آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: منبع تغذیه 0 تا 300 ولت DC

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
اگر میخواهید فیوز نپره تا رفع مشکل توسط یک لامپ ۱۰۰ وات یکی لامپ تست درست کنید که در صورت اتصالی در مدار لامپ روشن شود.
اگر مدار لامپ تست یا سری را ندارید در اینترنت سرچ کنید.
و یا به این صورت عمل کنید که یک لامپ ۱۰۰ واتی را با یکی از سیم های برق شهر سری کنید و از ۲ سر خروجی برای مدار استفاده کنید، در این شرایط اگر مدار جریان کشی داشته باشد لامپ به جای پریدن فیوز روشن خواهد شد.

ممنون از راهنماییتون
در اینصورت اگر جریان کشی داشته باشیم و فیوز نپره جریان تو مدار برقرار می مونه و با جریان زیادی که از مدار می گذره بقیه قطعات نمی سوزند ؟
چون فیوز برای این هست که اگر جریان زیادی به مدار رسید جریان رو قطع کنه؟
سوال دیگه اینکه خروجی مدار پایه های پتانسیومتر هست و یا خازن 100uf؟
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام خدمت استاد بزرگوار جناب غزال گرامی
با توجه به پستهایی که از شما دیده ام مشخص است که تبحر زیادی در الکترونیک و برق دارید و از اینکه به پست ناچیزی که زده ام توجه داشته اید نشانه دیگری از بزرگواری جنابعالی می باشد و لذا بسیار سپاسگزارم
در مورد مدار که فیوز گفتم می پره اون فیوزی نیست که تو شکل سر راه گذاشتم که با دورشته سیم نازک درست کرده ام بلکه فیوز خانه می پره و جالب اینکه این فیوز دورشته ای نازک اصلا نمی سوزه ! درضمن قبل از اینکه من باری به مدار وصل کنم این اتفاق می افته این نکات رو خدمتتون عرض کردم اگر موردی قبل از تست لازم می دونید بفرمایید ممنون میشم

چشم مقاومت R3 را افزایش می دم و نتیجه رو خدمتتون اعلام می کنم
در مورد اینکه گفتید پتانسیو متر خروجی نیست من بار رو باید به پایه های همین پتانسیو متر وصل کنم ، درست میگم؟
باتشکر

درود

ابتدا فقط دیود پل را به برق متصل کنید و خازن ۳۰۰۰ میکرو بقیه مدار قطع باشه
اگه فیوز پرید دیودها سوخته
اگه نپرید حالا خازن را به دیود پل اضافه و متصل کن و بقیه قطع باشه اگه فیوز پرید خازن خرابه یا پایه های خازن رو جابجا نصب کردی
بعد یک ترانزیستور حداقل ۴۰۰ ولتی بجای ۳۰۵۵ نصب کن و مدار را متصل و تست کن
اینجوری اگه بار از ۳۰۵۵ بکشی دود میشه.
یا اگه میخوای ۳۰۵۵ را عوض نکنی ، میتونی بجای برق شهر از ولتاژ تا حداکثر ۱۰۰ ولت استفاده کنی.
ضمنا خروجی دو سر خازن ۱۰۰ میکرو هست .
و برای دریافت ۷۰ ولت باید پتانسیومتر ۲۵۰ کیلو باشه
و یا R2 را ۱ کیلو نصب کن تا با پتانسیومتر ۵۰ کیلویی بتونی تا ولتاژ ۱۵۰ ولت دریافت کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام آقا مجید دوست گرامی
کسب اجازه از استادم و درس پس دادن تحلیل من را اصلاح بفرمایید
در مرحله اول از استارت ، ترانزیستور های b وc توسط مقاومت r5 روشن میشه و تمام ورودی را به خروجی به بار میرسونه سپس توسط مقاومت های تقسیم ولتاژ که یکی از آن ها متغییر است ولتاژ بیس ترانزیستور a را کم و زیاد میکند با این کم و زیاد کردن ولتاژی حدود صفر الی ۲.۵ ولت بر پایه بیس ترانزیتسور b کم و زیاد میشود در نتیجه ولتاژ خروجی قابل کنترل خواهد بود

درود

پتانسیومتر و مقاومت ۱۰ کیلو یک تقسیم ولتاژه
اگه مقدار پتانسیومتر بقدری باشه که مثلا با ۳۰ ولت بیس ۲۲۲۲ مقدار ۳ ولت بشه دراینصورت ولتاژ خروجی همیشه ۳۰ ولت میشه.
اما اگه مقاومت پتانسیومتر بیشتر بشه ولتاژ بیس کمتر از ۳ ولت و خاموش میشه بنابرین ولتاژ خروجی بالا و بالاتر میره تا جایی که مثلا به ۴۰ ولت برسه ولتاژ ۳ ولت به بیس میرسه پس حالا ولتاژ خروجی ۴۰ ولت ثابت میمونه
بهمین ترتیب ولتاژ قابل کنترل هست.
درواقع همیشه ولتاژ بیس حدود ۳ ولت است یعنی اگه کمتر از ۳ ولت بشه خاموش میشه و ولتاژ خروجی اونقدر بالا میره که بیس ۳ ولت بشه
و اگه ولتاژ خروجی بالاتر از مقدار تعادل بشه دراینصورت ولتاژ بیس بیشتر از ۳ ولت میشه و ولتاژ خروجی را پایین میکشه
یعنی ولتاژ بیس همیشه در مرز تعادل قرار میگیره و مقدار پتانسیومتر تعیین میکنه ، ولتاژ خروجی چقدر باشه که ۳ ولت به بیس برسه.

ضمنا R2 را ۱ کیلو تصور کردم
اما اگه ۱۰ کیلو باشه برای دریافت حدود ۷۰ ولت باید پتانسیومتر ۲۵۰ کیلو باشه
سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
درود

ابتدا فقط دیود پل را به برق متصل کنید و خازن ۳۰۰۰ میکرو بقیه مدار قطع باشه
اگه فیوز پرید دیودها سوخته
اگه نپرید حالا خازن را به دیود پل اضافه و متصل کن و بقیه قطع باشه اگه فیوز پرید خازن خرابه یا پایه های خازن رو جابجا نصب کردی
بعد یک ترانزیستور حداقل ۴۰۰ ولتی بجای ۳۰۵۵ نصب کن و مدار را متصل و تست کن
اینجوری اگه بار از ۳۰۵۵ بکشی دود میشه.
یا اگه میخوای ۳۰۵۵ را عوض نکنی ، میتونی بجای برق شهر از ولتاژ تا حداکثر ۱۰۰ ولت استفاده کنی.
ضمنا خروجی دو سر خازن ۱۰۰ میکرو هست .
و برای دریافت ۷۰ ولت باید پتانسیومتر ۲۵۰ کیلو باشه
و یا R2 را ۱ کیلو نصب کن تا با پتانسیومتر ۵۰ کیلویی بتونی تا ولتاژ ۱۵۰ ولت دریافت کنی

سپاس

با سپاس از راهنمایتون
بله با اتصال فقط پل دیود باز هم فیوز خانه پرید پس باید دیود ها سوخته باشند
۱- اگر دوباره دیود ها رو عوض کنم باز خواهند سوخت اشکال کار کجاست آیا جایی از مدار مشکل داره که باعث سوختن دیودها میشه؟ چه کار باید کنم؟
۲- اگر بخوام ترانزیستور 2n3055 رو بایک ۴۰۰ ولتی عوض کنم چه شماره ای را پیشنهاد میکنید؟
۳- آیا میشه با موازی یا سری کردن بیشتر 2n3055 ها قدرت عبور جریان را بالا برد تا ۳۰۰ولت؟
۴- با توجه به پستهای قبلی در کلصلاح می دانید که15k=R3 و R1=1k جایگزین کنم؟
در حال حاضر از پتانسیو متر 1M استفاده کرده ام آیا بهتره کمش کنم؟
۵- ترانزیستور 2n3055 ماکزیمم چند آمپر و چه ولتاژی را می تونه تحمل کنه

با تشکر

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
ممنون از راهنماییتون
در اینصورت اگر جریان کشی داشته باشیم و فیوز نپره جریان تو مدار برقرار می مونه و با جریان زیادی که از مدار می گذره بقیه قطعات نمی سوزند ؟
چون فیوز برای این هست که اگر جریان زیادی به مدار رسید جریان رو قطع کنه؟
سوال دیگه اینکه خروجی مدار پایه های پتانسیومتر هست و یا خازن 100uf؟
ممنون
اگر مدار شما جریان کشی یا اتصال کوتاه باشه لامپ به همان میزان روش میشه، در واقع نمیشه گفت از سوختن قطعات محافظت میکنه و در عیوبی که توان قطعه بیشتر از لامپ باشه قطعه نمیسوزه و لامپ روشن میشه و بلعکس
اگر شما بخوای خروجی را از ۲ سر ولوم بگیرید قطب منفی یا از زینر و یا از مقاومت r2 باید عبور کنه اولا که با این کار تنظیم ولتاژ نخواهید داشت و دوما به دلیل اهم بالای مقاومت و توان آن خروجی نخواهید داشت بنابر این شما میبایست از ۲ سر خازن ولتاژ بگیرید.
همچنین ولتاژ خازن ها ۴۵۰ ولتی باشد و ترانزیستور قدرت تحمل ولتاژ ۳۰۰ ولت را داشته باشد.
در ضمن به دلیل عدم ایزوله مواظب برق گرفتی باشید.
مشابه این مدار را استادم غزال قبلا کاملا تشریح کردند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سپاس از راهنمایتون
بله با اتصال فقط پل دیود باز هم فیوز خانه پرید پس باید دیود ها سوخته باشند
۱- اگر دوباره دیود ها رو عوض کنم باز خواهند سوخت اشکال کار کجاست آیا جایی از مدار مشکل داره که باعث سوختن دیودها میشه؟ چه کار باید کنم؟
۲- اگر بخوام ترانزیستور 2n3055 رو بایک ۴۰۰ ولتی عوض کنم چه شماره ای را پیشنهاد میکنید؟
۳- آیا میشه با موازی یا سری کردن بیشتر 2n3055 ها قدرت عبور جریان را بالا برد تا ۳۰۰ولت؟
۴- با توجه به پستهای قبلی در کلصلاح می دانید که15k=R3 و R1=1k جایگزین کنم؟
در حال حاضر از پتانسیو متر 1M استفاده کرده ام آیا بهتره کمش کنم؟
۵- ترانزیستور 2n3055 ماکزیمم چند آمپر و چه ولتاژی را می تونه تحمل کنه

با تشکر

درود
آیا ترانسی با ولتاژ کمتر از ۱۰۰ ولت داری ؟
احتمالا از سلف سری با دیود پل استفاده نکردی که دیودها سوخته
برای اینکه دیود پل نسوزه میتونی از ntc یا مقاومت حدود ۲ اهم استفاده کنی
ضمنا مشخصات موتور را اعلام نکردی ببینم چه دیودی نیاز داری اما قطعا ۴۰۰۷ ضعیفه ، دیود ۱۰ آمپر یا حداقل ۵ آمپر تهیه کن
ترانزیستور هم بدون مشخصات موتور قابل ارزیابی نیست که چه ترانزیستوری مناسبه؟
سری کردن ترانزیستور مقدور نیست
اما اگه نمیخوای مشخصات موتور را اعلام کنی ترانزیستور حدود ۲۰ آمپر بالاتر از ۴۰۰ ولت تهیه کن تا احتمال سازگاری بیشتر باشه
۱ مگا اشکالی نداره ولی امکان بالا بر دن ولتاژ بصورت ناخواسته و اشتباه مقدوره و دراینصورت م.تور و مدار میسوزه
اما میتونی یک مقاومت ۲۵۰ کیلو با پتانسیومتر موازی کنی که انتخاب ولتاژ خروجی بالاتر از حدود ۸۰ ولت ممکن نباشه.

مدار و نقشه ای سراغ ندارم جز یک سیستم تریستوری که شلوغ تر و پیچیده تر از این نقشه شماست

سپاس

Hamid_nice

کاربر
2018-12-18
91
168
با تشکر از توجهتان جناب غزال گرامی
در مورد مشخصات موتور باید عرض کنم که حدود ۸۰ آمپر می تونه جریان بکشه ولی یک موتور کنترلر سر راهش هست که نمی ذاره بیشتر از ۴۰ آمپر بکشه و ولتاژ کاریش هم ۷۲ ولت مستقیم هست

از توضیحاتتان چنین متوجه شدم که دیود ها به علت تحمل کمشون در آمپر باید سوخته باشند
من دوتا پل دیود فلزی دارم یکی ۶ آمپری هست ودیگری ۳۵ آمپری که البته نمی خواستم ازشون استفاده کنم مگر اینکه نتونم خودم بسازم
اگر لازمه بفرمایید تا استفاده کنم برای اینها هم باید مقاومت سری بذارم؟
درست گفتید مقاومت سری نکرده بودم
اما من به جای استفاده از ترانس از یک دیمر حدود ۳۰۰۰ واتی استفاده کرده ام که جریان رو تا ۱۶ آمپر می تونه ترایاکش تحمل کنه از ترایاک BTA16 استفاده کرده ام چون اون استادم که نقشه را تقریبی پیشنهاد داده بود گفت که در تجربیاتش در نیروگاه برق دیده بود که درسیستمشون در یک ترانس از دیمر استفاده کرده بودند و اون ترانس آمریکایی بود و قوی بود
اما من نمی دونم اتلاف انرژی در دیمر به چه صورت هست
من دیمر را به صورت سری قبل از دیود پل قرار داده ام و فعلا برای تستها ولتاژ خروجی را روی ۹۰ ولت تنظیم کرده بودم
در مورد تعویض مقاومتها نظر ندادید
حالا من در مورد دیودها چه کنم؟ با مقاومت میشه کاری کرد یا دیود دیگری پیشنهاد می دهید
ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا