آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نداشتن ولتاژ در پورت های usb در مادربرد shuttle MV43V v7.3

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
منظور دوستمون از F.P چیه؟
دیشب برد روبا تینر10000 شستم و گذاشتمتاخوب خوب خشک بشه
دو سهتاقطعه از توو برد خراب شدن
دوتاشکه علیالظاهر ذوبشدن و یک فیوز هم که قطع شده
اینا هم عکسش

11.jpg

12.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
منظور از FP همان Front Panel یا پین های مربوط به پاور و ریست و LED های هارد و پاور هست .اگه ممکنه کاملا توضیح دهید اصلا مادربرد روشن می شود یا خیر ،تصویر دارد یا خیر؟ولتاژ پین های پاور و همچنین پایه های کریستال پل جنوبی رو اعلام کنید .البته با توجه به مدل مادربرد ،از نظر اقتصادی نمی صرفه این برد رو تعمیر کنید مگر اینکه برای یادگیری باشه .اون قطعاتی که دورشون خط کشیدید فیوز هستند .تست کنید آیا روی جامپر مربوط به 5V و 5VSB ولتاژ دارید یا خیر.حرارت پل جنوبی رو هم چک کنید .
موفق باشید .

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
خب...مادربرد روشن میشه و تصویر هم دارم
ولی مشکل اینه الأن نه پورتهای ps2 ونه پورتهای usb ولتاژ ندارن
البته یکی ( فقط یکی ) ازپورتهای usb ولتاژداره ولی شناسایی نمی شه
تووی عکس های هم که نشون دادم...دو سه تا از فیوزهای پشتپورت usbکلأ ذوب شدن
اون فیوز پشت ps2 هم خراب بوده و عوضش کردم ولی بعید میدونم کار کنه
بعد یک سؤال...خودتون که توو عکس ها ، چیپ جنوبی رو دیدین ، چجوری باید ولتاژ پایه هاش رو اندازه گیری کنم؟
اصلأ پایه نداره
پایه هاش مگه با توپ قلع و از داخل به برد چسبیده نشدن؟
چجوری؟
ازلحاظ حرارت هم چیپجنوبی و هم شمالی گرم میشن...در حد معمول
پاور هم ok هست

• Like

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
همکار گرامی
جسارتا، مقادیر مربوط به پل جنوبی رو از خازن های SMD اطراف اندازه گیری می کنند .ولتاژگیری از پایه های کریستال پل جنوبی ارتباطی به خود پل نداره و می تونید با وصل کردن پراب مشکی به گراند و پراب قرمز به ترتیب به پایه های کریستال ،ولتاژ هر دو پایه رو اندازه بگیرید .با توجه به اینکه مادربرد بوت می شود ،احتمال زیاد مشکل رو باید در اطراف خود پورت ها جستجو کنید .در زمینه تعمیر هم با حدس و گمان کاری از پیش نمی ره و باید قطعه رو عوض کنید و نتیجه رو ببینید .چه وقتی قطعه ای از لحاظ ظاهری دچار مشکل شده ،پس حتما ایرادی در اون قسمت وجود داره و خراب بودن قطعه محتمل هست .اگه جامپر دیگه ای هم مرتبط با USB وجود داره ،حتما حالت قرارگیری جامپر باید یکی باشد و مثل همین جامپر عکس دوم پست 11 .
موفق باشید .

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
ببخشید...آخه توو آموزشگاه کامتک بودم و این چیزا رو بهمون یاد ندادن...این حروم خور ها هیچی بهمون یاد ندادن...این وقتی کاملأ متوجه شدم که که وارد کار شدم
اطراف چیپ جنوبی دو سه تا خازن smd بیشتر نیست ولی پشت برد و زیرچیپ جنوبی ، چندتایی هست،ولتاژ همونا رو بایداندازه گیری کنم
طبق گفته شما ولتاژها رواندازه گیری میکنم ...فقط شرمنده ، ولتاژباید چقدر باشه ؟

• Like

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
روی خازنها چیپ جنوبی ، ولتاژ هایی که اندازه گیری کردم ،چهارتا بودن
2.6
3.3
0.6
1.6

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
ببخشید...آخه توو آموزشگاه کامتک بودم و این چیزا رو بهمون یاد ندادن...این حروم خور ها هیچی بهمون یاد ندادن...این وقتی کاملأ متوجه شدم که که وارد کار شدم
اطراف چیپ جنوبی دو سه تا خازن smd بیشتر نیست ولی پشت برد و زیرچیپ جنوبی ، چندتایی هست،ولتاژ همونا رو بایداندازه گیری کنم
طبق گفته شما ولتاژها رواندازه گیری میکنم ...فقط شرمنده ، ولتاژباید چقدر باشه ؟

دوست خوبم
خواهش می کنم ،بهرحال آموزشگاهها فقط تئوری رو یاد می دن و ایشالا حین کار عملی و به مرور همه این مسائل روشن می شه براتون .به نظر بنده بهتره اطراف پورت ها متمرکز بشید ،چون وقتی مادربرد بوت می شه و تصویر داره پس می شه تا حدودی از سالم بودن پل اطمینان حاصل کرد .در ضمن پایه های I/O رو از نظر سولفاته بودن بررسی و ترجیحا هیت نرم روی I/O بگیرید .
موفق باشید .

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
ممنون ازراهنماییتون
باشه...همونجا تمرکز میکنم
ولی بیزحمت میگین قضیه ولتاژهای خازنهای چیپ جنوبی چیه؟
قضیه ولتاژهای پایه های چیپ جنوبی چیه؟
فرقشون باهم چیه؟
اونوقت یه مقداراستانداری برای همه خازنها هست ؟ یعنی تمام خازنهای چیپ جنوبی باید یک مقدار ولتاژ داشته باشن؟ یاهر خازنی ولتاژ خاصی داره؟
کلیت این کار برای تست چجوریه؟
ممنون

• Like

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
قضیه ولتاژها چیز خاصی نیست ،غیر از اینکه هر قسمت از مادربرد و هر قطعه اصلی مثل پل شمالی و جنوبی و I/O و قطعات دیگه مثل آی سی صدا و LAN و همچنین پورت های USB دارای ولتاژهای استانداردی هستند که در تمامی مادربردها یکی هست .مثل ولتاژ 5 ولت USB که یک ولتاژ استاندارد و ثابت هست و وجود نداشتن یا کمتر بودن از این مقدار 5 ولت یعنی وجود مشکل و قطعه معیوب .در مورد پل شمالی و جنوبی از اونجا که دسترسی مستقیم به پایه ها وجود نداره ،پس از خازن های SMD اطراف پل ها ولتاژگیری می کنیم .به این صورت که پراب مشکی به بدنه و پراب قرمز رو به هر دو سمت خازن ها وصل می کنیم .یک سری ولتاژ ورودی داریم و یک سری ولتاژ خروجی که این مقادیر نیز استاندارد هستند و در ادامه بلوک دیاگرام حاوی ولتاژهای مهم نقاط مختلف رو آپلود می کنم .

پیوست‌ها

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
میدونید مشکل کجاست؟اینکه شما دنبال جواب معما هستید اونم یهویی.
خب این یه مادربرد قدیمی هست نقشش قطعا تو نت هست دان کن و برو تو صفحه ای که مربوط به usb هست ببین v usb از چه قطعاتی رد میشه.اونا رو چک کن
قول میدم ربع ساعته به قطعه سوخته میرسی.

بالا