آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

نبود نور بک لایت در HP 4520

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
دوست عزیز ،
منظور از دیود همان فیوز است؟
اگر دو سر فیوز 19 ولت دارید ، بله سالم می باشد .
در صورت امکان ، اگر پنل led شکسته ای در دسترس دارید که بک لایت آن سالم است و کابل بک لایتش با پنل شما یکی است می توانید جهت تفکیک عیب از آن استفاده نمایید تا مشخص شود عیب از بک لایت اسا یا از مدار تغذیه بک لایت .

بله فیوز منظورم بود
مگر ولتاژ دو سر فیوز نباید صفر باشه؟ اتصال کوتاه باید باشه دیگه

پنل شکسته دارم، چجور تستی روش بزنم ؟

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
دوست عزیز
تعریف فیوز در ویکی پیدیا :
فیوز وسیله‌ای است که مدارهای الکتریکی را در برابر جریان غیرمجاز محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد فیوز می‌سوزد و بدین ترتیب جریان برق، قطع خواهد شد. به عبارت ساده، فیوز وسیله‌ای حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار می‌رود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد مجاز از وسیله عبور می‌کند، با سوختن فیوز مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند. این وسیله اولین بار توسط توماس ادیسون در سال ۱۸۹۰ میلادی ثبت اختراع شده‌است.
نحوه عملکرد :
عنصر اصلی ساخت فیوز، نواری فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. با عبور بیش از حد مجاز جریان، نوار فلزی ذوب شده و مدار الکتریکی قطع می‌شود.
برای سوال دوم :
چک کن که پنل همسایز با پنل شما باشد و فلت بکلایتشان یکی باشد .
موفق باشید .
منبع تعریف فیوز :
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D9%88%D8%B2

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
دوست عزیز
تعریف فیوز در ویکی پیدیا :
فیوز وسیله‌ای است که مدارهای الکتریکی را در برابر جریان غیرمجاز محافظت می‌کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد فیوز می‌سوزد و بدین ترتیب جریان برق، قطع خواهد شد. به عبارت ساده، فیوز وسیله‌ای حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار می‌رود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد مجاز از وسیله عبور می‌کند، با سوختن فیوز مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند. این وسیله اولین بار توسط توماس ادیسون در سال ۱۸۹۰ میلادی ثبت اختراع شده‌است.
نحوه عملکرد :
عنصر اصلی ساخت فیوز، نواری فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. با عبور بیش از حد مجاز جریان، نوار فلزی ذوب شده و مدار الکتریکی قطع می‌شود.
برای سوال دوم :
چک کن که پنل همسایز با پنل شما باشد و فلت بکلایتشان یکی باشد .
موفق باشید .
منبع تعریف فیوز :
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%DB%8C%D9%88%D8%B2

بک لایتش رو با پنل دیگری تست کردم روشن شد.

می دونم فیوز چیه، بهمین دلیل پرسیدم، مثلا مگه ما دو سر یک سیم مسی کوتاه و رسانا ولتاژ داریم ؟ فیوز هم مثل یک سیم اتصال کوتاه هست دیگه، البته وقتی که هنوز سالم هست، وقتی می سوزه اتصال باز میشه و میشه اختلاف پتانسیل یا ولتاژ دوسرش رو مشاهده کرد و اندازه گرفت، مگر اینکه طوری طراحی شده باشه که سری نباشه و برای محافظت در مداری ترکیبی بصورت موازی قرار گرفته باشه.
یه فیوز دیگه شکل همین روی بردش هست که اون کاملا صفر نشون میده

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amer007

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
یه چیز جدید :
فیوز رو از مدار خارج کردم دیدم کلا اتصال بازه، با یه فیوز دیگه از یک پنل شکسته جایگزین کردم ولی بازم مثل قبل بود و بک لایت نداشت ولی این دفعه که دوباره تست کردم دیدم باز فیوز اتصال باز شده

• Like

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
بله فیوز منظورم بود
مگر ولتاژ دو سر فیوز نباید صفر باشه؟ اتصال کوتاه باید باشه دیگه

پنل شکسته دارم، چجور تستی روش بزنم ؟

سلام دوست عزیز،
به نظر میاد شما اشتباهی در مفاهیم ولتاژ و اختلاف ولتاژ دارید، در پست شماره 9 فرمودید:

ولتاژ دوسر فیوز هم 19 ولت هست، خرابه ، درسته؟

-ولتاژ: وقتی میخواهیم ولتاژ یک نقطه از مدار را اندازه گیری کنیم،پروب قرمز (مثبت)مولتی متر را روی آن نقطه قرار داده و پروب مشکی را روی گراند همان بورد، در اینحالت اختلاف ولتاژ بین اون نقطه مورد نظر با گراند را ولتاژ اون نقطه مینامیم

-اختلاف ولتاژ: در اینحالت اختلاف ولتاژ دو نقطه از مدار یا دو طرف یک المان الکتریکی را نسبت به هم میسنجیم،بدینصورت که یک پروب را روی یک طرف از المان مورد نظر قرار داده و پروب دیگر را روی سمت دیگر آن،در اینحالت اختلاف ولتاژ بین ذو سر اون المان رو اندازه گیری میکنیم، در اینحالت میزان افت ولتاژ قبل و بعد از اون قطعه به دست میاد

حال اگر در دو سمت اون فیوز ولتاژ 19 ولت رو نسبت به گراند دارید،یعنی ابتدا پروب قرمز را در یک سمت فیوز قرار داده و پروب مشکی را به گراند بورد وصل کنید و عدد مولتی متر را بخوانید، سپس پروب قرمز را در سمت دیگر فیوز قرار داده و پروب مشکی همچنان روی گراند باشد،در اینحالت هم عدد مولتی متر را میخوانید، حال اگر هر دو طرف فیوز نسبت به گراند 19 ولت را داشت،در اینصورت فیوز سالم است و اصطلاحا ولتاژ را از خود عبور میدهد
--در حالت اندازه گیری اختلاف ولتاژ دو سر یک المان هم : اگر پروب های مولتی متر را در دو طرف فیوز قرار داده و اختلاف ولتاژ 19 ولت را بین دو سر فیوز مشاهده کنید یعنی فیوز سوخته و ولتاژ 19 ولت تا یک طرف فیوز آمده ولی از آن عبور نکرده وطرف دیگر ولتاژ نداریم،بنابراین اختلاف ولتاژ دو سر فیوز 19 ولت میشود

--این نکته رو هم باید عرض کنم که در بحث تئوری و علمی چیزی به نام ولتاژ نداریم،هرچه هست اختلاف ولتاژ هست،منتهی به صورت کاربردی و عملی، قراردادی گذاشته شده مبنی بر اینکه اختلاف ولتاژ هر نقطه یا هر چیزی با گراند (زمین) را ولتاژ بنامند،یعنی وقتی میگوییم فلان نقطه 10+ ولت ولتاژ دارد،یعنی نسبت به گراند (زمین) دارای 10 ولت ولتاژ بالاتر است، یا اگر 10- ولت داشته باشد یعنی ولتاژش 10 ولت از زمین کمتر است.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
یه چیز جدید :
فیوز رو از مدار خارج کردم دیدم کلا اتصال بازه، با یه فیوز دیگه از یک پنل شکسته جایگزین کردم ولی بازم مثل قبل بود و بک لایت نداشت ولی این دفعه که دوباره تست کردم دیدم باز فیوز اتصال باز شده
اگر در تعویض فیوز تشابه را رعایت کردید و فیوز جدید هم توان تحمل همان میزان جریان فیوز قبلی را دارا بوده،یعنی شما در بورد اتصال کوتاه دارید و جریان زیادی توسط بورد اصطلاحا کشیده میشود و برای محافظت از مدار فیوز میسوزد و جریان را قطع میکند، همونطور که دوست عزیزمون آقا محسن در پست شماره 6 فرمودن، اون ناحیه که با کادر قرمز مشخص کرده اند را تست کنید،ببینید خازن یا قطعه اتصال کوتاه شده ای وجود دارد یا خیر
موفق باشید

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
سلام دوست عزیز،
به نظر میاد شما اشتباهی در مفاهیم ولتاژ و اختلاف ولتاژ دارید، در پست شماره 9 فرمودید:

-ولتاژ: وقتی میخواهیم ولتاژ یک نقطه از مدار را اندازه گیری کنیم،پروب قرمز (مثبت)مولتی متر را روی آن نقطه قرار داده و پروب مشکی را روی گراند همان بورد، در اینحالت اختلاف ولتاژ بین اون نقطه مورد نظر با گراند را ولتاژ اون نقطه مینامیم

-اختلاف ولتاژ: در اینحالت اختلاف ولتاژ دو نقطه از مدار یا دو طرف یک المان الکتریکی را نسبت به هم میسنجیم،بدینصورت که یک پروب را روی یک طرف از المان مورد نظر قرار داده و پروب دیگر را روی سمت دیگر آن،در اینحالت اختلاف ولتاژ بین ذو سر اون المان رو اندازه گیری میکنیم، در اینحالت میزان افت ولتاژ قبل و بعد از اون قطعه به دست میاد

حال اگر در دو سمت اون فیوز ولتاژ 19 ولت رو نسبت به گراند دارید،یعنی ابتدا پروب قرمز را در یک سمت فیوز قرار داده و پروب مشکی را به گراند بورد وصل کنید و عدد مولتی متر را بخوانید، سپس پروب قرمز را در سمت دیگر فیوز قرار داده و پروب مشکی همچنان روی گراند باشد،در اینحالت هم عدد مولتی متر را میخوانید، حال اگر هر دو طرف فیوز نسبت به گراند 19 ولت را داشت،در اینصورت فیوز سالم است و اصطلاحا ولتاژ را از خود عبور میدهد
--در حالت اندازه گیری اختلاف ولتاژ دو سر یک المان هم : اگر پروب های مولتی متر را در دو طرف فیوز قرار داده و اختلاف ولتاژ 19 ولت را بین دو سر فیوز مشاهده کنید یعنی فیوز سوخته و ولتاژ 19 ولت تا یک طرف فیوز آمده ولی از آن عبور نکرده وطرف دیگر ولتاژ نداریم،بنابراین اختلاف ولتاژ دو سر فیوز 19 ولت میشود

--این نکته رو هم باید عرض کنم که در بحث تئوری و علمی چیزی به نام ولتاژ نداریم،هرچه هست اختلاف ولتاژ هست،منتهی به صورت کاربردی و عملی، قراردادی گذاشته شده مبنی بر اینکه اختلاف ولتاژ هر نقطه یا هر چیزی با گراند (زمین) را ولتاژ بنامند،یعنی وقتی میگوییم فلان نقطه 10+ ولت ولتاژ دارد،یعنی نسبت به گراند (زمین) دارای 10 ولت ولتاژ بالاتر است، یا اگر 10- ولت داشته باشد یعنی ولتاژش 10 ولت از زمین کمتر است.

موفق باشید

همکارمحترم وقتی می گیم ولتاژ دو سر یک المان یعنی ولتاژ دو سر همان المان نه جای دیگری !!! تعاریف جدیدی دارم می بینم !!!
اگر قرار بود اون جوراستدلال رو هم قبول کنیم ، اگر من یک طرف فیوز سوخته رو نسبت به قطب مشترک مدار بگیرم و ولتاژ 0 نشون و پایه ی دیگر فیوز رو نسبت به قطب مشترک دوباره بگیرم و19 نشون بده ، اون موقع وقتی میگیم ولتاز دوسر فیوز چنده ،باید چی بگیم ؟ یا باید دو مقدار رو از هم کم کنیم و اعلام کنیم که میشه همون ولتاژ دوسر فیوز که بصورت مستقیم اندازه گیری میشه یا باید برای یک اعلام ولتاژ یک توضیح هم پشتش آورد که من دو عدد ولتاژ اندازه گیری کردم !!!

هدف اینه که یه مشکلی برطرف بشه و احیانا اگر کسی درآینده مشکل مشابهی داشت بتونه سریع پیدا کنه ، حالا آیا معنی فیوز چیه یا ولتاژ چیه رو باید برای همکارانی که دارن تعمیرات تخصصی می کنند توضیح داد ؟! درصورتی که در پاسخ ها دقت نمیشه .

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
اگر قرار بود اون جوراستدلال رو هم قبول کنیم ، اگر من یک طرف فیوز سوخته رو نسبت به قطب مشترک مدار بگیرم و ولتاژ 0 نشون و پایه ی دیگر فیوز رو نسبت به قطب مشترک دوباره بگیرم و19 نشون بده ، اون موقع وقتی میگیم ولتاز دوسر فیوز چنده ،باید چی بگیم ؟

دوست عزیز، برای ولتاژگیری دقیقا باید به همین شکل عمل کنید،یعنی وقتی قرار است ولتاژ یک قطعه را اعلام کنید باید پروب قرمز مولتی متر را روی قطعه مورد نظر و پروب مشکی را روی گراند بورد قرار دهید، و در اینحالت باید بگویید ولتاژ تا یک سمت فیوز داریم اما در طرف دیگر خیر و این یعنی فیوز سوخته.

دقیقا مفاهیم ولتاژ و اختلاف ولتاژ به صورت علمی و عملی همان هاست که در پست قبل خدمتتون عرض کردم،شما میتوانید و بهتر است به کتاب ها ورفرنس های فیزیک و الکترونیک مراجعه کنید و این مفاهیم را دریابید.

هدف اینه که یه مشکلی برطرف بشه و احیانا اگر کسی درآینده مشکل مشابهی داشت بتونه سریع پیدا کنه ، حالا آیا معنی فیوز چیه یا ولتاژ چیه رو باید برای همکارانی که دارن تعمیرات تخصصی می کنند توضیح داد ؟!

قبل از انجام تعمیرات مسلما حتما و حتما و حتما باید مفاهیم الکترونیک را بلد بود دوست عزیز ،این دیگر از آن فرمایشات بود!!!! وگرنه نتیجه اش میشود همین تاپیک که مجبور میشویم برای همکار تعمیرکار مفاهیم فیوز و ولتاژ و اختلاف ولتاژ را توضیح دهیم.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,079
اهواز
دوست عزیز .
در کل برای جمع بندی عرض میکنم :
فیوز جهت حفاظت در برابر اضافه جریان و به صورت سری در مدارات استفاده می شود و در تست بیزر و تست دیود باید کمترین مقدار (اتصال کوتاه) داشته باشد . وسلام .
بعد در مورد پیگیری عیب شما :
با این تستی که شما انجام داده اید مشخص شده که بک لایت پنل شما سالم است و عیب در قسمت تغذیه بکلایت برد تیکان می باشد و با توجه به اینکه بعد از تعویض فیوز ، مجددا" فیوز سوخت ، حتما" روی برد اتصالی دارید و آن کادر علامتگذاری شده را دقیقتر بررسی نمایید.
نکته آخر:
متاسفانه شما از ادبیات تندی در پاسخهایتان استفاده میکنید ، بنده و سایر دوستان که بعنوان مدیر ، مدیران ارشد و ... نه از انجمن حقوقی دریافت میکنیم و نه اینکه وقت آزاد و اضافه داریم که بخواهیم تلف نماییم .
همه به دنبال یک هدف هستیم و آن کمک کردن به همکار و ارائه بهترین راهکارها و آموزشها برای رفع نمودن ایرادهاست.
حال دستگاه تحت تعمیر پیش شماست و با اطلاعاتی که شما گزارش می دهید ، بنده و سایر دوستان فقط از روی تجزیه و تحلیل و تجربه می توانیم به شما کمک نماییم تا دستگاه شما رفع عیب گردد ، پس یکمقدار آستانه تحمل خود را بالا ببرید و اگر در مفاهیمی از الکترونیک مشکل دارید سوال نموده تا اینکه دوستان در حد خودشان برای شما توضیح دهند یا از مرجع های اصلی الکترونیک استفاده نمایید .
لطفا" بحث را دیگر ادامه ندهیم و به ادامه تعمیر دستگاه بپردازیم .
موفق و موید باشید .

MGNBUTCHER

کاربر
2014-02-28
103
149
38
:111:
قضاوت رو می گذارم بر عهده ی دیگر همکاران مهندس الکترونیک .

به هرحال عیب رو پیدا کردم وفقط جهت اطلاع همکاری که به مشکل مشابه برخوده باید عرض کنم که همون آی سی در محدوده تغذیه ی بک لایت رو عوض کردم و خوشبختانه بک لایت اومد .

به هر حال بازم از دو مدیر محترم (mohsen zrm و NP Tiak) تشکر می کنم که سر نخ های خوبی بهم دادند .

آخرین ویرایش:
  • Like
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.