آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ولتاژ تغذیه لامپ LED سقفی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
من که توی پست شماره 6 خدمتتون عرض کرده بودم که باید خازنها رو کم کنید تا مقاومت بیشتر بشه و ولتاژ روی ال ای دی ها کم بشه نه اینکه با اضافه کردن خازن موازی و در نتیجه کاهش مقاومت، سبب افزایش ولتاژ ال ای دی ها بشیم که خ

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
از تجربیات با دلیل و منطق صحیح درست استفاده کنیم .
نقل قول 1 :
-مقاومت معادل خازن = (2*Pi*f*C)/1
یعنی هرچی ظرفیت خازن(C) بیشتر بشه مقاومتش کمتر میشه.
درست
یه قاعده دیگه توی خازنها اینه که اگه دو تا خازن با هم موازی بشن ظرفیت معادلشون برابر جمع ظرفیت خازنها است درست ( مانند سری شدن مقاومتها- اما مسله اینجاست که رفتار خازنها برعکس مقاومتهاست بدلیل تاخیر و جلو بودن فاز در جریان و ولتاژ) بنابراین چون ظرفیت چند خازن موازی از ظرفیت هر کدومشون بیشتره پس مقاومت معادل آنها کمتر از مقاومت معادل تک تک خازنهاست. اما ایشون در حقیقت جریان کم میارند که در اصطلاحات روزمره به واژه ولتاژ بسنده میشه ....

جناب شوکول با تشکر از فعالیتهای شما ... اما این نقل قول شما را دو باره اینجا میزارم خودتون طبق همین فرمول و توضیحی که گذاشتین یک بار دیگر خودتون تحلیل کنید تا به این نتیجه برسید که هر چه ظرفیت خازن بیشتر بشه مقاومت ان در چنین مدار سری کمتر خواهد شد که موجب افت توان یا بهتر بگم در واقع جریان کم میارن به عبارتی ساده تر { رابطه مقاومت راکتانسی خازن XC با با مقاومت ظاهری ان Z مستقیم خواهد بود.
نقل قول 2:
- آقا مهران میفرمایند که براساس تجربه و دانششون، پر پر زدن ال ای دی ها نشانه زیاد بودن ولتاژه و شما برخلاف ایشون فرمودین که ایشون ولتاژ کم میارن. میشه توضیح بدین و بفرمایین کدوم درسته؟
بنده تا بحال ندیدم که اگر ولتاژ ال ای دی بیشتر از حد معمول باشه با پرپر زدن بسوزه ممکنه ایشون در نوع خاصی از ال ای دی تجربه کرده اند - میدانید که ال ای دی هایی در بازار موجود هستند که داخل محفظه خود مداراتی از قبیل چشمک زن و..... دارند که در این صورت ممکنه بعد از شروع بکار عادی { چشمک زن } بدلیل اضافی ولتاژ بسوزه که امری عادی میباشد .
مطلب مورد بحث ما در این تاپیک همون ال ای دی های رایج سفید لیزری یا معمولی هستش که در این مورد فرمایش این دوستمون صدق نمیکنه اگر دلیل علمی و موجهی دارند باید خودشون پاسخگو باشند .......
اگر دلایل کافی ومفید واقع نشد بیشتر در خدمتون خواهم بود .
موفق باشید .

با سلام خدمت استاد رجبی عزیز و تشکر بابت بذل عنایت به بنده.
در مورد نقل قول 1:
راستش بعد از مطالعه متن شما تفاوتی بین نظر خودم و فرمایش شما ندیدم به جز یه مورد، اون هم این که فرمودین

اما ایشون در حقیقت جریان کم میارند که در اصطلاحات روزمره به واژه ولتاژ بسنده میشه ....
آیا شما با این نظر موافقید که «با توجه به کاهش مقاومت معادل مدار(در اثر موازی کردن خازنهای بیشتر) جریان مدار افزایش پیدا میکنه»؟ یعنی میخواستم دلیل این جمله رو بیشتر توضیح بدین که فرمودین:

هر چه ظرفیت خازن بیشتر بشه مقاومت ان در چنین مدار سری کمتر خواهد شد که موجب افت توان یا بهتر بگم در واقع جریان کم میارن
قسمت اولش درست یعنی هر چه ظرفیت خازن بیشتر بشه مقاومت آن در مدار سری کمتر خواهد شد اما این چطور سبب افت جریان میشه؟ با توجه به اینکه مدار سری هست و کاهش مقاومت سری در مدار سبب افزایش جریان میشه نه کاهش اون. جمله بعدی هم که فرمودین

رابطه مقاومت راکتانسی خازن XC با با مقاومت ظاهری ان Z مستقیم خواهد بود.
مؤید همین مطلبه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
در مورد نقل قول 2:
بسیار متشکرم و منتظر توضیحات آقا مهران هستم.

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام :
در پاسخ قبلی شما به این جمله بنده توجه نکردین { یکی یکی به موازات ان سه خازن اضافه کنید تا وقتیکه نور روشنایی ال ای دی ها قابل قبول بشه { ممکنه با یک عدد اضافه کردن به نتیجه برسید وگرنه به تعداد مورد نیاز ادامه دهید } متاسفم که موجب خسارتی شدید!!!
اینکه چرا ال ای دی ها چشمک میزدند دلیلش هم اشاره کرده بودم که ولتاژ کم میارید و انچه موجب روشن شدن لحظه ای انها میشه جمع شدن ولتاژ برق شهر در خازن 22 میکرو هستش که به محض رسیدن ولتاژ به استانه کافی - ال ای دی ها - روشن میشه اما چون همینکه این ولتاژ زیر بار مصرف قرار میگیره در نتیجه موجب کاهش ان شده و خازنهای مورد اشاره { سه تایی }تحمل جریان عبوری کافی برای ادامه روشنایی را ندارد و همچنین اینکه با اضافه نمودن خازنهایی به این مجموعه اینبار موجب شدت روشنایی و منجر به سوختن انها شده - دلیلی کافی برای ادعا می باشد و..... لینک فوق در منابع تغذیه در بخش اموزشی گام به گام اپلود شده { به خاطرمبحث چند سال قبل }که در حال حاضر حضور ذهنی دقیقی ندارم بگردید حتما پیدا خواهید کرد بنده هم سعی میکنم بیشتر در خدمتون باشم .در یک جستجو این لینکها پیدا کردم مطالعه کنید : منبع تغذیه بدون ترانس IRANTK.IR‬‎ - Google Search
موفق باشید .

سلام اقای رجبی

خیلی مچکرم بابت راهنمایی بسیار کامل و دقیق شما واقعا خیلی نکته های مهمی رو عنوان کردید تشکر و سپاس فراوان

عیبی نداره که سوخت تجربه میشه واسم ولی این بار اگه بسوزه دیگه ال ای دی ندارم عوض کنم

انبار علاوه بر 3 خازن 105 که روی مدار بود یکی یکی خازن 680 نانو فاراد را اضافه میکنم تا نور ثابت شود

سوال

بابد ولتاژ سر هر ال ای دی 3 ولت افت کند درسته؟ (برای من 3.7 ولت افت کرده بود با اضافه کردن 3 خازن 680 نانو فاراد)

بابت راهنمایی شما و وقتی که گذاشتید گشتید و لینک را پیدا کردید بسیار بسیار فروان تشکر میکنم
به همچین استاد هایی که وقت میگذارند و موارد مهم در تعمیرات رو انقدر مفهومی و دقیق توضیح میدهند افتخار میکنم :rose:

از تجربیات با دلیل و منطق صحیح درست استفاده کنیم .
نقل قول 1 :
-مقاومت معادل خازن = (2*Pi*f*C)/1
یعنی هرچی ظرفیت خازن(C) بیشتر بشه مقاومتش کمتر میشه.
درست
یه قاعده دیگه توی خازنها اینه که اگه دو تا خازن با هم موازی بشن ظرفیت معادلشون برابر جمع ظرفیت خازنها است درست ( مانند سری شدن مقاومتها- اما مسله اینجاست که رفتار خازنها برعکس مقاومتهاست بدلیل تاخیر و جلو بودن فاز در جریان و ولتاژ) بنابراین چون ظرفیت چند خازن موازی از ظرفیت هر کدومشون بیشتره پس مقاومت معادل آنها کمتر از مقاومت معادل تک تک خازنهاست. اما ایشون در حقیقت جریان کم میارند که در اصطلاحات روزمره به واژه ولتاژ بسنده میشه ....

جناب شوکول با تشکر از فعالیتهای شما ... اما این نقل قول شما را دو باره اینجا میزارم خودتون طبق همین فرمول و توضیحی که گذاشتین یک بار دیگر خودتون تحلیل کنید تا به این نتیجه برسید که هر چه ظرفیت خازن بیشتر بشه مقاومت ان در چنین مدار سری کمتر خواهد شد که موجب افت توان یا بهتر بگم در واقع جریان کم میارن به عبارتی ساده تر { رابطه مقاومت راکتانسی خازن XC با با مقاومت ظاهری ان Z مستقیم خواهد بود.
نقل قول 2:
- آقا مهران میفرمایند که براساس تجربه و دانششون، پر پر زدن ال ای دی ها نشانه زیاد بودن ولتاژه و شما برخلاف ایشون فرمودین که ایشون ولتاژ کم میارن. میشه توضیح بدین و بفرمایین کدوم درسته؟
بنده تا بحال ندیدم که اگر ولتاژ ال ای دی بیشتر از حد معمول باشه با پرپر زدن بسوزه ممکنه ایشون در نوع خاصی از ال ای دی تجربه کرده اند - میدانید که ال ای دی هایی در بازار موجود هستند که داخل محفظه خود مداراتی از قبیل چشمک زن و..... دارند که در این صورت ممکنه بعد از شروع بکار عادی { چشمک زن } بدلیل اضافی ولتاژ بسوزه که امری عادی میباشد .
مطلب مورد بحث ما در این تاپیک همون ال ای دی های رایج سفید لیزری یا معمولی هستش که در این مورد فرمایش این دوستمون صدق نمیکنه اگر دلیل علمی و موجهی دارند باید خودشون پاسخگو باشند .......
اگر دلایل کافی ومفید واقع نشد بیشتر در خدمتون خواهم بود .
موفق باشید .

چیزی که من فهمیدم

اگر خازن 2.2 میکرو فاراد داشته باشیم با ولتاژ 10 ولت اگر خازن را سری ببندیم ولتاژ جمع آن ها میشود 20 ولت و مقدار ظرفیت هم میشود 0.90 میکروفاراد
اگه همین خازن را موازی ببندیم ولتاژ میشود همان 10 ولت ظرفیت میشود 4.4 میکرو فاراد
و مقدار مقاومت خازن در سری: جمع کل مقدار مقاومت خازن ها از مقدار مقاومت هر خازن کمتر است و برای موازی هم بلعکس
سوال
مقدار مقاومت خازن رو باید چه جوری بدست آورد؟؟؟ ایا با اهمتر امکان پذیر است و شنیده ام که برای تست خازن علاوه بر سالم بودن ظرفیت باید مقدار مقاومت ان هم درست باشد سوال دوم اینکه مقدار مقاومت باید چقدر باشد که متوجه شویم خازن سالم است

سوال سوم اینکه این فرمول ها در سری وموازی در خازن سرامیکی هم صدق میکند؟
امید وارم که درست گفته باشم و این بحث هم جدای موضوع تایپیک گفتم امید وارم که مدیران ویرایش نکنند

-----------------------------------------------------

بله من به چشم دیده ام ال ای دی پر پر میزده
به عنوان مثال
ال ای دی کیلومتر ماشین که رنگی کردم یعنی از سبز به سفید از همین نوع ال ای دی ها بعد از مدتی یکیشون شروع به پر پر زدن کرد
و بعد روشن نشد (البته فکر میکنم به این دلیل پر پر میزد که خوب لحیم نشده بود)

اما مورد دوم از این ال ای دی اس ام دی های 50 وات پرژکتورهای تابلو ها بود که یک ردیف ان سوخته بود و بقیه ال ای دی های ظان پر پر میزد حتی بنده هم ال ای دی رو با منبع تست کردم دیدم بازم پر پر میزد که تعویض نمودم درست شد
به مشتری هم گفتم که یک نمونه لامپ مانند همین از ساختمان باز کند و بیاورد که ببینم فابریک چه خازن هایی هست که همونا رو قرار بدم به دلیل اینکه اگر بخوام تجربه تست کنم بسوزد دیگر ال ای دی از این نوع ندارم:yes:
تشکر و درود فراوان:thanx:#$V686

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
اگر خازن 2.2 میکرو فاراد داشته باشیم با ولتاژ 10 ولت اگر خازن را سری ببندیم ولتاژ جمع آن ها میشود 20 ولت و مقدار ظرفیت هم میشود 0.90 میکروفاراد
اگه همین خازن را موازی ببندیم ولتاژ میشود همان 10 ولت ظرفیت میشود 4.4 میکرو فاراد
مقدار ظرفیت معادل دو خازن سری با فرض مطرح شده برابر 1.1 خواهد بود. بقیه درسته

و مقدار مقاومت خازن در سری: جمع کل مقدار مقاومت خازن ها از مقدار مقاومت هر خازن کمتر است و برای موازی هم بلعکس
سوال
مقدار مقاومت خازن رو باید چه جوری بدست آورد؟؟؟
با توجه به رابطه زیر
Untitled.png
هرچه ظرفیت معادل خازنها (c) بیشتر شود، مقاومت معادل آنها کمتر شده و بالعکس. در فرض شما، با توجه به اینکه ظرفیت معادل در خازنهای سری از ظرفیت هر یک از خازنها کمتر است در نتیجه مقاومت معادل آنها بیشتر خواهد بود.

سوال سوم اینکه این فرمول ها در سری وموازی در خازن سرامیکی هم صدق میکند؟
بله در سرامیکی هم صدق میکنه.
کماکان منتظر راهنمایی استاد رجبی عزیز هستیم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام خدمت استاد رجبی عزیز و تشکر بابت بذل عنایت به بنده.
در مورد نقل قول 1:
راستش بعد از مطالعه متن شما تفاوتی بین نظر خودم و فرمایش شما ندیدم به جز یه مورد، اون هم این که فرمودین

آیا شما با این نظر موافقید که «با توجه به کاهش مقاومت معادل مدار(در اثر موازی کردن خازنهای بیشتر) جریان مدار افزایش پیدا میکنه»؟ یعنی میخواستم دلیل این جمله رو بیشتر توضیح بدین که فرمودین:

قسمت اولش درست یعنی هر چه ظرفیت خازن بیشتر بشه مقاومت آن در مدار سری کمتر خواهد شد اما این چطور سبب افت جریان میشه؟ با توجه به اینکه مدار سری هست و کاهش مقاومت سری در مدار سبب افزایش جریان میشه نه کاهش اون. جمله بعدی هم که فرمودین

مؤید همین مطلبه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.
در مورد نقل قول 2:
بسیار متشکرم و منتظر توضیحات آقا مهران هستم.
با سلام :
نقل قول 1: راستش بعد از مطالعه متن شما تفاوتی بین نظر خودم و فرمایش شما ندیدم

در تحلیل ها و ارایه فرمولها توسط جنابعالی دقیقا مطالب صحیح و پذیرفته شده هستند و هدف بنده به نوعی {احتمالا به زبانی ساده تر } تکراری از همون مباحث میباشند .
نقل قول 2 : آیا شما با این نظر موافقید که «با توجه به کاهش مقاومت معادل مدار(در اثر موازی کردن خازنهای بیشتر) جریان مدار افزایش پیدا میکنه»؟ بله دقیقا همینطور هست و اصلهای پذیرفته شده ...
نقل قول 3 :
میخواستم دلیل این جمله رو بیشتر توضیح بدین که فرمودین......:
این مطلب را وقتی نوشتم که مسله تقدم و تاخیر در فاز به طور خلاصه {جهت یاداوری } را مطرح کردم که دلیل اصلی {تغارضی در بین نیست فقط نظر بود } نظرات بین بنده و شما به نظر میرسد دلایلی که بر کم بودن و جریان از قول بنده در پاسخ و اعمال ولتاژ اضافی به ال ای دی ها از نظر شما :
در تحلیل مدارات ابتدا باید AC / DC مدار را درنظر بگیرید و انگاه تشابهات و تناقض های رفتاری را در تحلیل و بکار گیری فرمولها وارد مسله کرد یک مقاومت اهمی فقط یک مقاومتی هست که در جریان DC از خود نشان میدهد و به زبانی ساده تر همون مقدار اهمی خوانده شده که میتوان توسط یک اهمتر اندازه گرفت ودر مدارات AC / DC بکار بست اما یک مقاومتی که خازن در برابر جریان AC / DC از خود نشان میدهد ایا برابرند ؟؟؟ و این امکان وجود دارد که توسط یک اهمتر معمولی مقدار انرا اندازه گرفت ؟؟؟ و ...... بنابراین سعی کنیم نکات فوق را در تحلیل و بکارگیری عملی مراعات کنیم تا نتیجه درست و انطباق علمی و عملی بدست بیاریم ......
- واما هدف اصلی بنده از درج این مطالب با تشریحی ساده خدمت دوستان تقدیم میکنم :
1= مقاومت های اهمی در مدارات AC / DC رفتاری مشابه دارند و هدف استفاده از انها صرفا کنترل و محدود سازی جریان { توجه فرمایید که فقط جریان }کاربرد دارند وبا اهمتر میتوان اندازه اهمی انرا گرفت ودر فرمولها فقط با R و در کل یک مدار با Z که مشخصه امپدانس نمایش داده میشود این نوع مقاومتها در مدار ربطی به کنترل ولتاژ ندارند مگر فقط در محدوده عملکرد هر مقاومت نسبت به تحمل ولتاژ تحت بار ان مقاومت ... {ولتاژ کاری مقاومت } طبق فرمول محاسبه میگردد R=V / I
2= در مدارات AC با انواع مقاومت هایی مواجه هستیم که حاصل از عمکرد تاثیر سیم پیچ و بوبین Z ... {اندوکسیونی XL راکتانسی}و مقاومت خازنی {CX } که اهم و مقدار انرا نمیتوان با اهمتر معمولی گرفت { برای اندازه گیری مقدار این نوع مقاومت ها از ابزارهایی مانند RCM و CSRM و LCR.... استفاده میشود } تاثیر این نوع مقاومت در یک مدار AC خیلی پیچیده تر و کلی وابسته به نوع عملکرد مدار اعم از تطبیق امپدانس مچینگ یا رزونانس تشدید یا تولید ...و اوسیلاتور و.... صافیها ...که نحوه محاسبه ان همون فرمول که قبلا اشاره شد XC=1/2PF C / L
پس در تحلیل و بکارگیری یک مقاومت به همراه خازن بدون در نظر گرفتن مطالب خلاصه وار بالا در جریان های مختلف نتایج غیر واقعی خواهد داد ......
- و در مورد چرایی استفاده از خازن سری در این مدارات صرفا کم کردن حجمی مکانی و وزنی و مقرون به صرف بودن اقتصادی .....نسبت به ترانس کاهنده میباشد ...
نحوه محاسبه چنین خازنهایی را قبلا در بخش های اموزشی به تشریح و واضح اورده ام و در صورتیکه پیدا نکردید پیام بزارید در خدمتم .
---- نوع ال ای دی مصرفی که با اضافه ولتاژ چشمک میزنه با شماره و یا دیتا شیت بزارید تا مطالعه کنیم .
با تشکر
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام :
نقل قول 1: راستش بعد از مطالعه متن شما تفاوتی بین نظر خودم و فرمایش شما ندیدم

در تحلیل ها و ارایه فرمولها توسط جنابعالی دقیقا مطالب صحیح و پذیرفته شده هستند و هدف بنده به نوعی {احتمالا به زبانی ساده تر } تکراری از همون مباحث میباشند .
نقل قول 2 : آیا شما با این نظر موافقید که «با توجه به کاهش مقاومت معادل مدار(در اثر موازی کردن خازنهای بیشتر) جریان مدار افزایش پیدا میکنه»؟ بله دقیقا همینطور هست و اصلهای پذیرفته شده ...
نقل قول 3 :
میخواستم دلیل این جمله رو بیشتر توضیح بدین که فرمودین......:
این مطلب را وقتی نوشتم که مسله تقدم و تاخیر در فاز به طور خلاصه {جهت یاداوری } را مطرح کردم که دلیل اصلی {تغارضی در بین نیست فقط نظر بود} نظرات بین بنده و شما به نظر میرسد دلایلی که بر کم بودن و جریان از قول بنده در پاسخ و اعمال ولتاژ اضافی به ال ای دی ها از نظر شما :
در تحلیل مدارات ابتدا باید AC / DC مدار را درنظر بگیرید و انگاه تشابهات و تناقض های رفتاری را در تحلیل و بکار گیری فرمولها وارد مسله کرد یک مقاومت اهمی فقط یک مقاومتی هست که در جریان DC از خود نشان میدهد و به زبانی ساده تر همون مقدار اهمی خوانده شده که میتوان توسط یک اهمتر اندازه گرفت ودر مدارات AC / DC بکار بست اما یک مقاومتی که خازن در برابر جریان AC / DC از خود نشان میدهد ایا برابرند ؟؟؟ و این امکان وجود دارد که توسط یک اهمتر معمولی مقدار انرا اندازه گرفت ؟؟؟ و ...... بنابراین سعی کنیم نکات فوق را در تحلیل و بکارگیری عملی مراعات کنیم تا نتیجه درست و انطباق علمی و عملی بدست بیاریم ......
- واما هدف اصلی بنده از درج این مطالب با تشریحی ساده خدمت دوستان تقدیم میکنم :
1= مقاومت های اهمی در مدارات AC / DC رفتاری مشابه دارند و هدف استفاده از انها صرفا کنترل و محدود سازی جریان { توجه فرمایید که فقط جریان }کاربرد دارند وبا اهمتر میتوان اندازه اهمی انرا گرفت ودر فرمولها فقط با R و در کل یک مدار با Z که مشخصه امپدانس نمایش داده میشود این نوع مقاومتها در مدار ربطی به کنترل ولتاژ ندارند مگر فقط در محدوده عملکرد هر مقاومت نسبت به تحمل ولتاژ تحت بار ان مقاومت ... {ولتاژ کاری مقاومت } طبق فرمول محاسبه میگردد R=V / I
2= در مدارات AC با انواع مقاومت هایی مواجه هستیم که حاصل از عمکرد تاثیر سیم پیچ و بوبین Z ... {اندوکسیونی XL راکتانسی}و مقاومت خازنی {CX } که اهم و مقدار انرا نمیتوان با اهمتر معمولی گرفت { برای اندازه گیری مقدار این نوع مقاومت ها از ابزارهایی مانند RCM و CSRM و .... استفاده میشود } تاثیر این نوع مقاومت در یک مدار AC خیلی پیچیده تر و کلی وابسته به نوع عملکرد مدار اعم از تطبیق امپدانس مچینگ یا رزونانس تشدید یا تولید ...و اوسیلاتور و.... صافیها ...که نحوه محاسبه ان همون فرمول که قبلا اشاره شد XC=1/2PF C / L
پس در تحلیل و بکارگیری یک مقاومت به همراه خازن بدون در نظر گرفتن مطالب خلاصه وار بالا در جریان های مختلف نتایج غیر واقعی خواهد داد ......
- و در مورد چرایی استفاده از خازن سری در این مدارات صرفا کم کردن حجمی مکانی و وزنی و مقرون به صرف بودن اقتصادی ..... میباشد ...
نحوه محاسبه چنین خازنهایی را قبلا در بخش های اموزشی به تشریح و واضح اورده ام و در صورتیکه پیدا نکردید پیام بزارید در خدمتم .
نوع ال ای دی مصرفی که با اضافه ولتاژ چشمک میزنه با شماره و یا دیتا شیت بزارید تا مطالعه کنیم .
با تشکر
موفق باشید .

سلام مجدد خدمت استاد عزیزم. از اینکه با فرمایشات خود اعتبار اندوخته های علمی مرا بیشتر کرده و اعتماد مرا به آنها افزون کردید بسیار سپاسگزار و ممنونم. فرمایشات شما کاملاً منطبق با آموزه های قبلی بنده است و از این بابت که دانش ناچیزم توسط استاد بزرگی مانند شما تأیید می شود بسیار خوشحالم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
سلام مجدد خدمت استاد عزیزم. از اینکه با فرمایشات خود اعتبار اندوخته های علمی مرا بیشتر کرده و اعتماد مرا به آنها افزون کردید بسیار سپاسگزار و ممنونم. فرمایشات شما کاملاً منطبق با آموزه های قبلی بنده است و از این بابت که دانش ناچیزم توسط استاد بزرگی مانند شما تأیید می شود بسیار خوشحالم .
با سلام :
متقابلا با تشکر از ارایه فرمول و نظرات شما دوست عزیز :
بله تمام فرمول و نظرات این پست از دیدگاه یک مدار با جریان متناوب {AC} میباشد انتظار دارم همین مدار را در جریانهای DC نیز تحلیل نمایید .
میدانید که موضوع و مبحث این پست از هر دو دیدگاه باید بررسی شود بعبارتی از ورودی برق شهرتا دیود پل وخازن صافی 22 میکروفاراد با جریان AC مابعدش تا ال ای دی ها برای جریان DC طراحی شده ....
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام :
متقابلا با تشکر از ارایه فرمول و نظرات شما دوست عزیز :
بله تمام فرمول و نظرات این پست از دیدگاه یک مدار با جریان متناوب {AC} میباشد انتظار دارم همین مدار را در جریانهای DC نیز تحلیل نمایید .
میدانید که موضوع و مبحث این پست از هر دو دیدگاه باید بررسی شود بعبارتی از ورودی برق شهرتا دیود پل وخازن صافی 22 میکروفاراد با جریان AC مابعدش تا ال ای دی ها برای جریان DC طراحی شده ....
موفق باشید .

Untitled2.jpg
طبق دستور شما تحلیل DC مدار(به شکل مبتدی) خدمت استاد عزیز و دوستان محترم:
طبق شکل، و در تأیید فرمایش شما، ولتاژ AC برق شهر بعد از عبور از مجموعه خازنها و سپس پل دیود، یکسو شده و توسط خازن الکترولیتی صاف میگردد. میزان ولتاژ دو سر خازن که همان ولتاژ DC مورد نیاز برای روشن کردن LEDهاست با توجه به ظرفیت خازنهای سرامیکی، قابل کنترل است. با تغییر ظرفیت خازنهای سرامیکی و در نتیجه تغییر مقاومت معادل آنها میتوان متوسط ولتاژی که به پل دیود میرسد را کم و زیاد کرد به طوری که (به عنوان مثال) با کاهش ظرفیت خازنها و افزایش مقاومت معادل، ولتاژ متوسط رسیده به ورودی پل دیود کم شده و در نتیجه ولتاژ دو سر LEDها کم خواهد شد. ظرفیت خازن الکترولیتی نیز در میزان جریان دهی مدار مؤثر است به طوری که هر چه این ظرفیت بالاتر رود(تا حد معقول و به صرفه) میزان جریان دهی مدار نیز بیشتر خواهد شد. بدیهیه اگه به جای ولتاژ متناوب برق شهر در ورودی از ولتاژ DC استفاده کنیم لامپها اصلاً روشن نمیشن چون خازنهای سرامیکی سد راه ولتاژ DC خواهند شد.
( بهم نمره منفی نمیدین استاد؟!!!)

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
مشاهده فایل‌پیوست 136305
طبق دستور شما تحلیل DC مدار(به شکل مبتدی) خدمت استاد عزیز و دوستان محترم:
طبق شکل، و در تأیید فرمایش شما، ولتاژ AC برق شهر بعد از عبور از مجموعه خازنها و سپس پل دیود، یکسو شده و توسط خازن الکترولیتی صاف میگردد. میزان ولتاژ دو سر خازن که همان ولتاژ DC مورد نیاز برای روشن کردن LEDهاست با توجه به ظرفیت خازنهای سرامیکی، قابل کنترل است. با تغییر ظرفیت خازنهای سرامیکی و در نتیجه تغییر مقاومت معادل آنها میتوان متوسط ولتاژی که به پل دیود میرسد را کم و زیاد کرد به طوری که (به عنوان مثال) با کاهش ظرفیت خازنها و افزایش مقاومت معادل، ولتاژ متوسط رسیده به ورودی پل دیود کم شده و در نتیجه ولتاژ دو سر LEDها کم خواهد شد. ظرفیت خازن الکترولیتی نیز در میزان جریان دهی مدار مؤثر است به طوری که هر چه این ظرفیت بالاتر رود(تا حد معقول و به صرفه) میزان جریان دهی مدار نیز بیشتر خواهد شد. بدیهیه اگه به جای ولتاژ متناوب برق شهر در ورودی از ولتاژ DC استفاده کنیم لامپها اصلاً روشن نمیشن چون خازنهای سرامیکی سد راه ولتاژ DC خواهند شد.
( بهم نمره منفی نمیدین استاد؟!!!)
توجه کنید کنترل روی جریان هست نه ولتاژ !!!!
با سلام مجدد :
تاپیک از موضوع عنوان شده خارج و تاپیک آموزشی تبدیل شد که بعد از رویت به بخش های اموزشی انتقال می یابد .
دوست گلم این که زحمت قبول و مطالبی درج نمودید در اصطلاحات الکترونیکی به تشریح یا همون شرح عملکرد مدار میباشد اما در تحلیل باید مطلب بصورتی بیان شود تا خواننده با درک موضوعات و مطالب این امادگی را در خود احساس کند که دست بکار شده و خودش بتواند از تجربیات کسب شده - مدارات مختلفی را طراحی و مونتاژ نماید و این یعنی تحلیل ..... بگذریم :
در حال حاضر از یک جهت فرصت مناسب و همچنین موضوع و عنوان تاپیک اجازه نداد تا بیشتر و بهتر بتونم در خدمت باشم اما برای اینکه خالی از عریضه نباشه و شاید بتونم سرنخ و کمکی در همین رابطه ارایه دهم به اختصار بر تحلیل این مدار می پردازم :
ابتدا همین مداری که زحمت رسم انرا کشیدید از دیدگاه یک مدار حاوی جریان DC نگاه کرده و چنین تحلیل را شروع میکنیم :
فرض کنید مداری مورد نیاز هست که از طریق برق شهری به تعداد 80 عدد ال ای دی که هر کدام 0.06 وات بعبارتی { 3V / 20mA } مصرف دارد را بطور سری روشن کنیم لذا داریم [hide]
V IN = 220V
F IN =50HZ
و باید داشته باشیم :
V OUT = 3 × 80 = 240 VDC و I OUT = 0.02 A و
W = 240 × 0.02 = 4.8
درشکل زیر با حذف خازن های سری و جایگزین یک مقاومت معادل بجای خازنها تغییر یافته و مدار فوق از نظر ظاهری مشکلی نداشته و میتواند درخواست را براورد سازد توجه کنید !!!!
برای محاسبه مقدار اهمی این مقاومت کافیست ولتاژ و جریان عبوری انرا وارد کرده و اهم لازم را محاسبه کنیم :
220-80=140ولت و 140 / 0.02 = 7کیلو
[/hide] در تشریح میتوان دید که ولتاژ برق شهر پس از عبور از مقاومت محدودیت جریان پیدا کرده و در دیود پل یکسو وخازن الکترولیتی ریپل های 50 هرتزی حذف {پرشده } و به ال ای دی ها اعمال خواهد شد مقادیر سر دستی محاسبه شده و صرفا جهت اشنایی هستند و گرنه باید ولتاژ RMS برق شهری به P2P تبدیل میشد و یا مقاومت فوق بعد از خازن الکترولیتی در مدار گنجانده میشد ....

1.PNGاما از دیدگاه AC متناوب :
همون شکل اصلی که شما اپ کردین را در نظر بگیرید :
در این شکل هدف محاسبه مقدار خازن سری میباشد برای اینکار ابتدا باید راکتانس لازم جهت این خازن را بدست اوریم تا بتونیم بجای یک مقاومت جهت محدود سازی جریان مدار استفاده کنیم :
XC = 1 / 2PFC با توجه به فرکانس برق شهر در ایران که 50 هرتز میباشد عدد 314 را جایگزین امگا میکنیم و XC =7K { توجه !!! 7 کیلو اهم عدد تقریبی سر دستی هست } حال با جایگزینی اعداد در فرمول بالا ظرفیت خازن فوق ****** فاراد خواهد شد { محاسبات سر دستی هستند } میتونید با دقت تمام خودتون دست بکار شوید و دقیق محاسبه کنید .
برای بدست اوردن ولتاژ P2P جریان DC از یک جریان RMS برق شهر کافیست که ولتاژ برق شهر را در K ضرب { K= 0.444 } و با ولتاژ RMS جمع کنید تا ولتاژ P2P برای DC بدست اید >>>> 220 × 0.444 ~ 310V
فعلا ....
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
ابتدا وظیفه میدونم از شما استاد عزیزم تشکر کنم که اینچنین با اخلاق و محبت، بنده رو مورد لطف قرار دادید.

توجه کنید کنترل روی جریان هست نه ولتاژ !!!!
بله مفهوم مد نظر بنده همون بود ولی الفاظ انتخابی، جور دیگه ای بود که عذر میخوام و حق با شماست.

دوست گلم این که زحمت قبول و مطالبی درج نمودید در اصطلاحات الکترونیکی به تشریح یا همون شرح عملکرد مدار میباشد اما در تحلیل باید مطلب بصورتی بیان شود تا خواننده با درک موضوعات و مطالب این امادگی را در خود احساس کند که دست بکار شده و خودش بتواند از تجربیات کسب شده - مدارات مختلفی را طراحی و مونتاژ نماید و این یعنی تحلیل .....
بنده هنوز در حال شاگردی کردن و یادگرفتن هستم و حالا حالا ها نیازمند محضر اساتیدی همچون شما و استاد غزال و ... هستم. لطفاً ما رو تنها نذارین و با حمایت و پشتیبانی علمی، در طی این طریق ما رو یاری کنید.

اما درباره تحلیلی که زحمت کشیدین
ابتدا همین مداری که زحمت رسم انرا کشیدید از دیدگاه یک مدار حاوی جریان DC نگاه کرده و چنین تحلیل را شروع میکنیم :
فرض کنید مداری مورد نیاز هست که از طریق برق شهری به تعداد 80 عدد ال ای دی که هر کدام 0.06 وات بعبارتی { 3V / 20mA } مصرف دارد را بطور سری روشن کنیم لذا داریم
اکنون می توانید قسمت مخفی شده را ببینید

V IN = 220V
F IN =50HZ
و باید داشته باشیم :
V OUT = 3 × 80 = 240 VDC و I OUT = 0.02 A و
W = 240 × 0.02 = 4.8
درشکل زیر با حذف خازن های سری و جایگزین یک مقاومت معادل بجای خازنها تغییر یافته و مدار فوق از نظر ظاهری مشکلی نداشته و میتواند درخواست را براورد سازد توجه کنید !!!!
تا اینجا کاملاً مفهوم و درست. اما عبارت زیر برام مفهوم نیست و یا شاید متنش به هم ریخته باشه:

برای محاسبه مقدار اهمی این مقاومت کافیست ولتاژ و جریان عبوری انرا وارد کرده و اهم لازم را محاسبه کنیم :
220-80=140ولت و 140 / 0.02 = 7کیلو
راستش متوجه نمیشم عدد 80 از کجا اومده و از 220 کم شده. فعلاً منتظر پاسختون هستم که احتمالاً بقیه ابهامات رو برطرف میکنه. باز هم ممنون ممنون ممنون

آخرین ویرایش:
بالا