آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نصب نشدن ویندوز در لنوو t470s

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
273
529
بوشهر
اصولا وقتی رم باشه تو همون نصب اولیه ارور میده ،معمولا هم تا یه درصد خاص ارور میده
وقتی رندم ارور میاد و ویندوز گاها نصب میشه پس به احتمال زیاد داستان خرابی رم متنفیه(البت تست PRO انجام بدین)
و این وسط مبحث لحیم سردی مطرح میشه (البت این نظر منه و نیازه اساتید نظر بدن )
من در این مواقع که شک به لحیم سردی چیپ ستهای اصلیه دو تا کار انجام میدم
موقع نصب ویندوز یا در ویندوز لایو کمی فشار ملایم به چیپ ستها میارم،که اگر لحیم سردی محرض باشه سریع بلو پیج میده یا فریز میشه و سیستم خاموش میشه
یا اینکه با روش اول مشخص نمیشه و مقداری هیت خشک(بدون فلکس) به چیپ میدم
با توجه به این که چیپستهای این برد ادغام شدس در مورد دوم بسیار باید با احتیاط انجام داد

آخرین ویرایش:

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
487
879
قم
با سلام خدمت اساتید محترم
ممنون از پاسخ همگی.

کارهایی که انجام دادم رو یکبار کامل توضیح میدم که اتلاف وقت صورت نگیره.

بنده ویندوز ۷, ۸ و ۱۰ رو سعی کردم نصب کنم هر کدام از ویندوز ها رو دو بار سعی کردم نصب کنم. ویندوز ها گاهی نصب می شدن گاهی هم موقع نصب صفحه آبی با کد خطا « whea uncorrectable error » ظاهر می شد. ویندوز هایی که نصب می شدن گاهی موقع لود شدن صفحه آبی ظاهر می شد، گاهی هم چند دقیقه بعد از ظاهر شدن desktop این اتفاق می افتاد. در واقع میشه گفت صفحه آبی تقریباً در زمان های مختلف ظاهر میشه.

بنده رم دستگاه رو با برنامه های مختلف نظیر Memtest ، windows memory diagnostic, و برنامه عیب یاب بایوس بیش از ۴ بار تست کردم و هیچ خطایی یافت نشد.
این بار هم با نسخه پرو memtest که دوست عزیز اشاره کردن رو تست و نتیجه رو اعلام می کنم.

بنده ویندوز لایو winpe که ابزارهای عیب یاب مختلفی روش نصب بود رو از طریق هارد اکسترنال بالا آوردم و دستگاه رو با برنامه های مختلف تست هارد، رم و سی پی یو تست کردم. تنها موقع تست cpu با برنامه Aida64 به صورت overheat نشون داده میشه. توی این ویندوز لایو چند باری که داشتم قطعات رو تست می کردم ، فقط یکبار صفحه آبی ظاهر شد اونم موقع تست cpu بود که بعد از وصل کردن شارژر صفحه آبی ظاهر و دستگاه ریست شد.

ضمن اینکه تمام قطعات از جمله رم، هارد، سی پی یو، چیپست از طریق عیب یاب لنوو که داخل بایوس قرار داده شده، تک به تک تست شدن و سلامتشون تایید شد.( که بنده بهش اکتفا نکردم و با برنامه های مختلف مجدداً قطعات رو تست کردم )

رم آنبرد دستگاه تا جایی که من داخل بایوس دیدم امکان غیر فعال شدن نداشت. اگه هم راه دیگه ای داره لطفاً بفرمایید تا انجامش بدم.

مادربرد این لپ تاپ کلا یه چیپ داره که pch و cpu با هم ادغام شدن . dvd رام هم نداره و ویندوز ها از طریق بوتیبل فلش نصب شدن.

البته یه نکته ای که ذهن خودمو مشغول کرده اینه که گرافیک دستگاه از رم گرفته میشه و مطمئن نیستم موقع تست رم با برنامه ها، مقدار رم اشغال شده توسط گرافیک هم تست بشه. اساتید ممنون میشم این مورد رو هم توضیح بدن تا شک بنده در این مورد برطرف بشه.

با تشکر
به نوشته قرمز اگر توجه بشه میشه فهمید که شما مشکل سی پی یو و PCH دارید و اگر درست متوجه شده باشم اینکه شما پس از اتصال شارژر به مدار صفحه آبی براتون اومده و ریست شده نشون دهنده این هست ممکنه در برق رسانی مادربرد مشکلی بوجود اومده یا سی پی یو و PCH اون تغذیه کافی رو نداره .

یک راه آسون می تونم پیش رو براتون بگذارم ممکنه مشکل به کلی رفع بشه و می تونه نه ولی حداقل ما رو از لحاظ این بحث راحت می کنه .
اینکه فایل بایوس رو یکبار بخونید و همان فایل را ME-Region کنید و سپس چک کنید و اگر I/O قابل پروگرام بود انجام بدید که خیالمون از نرم افزاری حل بشه .

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
138
113
28
اصولا وقتی رم باشه تو همون نصب اولیه ارور میده ،معمولا هم تا یه درصد خاص ارور میده
وقتی رندم ارور میاد و ویندوز گاها نصب میشه پس به احتمال زیاد داستان خرابی رم متنفیه(البت تست PRO انجام بدین)
و این وسط مبحث لحیم سردی مطرح میشه (البت این نظر منه و نیازه اساتید نظر بدن )
من در این مواقع که شک به لحیم سردی چیپ ستهای اصلیه دو تا کار انجام میدم
موقع نصب ویندوز یا در ویندوز لایو کمی فشار ملایم به چیپ ستها میارم،که اگر لحیم سردی محرض باشه سریع بلو پیج میده یا فریز میشه و سیستم خاموش میشه
یا اینکه با روش اول مشخص نمیشه و مقداری هیت خشک(بدون فلکس) به چیپ میدم
با توجه به این که چیپستهای این برد ادغام شدس در مورد دوم بسیار باید با احتیاط انجام داد
سلام
با برنامه memtestpro که فرموده بودید مجدداً رم تست شد و هیچ اروری ظاهر نشد.
در مورد تست لحیم سردی چیپ pch، روش خوبیه که حداقل از این مورد خیالم راحت بشه ولی چون cpu هم کنارش هست و نیاز به هیت سینک داره، تقریباً این کار برای این مادربرد نشدنیه. مگه اینکه راهی باشه که cpu رو تا موقع نصب کامل ویندوز خنک نگه داشت. اگه روشی برای این کار مد نظر دارید لطفاً بفرمایید تا انجامش بدم ممنونم

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
138
113
28
به نوشته قرمز اگر توجه بشه میشه فهمید که شما مشکل سی پی یو و PCH دارید و اگر درست متوجه شده باشم اینکه شما پس از اتصال شارژر به مدار صفحه آبی براتون اومده و ریست شده نشون دهنده این هست ممکنه در برق رسانی مادربرد مشکلی بوجود اومده یا سی پی یو و PCH اون تغذیه کافی رو نداره .

یک راه آسون می تونم پیش رو براتون بگذارم ممکنه مشکل به کلی رفع بشه و می تونه نه ولی حداقل ما رو از لحاظ این بحث راحت می کنه .
اینکه فایل بایوس رو یکبار بخونید و همان فایل را ME-Region کنید و سپس چک کنید و اگر I/O قابل پروگرام بود انجام بدید که خیالمون از نرم افزاری حل بشه .
بله همانطور که عرض کرده بودم cpu در برنامه به صورت overheat نشون داده میشه و نزدیک 60% هم رسیده بود. در صورتی در لپ تاپ های دیگه هیچ overheat نشون داده نمیشه. شاید هم به خاطر تک چیپ بودن برد، cpu حرارت زیادی تحمل می کنه ولی به نظر منطقی نمیاد.

بنده دیشب بایوس این لپ تاپ رو به آخرین ورژن بروزرسانی کردم ( فایل ec هم به آخرین نسخه بروزرسانی شد ) مجدداً قطعات از جمله رم ، سی پی یو ، pch و مادربرد رو با برنامه عیب یاب جدید تست کردم و هیچگونه خطایی یافت نشد. البته چون در بایوس نسبت به زمان نصب شدن ویندوز، فشار و حرارت زیادی به قطعات وارد نمیشه پس به اشتباه قطعات رو سالم تشخیص میده و بیشتر بحث لحیم سردی مطرح هستش چون موقع نصب ویندوز فشار بیشتری روی قطعات از جمله سی پی یو و رم هستش.

در مورد me region بایوس ، تا الان این مورد رو برای هیچ بایوسی انجام ندادم و فقط یکبار فایل دامپ بایوس برای این لپ تاپ رو دانلود و پروگرام کردم که مشکل حل نشد. دیشب که دقت کردم داخل تنظیمات بایوس به جز بایوس و ec زیرش me frimware version نوشته شده بود که ورژنش خالی بود. ظاهراً این بخش از بایوس نصب نیست.

البته یه موضوعی هم هست که به نظرم غیر منطقی میاد. بعد از روشن شدن لپ تاپ تصویر حدود ۳۰ ثانیه طول می کشه تا بالا بیاد . بعد از پروگرام بایوس همچنان این مشکل وجود داشت.

در مورد پروگرام i/o ، ظاهراً آی سی از نوع bga هست که نیاز به تجهیزات خاصی هست و متاسفانه بنده بهش دسترسی ندارم.

آخرین ویرایش:

mo.re.za

کاربر vip
کاربر
2010-07-27
47
31
بله همانطور که عرض کرده بودم cpu در برنامه به صورت overheat نشون داده میشه و نزدیک 60% هم رسیده بود. در صورتی در لپ تاپ های دیگه هیچ overheat نشون داده نمیشه. شاید هم به خاطر تک چیپ بودن برد، cpu حرارت زیادی تحمل می کنه ولی به نظر منطقی نمیاد.

بنده دیشب بایوس این لپ تاپ رو به آخرین ورژن بروزرسانی کردم ( فایل ec هم به آخرین نسخه بروزرسانی شد ) مجدداً قطعات از جمله رم ، سی پی یو ، pch و مادربرد رو با برنامه عیب یاب جدید تست کردم و هیچگونه خطایی یافت نشد. البته چون در بایوس نسبت به زمان نصب شدن ویندوز، فشار و حرارت زیادی به قطعات وارد نمیشه پس به اشتباه قطعات رو سالم تشخیص میده و بیشتر بحث لحیم سردی مطرح هستش چون موقع نصب ویندوز فشار بیشتری روی قطعات از جمله سی پی یو و رم هستش.

در مورد me region بایوس ، تا الان این مورد رو برای هیچ بایوسی انجام ندادم و فقط یکبار فایل دامپ بایوس برای این لپ تاپ رو دانلود و پروگرام کردم که مشکل حل نشد. دیشب که دقت کردم داخل تنظیمات بایوس به جز بایوس و ec زیرش me frimware version نوشته شده بود که ورژنش خالی بود. ظاهراً این بخش از بایوس نصب نیست.

البته یه موضوعی هم هست که به نظرم غیر منطقی میاد. بعد از روشن شدن لپ تاپ تصویر حدود ۳۰ ثانیه طول می کشه تا بالا بیاد . بعد از پروگرام بایوس همچنان این مشکل وجود داشت.

در مورد پروگرام i/o ، ظاهراً آی سی از نوع bga هست که نیاز به تجهیزات خاصی هست و متاسفانه بنده بهش دسترسی ندارم.
سلام خدمت شما.
بحث پروگرام بایوس به وسیله‌ی پروگرامر، با آپدیت بایوس متفاوت هست و باید حتما بایوس را از طریق پروگرامر، پروگرام کنید تا بشه نتیجه‌گیری کرد.
این موضوع در مورد IO نیز صادق هست. پروگرام IO را می‌تونید از طریق جک کیبورد انجام بدید.
دلیل تأخیر تصویر نیز احتمالا از Me Region هست که باید Clear بشه.
پس از انجام این کارها تست کنید و نتیجه را بیان کنید.

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
138
113
28
سلام خدمت شما.
بحث پروگرام بایوس به وسیله‌ی پروگرامر، با آپدیت بایوس متفاوت هست و باید حتما بایوس را از طریق پروگرامر، پروگرام کنید تا بشه نتیجه‌گیری کرد.
این موضوع در مورد IO نیز صادق هست. پروگرام IO را می‌تونید از طریق جک کیبورد انجام بدید.
دلیل تأخیر تصویر نیز احتمالا از Me Region هست که باید Clear بشه.
پس از انجام این کارها تست کنید و نتیجه را بیان کنید.
سلام
بایوس قبلاً با پروگرامر یکبار پروگرام شد و تغییری حاصل نشد. در مورد پروگرام i/o متاسفانه پروگرامر بنده مناسب اینکار نیست و تنها کاری که تونستم انجام بدم آپدیت بایوس و به همراهش آپدیت ec بود. بخش me region موقع پروگرام بایوس مگه نباید رایت میشد؟ ولی در حال حاضر me region در قسمت بایوس هیچ ورژنی ثبت نشده ( احتمالا وجود نداره ) . با این حال امروز سعی می کنم me region رو به فایل اصلی بایوس اضافه و مجدداً پروگرام و نتیجه رو اعلام کنم.

mo.re.za

کاربر vip
کاربر
2010-07-27
47
31
سلام
بایوس قبلاً با پروگرامر یکبار پروگرام شد و تغییری حاصل نشد. در مورد پروگرام i/o متاسفانه پروگرامر بنده مناسب اینکار نیست و تنها کاری که تونستم انجام بدم آپدیت بایوس و به همراهش آپدیت ec بود. بخش me region موقع پروگرام بایوس مگه نباید رایت میشد؟ ولی در حال حاضر me region در قسمت بایوس هیچ ورژنی ثبت نشده ( احتمالا وجود نداره ) . با این حال امروز سعی می کنم me region رو به فایل اصلی بایوس اضافه و مجدداً پروگرام و نتیجه رو اعلام کنم.
مدل دقیق مین را بفرمایید.
ممکنه با پروگرام یه نوع بایوس به نتیجه نرسید و باید بایوس‌های مختلف را امتحان کنید.
(البته این حالت کلی هست و ممکنه مشکل شما ربطی به بایوس نداشته باشه.)
بخش ME Region بایوس باید با کد مناسب جایگزین بشه که اصطلاحا به این کار Clera Me گفته می‌شه.

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
138
113
28
عکس از بایوس لپ تاپ:

IMG_20230606_140453.jpg

تنها یک فایل از بایوس رو تونستم تو اینترنت پیدا کنم. در مورد me region اطلاعات کاملی راجبش ندارم و تا حالا موردی نبوده که بخوام فایل بایوس رو دستکاری کنم. به هر حال سعی می کنم امروز در مورد نحوه انجامش تحقیق کنم. و بعد از انجام نتیجه رو اعلام می کنم.

مدل برد دستگاه هم اینه :
01ER066

mo.re.za

کاربر vip
کاربر
2010-07-27
47
31
عکس از بایوس لپ تاپ:

مشاهده فایل‌پیوست 202148

تنها یک فایل از بایوس رو تونستم تو اینترنت پیدا کنم. در مورد me region اطلاعات کاملی راجبش ندارم و تا حالا موردی نبوده که بخوام فایل بایوس رو دستکاری کنم. به هر حال سعی می کنم امروز در مورد نحوه انجامش تحقیق کنم. و بعد از انجام نتیجه رو اعلام می کنم.

مدل برد دستگاه هم اینه :
01ER066
مدل مین برد اینی نیست که فرستادید.
عکس از برد بفرستید.
تو این لینک اطلاعات خوبی راجع به Me Region هست که می‌تونید ببینید.

Celine82

کاربر vip
کاربر
2022-04-09
83
120
امروز ویندوز ۱۰ رو نصب کردم بعد از کانفیگ موقع ورود به ویندوز دوباره صفحه آبی ظاهر شد. دفعه قبل موقع نصب ویندوز ۱۰ تا ۷۷٪ رفت بعد صفحه آبی ظاهر شد.
اگه رم آنبرد مشکل داشته باشه باید هر دفعه روی ۷۷٪ گیر می کرد؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Mcbluesky
بالا