آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

7.png
نوشته اصلی توسط mhn_nova
سلام
استاد غزال من گشتم اما مداری که استاد رضا معرفی کردند رو پیدا نکردم لطفا اگه امکانش هست پست یا مداری که ایشان فرمودند رو معرفی بفرمائید

آدرس مدار محافظ از اتصال کوتاه:

آخرین ویرایش:

arash2005

کاربر
2009-09-16
11
22
مهندسین عزیز من این منبع رو پارسال ساختم و اوایل مشکل داشت که با راهنمایی شما دوستان عزیز مشکل حل شد و چند ماه به طور عالی استفاده کردم از این منبع .
ولی دو هفته پیش یهوو زد به سرم که بیام ارتقا بدمش . خلاصه یه مقداری دستکاریش کردم و یدفه ترانزیستور قابلمه ای جرقه زد و منبع از کار افتاد . ترانزیستور قابلمه و 2219 رو تعویض کردم ولی درست نشد . آی سی ها رو تعویض کردم بازم درست نشد .
نهایتا دوباره یه پی سی بی جدید زدم و قطعات نو خریدم و منتاژ کردم ولی بازم کار نمیکنه . مقاومت 82 اهم خیلی داغ میکنه و خروجی هم فقط 0.5 ولته. پی سی بی هم بسیار تمیزه و خیلی با دقت منتاژ کردم .
روااااااااااااااااااانی شدم از بس با این منبع سر و کله زدم . تموم مراحل تاپیک هم قدم به قدم جلو رفتم ولی ولتاژ خروجی از 0.5 ولت بالاتر نمیره . البته باید به این نکته هم اشاره کنم که به محض اینکه منبع رو روشن میکنم ال ای دی روشن میشه که نشان از اینه که یه قسمتی اتصال کوتاه شده یا داره جریان میکشه ولی هر چقدر چک کردم هیچ جایی رو پیدا نکردم که اتصال کوتاه شده باشه و ...

خلاصه اینکه تصمیم گرفتم منبعی که با آی سی 723 بود و ورودیش هم 36 ولت بود رو بسازم ( همون که آقای رجبی قرار دادن) . نظرتون چیه؟؟؟ به نظرتون منبع خوبی هست؟؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
بباسلام
از این منبع تغدیه من دو عدد ساختم به تاپیکها مراجعه کن عیب. یابی انهم استاد غزال خیلی عالی تشریح کردند
مدار را خوب بررسی نکردی بادقت از روی شماتیک و پی سی بی مرور کن حتما موفق میشوی

arash2005

کاربر
2009-09-16
11
22
بباسلام
از این منبع تغدیه من دو عدد ساختم به تاپیکها مراجعه کن عیب. یابی انهم استاد غزال خیلی عالی تشریح کردند
مدار را خوب بررسی نکردی بادقت از روی شماتیک و پی سی بی مرور کن حتما موفق میشوی

سلام . ممنونم آقا رضا .
چند روزه مرتب درگیر این مدار بودم و درست نشد . دیگه غروب رسما رواانی شدم . ولی دو ساعت استراحت کردم دوباره حوصلم سر جاش اومده و از اول شروع کردم به بررسی .

اون قطعه ی p مقاومت 10 کیلو اهم نیستش مگه؟؟‌ من قصد داشتم یا مقاومت متغیر بذارم ببینم چی پیش میاد یا اینکه اتصال کوتاهش کنم . البته هنوز نساختمش . فقط در حد حدس زدن بود .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
مهندسین عزیز من این منبع رو پارسال ساختم و اوایل مشکل داشت که با راهنمایی شما دوستان عزیز مشکل حل شد و چند ماه به طور عالی استفاده کردم از این منبع .
ولی دو هفته پیش یهوو زد به سرم که بیام ارتقا بدمش . خلاصه یه مقداری دستکاریش کردم و یدفه ترانزیستور قابلمه ای جرقه زد و منبع از کار افتاد . ترانزیستور قابلمه و 2219 رو تعویض کردم ولی درست نشد . آی سی ها رو تعویض کردم بازم درست نشد .
نهایتا دوباره یه پی سی بی جدید زدم و قطعات نو خریدم و منتاژ کردم ولی بازم کار نمیکنه . مقاومت 82 اهم خیلی داغ میکنه و خروجی هم فقط 0.5 ولته. پی سی بی هم بسیار تمیزه و خیلی با دقت منتاژ کردم .
روااااااااااااااااااانی شدم از بس با این منبع سر و کله زدم . تموم مراحل تاپیک هم قدم به قدم جلو رفتم ولی ولتاژ خروجی از 0.5 ولت بالاتر نمیره . البته باید به این نکته هم اشاره کنم که به محض اینکه منبع رو روشن میکنم ال ای دی روشن میشه که نشان از اینه که یه قسمتی اتصال کوتاه شده یا داره جریان میکشه ولی هر چقدر چک کردم هیچ جایی رو پیدا نکردم که اتصال کوتاه شده باشه و ...

خلاصه اینکه تصمیم گرفتم منبعی که با آی سی 723 بود و ورودیش هم 36 ولت بود رو بسازم ( همون که آقای رجبی قرار دادن) . نظرتون چیه؟؟؟ به نظرتون منبع خوبی هست؟؟

درود

عزیزم چرا مطرح نکردی و دوباره ساختی
هر دو را درست میکنیم
با مونتاژ مجدد چیزی یاد نمیگیری و همیشه مشکل داری و باید با بروز هر عیبی یکی دیگه مونتاژ کنی
ولی با فراگیری تعمیر اولا دیگه مشکلی نداری و فورا تعمیرش میکنی و ثانیا اطلاعات زیادی کسب میکنی

D9 و Q1 را آزاد کن و بگو پایه 6 یعنی خروجی U1 چند ولته و با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ، حداقل و حداکثر ولتاژ پایه 6 و 3 آی سی U2 چند ولته ؟
اگه قبل از کشف عیب قطعه ای عوض نمیکردی عیبش اضافه نمیشد.

سپاس

آخرین ویرایش:

arash2005

کاربر
2009-09-16
11
22
درود

عزیزم چرا مطرح نکردی و دوباره ساختی
هر دو را درست میکنیم
با مونتاژ مجدد چیزی یاد نمیگیری و همیشه مشکل داری و باید با بروز هر عیبی یکی دیگه مونتاژ کنی
ولی با فراگیری تعمیر اولا دیگه مشکلی نداری و فورا تعمیرش میکنی و ثانیا اطلاعات زیادی کسب میکنی

D9 و Q1 را آزاد کن و بگو پایه 6 یعنی خروجی U1 چند ولته و با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ، حداقل و حداکثر ولتاژ پایه 6 و 3 آی سی U2 چند ولته ؟
اگه قبل از کشف عیب قطعه ای عوض نمیکردی عیبش اضافه نمیشد.

سپاس

خدا دلتونو شاد کنه که شب جمعه ای دل منو شاد کردین . واقعا بعد از 4 روز درگیری با این مدار بالاخره مشکلش تا حدود زیادی رفع شد .
اولش میخواستم مشکلمو مطرح کنم ولی بعدش خجالت کشیدم بپرسم . واسه همین سعی کردم پستای قدیمی رو بازخوانی کنم .
راستش اینقدر درگیرش شده بودم که اعصبام بهم ریخته بود ولی الان که درست شد انگار دنیا رو بهم دادن :99:
طبق فرمایشات شما دیود 9 و ترانزیستور 1 را آزاد کردم .
الان ولتاژ خروجی مدارم از 0.1 ولت تا 31 ولت متغیر هستش و خیلی عالی کار میکنه . ولی دیود 9 و ترانزیستور 1 همچنان آزاد هستن .

ولتاژ خروجی آی سی اولی 11.4 ولته . حداکثر ولتاژ پایه 3 و 6 آی سی دوم در حالتی که ولوم حداقل روی 0.1 و در حالت ولوم حداکثر پایه ی 3 هستش 11.3 ولت و پایه 6 هم هستش 33 ولت.

ولی خداوکیلی اینقدر خوشحالم که حد نداره .

arash2005

کاربر
2009-09-16
11
22
ترانزیستور اول و دیود 9 رو تعویض کردم و روی بورد سوار کردم و دوباره تست گرفتم و مشکلم کاملا حل شد . الان منبع تغذیه در حد بنز داره کار میکنه . هم ولتاژش عالیه و میزونه و هم جریانش .

فقط الان یه سوالی داشتم : یه آمپر متر دارم میخوام به مدارم اضافه کنمش . آمپر متر را دقیقا کجای مدار و به کدام مقاومت باید وصلش کنم ؟؟؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,772
ترانزیستور اول و دیود 9 رو تعویض کردم و روی بورد سوار کردم و دوباره تست گرفتم و مشکلم کاملا حل شد . الان منبع تغذیه در حد بنز داره کار میکنه . هم ولتاژش عالیه و میزونه و هم جریانش .

فقط الان یه سوالی داشتم : یه آمپر متر دارم میخوام به مدارم اضافه کنمش . آمپر متر را دقیقا کجای مدار و به کدام مقاومت باید وصلش کنم ؟؟؟؟

درود

عزیزم اگه عیب یابی این تغذیه را مطالعه میکردی اولین تست آزاد کردن همین دیود و ترانزیستوره
البته دیود شما سالمه و فقط ترانزیستور سوخته بود

آمپر متر باید با یکی از سیم های خروجی سری بشه ( با سیم مثبت سری کن )

سپاس

arash2005

کاربر
2009-09-16
11
22
درود

عزیزم اگه عیب یابی این تغذیه را مطالعه میکردی اولین تست آزاد کردن همین دیود و ترانزیستوره
البته دیود شما سالمه و فقط ترانزیستور سوخته بود

آمپر متر باید با یکی از سیم های خروجی سری بشه ( با سیم مثبت سری کن )

سپاس

بله کاملا حق با شماست . دیود 9 رو آزاد کرده بودم ولی به ترانزیستور اصلا توجه نکرده بودم . یه اشکال دیگه هم داشتم و اونم این بود که یکی از پتانسیمترام سوخته بود .
راستش از این مولتی متر پنلی های کوچک خریدم که هم مولتی متر داره و هم آمپر متر . مولتی مترشو که وصل کردم مشکلی نبود . ولی واسه آمپر متر دو تا سیم داره که یکیش نوشته I+ و یکیش هم I-
چند مدل وصل کردم ولی جواب نداد . الان دقیقا نمیدونم که جریان مثبت و منفیو باید کجا وصل کنم . یکیشو که باید با خروجی سری کنم . ولی اونیکی رو کجا وصلش کنم؟؟؟

یه سوال دیگه هم داشتم : منبع رو گذاشتم روو 12 ولت و به یه لامپ چراغ جلوی اتومبیل وصلش کردم . لامپ به خوبی روشن شد ولی ولتاژ منبع نصف شد . این حالت طبیعیه؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا