آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: نقشه و تحلیل برد همه کاره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
مهندس غزال فت استفاده شده در مدار 2SK2850 که طبق دیتاشیت 5 یا 6 آمپر 900 ولت و 125 وات است اگر از ماسفت قویتری با امپر بالاتر و ولتاژ پایینتر مثل 23n50 استفاده میکرد بهتر نمیشد چون اینطوری به نظر میرسه امپرش کمه و زود گرم میکنه؟

زمانیکه این مدار بجای ای سی در تغذیه جاسازی میکنیم تغذیه را به لامپ سری 100 وات میزنیم طبق تحلیلی که فرمودید یک پتانسیومتر دارد که با تغییرش در مدار باعث میشه نور لامپ سری کم و زیاد شه توضیح دهید که بهترین حالت چه زمانی میشه؟ که نور لامپ سری چگونه باشه و چرا؟

سلام

لامپ سری قبل از خازن بزرگ تغذیه باشه و با خروجی ترانس هم لامپ مناسبی موازی کنید
دراینصورت لامپ سری کمترین نور و همزمان لامپ موازی بیشترین نور داشته باشه

یعنی اگه نور لامپ سری درحالتی کم باشه که نور لامپ موازی هم خیلی کم بشه دراینصورت مناسب نیست
یا لامپ موازی درحالتی پر نور باشه که لامپ سری هم پرنور باشه دراینصورت هم مناسب نیست

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
اگر زحمتی نیست بخش اول سوال قبلی در زیر اوردم هم مرحمت بفرمایید؟

مهندس غزال فت استفاده شده در مدار 2SK2850 که طبق دیتاشیت 5 یا 6 آمپر 900 ولت و 125 وات است اگر از ماسفت قویتری با امپر بالاتر و ولتاژ پایینتر مثل 23n50 استفاده میکرد بهتر نمیشد چون اینطوری به نظر میرسه امپرش کمه و زود گرم میکنه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
اگر زحمتی نیست بخش اول سوال قبلی در زیر اوردم هم مرحمت بفرمایید؟

سلام

همین خوبه و اگه داغ میکنه احتمالا تنظیم نیست
اما اگه آمپر بالاتر باشه بهتره ولی واجب نیست.

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام استاد عزیز.
برای استفاده از این برد در جهت ساختن یک تستر برای تست لامپ های بکلایت ال سی دی'فقط اضافه کردن یک ترانس های ولتاژ با اولیه دو سر کفایت می کند?
نیاز به قطعات و تنظیمات دیگری هم است?
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
سلام استاد عزیز.
برای استفاده از این برد در جهت ساختن یک تستر برای تست لامپ های بکلایت ال سی دی'فقط اضافه کردن یک ترانس های ولتاژ با اولیه دو سر کفایت می کند?
نیاز به قطعات و تنظیمات دیگری هم است?
سپاس

درود

استاد گرامی
نیاز به قطعه اضافی نداره ولی برای بک لایت مهتابی باید از ترانس هایولتاژ مناسب استفاده کنی که کمی دردسر داره چون باید اولیه را با سعی و خطا بپیچی که ساده نیست و دستیابی به تعداد دور مطلوب زحمت داره .
اما اگه برای بک لایت LED میخوای نیاز به برد همه کاره و حتی نیاز به ترانس هم نداره و براحتی میتونی با مقاومت و دیود و برق شهر ولتاژ مناسب را بسازی

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
درود

استاد گرامی
نیاز به قطعه اضافی نداره ولی برای بک لایت مهتابی باید از ترانس هایولتاژ مناسب استفاده کنی که کمی دردسر داره چون باید اولیه را با سعی و خطا بپیچی که ساده نیست و دستیابی به تعداد دور مطلوب زحمت داره .
اما اگه برای بک لایت LED میخوای نیاز به برد همه کاره و حتی نیاز به ترانس هم نداره و براحتی میتونی با مقاومت و دیود و برق شهر ولتاژ مناسب را بسازی

سپاس
سلام و درود بر استاد گرامی
با تشکر از توجه شما.
من میخواهم یک تستر برای تست لامپهای مهتابی بکلایت ال سی دی درست کنم. که بتوانم همه نوع لامپ را از مانیتور گرفته تا ۴۶ اینچ را با آن تست و روشن کنم.
قصد دارم از این برد همه کاره و چوک هایی که از برد اوراقی برداشته ام استفاده کنم.
چوکی که مد نظرم است ورودی و خروجی آن دو سیمه است و بزرگ هم است. با این ترانس که مربوط به تلوزیون ۴۲ اینچ است به نظر شما عملی است یا باید با دست بپیچانم.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
سلام و درود بر استاد گرامی
با تشکر از توجه شما.
من میخواهم یک تستر برای تست لامپهای مهتابی بکلایت ال سی دی درست کنم. که بتوانم همه نوع لامپ را از مانیتور گرفته تا ۴۶ اینچ را با آن تست و روشن کنم.
قصد دارم از این برد همه کاره و چوک هایی که از برد اوراقی برداشته ام استفاده کنم.
چوکی که مد نظرم است ورودی و خروجی آن دو سیمه است و بزرگ هم است. با این ترانس که مربوط به تلوزیون ۴۲ اینچ است به نظر شما عملی است یا باید با دست بپیچانم.
سپاس

درود

استاد عزیز و ارجمند
باید از ترانس هایولتاژ استفاده کنی یعنی احتمال توفیق با ترانسی غیر از هایولتاژ ضعیفه

درواقع باید ترانسی تهیه کنی که تعداد دور ثانویه زیاد باشه و لذا تعداد دور ثانویه ترانس هایولتاژ بیش از نیازه و ترانس های دیگر خیلی کمتر از نیازه
ولی با ترانس هایولتاژ عملی تره
من با ترانس هایولتاژ گروندیک 20 اینچ سیاه و سفید تست کردم و نتیجه نه چندان خوب گرفتم بطوریکه نتیجه گرفتم تعداد دور ثانویه خیلی زیاده و همزمان با نتیجه حاصله با مشکلات سنگین شخصی مواجه شدم و تست های آتی معطل ماند.

تصور میکنم بهترین ترانس ممکن و موجود ، ترانس هایولتاژ گروندیک رنگی 26 اینچ است که تعداد دور ثانویه آن خیلی زیاد نیست چون برای تهیه هایولتاژ از چند برابر کننده کاسکود استفاده کرده
و اوراقی این تلویزیون مثل نقل و نباته و براحتی تهیه میشه
و باید تعداد دور اولیه را با سعی و خطا بپیچی
اگه تصمیم بگیری بسازی خوشحال میشم درخدمت باشم چون صرفنظر از کمبود وقت و مشکلات فعلی ، اگه در شرایط عادی هم قرار بگیرم بازم بواسطه چشمم که ضعیف و پیر شده ، کار عملی با توجه به خطای دید ، برام عذاب آور شده.

سپاس

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,518
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام استاد بنده میخواهم از این برد برای راه اندازی پاور lcd توشیبا 32 اینچ که در برچسب مشخصات زده 137 وات مصرفی داره با این برد رو راه اندازی کنم و روشن میشه اما وقتی صدا و تصویر با هم می آیند ریست میکند به جای فت از 20n60 هم استفاده کردم (البته فکر نکنم مرغوب باشه ) و سر راهش یک لامپ 200 زدم که نسوزه و مقاومت روی سیم مشکی را هم وات بالا تر قرار دادم اما باز ریست میکند میشود لطف کنید و راهنمایی بفرمایید که چگونه توانش را بالا ببریم str خود پاور y6476 که 13 آمپر زده است
راستی فرمودید توان این برد 100 وات است چگونه توان را محاسبه نمودید ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,771
سلام استاد بنده میخواهم از این برد برای راه اندازی پاور lcd توشیبا 32 اینچ که در برچسب مشخصات زده 137 وات مصرفی داره با این برد رو راه اندازی کنم و روشن میشه اما وقتی صدا و تصویر با هم می آیند ریست میکند به جای فت از 20n60 هم استفاده کردم (البته فکر نکنم مرغوب باشه ) و سر راهش یک لامپ 200 زدم که نسوزه و مقاومت روی سیم مشکی را هم وات بالا تر قرار دادم اما باز ریست میکند میشود لطف کنید و راهنمایی بفرمایید که چگونه توانش را بالا ببریم str خود پاور y6476 که 13 آمپر زده است
راستی فرمودید توان این برد 100 وات است چگونه توان را محاسبه نمودید ؟

درود

مدت زیادی از تحلیل این برد سپری شده و برای دستیابی به پاسخ دقیق نیاز به بررسی و مطالعه مجدد دارم اما تقریبا مطمئنم این برد ۱۳۷ وات را میتونه تغذیه کنه و ریست کردن ارتباطی به توان ایندستگاه شما نداره .
احتمالا شکل موج خروجی متفاوت با طراحی lcd مورد اشاره شماست. ازجمله خازن های صافی متناسب با شکل موج تازه نیست و کم میاره.
احتمالا این ایراد با افزایش خازن های صافی تغذیه حل میشه یعنی خازن های الکترولیت بعد از دیودهای یکسوساز را اضافه کن ازجمله خازن بزرگ بعد از دیودهای یکسوساز برق شهر.

سپاس

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,518
شوش شهر دانیال نبی (ع)
درود

مدت زیادی از تحلیل این برد سپری شده و برای دستیابی به پاسخ دقیق نیاز به بررسی و مطالعه مجدد دارم اما تقریبا مطمئنم این برد ۱۳۷ وات را میتونه تغذیه کنه و ریست کردن ارتباطی به توان ایندستگاه شما نداره .
احتمالا شکل موج خروجی متفاوت با طراحی lcd مورد اشاره شماست. ازجمله خازن های صافی متناسب با شکل موج تازه نیست و کم میاره.
احتمالا این ایراد با افزایش خازن های صافی تغذیه حل میشه یعنی خازن های الکترولیت بعد از دیودهای یکسوساز را اضافه کن ازجمله خازن بزرگ بعد از دیودهای یکسوساز برق شهر.

سپاس
سلام استاد عزیز ممنون از راهنمایی شما فردا تست میکنم

بالا