آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نداشتن خروجی در پاور کامپیوتر

mahmood86

کاربر
2010-12-19
21
9
سلام وقت بخیر
پاور کامپیوتر با مشکل سوختگی فیوز، ماسفت 2n60 ، مقاومت های کم اهم و دیود زنر زیر هیت سینک اول
بعد از تعویض قطعات باز هم ماسفت و فیوز به همراه مقاومت ۲.۲ اهم و ترانزیستور c945سوخت
البته بدلیل نامشخص بودن دیود زنر از نوع ۱۸ ولت استفاده کردم
در مرحله‌ی بعد مجدد قطعات تعویض و هیت سینک اول باز و ترانزیستور را خارج کردم و فقط ماسفت توی مدار گذاشتم که این دفعه قطعات نسوختند اما ولتاژ ۵ ولت بنفش ندارم
ترانزیستور کنار ترانس همه سالم
آی سی est7502 که با ka7500c تعویض شد اما بازهم بی نتیجه و خروجی 5vsb ندارم.
خازن ها و دیودهای ورودی نیز عوض شده.
و روی درین و سورس ماسفت ۳۱۰ ولت دارم.

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
796
سلام. اول از همه برای تست و عیب یابی حتما یک لامپ رشته ای صد وات معمولی را با برق ورودی سری کنید (موسوم به لامپ تست) تا بعد از تعویض قطعات مجدد سوختگی و خرابی پیش نیاد. به ترتیب این تغییرات را اعمال کنید ببینید چی میشه.
اول: تعویض اپتوکوپلر و قطعه TL431
دوم: عیب یابی دیود یکسوساز بزرگ بخش استندبای با بیرون آوردن آن و تست آن در حالت دیودی مولتی متر+ تست سلف بشکه ای مربوطه + تعویض خازن الکترولیت 470 یا 1000 میکرو فاراد متصل به آن که در مسیر سیم بنفش قرار دارند
سوم: بیرون آوردن ترانس (چاپر) استندبای و عیب یابی آن. ممکن است دچار خرابی و اتصال کوتاه بین اولیه و ثانویه شده باشه که لازم است با نمونه مشابه تعویض شود

روی شماتیک عمومی این مدل پاورهای کامپیوتر، بخش استندبای رو با مستطیل زرد و خروجی آن رو با خط سبز مشخص کردم. دیود بزرگ (در شماتیک با کد D12 - 1N5844 مشخص شده و ممکن است در پاور شما فرق بکنه) در عکس اول با فلش قرمز مشخص شده است.

این ویدئوی آموزشی آقای درویشی رو هم تماشا کنید احتمالا مفید خواهد بود:
ولتاژ تو مدار هست اما پاور کامپیوتر روشن نمیشه - YouTube

پیوست‌ها

• 447.5 کیلوبایت بازدیدها: 87
  • 225 کیلوبایت بازدیدها: 84
آخرین ویرایش:
بالا