آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: نبودن 24 ولت در دستگاه جوش ARC 212

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
دیود in4148 5t که مشخص کردم تعویض کردم . قبلی روی از برد جدا کرده و امتحان کردم از دو طرف جریان میداد . مقدارش چون ساییده شده بود ولی زیر لوپ شبیه 4148 نوشته شده بود . مقدار دیودی که گذاشتم درسته ؟
سلام
متوجه نشدم کدوم دیود میگی؟
روی عکس مشخص کن دوست خوبم
متشکرم

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
دوست خوبم تو عکس یجوری افتاده که لاین مسی قطع شده با تست دیود چک کن ببین چی نشون میده؟ به رنگ صورتی کشیدم
مشاهده فایل‌پیوست 178821
متشکرم

مسیری که علامت زدین سالمه .
دیود مورد نظر که علامت زدین سالم هست . از یک طرف جریان عبور نمیده . اطرف دیگه 579 اهم نشون میده .
دو تا مقاومت هم شبیه هم نیستن و یکی 270 کیلو و دیگری 330 کیلو هست که جمعا 600 کیلو نشان میده و سالم هستند . ( اگر 60 کیلو اهم که بیشتره مشکلی نداشته باشه )
با تشکر

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
نتونستم عکس رو ارسال کنم هر کاری میکنم نمیره . ولی در پست 11 نوشتم کدوم دیود هست . تشکر
بله 1n4148 است

دوست خوبم با احتیاط ولتاژ دو سر خازن های تغذیه را اندازه بگیر ببین 310 ولت است؟

دو تا مقاومت هم شبیه هم نیستن و یکی 270 کیلو و دیگری 330 کیلو هست که جمعا 600 کیلو نشان میده و سالم هستند . ( اگر 60 کیلو اهم که بیشتره مشکلی نداشته باشه
مگه با تعویض این مقاومت که تعمیرکار قبلی تعویض کرده بود کار نمیکرد؟ در هر صورت تعویض کنی بهتره افزایش 60 کیلو به نظر من زیاده
متشکرم

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
با سلام
دستگاه جوش ARC 212 که حدود ۷ ماه پیش به علت سوختن برد کوچک ۲۴ ولت و ماسفت k3878 آورده بود و با تعویض ۳ قطعه ی ( برد و ترانس e25 و ماسفت ) مشکل حل شده و بعد این مدت دوباره همون مشکل رو داره ولی فقط دو عدد دیود برد سوخته بود . با تعویض برد مشکل حل نشد و برای امتحان باز هر سه قطعه رو تعویض کردم باز ۲۴ ولت رو ندارم . ۳۰۰ ولت در پایه های ماسفت k3878 هست . و اگه یه پراب مولتی متر را به پایه ی گوشه‌ی ترانس وصل کنی ۳ پایه ی دیگه ۳۰۰ ولت را داره . ولی خروجی ترانس بعد ۲ عدد دیود کنار هم ۲۴ ولت را نداره .
خازن تغذیه ی ۲۴ ولت رو هم عوض کردم . ولی فعلا ۲۴ ولت نیومده . با روشن کردن فقط فن دستگاه روشن میشه .
اگه ۲۴ ولت را از بیرون ( منبع تغذیه ) وارد کنی دستگاه روشن میشه .
لطفا راهنمایی کنید با تشکر .
( نکته ی دیگه اگه به جای خریدن ۳ قطعه . برد بیرونی ۲۴ ولت را میگرفتم فکر کنم دستگاه روشن میشد ) اگه ممکنه در مورد تعمیر خود برد ۲۴ ولت راهنمایی کنید . با تشکر

سلام
اگه تست نکردید روی برد سویچینگ مقاومت 2.2 ام دیود زنر 8.2 ولت و ترانزیستور 8050 رو چک کنید همچنین اپتو کوپلر

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
الان پست رو کامل خوندم که برد سویچینگ رو کامل تعویض کردید
ظاهراً pcb کیفیت خوبی نداره پد های ارتباطی بین پشت و روی برد رو قلع کاری کنید به این صورت که پایه ها رو از پشت و روی برد شارژ قلع کنید . در مورد برد سویچینگ بار ها شده برد نو داشتیم ولی کار نکرده حال یا درست منتاژ نشده یا ایرادی دیگه ای داشته پس با دقت برد رو برسی کنید حتی زیر پایه های ترانس رو برسی کنید .
انشالله که مشکل تون برطرف بشه

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
با سلام
با تشکر از اساتید محترم
مشکل از برد pcb که نو هم گرفته بودم بوده .موقع لحیم کاری دوباره پایه هایی که قطعاتش خوب لحیم نخورده بودند دیدم . یکی از دیود ها را برعکس گذاشته بوده . با تغییر حالت دیود هم کار نکرد . دوباره برد دیگه سفارش دادم . بعد تعویض نتیجه را اعلام می‌کنم. خرید اینترنتی کردم . شاید آخر هفته بیاد . اگه از روی شکل نگاه کنید دیود پایین سمت راست نزدیک کوپلر کارخانه ای برعکس گذاشته . با تشکر IMG_۲۰۲۱۰۹۰۶_۱۶۵۳۲۹.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
با سلام
با تشکر از اساتید محترم
مشکل از برد pcb که نو هم گرفته بودم بوده .موقع لحیم کاری دوباره پایه هایی که قطعاتش خوب لحیم نخورده بودند دیدم . یکی از دیود ها را برعکس گذاشته بوده . با تغییر حالت دیود هم کار نکرد . دوباره برد دیگه سفارش دادم . بعد تعویض نتیجه را اعلام می‌کنم. خرید اینترنتی کردم . شاید آخر هفته بیاد . اگه از روی شکل نگاه کنید دیود پایین سمت راست نزدیک کوپلر کارخانه ای برعکس گذاشته . با تشکر مشاهده فایل‌پیوست 178864

سلام مسیر رو دنبال کنید شاید چاپ pcb اشتباه باشه و دیود صحیح قرار گرفته باشه عیب همین برد رو برطرف کنید ایا دستگاه رو با برد سویچینگ دیگه ای تست کردید میخام این رو بگم شاید همین برد هم سالم باشه و عیب دیگه ای وجود داشته باشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: arstan

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام مسیر رو دنبال کنید شاید چاپ pcb اشتباه باشه و دیود صحیح قرار گرفته باشه عیب همین برد رو برطرف کنید ایا دستگاه رو با برد سویچینگ دیگه ای تست کردید میخام این رو بگم شاید همین برد هم سالم باشه و عیب دیگه ای وجود داشته باشه

سلام . برد قبلی که ترانزیستور و دیودهاش سوخته بود عین همینه . و علت اطمینان از اینکه دیود را اشتباه گذاشته از روی برد قبلی بود ( البته گفته ی شما هم میتونه درست باشه. بعضی موقع سازندگان داخلی برد ها برای اینکه کپی برداری نشه یا علامت های قطعات را برعکس میزارن یا نوشته ی روی آی سی ها رو پاک میکنن ) . قیمت این برد ۳۰ هزار هست . قطعات روی برد را اینجا عوض کنم نزدیک ۲۰ تومن میشه . چون برای دستگاه دیگه دارم قطعه خرید میکنم این برد رو هم روش اضافه کردم . نتیجه رو اعلام می‌کنم.
با تشکر

بالا