آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ گیری خازنهای محافظ لوازم برقی

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
51
43
ایران
درود خدمت عزیزان
عکسهای زیر متعلق به یک دستگاه محافظ ولتاژ لوازم برقی هست. به دلیل ریست شدنِ چندین بار در طول روز ، بازش کردم. ( مبتدی هستم و فقط یک مولتی متر دارم ). خازن ها و مقاومتها رو از روی بورد در اوردم و تست کردم. همگی سالم بودند. ( مقدار مولتی متر با اطلاعاتشون تطابق داشت ). وقتی ولتاژ دو سر خازنی که در عکس با فلش ابی رنگ مشخص کردم ، گرفتم ، ۷۵ ولت بود. مشخصات خازن های اطرافش رو روی عکس نوشتم. لطفا راهنمایی بفرمایید : آیا این ولتاژ طبیعیه یا مشکلی وجود دارد؟ و اگر قطعه ای در مدار خراب بشه ، آیا میشه با اطمینان گفت که حتما قطعات دیگری هم خراب شده که منجر به خرابیِ این قطعه شده؟ممنون از راهنمایی .

پیوست‌ها

• 923.2 کیلوبایت بازدیدها: 54
  • 398.4 کیلوبایت بازدیدها: 46

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
درود بر شما
اون خازن رو تو عکس روش نوشتید 30 ولت 3.3 میکرو فاراد حالا اینکه با مولتی متر ولتاژش رو اندازه گرفتید 70 ولت بود صد در صد جواب سوالتون که پرسیدید این مقدار طبیعی هست یا نه باید گفت خیر طبیعی نیست .احتمال زیاد خازن پلی استر بزرگ که زدید 600 /1 خرابه خازنی هم که الان 70 ولت روش هست رو هم تعویض کنید تا بعد مجدد دوباره کاری نشه .
در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر لطفا عکس واضح با کیفیت از بالا و روی برد به اضافه عکس از پشت برد قرار بدید

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
51
43
ایران
درود بر شما
اون خازن رو تو عکس روش نوشتید 30 ولت 3.3 میکرو فاراد حالا اینکه با مولتی متر ولتاژش رو اندازه گرفتید 70 ولت بود صد در صد جواب سوالتون که پرسیدید این مقدار طبیعی هست یا نه باید گفت خیر طبیعی نیست .احتمال زیاد خازن پلی استر بزرگ که زدید 600 /1 خرابه خازنی هم که الان 70 ولت روش هست رو هم تعویض کنید تا بعد مجدد دوباره کاری نشه .
در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر لطفا عکس واضح با کیفیت از بالا و روی برد به اضافه عکس از پشت برد قرار بدید
درود . وقتی ظرفیت خازن تغییر نکرده ، چه پارامتر دیگه ای وجود داره که نشون دهنده ی خرابیِ خازن هست؟ چجوری اون پارامتر رو چک میکنند؟

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
منظورتون تعویض خازنی هست که الان 70 ولت روش هست و گفتم تعویضش کنید؟ اگر پاسخ مثبت هست من بخاطر اینکه ولتاژ خازن رو نوشتید روش زده 30 ولت اما این مدت داشته 70 ولت میومده روش گفتم تعویض کنید که احیانا اگر بلایی سرش اومده و فعلا مشکل ساز نشده بعد از بستن دستگاه و چند روزی کار کردن مجددا مجبور به باز کردن نشید .
بله شما با مولتی متری که گفتید در اختیار دارید فکر نکنم ای اس آر خازن رو بتونید چک کنید اکثر مولتی مترهای رایج که تست خازن دارن نهایتا فقط خود ظرفیت خازن رو میتونن نشون بدن اما در مورد esr خازن از تسترهای قطعات مثل تستر t4 یا t7 باید استفاده کرد. اگر هم منظورتون خازن پلی استر بود لطفا اول عکس از برد و پشت برد بصورت واضح و کامل قرار بدید تا بعد...

آخرین ویرایش:

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
51
43
ایران
منظورتون تعویض خازنی هست که الان 70 ولت روش هست و گفتم تعویضش کنید؟ اگر پاسخ مثبت هست من بخاطر اینکه ولتاژ خازن رو نوشتید روش زده 30 ولت اما این مدت داشته 70 ولت میومده روش گفتم تعویض کنید که احیانا اگر بلایی سرش اومده و فعلا مشکل ساز نشده بعد از بستن دستگاه و چند روزی کار کردن مجددا مجبور به باز کردن نشید .
بله شما با مولتی متری که گفتید در اختیار دارید فکر نکنم ای اس آر خازن رو بتونید چک کنید اکثر مولتی مترهای رایج که تست خازن دارن نهایتا فقط خود ظرفیت خازن رو میتونن نشون بدن اما در مورد esr خازن از تسترهای قطعات مثل تستر t4 یا t7 باید استفاده کرد. اگر هم منظورتون خازن پلی استر بود لطفا اول عکس از برد و پشت برد بصورت واضح و کامل قرار بدید تا بعد...
متاسفانه حداکثر کیفیت عکسی که گوشی من مییگره ، همینقدر هست.ولی سایه ها کمتر شد و عکس از پشت بُرد هم اپلود کردم.

پیوست‌ها

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
بسیار هم عالی اتفاقا کیفیت عکس ها خوبه شما اگه تستر قطعات مثل t4 یاt7 دارید اول خازن پلی استر بزرگ راتست کن یا اگر تستر ندارید شاید بین قطعات یا دیگر وسایل به درد نخور یا خراب منزل یا کارگاه نمونه این خازن رو داشته باشید تعویضش کنید ببینید ولتاژ 2 سر اون خازن الکترولیت که عوض 30 ولت 75 ولت داشت هم اگر طبیعی شد همین خازن را هم عوض کنید که بعدا دوباره کاری نشه مقاومت ها راهم که فرمودید تست کردید سالم بودند این اضافه ولتاژ الان احتمال زیاد به همون خازن پلی استر بزرگ ربط داره اگر مقاومتی خراب یا تغییر اهم نداده ضمنا دقت کنید که چند تا از مقاومت ها 5 خط هستن و 5 نوار رنگی دارن که خوندن مقدار اون ها از روی رنگ ها با مقاومت 4 خط استانداردش فرق داره

آخرین ویرایش:

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
51
43
ایران
خازنهای الکترولیتی و سرامیک و مقاومتهای اطرافش رو تهیه و تعویض کردم. ولتاژ اون خازن که ۷۵ ولت بود ، به ۲۵ ولت کاهش پیدا کرد. فردا بذارم زیر بار که تست هم شده باشه. سپاسگزار از اینکه وقت گذاشتید و راهنمایی فرمودین.

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
درود . وقتی ظرفیت خازن تغییر نکرده ، چه پارامتر دیگه ای وجود داره که نشون دهنده ی خرابیِ خازن هست؟ چجوری اون پارامتر رو چک میکنند؟
درود،
علاوه بر ظرفیت( که با خازن سنج قابل اندازه گیری هست )
کمیت هایی مثل ESR ( که با ESR سنج قابل اندازه گیری هست )
و نشتی ( که با اهم متر قابل اندازه گیری هست ) هم مهم هستن.
البته لازم نیست دستگاه جدا برای هر مورد تهیه کنید، میتونید از مولتی تستر هایی که دوستمون معرفی کردن استفاده کنید.
ضمنا در اصل اسم خازن قرمز رنگ، پلی استر هست و نه سرامیکی.

بالا