آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: نقشه و تحلیل برد همه کاره

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
آی سویچینگ.jpg
اپتوکوپلر.jpg
درود استاد غزال.
طبق فرمایش شما شماتیک مدار را کشیدم. علامت زمین یعنی منفی برد.
ضمنا فرموده بودید چرا برد را کات نکردم ، ماسفت را با یک پایه دیود که متصل بود از مدار خارج کرده بودم وبه چیز دیگه ای هم متصل نبود.
تو پست قبلی عرض کردم هم با لامپ سری تست گرفتم هم بصورت مستقیم ، در هر دو حالت همین وضعیت را داشت حتی مقادیر ولتاژ ثابت بود (فرقی نمیکرد) و دستگاه بصورت نرمال کار میکرد حتی تست خروجی صوت هم گرفتم.در حالت سری وقتی که صدا را زیاد میکردم لامپ روشن میشد و پاور شروع به قطع و وصل شدن میکرد اما تا حد وسط صدا مشکلی نبود.ترانزیستور هم اصلا گرم نمیشد.
باز هم از وقتی که گذاشتید سپاسگزارم.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
مشاهده فایل‌پیوست 182342
مشاهده فایل‌پیوست 182343
درود استاد غزال.
طبق فرمایش شما شماتیک مدار را کشیدم. علامت زمین یعنی منفی برد.
ضمنا فرموده بودید چرا برد را کات نکردم ، ماسفت را با یک پایه دیود که متصل بود از مدار خارج کرده بودم وبه چیز دیگه ای هم متصل نبود.
تو پست قبلی عرض کردم هم با لامپ سری تست گرفتم هم بصورت مستقیم ، در هر دو حالت همین وضعیت را داشت حتی مقادیر ولتاژ ثابت بود (فرقی نمیکرد) و دستگاه بصورت نرمال کار میکرد حتی تست خروجی صوت هم گرفتم.در حالت سری وقتی که صدا را زیاد میکردم لامپ روشن میشد و پاور شروع به قطع و وصل شدن میکرد اما تا حد وسط صدا مشکلی نبود.ترانزیستور هم اصلا گرم نمیشد.
باز هم از وقتی که گذاشتید سپاسگزارم.

درود

کاری که گفتم نکردی.
لااقل باید اطلاع میدادی .
با روش خودت هم شرایطی که توصیه کردم حاصل نشده.

دیود متصل به درین و قطعات بعدی باید سر جای خودش باشه.
احتمالا بهمین دلیل صدای ویز ویز شنیدی.

پس با صدای بلند و بدون لامپ تست نکردی .
اگر پایه ۳ و ۴ کوپلر کلکتور امیتر هست دراینصورت Ic8 ‌و ic4
و ic2 چیه ؟
شماره آی سی و پایه کوپلر که بهش متصل شده مشخص کن .
کوپلر باید به پایه آی سی شکل اول مرتبط باشه .
شماره ای سی شکل اول چیه؟

پایه ۴ کوپلر را آزاد کن و سیم آبی را به پایه ۴ کوپلر متصل و تست کن
اگه درست نشد پایه ۴ کوپلر را سر جای خودش لحیم کن و پایه ۳ را آزاد کن و به سیم آبی متصل و تست کن؟

آی سی آمپلیفایر شما که ترکیده 3842A هست

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad55

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود استاد غزال.
قسمت اول فرمایش شما انجام شد.دیود را متصل کردم و ماسفت هم مجددا قرار دادم و برد را کات کردم.
پایه کلکتور اپتوکوپلر طبق دیتاشیت 817 دقیقا روبروی ‍‍‍‍پایه 1 است.
با صدای بلند بدون لامپ نه روی حدود نصف صدا تست کردم مشکلی نبود به غیر از وجود نویز در صدا .
ic2 وic8و.. شماره پیین (پایه آی سی smd سویچینگ) میباشد.متاسفانه آی سویچینگ ترکیده و قابل شناسایی نبود ضمن اینکه تعداد2عدد مقاومت های smd هم که ذغال شده بودند معلوم نیست.
تست دوم رامطابق فرمایش شما انجام دادم یعنی پایه 3 و4 جداگانه خارج از مدار به سیم آبی وصل کردم نتیجه مثل قبل بود.
پایه 3 امیتر و پایه 4 کلکتور اپتوکوپلر.
باز هم سپاس از راهنمایی و وقت که گذاشتید.
اپتوکوپلر.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود استاد غزال.
قسمت اول فرمایش شما انجام شد.دیود را متصل کردم و ماسفت هم مجددا قرار دادم و برد را کات کردم.
پایه کلکتور اپتوکوپلر طبق دیتاشیت 817 دقیقا روبروی ‍‍‍‍پایه 1 است.
با صدای بلند بدون لامپ نه روی حدود نصف صدا تست کردم مشکلی نبود به غیر از وجود نویز در صدا .
ic2 وic8و.. شماره پیین (پایه آی سی smd سویچینگ) میباشد.متاسفانه آی سویچینگ ترکیده و قابل شناسایی نبود ضمن اینکه تعداد2عدد مقاومت های smd هم که ذغال شده بودند معلوم نیست.
تست دوم را انجام میدم و به اطلاع شما میرسانم.
باز هم سپاس از راهنمایی و وقت که گذاشتید.

درود

تست دوم رامطابق فرمایش شما انجام دادم یعنی پایه 3 و4 جداگانه خارج از مدار به سیم آبی وصل کردم نتیجه مثل قبل بود
حتما بدرستی تست نکردی
با دقت مطالعه کن و تست کن
اگه پایه ۴ را به سیم آبی متصل میکنی باید پایه ۳ به مدار متصل باشه و آزاد نباشه
و اگه پایه ۳ را به آبی متصل میکنی باید پایه ۴ به مدار متصل باشه و آزاد نباشه
اگه جواب نداد اعلام کن رفع کنیم.

پس از تست سیم آبی و جابجایی سیم آبی که قبلا اعلام کردم .

در خصوص نویز:
اگر مقصود شما از صدای نویز ، فقط صدای نویز بلندگو است دراینصورت
۱- فت را از هیت سینک ایزوله کن و هیت سینک را به پایه منفی خازن بزرگ متصل کن ( با سیم ضخیم)
۲- محل برد همه کاره را هر چه دورتر از آمپلیفایر تست کن .

۳- حتی المقدور سیم های برد همه کاره بسیار کوتاه باشه.( بویژه قرمز و سپس آبی )
۴- اگه باز هم نویز وجود داره برد همه کاره را در قوطی فلزی در بسته قرار بده و بدنه قوطی را به منفی خازن بزرگ متصل کن .

برای جستجوی محل مناسب ، درحالیکه صدای نویز شنیده میشه ، قوطی فلزی حاوی برد همه کاره را در محل های مختلف دورتر از آمپلیفایر جابجا و تست کن که صدای نویز قطع بشه.

آیا در سکوت ولی با ولوم زیاد هم نویز وجود داره ؟
آیا با ولوم صفر هم نویز وجود داره ؟

اگه صدای ویز ویز از سوئیچینگ میشنوی اعلام کن چاره ای پیدا کنیم که رفع بشه.

ضمنا اگه با برد همه کاره میتونی صدا را بلند کنی و اختلالی بوجود نمیاد دراینصورت قدرت آمپلیفایر بسیار کمتر از ۳۵۰ وات است و قدرت کاذبی ادعا کردن.

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

آی سی آمپلیفایر شما 3842A هست.
لذا بسادگی تغذیه خودش هم درست میشه.

سپاس

• Like

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود حتما بدرستی تست نکردی با دقت مطالعه کن و تست کن اگه پایه ۴ را به سیم آبی متصل میکنی باید پایه ۳ به مدار متصل باشه و آزاد نباشه و اگه پایه ۳ را به آبی متصل میکنی باید پایه ۴ به مدار متصل باشه و آزاد نباشه اگه جواب نداد اعلام کن رفع کنیم. پس از تست سیم آبی و جابجایی سیم آبی که قبلا اعلام کردم . در خصوص نویز: اگر مقصود شما از صدای نویز ، فقط صدای نویز بلندگو است دراینصورت ۱- فت را از هیت سینک ایزوله کن و هیت سینک را به پایه منفی خازن بزرگ متصل کن ( با سیم ضخیم) ۲- محل برد همه کاره را هر چه دورتر از آمپلیفایر تست کن . ۳- حتی المقدور سیم های برد همه کاره بسیار کوتاه باشه.( بویژه قرمز و سپس آبی ) ۴- اگه باز هم نویز وجود داره برد همه کاره را در قوطی فلزی در بسته قرار بده و بدنه قوطی را به منفی خازن بزرگ متصل کن . برای جستجوی محل مناسب ، درحالیکه صدای نویز شنیده میشه ، قوطی فلزی حاوی برد همه کاره را در محل های مختلف دورتر از آمپلیفایر جابجا و تست کن که صدای نویز قطع بشه. آیا در سکوت ولی با ولوم زیاد هم نویز وجود داره ؟ آیا با ولوم صفر هم نویز وجود داره ؟ اگه صدای ویز ویز از سوئیچینگ میشنوی اعلام کن چاره ای پیدا کنیم که رفع بشه. ضمنا اگه با برد همه کاره میتونی صدا را بلند کنی و اختلالی بوجود نمیاد دراینصورت قدرت آمپلیفایر بسیار کمتر از ۳۵۰ وات است و قدرت کاذبی ادعا کردن. سپاس
درود استاد غزال. مشکل نویز با دستورالعمل شما بکلی حل شد. وصدا کاملا صاف است. فقط صدای ویز ویز سویچینگ هنوز پابرجاست.اما اگر پتانسیومتر را کمی زیاد کنیم آنهم قطع میشود ولی ولتاژ بالا میرودبه ۶۰ ولت که میرسد ویزسویچینگ قطع میشه ولی بایستی نهایتا 50 ولت داشته باشیم چون ظرفیت ولتاژ خازن ها 63 هست. سپاس.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود استاد غزال. مشکل نویز با دستورالعمل شما بکلی حل شد. وصدا کاملا صاف است. فقط صدای ویز ویز سویچینگ هنوز پابرجاست.اما اگر پتانسیومتر را کمی زیاد کنیم آنهم قطع میشود ولی ولتاژ بالا میرودبه ۶۰ ولت که میرسد ویزسویچینگ قطع میشه ولی بایستی نهایتا 50 ولت داشته باشیم چون ظرفیت ولتاژ خازن ها 63 هست. سپاس.

درود

برای استفاده مخاطبان کارهایی که برای رفع نویز انجام دادی گزارش کن.

اما برای ویز ویز سوئیچینگ باید ابتدا کوپلر را فعال کنی

در خصوص کوپلر گزارش نکردی اما پایه ۳ کوپلر طبق نقشه شما به مقاومت ۵ کیلوو سپس به منفی خازن بزرگ متصله
یک ۱۰۰ اهمی با ۵ کیلو موازی کن

و پایه ۴ را آزاد کن و به سیم آبی متصل کن.
و گزارش کن که اتوماتیک شد یا نه؟
اگر نشد دراینصورت کوپلر را تست کن احتمالا خرابه
اگه تست کوپلر را نمیدونی اعلام کن.
آیا مولتیمتر عقربه ای داری ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

برای استفاده مخاطبان کارهایی که برای رفع نویز انجام دادی گزارش کن.

اما برای ویز ویز سوئیچینگ باید ابتدا کوپلر را فعال کنی

در خصوص کوپلر گزارش نکردی اما پایه ۳ کوپلر طبق نقشه شما به مقاومت ۵ کیلوو سپس به منفی خازن بزرگ متصله
یک ۱۰۰ اهمی با ۵ کیلو موازی کن

و پایه ۴ را آزاد کن و به سیم آبی متصل کن.
و گزارش کن که اتوماتیک شد یا نه؟
اگر نشد دراینصورت کوپلر را تست کن احتمالا خرابه
اگه تست کوپلر را نمیدونی اعلام کن.
آیا مولتیمتر عقربه ای داری ؟

سپاس

درود استاد غزال.
قبل از هر چیز از شما بابت لطف و صبر و متانتی که داشتید سپاسگزارم.
در مورد فرمایش شما بابت حذف هوم از صدا بایستی عرض کنم که طبق فرمایش شما برد اسیلاتور را به هیت سینگ با رعایت عایق بندی متصل کردم و یک سیم نمره 2.5 میلیمتر به منفی ورودی متصل کردم ضمنا سعی کردم تا سیم های ارتباطی برد اسیلاتور را کوتاه کنم (سیم قرمز و سیم مشکی).بکلی صدای هوم حذف وصاف شد.
پایه امیتر اپتوکوپلر را با یک مقاومت 100 اهمی به منفی متصل کردم و کلکتور آنرا به سیم آبی متصل کردم و تست نمودم ولتاژ روی 48 ولت ثابت ماند و با تغییر پتانسیومتر هم عکس العلمی نداشت مگر تا حدود دوسوم چرخش که ولتاژ قطع می شد.
تمامی ولتاژ ها - دوبل 48 ولت ، تک 12 ولت را 11.5 ، تک 24 را 21 ولت - را دارم.
تست از دستگاه بدون لامپ سری با صدای زیاد گرفتم حدود دو دقیقه بسیار عالی بود.
فقط الان صدای ویز ویز سویچینگ را کمی دارم.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود استاد غزال.
قبل از هر چیز از شما بابت لطف و صبر و متانتی که داشتید سپاسگزارم.
در مورد فرمایش شما بابت حذف هوم از صدا بایستی عرض کنم که طبق فرمایش شما برد اسیلاتور را به هیت سینگ با رعایت عایق بندی متصل کردم و یک سیم نمره 2.5 میلیمتر به منفی ورودی متصل کردم ضمنا سعی کردم تا سیم های ارتباطی برد اسیلاتور را کوتاه کنم (سیم قرمز و سیم مشکی).بکلی صدای هوم حذف وصاف شد.
پایه امیتر اپتوکوپلر را با یک مقاومت 100 اهمی به منفی متصل کردم و کلکتور آنرا به سیم آبی متصل کردم و تست نمودم ولتاژ روی 48 ولت ثابت ماند و با تغییر پتانسیومتر هم عکس العلمی نداشت مگر تا حدود دوسوم چرخش که ولتاژ قطع می شد.
تمامی ولتاژ ها - دوبل 48 ولت ، تک 12 ولت را 11.5 ، تک 24 را 21 ولت - را دارم.
تست از دستگاه بدون لامپ سری با صدای زیاد گرفتم حدود دو دقیقه بسیار عالی بود.
فقط الان صدای ویز ویز سویچینگ را کمی دارم.
سپاس

درود

بسیار عالی

اگه صدای ویز سوئیچینگ آزاردهنده نیست اشکالی نداره اما برای رفع این صدای سوئیچیگ میتونیم از ۳ روش استفاده کنیم .

۱- روی هسته ترانس در جهات مختلف فشار وارد کن اگه صدا تغییر کرد دراینصورت هسته لق هست و با چسب رفع میشه ولی وجود این صدا اشکالی هم از نظر فنی نداره فقط بابای مشتری رو درمیاره.

از دو راه باقیمانده ابتدا ساده تر را تست کن .
۲- یک خازن با کلکتور امیتر کوپلر موازی کن تا صدا قطع بشه. از ۱ نانو الی ۱/, میکرو عدسی ولتاژش مهم نیست.

۳- اگه نشد ناگزیر به اجرای راه سوم هستی که دشوارتر است و باید یک مقاومت وات بالا و خازن ولتاژ بالا تهیه کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

بسیار عالی

اگه صدای ویز سوئیچینگ آزاردهنده نیست اشکالی نداره اما برای رفع این صدای سوئیچیگ میتونیم از ۳ روش استفاده کنیم .

۱- روی هسته ترانس در جهات مختلف فشار وارد کن اگه صدا تغییر کرد دراینصورت هسته لق هست و با چسب رفع میشه ولی وجود این صدا اشکالی هم از نظر فنی نداره فقط بابای مشتری رو درمیاره.

از دو راه باقیمانده ابتدا ساده تر را تست کن .
۲- یک خازن با کلکتور امیتر کوپلر موازی کن تا صدا قطع بشه. از ۱ نانو الی ۱/, میکرو عدسی ولتاژش مهم نیست.

۳- اگه نشد ناگزیر به اجرای راه سوم هستی که دشوارتر است و باید یک مقاومت وات بالا و خازن ولتاژ بالا تهیه کنی.

سپاس

درود استاد غزال.
با روش دوم بایک خازن 470 نانوفارادی حل شد.صدا بطور محسوسی بسیار کم شد که به زحمت میتوان شنید.
فرموده بودید که آی سی مدار 3842A هست.لطف میکنید بیشتر توضیح بدید و اینکه فرق بدون پسوندA چیست؟یعنی اگر آی سی را در مجموعه برد قرار بدم میشه با برد خودش راه انداخت ضمن اینکه دو عدد مقاومت SMD و یک دیود شیشه ای SMD هم که مشخصات ندارد را شناسایی کرد؟
سپاس از توجه و شکیبای که داشتید.

آخرین ویرایش:
بالا