آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک تکشو

مكالمه طولاني با تلفن همراه حافظه را با مشکل روبرو می کند

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,773
29,820
ایران


براساس نتایج جدیدترین تحقیقات پژوهشگران ، استفاده طولانی مدت و مکالمه مستمر با تلفن همراه ، اثرات مخرب و خطرناک روی حافظه کاربران دارد.
به نقل ازسایت اینترنتی " سلولارنیوز" ، این نتایج با انجام آزمایش روی موشهای صحرایی ، بدست آمده است و محققان بخش جراحي اعصاب در دانشگاه لوند در كشور سوئد با بررسي آزمايشات دريافتند كه پرتوها و تشعشعاتی که از گوشی های تلفن‌هاي همراه منتشر می شوند ، روي مغز تاثير منفي برجا می گذارند.
اين امواج روي ناحيه خاصي از مغز موسوم به «مانع خوني - مغزي» تاثير نامطلوب دارند.
ناحیه " مانع خونی – مغزی" نقش حفاظت از مغز را برعهده دارد به این صورت که مانع ورود مواد مخرب موجود درخون به داخل بافتهاي مغزي مي‌ شود.
چنانچه اين مواد مضر خون به درون مغز وارد شوند، مي‌توانند به سلولهاي عصبي موسوم به نورونها آسيب برسانند و ادامه اين وضعيت عملكرد مغز را دچار اختلال مي‌كند.
براساس یافته های "هنريتا نيتبي" ، سرپرست اين گروه تحقيقاتي ، وقتي موشهاي صحرايي آزمايشگاهي در معرض تشعشعات تلفن همراه قرار مي‌گيرند، نتايج تستهاي حافظه آنها بسيار ضعيف‌تر مي‌شود.
بر اساس اين تحقيق موشهايي كه به مدت دو ساعت در هر هفته و در طول يكسال در تماس با اين امواج قرار داشتند، عملكرد حافظه‌ شان به مراتب ضعيف‌ تر شده است.
اين آزمون حافظه شامل رها كردن موشهاي صحرايي در داخل يك جعبه بود كه اشياء مختلفي در آن قرار داشت، موشها بايد مي‌توانستند جاي اين اشياء را كه هر چند وقت يكبار عوض مي‌شد، پيدا مي‌كردند.
موشهايي كه در معرض امواج تلفني قرار گرفته بودند به مدت زمان بيشتري برای شناسایی محل اشياء جا به جا شده ، نیاز داشتند.
اين گروه تحقيقاتي هم چنين دريافتند كه اين امواج آسيبهاي خاص به اعصاب از جمله سلولهاي كورتكس پيشاني و در هيپوكامپ كه مركز حافظه در مغز است ،وارد مي‌كنند.
 
بالا