی و مدارش تعریف میشه که درصورت عدم استفاده از چاه ارت هم ، برق گرفتگی را خفیف تر و ولتاژهای ناخواسته و نویز را ضعیف تر کنه .

بنابرین با شیوه های متفاوتی منظور میشه
بعنوان مثال در دستگاههای الکتریکی فقط به بدنه فلزی دستگاه متصل میشه
در برخی از دستگاههای الکترونیکی از سر وسط دو خازن سری متصل به برق شهر استفاده میشه تا در بدترین شرایط هم برق گرفتگی با ولتاژ کم جون 110 ولت اتفاق بیافته .

در دستگاههای ایرانی هم استفاده نمیشه و زیادیه و اگه ببینیم حذفش میکنیم.

سپاس

با تشکر از توضیحاتتون
ولی منظورم سیم ارت بود نه ارت دستگاه
شما اینجوری فرض بفرمایید سه تا سیم داریم که دوتا شون به فازو نول وصل هستند که سرها شون هم آزاده و به جایی وصل نیست
سیم سوم هم هر دو سرش آزاد ولی چون کنار هم هستن ولتاژی رو سیم سوم ظاهرا القا میشه نسبت به نول هفتاد تا نود ولت برق داره

بالا