آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دانلود: نرم افزار محاسبه ترانس

Sahar Eng

کاربر
2012-11-02
1
0
سلام ممنون از ارائه این نرم افزار ... ولی راسش من نمی تونم ازش استفاده کنم :( نمی فهمم بعضی قسمتاشو ...

من یه ترانس می خوام برای تطبیق امپدانس 24 اهم در ثانویه به 8 اهم در اولیه .
ولتاژ سمت اولیه هم 7 ولت rms دارم .
فرکانس کاری هم 40 کیلوهرتزه .
با این اطلاعات می شه گفت که ولتاژ ثانویه ام 12.12 ولت موثر rms می شه.
جریان موثر ثانویه 0.51 آمپر و جریان موثر اولیه 0.88 آمپر.
توان هم 6.2 وات می شه .
با توجه به فرکانس باید هسته فریت استفاده کنم .
بقیه اشو نمی دونم :((
اینکه چند دور سیم اولیه و ثانویه می خوام . سطح مقطع سیم چقدر باشه . و سطح مقطع هسته چقدر!!!! ؟
راسش حساب کردم ولی خیلی عدد هام عجیب غریب می شن ...
یه سوال دیگه اینکه ، میشه دور سیم ها رو رو هم بست ؟ یعنی 10 دور رو هسته بپیچی بعد دوباره روش ده دور دیگه؟؟
ممنون می شم منو راهنمایی کنید :)

aamirr00

کاربر
2013-06-17
12
12
سلام دوستان میشه کمکم کنید
من یه ترانس افزاینده میخام طراحی کنم که ورودی 12-0-12 ولت با جریان 150امپر و خروجی 220 ولت با جریان 8 امپری. فرکانس هم 50 هرتز
اینو میخام تو نرم افزار پروتوس شبیه سازی کنم
ممنون میشم راهنماییم کنید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
سلام دوستان میشه کمکم کنید
من یه ترانس افزاینده میخام طراحی کنم که ورودی 12-0-12 ولت با جریان 150امپر و خروجی 220 ولت با جریان 8 امپری. فرکانس هم 50 هرتز
اینو میخام تو نرم افزار پروتوس شبیه سازی کنم
ممنون میشم راهنماییم کنید
با سلام :
مشخص نکردین که طراحی این ترانس صرفا در پروتیوس برای شبیه سازی میخواهید یا خود ترانس را میخواهید بپیچید ؟؟
برای پروتیوس >> بعد از باز کردن ISIS و انتخاب یک ترانس مورد نظر وارد پروپتیز ترانس فوق شده و تنظیمات لازم را برای اولیه و ثانویه ترانس وارد میکنید و شبیه سازی میکنید .
{توصیه میشود درصدی از توان را در نظر بگیرید }
از عکس زیر هم میتونید کمک بگیرید .
[hide] 1a.JPG[/hide]
توجه کنید که ابتدا باید ظرفیت سیم پیچ ها {اندوکتانس } را به واحد هانری تبدیل کرده سپس در منو پروپتیز وارد کنید .
برای طراحی و ساخت و سیم پیچی ترانس فوق هم نرم افزاری که در همین بخش اپلود شده میتونید استفاده کنید .{ برای هسته اهنی }
فایلی در قالب PDF نیز برای اموزش محاسبه و سیم پیچی ترانس در همین بخش موجود هست دانلود و مطالعه کنید .
موفق باشید .

aamirr00

کاربر
2013-06-17
12
12
با سلام :
مشخص نکردین که طراحی این ترانس صرفا در پروتیوس برای شبیه سازی میخواهید یا خود ترانس را میخواهید بپیچید ؟؟
برای پروتیوس >> بعد از باز کردن ISIS و انتخاب یک ترانس مورد نظر وارد پروپتیز ترانس فوق شده و تنظیمات لازم را برای اولیه و ثانویه ترانس وارد میکنید و شبیه سازی میکنید .
{توصیه میشود درصدی از توان را در نظر بگیرید }
از عکس زیر هم میتونید کمک بگیرید .
hidden content may not be quoted
توجه کنید که ابتدا باید ظرفیت سیم پیچ ها {اندوکتانس } را به واحد هانری تبدیل کرده سپس در منو پروپتیز وارد کنید .
برای طراحی و ساخت و سیم پیچی ترانس فوق هم نرم افزاری که در همین بخش اپلود شده میتونید استفاده کنید .{ برای هسته اهنی }
فایلی در قالب PDF نیز برای اموزش محاسبه و سیم پیچی ترانس در همین بخش موجود هست دانلود و مطالعه کنید .
موفق باشید .

دوست عزیز خیلی ممنون واسه جوابتون
فقط برای پروتوس میخام و همون تنظیمات اولیه و ثانویه ترانسو نمیدونم چی بده؟
این ترانسو واسه مدار اینورتر 12 به 220 میخام که ورودیش سه سره و 12-0-12 میدم و تو خروجی 220 با امپر 7 یا 8 میگیرم...
لطفا کمکم کنید واسه اندوکتانسو اینجور چیزا چی بنویسم.
ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
دوست عزیز خیلی ممنون واسه جوابتون
فقط برای پروتوس میخام و همون تنظیمات اولیه و ثانویه ترانسو نمیدونم چی بده؟
این ترانسو واسه مدار اینورتر 12 به 220 میخام که ورودیش سه سره و 12-0-12 میدم و تو خروجی 220 با امپر 7 یا 8 میگیرم...
لطفا کمکم کنید واسه اندوکتانسو اینجور چیزا چی بنویسم.
ممنون
اقا کسی نیس مارو کمک کنه !؟
----------------------------------
با سلام :
دوست عزیز ظاهرا با فرمول ها و اصول طراحی اشنایی کامل ندارید وگرنه در همین پست قبلی راهنمایی تون کردم که چکار باید انجام دهید .
پاسخ به این درخواست شما برای هر فرد دیگری غیر از خودتون مقدور نیست بعبارتی فرضا بنده از کجا بدونم که پارامترهای لازم و موجود شما چیست تا براتون محاسبه کنم !!!! تازه با کلی صرف وقت اگر این پارامتر ها را هم خودم بخواهم {دیفالت } در نظر بگیرم ممکن هست قطعات این پارامترهای فرضی را در محل سکونت خود نتونید تهیه کنید و تمام صرف وقت ما هم هدر خواهد بود اینها یک اشاره ای از کلی مسایل هست که یک طراح باید ابتداعا بدانها اشنایی وافری داشته باشد .
از اینا که بگذریم یک اینورتر با ترانس با اون امپراژ نیازی به شبیه سازی در پروتیوس ندارد یکی از همین نقشه هایی که براتون در انجمن اپلود کرده ایم را انتخاب و برای مونتاژ شروع کنید اگر با مشکلی مواجه شدین با ذکر ودرج قطعات مصرفی تون بهمراه عکسی از مدار و کارهایی که کردین را باید بزارید تا بتونیم در تکمیل طرح تون راهنمایی کنیم .
موفق باشید .

aamirr00

کاربر
2013-06-17
12
12
با سلام :
دوست عزیز ظاهرا با فرمول ها و اصول طراحی اشنایی کامل ندارید وگرنه در همین پست قبلی راهنمایی تون کردم که چکار باید انجام دهید .
پاسخ به این درخواست شما برای هر فرد دیگری غیر از خودتون مقدور نیست بعبارتی فرضا بنده از کجا بدونم که پارامترهای لازم و موجود شما چیست تا براتون محاسبه کنم !!!! تازه با کلی صرف وقت اگر این پارامتر ها را هم خودم بخواهم {دیفالت } در نظر بگیرم ممکن هست قطعات این پارامترهای فرضی را در محل سکونت خود نتونید تهیه کنید و تمام صرف وقت ما هم هدر خواهد بود اینها یک اشاره ای از کلی مسایل هست که یک طراح باید ابتداعا بدانها اشنایی وافری داشته باشد .
از اینا که بگذریم یک اینورتر با ترانس با اون امپراژ نیازی به شبیه سازی در پروتیوس ندارد یکی از همین نقشه هایی که براتون در انجمن اپلود کرده ایم را انتخاب و برای مونتاژ شروع کنید اگر با مشکلی مواجه شدین با ذکر ودرج قطعات مصرفی تون بهمراه عکسی از مدار و کارهایی که کردین را باید بزارید تا بتونیم در تکمیل طرح تون راهنمایی کنیم .
موفق باشید .

سلام
راستش اره اصلا با فرمولاش اشنایی ندارم. من این مدار اینورترو فقطو فقط میخام شبیه سازی کنم نه ساخت الانم همه چیزشو تو پروتئوس شبیه سازی کردم فقط مونده قسمت ترانسش! که نمیدونم چی بدم؟
و تو شبیه سازی چه جوری میتونم راندمان کار مدارمو پیدا کنم؟
اینجا چه طوری میتونم از دسکتابم عکس اضافه کنم تو قسمت اضافه کردن عکس ادرس میخاد چی بدم؟
ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
سلام
راستش اره اصلا با فرمولاش اشنایی ندارم. من این مدار اینورترو فقطو فقط میخام شبیه سازی کنم نه ساخت الانم همه چیزشو تو پروتئوس شبیه سازی کردم فقط مونده قسمت ترانسش! که نمیدونم چی بدم؟
و تو شبیه سازی چه جوری میتونم راندمان کار مدارمو پیدا کنم؟
اینجا چه طوری میتونم از دسکتابم عکس اضافه کنم تو قسمت اضافه کردن عکس ادرس میخاد چی بدم؟
ممنون
با سلام :
در بخش های اموزشی فایل های متعددی برای آموزش پروتیوس اپاود شده است اگه مطالعه کنید متوجه خواهید شد .
برای گرفتن عکس از دیسک تاپ : دگمه پرینت اسکرین کیبرد را میزنید و از طریق start >> all programs >> accesso.. >> paient را باز کرده و در صفحه خالی راست کلیک و پیست را میزنید تا تصویر گرفته شده در فایل نقاشی نشانده شود حال میتونید هر جا خواستید ذخیره کنید .
شما کاربر هادی هستین و از همه امکانات انجمن نمیتونید استفاده کنید برای درج عکس باید در یک هاست مجانی فایل عکس خود را اپلود و لینک انرا در متن ارسالی خود درج کنید .
توجه کنید که قبل از پیست عکس در برنامه پاینت {نقاشی } ابتدا باید روی select همون چهارخانه خالی { سمت راست منو از بالا } یک بار کلیک کنید .
اما توصیه اینست که برای شبیه سازی ابتدا ازمدارات ساده تری شروع کنید و همچنین باید در استفاده از فرمولهای تبدیل و محاسبه تبحر کافی داشته باشید تا مشخصات ترانس فوق را بتونید در باکس ذکر شده محاسبه و جایگزین کنید .. مشاهده ولتاژ و جریانی که به اولیه ترانس وارد میکنید و همچنین مقایسه با مشخصات خروجی ترانس بازده انرا مقایسه کنید .
با این حال شما عکس مدار خود را واضح بزارید تا نسبت به مدارتون در حد امکان راهنمایی میکنم .
چنین توانی در چنین مداری با شبیه سازی مستقیم پروتیوس مقدور نیست مگر با ترفند که درصدی {قبلا نیز عرض کرده بودم }
موفق باشید .

aamirr00

کاربر
2013-06-17
12
12
http://up.behtarin.com/uploads/a21a0e20e21.jpg
من این مدارو شبیه سازی کردم که با بعضی تغییرات الان تو خروجیم 150 امپر هست.
فقط تو ترانسش موندم!!! حالا ممنون میشم کمکم کنید...
و من چطوری میتونم تو پروتئوس راندمان مدارمو پیدا کنم؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
http://up.behtarin.com/uploads/a21a0e20e21.jpg
من این مدارو شبیه سازی کردم که با بعضی تغییرات الان تو خروجیم 150 امپر هست.
فقط تو ترانسش موندم!!! حالا ممنون میشم کمکم کنید...
و من چطوری میتونم تو پروتئوس راندمان مدارمو پیدا کنم؟
با سلام :
نحوه شبیه سازی تون را با فایل پروتیوس بزارید تا راهنمایی کنم .
از کجا و چطور متوجه شدین که در خروجی الان 150 امپر را دارید ؟؟؟
توضیحات ناقص هست نمیشه پاسخ مناسبی داد درخواست ها را بزارید تا بررسی و نتیجه دهم .
موفق باشید .

aamirr00

کاربر
2013-06-17
12
12
با سلام :
نحوه شبیه سازی تون را با فایل پروتیوس بزارید تا راهنمایی کنم .
از کجا و چطور متوجه شدین که در خروجی الان 150 امپر را دارید ؟؟؟
توضیحات ناقص هست نمیشه پاسخ مناسبی داد درخواست ها را بزارید تا بررسی و نتیجه دهم .
موفق باشید .
سلام
دوست عزیز منظور از نحوه شبیه سازی چیه !؟
مدار که تغریبا همونه فقط من به جای ترانس در هر طرف یک مقاوت مثلا 0.001 اهم میزارم و جریان اونو اندازه گیری میکنم که تقریبا 150 امپر میده
شما لطفا سوالاتتونو دونه دونه و دقیق بپرسید من جواب بدم اخه نمیدونم کجارو باید توضیح بدم.
اصلا شما میخاین من فایل پروتیوسشو براتون تو ایمیل ارسال کنم شما باز کنین ببینین چی به چیه؟ البته برا اجراش باید پروتیوس ورژن 8 رو نصب داشته باشین.
واقعا شرمندم که اینقدر مزاحمتون میشم اخه این پروزه دانشگاهمه باید همه چیزش دقیق باشه
ممنون

بالا