آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک تکشو

مقايسه خدمات اپراتوري موبايل پاكستان و ايران

arsham_333

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2006-10-05
474
208
ارائه ماهانه 5000 دقيقه مكالمه رايگان و 1000 پيامك مجاني در پاكستان

كشور پاكستان بيش از 88 ميليون نفر جمعيت دارد و در حال حاضر تنها يك اپراتور موبايل اين كشور 32 ميليون مشترك دارد و خدماتي چون 5000 دقيقه مكالمه رايگان و 1000 پيامك مجاني در ماه در قالب بسته هاي تشويقي به مشتركان خود ارائه مي‌كند.

به گزارش خبرنگار فناروي اطلاعات فارس برطبق جديدترين آمار شركت مخابرات اين كشور ضريب نفوذ تلفن همراه در اين كشور بالغ بر 54.4 درصد است. در حال حاضر 10 اپراتور تلفن همراه در اين كشور فعال هستند كه طيف گسترده اي از خدمات را به مشتركان خود ارائه مي دهند. در ادامه اين گزارش با خدمات مهمترين و اولين اپراتور تلفن همراه اين كشور موسوم به Mobilink آشنا مي شويم .
در ايران همراه اول سيستم پيامك را از كل سرويس‌هاي ازرش افزوده راه‌اندازي كرده و تا پايان ماه جاري براي حدود سه ميليون مشترك سرويس gprs را راه‌انداز مي‌كند.ايرانسل نيز توانسته برخي خدمات پيشرفته را به مشتركان خود چون gprs ارائه كند و سرويس mms آن نيز آماده عرضه است. با تمام اين تفاسير اپراتور‌هاي ايراني فاصله بسياري با اپراتور‌هاي خارجي و حتي منطقه دارند.

*معرفي Mobilink پاكستان
Mobilink از جمله اپراتورهاي قديمي تلفن همراه در پاكستان است كه از سال 2004 آغاز به فعاليت كرده و بيش از 32 ميليون مشترك دارد. اين اپراتور كه خدمات خود را به دو صورت پيش پرداخته (اعتباري) و پس پرداخته (عادي ) ارائه مي كند اولين اپراتور GSM پاكستان است و به تازگي خدمات DSL (اينترنت پرسرعت) و سرويس اينترنت بي سيم wimax نيز به مشتريان ارائه مي دهد. اين اپراتور بيش از 9000 هزار شهر در پاكستان را تحت پوشش قرار داده و با بيش از300 اپراتور در 120 كشور جهان قرارداد رومينگ منعقد كرده است.

*5000 دقيقه مكالمه رايگان و 1000 پيامك مجاني در ماه در قالب بسته هاي تشويقي

اين اپراتور براي حفظ مشتركان خود بسته هاي متفاوت تشويقي را براي مشتركان خدمات پس پرداخته خود در نظر گرفته است. در قالب اين بسته ها كاربر به هر ميزان كه دوست دارد مكالمه مي كند، اما به ازاي هر چند دقيقه مكالمه دقايقي رايگان محسوب مي شود و همچنين برخي خدمات رايگان ديگر نيز به كاربر ارائه مي شود.
به عنوان مثال در قالب بسته اول هزينه هر دقيقه مكالمه در روزهاي عادي حدود 28 تومان است. اما اين رقم در آخر هفته به هر دقيقه كمتر از 14 تومان مي رسد. هزينه ارسال هر پيامك در قالب اين سرويس كمتر از 14 تومان است، ولي مشترك مي تواند هر ماه 10 پيامك رايگان ارسال كند. در قالب بسته دوم تعرفه مكالمه در روزهاي عادي به ازاي هر دقيقه حدود 20 تومان و در روزهاي آخر هفته به 10 تومان كاهش مي يابد. در اين بسته هزينه ارسال هر پيامك 14 تومان است و مشترك مي تواند هر ماه 15 پيامك رايگان ارسال كند و تا 100 دقيقه مكامله رايگان داشته باشد. در قالب بسته سوم هزينه هر دقيقه مكالمه حدود 18 تومان، هزينه مكالمه در آخر هفته حدود 8 تومان و هزينه ارسال پيامك 14 تومان است. همچين كاربر مي تواند تا 400 دقيقه مكالمه رايگان داشته باشد و تا 20 پيامك رايگان ارسال كند.
در قالب آخرين بسته تشويقي اين اپراتور هزينه مكالمه هر مشترك هميشه حدود 4 تومان به ازاي هر دقيقه است. هزينه هر پيامك كمتر از 3 تومان مي باشد و كاربر قادر به ارسال 1000 پيامك رايگان در ماه است. با استفاده از اين سرويس تا 5000 دقيقه مكالمه رايگان در ماه امكان پذير است.
هزينه مكالمه و ارسال هر پيامك براي مشتركان پيش پرداخته اين اپراتور 14 تومان در دقيقه و هزينه تماس با مشتركان ديگر اپراتورها حدود 20 تومان در هر دقيقه است. مشتركان خدمات پيش پرداخته يا اعتباري نيز ميتوانند از انواع خدمات وبسته هاي تشويقي بهره مند شوند.

*تهيه نسخه پشتيبان از اطلاعات گوشي
مشتركان اين اپراتور با پرداخت تنها 140 تومان و بارگذاري ونصب يك نرم افزار بر روي گوشي شخصي مي توانند از اطلاعات ذخيره شده بر روي گوشي خود نسخه پشتيبان تهيه كنند تا در صورت گم شدن يا آسيب ديدن گوشي بتوانند مجددا اطلاعات شخصي خود را بازيابي نمايند.

*بازاريابي با پيامك
اين اپراتور به ازاي دريافت 14 تومان به ازاي هر پيامك پيام هاي تبليغاتي مورد نظر مشتركان را براي حداقل يك ميليون و حداكثر 10 ميليون مشترك ارسال مي كند. هر پيامك مي تواند حداكثر 160 كاراكتر داشته باشد.

*خدمات ويژه به مالكان گوشي هاي هوشمند بلاك بري
اپراتور Mobilink به مالكان گوشي هاي هوشمند بلاك بري خدمات ويژه اي براي دسترسي به وب، اينترنت پرسرعت، سرويس هاي مختلف پست الكترونيك و ... ارائه مي دهد. هزينه استفاده از اين خدمات ماهانه 140 هزار تومان است.

*ارسال پيامك هاي گروهي
اين سرويس براي مديران واحدهاي اداري و تجاري طراحي شده تا از اين طريق پيامك هاي متعددي را به راحتي براي شماره هاي متعدد تلفن همراه و حتي شماره هاي تلفن ثابت ارسال كنند. هزينه ارسال هر پيامك در اين سرويس تنها 7 تومان است.

*دسترسي به اينترنت از طريق لپ تاپ
اين اپراتور سيم كارت هاي ويژه اي را در اختيار مشتركان خود قرار مي دهد تا آنان با قرار دادن اين كارت ها در لپ تاپ هاي خود با استفاده از فناوري GPRS به اينترنت متصل شوند. با استفاده از اين سيم كارت ها مي توان به تبادل پيامك و مكالمه صوتي نيز اقدام كرد. قيمت اين سيم كارت ها حدود 170 هزار تومان است و هزينه استفاده از آنها به ازاي هر يك مگابيت ترافيك اينترنتي تنها حدود 200 تومان است.

*دريافت فاكس بر روي گوشي
از جمله ديگر سرويس هاي جالب Mobilink امكان دريافت فاكس هاي شخصي بر روي گوشي است. مشترك از طريق اين سرويس مي تواند براي شماره هايي در داخل و خارج پاكستان نيز فاكس ارسال كند. هزينه ماهانه استفاده از اين سرويس تنها 1400 تومان است.

*ذخيره بليط هواپيما در پروازهاي داخلي
Mobilink به تمامي مشتركانش امكان مي دهد تا با ارسال پيامك به شماره 7422 براي پروازهاي رفت وبرگشت داخلي در شهرهاي مختلف بليط رزرو كنند. از طريق اين سرويس اطلاعاتي همچون فهرست پروازهاي مختلف، تعداد صندلي هاي خالي براي هر پرواز و ... قابل مشاهده است. هزينه هر بار استفاده از اين سرويس حدود 70 تومان است.

*دريافت آني اطلاعات سهام
مشتركان اين اپراتور مي توانند هر روز از جديدترين وضعيت سهامي كه خريداري كرده اند مطلع شوند. خدمات ارائه شده از اين طريق عبارتند از جديدترين اخبار تغيير وضعيت سهام، آخرين وضعيت شاخص هاي مختلف، تمامي تحولات مهم در قيمت سهام هاي مهم. هزينه بهره مندي از اين سرويس تنها 7 تومان در ماه است.

*خدمات GPRS و EDGE
اين دو سرويس براي دسترسي به اينترنت و email، تبادل انواع ديتا به كار ميروند. هزينه استفاده از اينترنت اين اپراتور براي مشتركان پيش پرداخته و پس پرداخته به ترتيب 280 و 420 تومان به ازاي هرمگابايت ترافيك است.

*تلويزيون همراه
اين اپراتور به تازگي دسترسي مستقيم وزنده به برنامه هاي 8 شبكه تلويزيوني و 4 ايستگاه راديويي را در پاكستان امكان پذير كرده است. Mobilink همچنين منتخبي از برنامه هاي ورزشي، خبري، مذهبي، موسيقي، فيلم و مستند را كه از اين شبكه ها پخش شده اند آرشيو كرده و در دسترس مشتركان خود قرار مي دهد. هزينه استفاده از اين خدمات به ازاي هر يك مگابايت ترافيك 84 تومان است.

*ارائه خدمات بارگذاري فيلم و موسيقي
كاربران از طريق اين سرويس مي توانند برخي آلبوم هاي موسيقي و فيلم هاي سينمايي، زنگ گوشي و انواع عكس و اطلاعات در مورد پاكستان و ديدني ها و جذابيت هاي آن را بر روي گوشي هاي خود بارگذاري و مشاهده كنند.

* ارائه خدمات رومينگ در حين پرواز
Mobilink از جمله معدود اپراتورهاي تلفن همراه در جهان است كه حتي در حين پرواز نيز به مشتركان خود خدمات ارائه مي كند. اين اپراتور از طريق عقد قرارداد با ايرفرانس و هواپيمايي امارات به مشتركان خود امكان داده تا در حين پرواز با هواپيماهاي اين دو شركت هواپيمايي از طريق گوشي هاي خود پيامك ارسال كنند، مكالمه نمايند و حتي به اينترنت دسترسي پيدا كنند.

*بانكداري همراه
اين اپراتور با عقد قرارداد با سه بانك Citibank, MCB ، SCBبه مشتركان خود امكان داده تا از طريق تلفن همراه به حساب هاي بانكي خود دسترسي داشته باشند، از آخرين تراكنش هاي صورت گرفته مطلع شوند و در هر زمان و مكان دست به پرداخت صورت حساب و نقل و انتقال پول از طريق حسابشان بزنند. هزينه استفاده از اين سرويس تنها 20 تومان در ماه است.

*انتقال شماره قبلي براي مشتركان جديد
آن دسته از مشتركان اپراتورهاي ديگر در پاكستان كه دوست دارند مشترك Mobilink شوند، ولي قصد ندارند شماره سابقشان را از دست بدهند، مي توانند با استفاده از سرويس Number Portability شماره قبلي خود را حفظ كنند. گفتني است اين سرويس تقريبا توسط تمامي اپراتورهاي اين كشور ارائه مي شود.
موارد ذكر شده تنها بخشي از خدمات متنوع اين اپراتور است كه با دريافت مبالغي ناچيز به علاقمندان ارائه مي شود. لازم به ذكر است كه اين خدمات در قالب شبكه نسل 2.75 اين اپراتور ارائه مي شود كه "همراه اول" در ايران نيز از آن بهره مند شده ولي هنوز حتي يكي از اين خدمات را به حدود 29 ميليون مشترك خود ارائه نمي كند. جالب آن كه تعرفه هاي مكالمه و ارسال پيامك اپراتور پاكستاني نيز بسيار كمتر از همراه اول است. اين در حالي است كه از مجموع 10 اپراتور پاكستان 5 اپراتور به نام هاي Instaphone، Wateen، WorldCall Wireless، Vfone و GO CDMA خدمات خود را با استفاده از فناوري 3G يا نسل سوم به مشتركان ارائه مي كنند.​
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farhad58
بالا