آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نداشتن خروجی در ترانس جوش ARC200

mamush

کاربر vip
vip
کاربر
2007-07-11
171
427
با سلام خدمت اساتید خصوصا استاد غزال
من یه ترانس جوش ARC200 برام اومده که خروجی 80 ولت را برای جوشکاری نداره
من دستگاه را باز کردم و توسط تعمیرکار قبلی دستکاری شده بود چک کردم و 4 فت را به علت سوختن (RJH60F5) تعویض کردم و یک خازن سرامیک 475/400 نیز به علت شکستگی پایه تعویض کردم ولی الان در خروجی هیچ ولتاژی ندارم ضمن اینکه ولتاژهایی را که روی عکس نوشتم دارم ولی فقط روی پایه وسط دوتا از فت ها 310 وجود دارد و در سمت دیگر هیچ ولتاژی رو پایه فت ها نیست و همچنین ولتاژ 24 و 12و 15 در برد اسیلاتور وجود دارد دستگاه روشن میشه بدون اینکه چراغ زرد وقرمز روشن بشه.
سپاسگذارم اگه بنده را راهنمایی بفرمایید.

3.jpg2.jpg1.jpg

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
این دستگاه IGBT هستش،فت نداره،آیا با نمونه ی مشابه تعویض کردی یا جایگزین؟
قطعات روی برد تحریک تست شده؟
دیود های زنر رو برد تحریک یه پایه ش خارج مدار با مولتی متر عقربه ای از هر دو جهت رو حالت اهم گیری تست شود،باید فقط از یه طرف عقربه منحرف شه
مقاومت متصل به گیت ها رو هم تست کن
از پایه های 11 و 14 آی سی 3846 نسبت به گراند (محل نصب هیت سینک 7812) ولتاژ بگیر
منظورت از 21v رو عکس چی هستش؟
سلامت و پیروز باشین

آخرین ویرایش:

mamush

کاربر vip
vip
کاربر
2007-07-11
171
427
با سلام وتشکر از شما دوست عزیز
بله دوست عزیز حق با شماست IGBT هست و با قطعه با شماره اصلی خود دستگاه تعویض کردم
من از مولتی متر دیجیتال استفاده کردم و در برد تحریک ایرادی ندیدم . اومدم برد تحریک را با برد یه دستگاه سالم تعویض کردم ولی بازم خروجی نداشتم
ضمنا آی سی 3846 را رو ی برد دستگاه سالم تست کردم سالم بود
مقاومت روی گیت هم اگه اشتباه نکرده باشم 4.7 اهم و سالمند
21 ولت همان خروجی 24 ولت است که از ترانس سوییچینگ روی برد تحریک ساخته میشه

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام وتشکر از شما دوست عزیز
بله دوست عزیز حق با شماست IGBT هست و با قطعه با شماره اصلی خود دستگاه تعویض کردم
من از مولتی متر دیجیتال استفاده کردم و در برد تحریک ایرادی ندیدم . اومدم برد تحریک را با برد یه دستگاه سالم تعویض کردم ولی بازم خروجی نداشتم
ضمنا آی سی 3846 را رو ی برد دستگاه سالم تست کردم سالم بود
مقاومت روی گیت هم اگه اشتباه نکرده باشم 4.7 اهم و سالمند
21 ولت همان خروجی 24 ولت است که از ترانس سوییچینگ روی برد تحریک ساخته میشه
با سلام
مولتی متر دیجیتال نشتی دیود ها رو نشون نمیده و باعث سربلند بیرون آمدن دیود ناسالم از تست میشه،حتما از عقربه ای استفاده کن و یه پایه قطعه هم بیرون باشه
3846 رو چه جوری تست کردی؟آیا از 11 و 14 ولتاژ گرفتی؟؟
خروجی رگلاتور 7812 چند ولت هستش؟
لطفا اقداماتت رو کامل تشریح کن توضیح کلی نده
در ضمن فکر کنم شما برد اسیلاتور رو با برد تحریک اشتباه گرفتین،اون بردی که IGBTها روش قرار داره وسطش یه ترانس و چهار ضلع ترانس دیود و مقاومت و خازن هستش این برد تحریکه،اونی که ترانس سوئیچینگ روش سواره اسیلاتوره همون که 300 رو به 24 تبدیل میکنه
سلامت و پیروز باشی

آخرین ویرایش:

mamush

کاربر vip
vip
کاربر
2007-07-11
171
427
با عرض سلام دوباره
ممنونم از اینکه وقت میگذارین و باحوصله مرا راهنمایی میکنید
استاد ببخشید من اولین بارم هست رو اینگونه دستگاه ها کار میکنم . اشتباهات مرا به بزرگی خودتون ببخشید
جهت امتحان 3846 باید عرض کنم که من همزمان دو دستگاه ARC200 تو مغازه داشتم یکی سالم و یکی بدون خروجی که الان دارم از شما راهنمایی میگیرم
آی سی دستگاه معیوب را خارج و روی دستگاه سالم گذاشتم دیدم بازم تو دستگاه سالم خروجی دارم و کاملا سالم جوش میکنه
و وقتی میذارم رو دستگاه معیوب و ولتاژ گیری کردم پایه 11 و 14 هیچ ولتاژی ندارند ولی تو دستگاه سالم وقتی ولتاژ گرفتم روی این دو پایه 6.5 ولت وجود داشت
بله طبق فرمایش شما من برد تحریک را با اسیلاتور اشتباه گرفتم چشم عصر خروجی رگولاتور 12 را چک میکنم و گزارش را مجددا خدمت شما عرض خواهم کرد
فقط من تو مقایسه دو دستگاه شکم به خود ترانس تحریک هست . آیا این ترانس خراب میشه و چطوری میشه تستش کرد؟
گفتنی است که برد کامل اسیلاتور دستگاه معیوب را بجای برد اسیلاتور دستگاه سالم گذاشتم و دیدم تو دستگاه سالم خروجی 80 ولت را ندارم و همین کار را روی دستگاه معیوب (تعویض برد اسیلاتور) هم تکرار کردم ولی بازم خروجی نداشتم. آیا میتوان نتیجه گرفت که در دستگاه معیوب اشکال من هم تو برد اسلاتور و هم توی برد تحریک هست؟

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با عرض سلام دوباره
ممنونم از اینکه وقت میگذارین و باحوصله مرا راهنمایی میکنید
استاد ببخشید من اولین بارم هست رو اینگونه دستگاه ها کار میکنم . اشتباهات مرا به بزرگی خودتون ببخشید
جهت امتحان 3846 باید عرض کنم که من همزمان دو دستگاه ARC200 تو مغازه داشتم یکی سالم و یکی بدون خروجی که الان دارم از شما راهنمایی میگیرم
آی سی دستگاه معیوب را خارج و روی دستگاه سالم گذاشتم دیدم بازم تو دستگاه سالم خروجی دارم و کاملا سالم جوش میکنه
و وقتی میذارم رو دستگاه معیوب و ولتاژ گیری کردم پایه 11 و 14 هیچ ولتاژی ندارند ولی تو دستگاه سالم وقتی ولتاژ گرفتم روی این دو پایه 6.5 ولت وجود داشت
بله طبق فرمایش شما من برد تحریک را با اسیلاتور اشتباه گرفتم چشم عصر خروجی رگولاتور 12 را چک میکنم و گزارش را مجددا خدمت شما عرض خواهم کرد
فقط من تو مقایسه دو دستگاه شکم به خود ترانس تحریک هست . آیا این ترانس خراب میشه و چطوری میشه تستش کرد؟
گفتنی است که برد کامل اسیلاتور دستگاه معیوب را بجای برد اسیلاتور دستگاه سالم گذاشتم و دیدم تو دستگاه سالم خروجی 80 ولت را ندارم و همین کار را روی دستگاه معیوب (تعویض برد اسیلاتور) هم تکرار کردم ولی بازم خروجی نداشتم. آیا میتوان نتیجه گرفت که در دستگاه معیوب اشکال من هم تو برد اسلاتور و هم توی برد تحریک هست؟
با سلام
در ابتدا باید عرض کنم که تو بحث تعمیر دستگاه جوش اینورتری تو این انجمن فقط یه استاد داریم اونم آقای غزال هستش(ما رو به همون اسم کاربری خطاب کن)
بعد استاد غزال جناب مهندس دارابی گل حق به گردن بنده و سایر دوستان دارن و خیلی تو امر تعمیر راهنمائی فرموده ان که همین جا ازشون کمال تشکر رو دارم
دوست عزیز تابحال برای بنده پیش نیومده که ترانس تحریک خراب شه شاید دوستان دیگه تجربه ش رو داشته باشن اما پیش اومده که قطعات چهار ضلع ترانس تحریک در اثر سوختن ماسفت ها یا IGBT ها دچار مشکل شده باشند که باید دقیقا تست بشن،که اگه مشکل دار باشن،علی رغم عملکرد صحیح برد اوسیلاتور و ساخته شدن پالس مربعی فت ها عمل سوئیچ را انجام نخواهند داد و ولتاژ خروجی صفر یا ضعیف میشود
چنان که از گزارش شما استنباط میشه 3846 باید سالم باشه،منتهی دستور ساخته شدن پالس به 3846 نمیرسه، تو قسمت پشت برد شما باید دو عدد آپ امپ 324 باشه که باید در اثر کم و زیاد کردن ولوم جریان یکی از خروجی های این آپ امپ ها تغیر ولتاژ بکنن
سلامت و پیروز باشی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ghalesari

mamush

کاربر vip
vip
کاربر
2007-07-11
171
427
سلام
بهبود جان در استاد بودن استاد غزال شکی نیست و من تو پست اول ذکر کردم و آقای دارابی هم بعنوان استاد تو زمینه جوش اینورتری کاملا قبول دارم و از هر شخصی چیزی آموختم حق استادی بر گردنم داره
و کمال تشکر دارم از شما
خروجی رگولاتور 12.5 ولت بود و روی برد تحریک هیچ دیود زینری وجود نداشت فقط 4 دیود 1N5198 داشت که یکیش را من شکوندم بفرمایید چی جاش بزنم؟
پشت برد تحریک هیچ قطعه ای نیست اما پشت برد اسیلاتور دو آی سی 8 پایه هست روش نوشته 084 .عکسش را قرار دادم که دو تا فت را جهت تست بیرون اوردم

20150630_125023.jpg

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
دوست عزیز تو زمینه ی تعمیر اصلا عجله نکن و با صبر و حوصله جلو برو،اگه با سهل انگاری اقدام به تعمیر این دستگاه ها بکنی درست که نمیشه هیچی بدتر هم میشه،پس پله به پله اصولی جلو برو با نهایت دقت و سلیقه،اولا که لازم نبود فت های درایور رو خارج کنی ثانیا سعی کن قطعه ها رو با ظرافت و دقت در بیاری و جا بزنی بدون کثیف کاری و زخمی کردن برد
تذکر مهم شانسی شانسی قطعه ای رو در نیار و تعویض نکن،مبادا بخوای آپ امپ ها رو قبل از مطمئن شدن از خرابی تعویض کنی
این دو آی سی 084 همان آپ امپ ها هستن(مشابه 324)،اول از همه از پایه های 4 و 11 این آی سی ها ولتاژ بگیر و گزارش کن
پایه های 1 یا 7 یا 8 یا 14 این دو آی سی باید نسبت به تغیرات ولوم جریان،تغیرات ولتاژ از خودشان بروز دهند،برای این منظور پروب منفی رو به هیت سینک 7812 و پروب قرمز رو نوبتی به پایه های فوق اتصال بده و ولوم رو بچرخون ببین ولتاژ کم و زیاد میشه یا نه؟
دیودی رو هم که شکوندی دستکاری نکن تا یه فکری به حالش بکنیم
سلامت وپیروز باشی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mamush

mamush

کاربر vip
vip
کاربر
2007-07-11
171
427
سلام بهبود جان
من ولتاژ روی پایه های 1 و 7 و 4 و 11 آی سی های آپ امپ ها را که 14 پایه هستند و من به اشتباه 16 پایه گفته بودم به شرح زیر گرفتم
در IC3 پایه 4 ولتاژ 12.78 + داشت و پایه 11 دارای 14.78- بود و پایه 1 ولتاژ 13.43- و پایه 7 از 0 تا 2.2- که با تغییر ولوم جریان تغییر میکرد.

در IC4 پایه 4 ولتاژ 12.8 + داشت و پایه 11 دارای 14.78- بود و پایه 1 ولتاژ 11.8+ و پایه 7 از 9.54+ که با تغییر ولوم جریان هیچ تغییری نمی کرد.
(IC کنار فت ها IC3 است )

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
سلام بهبود جان
من ولتاژ روی پایه های 1 و 7 و 4 و 11 آی سی های آپ امپ ها را که 14 پایه هستند و من به اشتباه 16 پایه گفته بودم به شرح زیر گرفتم
در IC3 پایه 4 ولتاژ 12.78 + داشت و پایه 11 دارای 14.78- بود و پایه 1 ولتاژ 13.43- و پایه 7 از 0 تا 2.2- که با تغییر ولوم جریان تغییر میکرد.

در IC4 پایه 4 ولتاژ 12.8 + داشت و پایه 11 دارای 14.78- بود و پایه 1 ولتاژ 11.8+ و پایه 7 از 9.54+ که با تغییر ولوم جریان هیچ تغییری نمی کرد.
(IC کنار فت ها IC3 است )
با سلام
ولتاژ دو پایه ی 4 و 11(نسبت به هم) هر یک از آی سی ها چقدره؟

بالا