آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ گیری خازنهای محافظ لوازم برقی

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
درود،
علاوه بر ظرفیت( که با خازن سنج قابل اندازه گیری هست )
کمیت هایی مثل ESR ( که با ESR سنج قابل اندازه گیری هست )
و نشتی ( که با اهم متر قابل اندازه گیری هست ) هم مهم هستن.
البته لازم نیست دستگاه جدا برای هر مورد تهیه کنید، میتونید از مولتی تستر هایی که دوستمون معرفی کردن استفاده کنید.
ضمنا در اصل اسم خازن قرمز رنگ، پلی استر هست و نه سرامیکی.
درود بر شما. ممنون از اطلاعاتی که ارائه دادید و اصلاحِ اشتباهِ بنده. بی شک به یکی از این مولتی تسترها نیازمندم. چون نه تنها مولتی متر من ( ویکتور vc97 ) ، دقت لازم رو نداره ، بلکه در قسمت تست خازن ، بیشتر شبیه به اسباب بازی هست. خازن عدسی ۱۰۳ رو ۱۵ پیکو نشون میده. خازن عدسی ۱۰۴ رو ۶۵ پیکو نشون میده.البته میدونم که یک خازنِ عدسیِ بی کیفیتِ چینی ، دقیق نخواهد بود. ولی این مقدار تلورانس فک نمیکنم درست باشه.

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
درود،
علاوه بر ظرفیت( که با خازن سنج قابل اندازه گیری هست )
کمیت هایی مثل ESR ( که با ESR سنج قابل اندازه گیری هست )
و نشتی ( که با اهم متر قابل اندازه گیری هست ) هم مهم هستن.
البته لازم نیست دستگاه جدا برای هر مورد تهیه کنید، میتونید از مولتی تستر هایی که دوستمون معرفی کردن استفاده کنید.
ضمنا در اصل اسم خازن قرمز رنگ، پلی استر هست و نه سرامیکی
اگر فرصت داشتید راهنمایی بفرمایید : در مدارهایی مثلِ محافظ ولتاژ که هم اِسی و هم دی سی داریم ، کجاهای مدار اِ سی داریم و کجاها دی سی ؟ آیا بعد از پل دیود دیگه همش دی سی هست؟ آیا ممکنه میکروکنترلری با مصرفِ میلی ولت اِ سی داشته باشیم؟ این سوال رو برای انتخاب مودِ صحیحِ ولتاژ در مولتی متر پرسیدم. و اینکه اگر مثلا ولتاژ ۲۰ ولتی اِسی رو با دی سی اندازه بگیریم یا بالعکس ، مولتی متر ایراد پیدا میکنه ؟ یا اینکه عدد اشتباهی نمایش خواهد داد؟ پیشاپیش ممنون . بابت سوالهای پیش پا افتاده عذر خواهی میکنم.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
درود بر شما. ممنون از اطلاعاتی که ارائه دادید و اصلاحِ اشتباهِ بنده. بی شک به یکی از این مولتی تسترها نیازمندم. چون نه تنها مولتی متر من ( ویکتور vc97 ) ، دقت لازم رو نداره ، بلکه در قسمت تست خازن ، بیشتر شبیه به اسباب بازی هست. خازن عدسی ۱۰۳ رو ۱۵ پیکو نشون میده. خازن عدسی ۱۰۴ رو ۶۵ پیکو نشون میده.البته میدونم که یک خازنِ عدسیِ بی کیفیتِ چینی ، دقیق نخواهد بود. ولی این مقدار تلورانس فک نمیکنم درست باشه.
خواهش میکنم، نظر لطف شماست.
البته نه مولتی متر ویکتور VC97 اینقدر بی کیفیت هست و نه خازن ها آنقدر خطا دارن ، احتمالا مولتی متر شما مشکلی داره.
قطعات الکترونیکی مثل میکروکنترلر و آیسی و ترانزیستور و... نیازمند ولتاژ DC برای کارکرد هستن و ولتاژ AC ممکن هست باعث سوختن اونها بشه.
بله طبیعتا باید بعد از پل دیود ولتاژ DC وجود داشته باشه.
مولتی متر های اتورنج بستگی به مدل نسبت به انتخاب اشتباه رنج AC و DC ممکن هست حساس باشن.
اما معمولا در مولتی متر های معمولی این مشکل وجود نداره.

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
خواهش میکنم، نظر لطف شماست.
البته نه مولتی متر ویکتور VC97 اینقدر بی کیفیت هست و نه خازن ها آنقدر خطا دارن ، احتمالا مولتی متر شما مشکلی داره.
قطعات الکترونیکی مثل میکروکنترلر و آیسی و ترانزیستور و... نیازمند ولتاژ DC برای کارکرد هستن و ولتاژ AC ممکن هست باعث سوختن اونها بشه.
بله طبیعتا باید بعد از پل دیود ولتاژ DC وجود داشته باشه.
مولتی متر های اتورنج بستگی به مدل نسبت به انتخاب اشتباه رنج AC و DC ممکن هست حساس باشن.
اما معمولا در مولتی متر های معمولی این مشکل وجود نداره.
ممنون که جواب دادید . خازنهای ژاپنی رو درست اندازه میگیره. (البته اگه بشه به ۴۸/۵ میکرو فاراد نشون دادنِ ۴۷ میکرو فاراد ، بشه گفت درست). این مقدار تفاوت هم مشکل محسوب میشه؟ آیا یک مولتی متر که خودش ابزار دقیقه ، کالیبره میشه؟ ( مشخصا وی سی ۹۷). این گزینه ی نقل قول چیه؟ من نتونستم متوجه ش بشم؟ ببخشید که وقتتونو گرفتم.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
ممنون که جواب دادید . خازنهای ژاپنی رو درست اندازه میگیره. (البته اگه بشه به ۴۸/۵ میکرو فاراد نشون دادنِ ۴۷ میکرو فاراد ، بشه گفت درست). این مقدار تفاوت هم مشکل محسوب میشه؟ آیا یک مولتی متر که خودش ابزار دقیقه ، کالیبره میشه؟ ( مشخصا وی سی ۹۷). این گزینه ی نقل قول چیه؟ من نتونستم متوجه ش بشم؟ ببخشید که وقتتونو گرفتم.
تفاوت 1.5 میکروفارادی طبیعی هست.
مولتی متر ویکتور VC97 و حتی خیلی مولتی متر های دیگه قابلیت کالیبره ندارن ( اصولاً در طول عمر نباید نیازی به کالیبره داشته باشن )
گزینه نقل قول هم برای پاسخ چند شخص هست.

FFElectronic

کاربر
2007-12-06
7
16
سلام.
شبیه این برد رو تو محافظ پارت دیدم.
مشکل شما این بود که در روز چند بار ریست میشه؟ یعنی در حالت عادی همه چی درسته؟؟؟؟
اگه اینطوری است: ولتاژ خازن صافی رو اندازه گیری کنید احتمالا حدود 25 ولت در حالت غیر فعال و حدود 15 در حالت کار باشه.. عیوب احتمالی خازن اصلی، خازن صافی تغذیه و نهایت خازن صافی خط تست می تونه باشه.
نقشه شماتیک این مدار در کتاب محافظ یخچال بخش محافظ دیجیتالی منتشر شده است.

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
سلام.
مشکل شما این بود که در روز چند بار ریست میشه؟ یعنی در حالت عادی همه چی درسته؟؟؟؟
اگه اینطوری است: ولتاژ خازن صافی رو اندازه گیری کنید احتمالا حدود 25 ولت در حالت غیر فعال و حدود 15 در حالت کار باشه.. عیوب احتمالی خازن اصلی، خازن صافی تغذیه و نهایت خازن صافی خط تست می تونه باشه.
درود بر شما .

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
سلام.
درود بر شما . منظورم از در طولِ روز ، در طولِ زمان استفاده ی پر مصرف بود. شبها که دستگاهها خاموش بودن و نوسانی هم وجود نداشت ، مشکلی نبود. با راهنمایی دوستان ، چندتا خازن و مقاومت رو شناختم و تعویض کردم ، مشکل برطرف شد. ممنون از راهنمایی شما.

بالا