آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مطرح كردن سوالات و مشـــــــكلات ۩ هارد ديســـكــــــ ۩

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
نقشه هارد مکسدور

نوشته توسط آقا مهدی
با سلام من هارد یکی از دوستام رو ازش گرفتم واسه تعمیر مشکلی که داره اینه دائم صدای تق تق میکنه و بگیر نگیر داره گاهی اوقات واسه باز کردن یک پوشه گیر میکنه و هی تق تق میکنه تا یکم به آرومی جابجا میشه مشکلش حل میشه ولی باز همون آشو همون کاسه می خواستم بدونم ارزش وقت گذاشتن داره و آیا تعمیرش اساسی میشه یا نه در ضمن نوع هارد هم مکستور آی دی ای هستش
=======================================

باسلام

آقا مهدی این ایراد هم می تواند از سیلندر باشد وهم از برد

شما این احتمالات را از بین ببرید تا من نقشه آنها را از آقا قدیر بگیرم وبهتر میشه کاری کرد
( نقشه های خودم همراه با 50 گیگ اطلاعات دیگه پریده )

1. برد را با دقت باز کردهسر همه پین هایی که از سیلندر بیرون آمده با دقت تمیز کنید ( از دستکش استفاده کنید)
ضمنا پشت برد جایی که پین ها می نشینند را تمیز کنید

2. اگر رفع نشد کنار آی سی بزرگ کریستالی 6 پین وکوچک وجود دارد که باحتمال قوی سردی قلع پیدا کرده( قلع کشی)

تا اینجا فعلا انجام شود

مهدی جان اگه بتونی عکسش را بزاری ( البته اگر با موارد بالا درست نشد) من میتونم با علامت زدن ویا مشخص

کردن قطعات مشکوک بگم که کدام را تست وتعویض نمایید

یاعلی

با سلام :
دوستان فعلا این هدیه ناقابل را دانلود کنید یک مقاله مفید و مختصر با توضیحات و نقشه های کامل برای هارد ماکسدور... تا بعد :
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,555
مشخصات (پین کد ) کابل دیتای هاردیسک (ساتا )

با سلام :
پین کد کابل دیتای ساتا هاردیسک تقدیم دوستان .... البته فکر کنم پین کد کابل دیتای هاردیسک های ای دی نیز در نقشه پست قبلی موجود باشد .
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 31.1 کیلوبایت بازدیدها: 1,300

taraneh 1

کاربر
2007-11-06
3
4
مشکل با دو هارد ساتا

سلام من مدتی که 1هارد جدید از نوع مکستور ساتا160 به سیستم اضافه کردم هارد قبلیمم هم همینه چه جوری میتونم یکی اونو مستر ودیگری رو اسلیو کنم موقع بالا اومدن هردو را مستر میشناسد البته در 2 کانال متفاوت به خاطر همین بعضی مواقع هنگ میکنه ووقتی به صدای هارد گوش میدهم انگار هدش داره دایم رفت وبرگشت میکنه البته یک سیدی رام ویک dvd writer هم به سیستم دارم که اونارو مسترو اسلیو میشناسه
من میخواهم دوتا ویندوز متفاوت روی هر کدام داشته باشم که هر موقع خواستم با یکی از اونا بالا بیاد به شرط اینکه همه پارتیشنهای دو هاردو همزمان داشته باشم درضمن من الان هم با این سیستم بالا میام ولی بعد از دقایقی هنگ میکنه و تمام پارتیشن های هار دوم و دیگه نشون نمیده و سوال بعدی اینکه کسی میدونه ترتیب پارتیشن بندی این دو هارد باهم چجوری باید باشه
مرسی

Zirnevis

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2007-08-21
523
3,679
شیراز
دوست عزيز شما اول روي يك هارد ويندوز نصب مي كني بعد كه تموم شد روي هارد دوم موقعي كه مي خواي مثلا با اون يكي ويندوز بياي بالا مي توني از توي بايوس ترتيب بوت شدن هارد رو تغيير بديد يعني اولويت بوت دن هارد رو عوض كنيد . دوم اينكه هارد هاي ساتا مستر اسليو ندارن سعي كن به هر هارد از يه رشته سيم جدا برق بدي دوم از كابل ديتاي خوب استفاده كنيد . منظورتون از ترتيب پارتيشن بندي چيه ؟

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
دوست عزيز شما اول روي يك هارد ويندوز نصب مي كني بعد كه تموم شد روي هارد دوم موقعي كه مي خواي مثلا با اون يكي ويندوز بياي بالا مي توني از توي بايوس ترتيب بوت شدن هارد رو تغيير بديد يعني اولويت بوت دن هارد رو عوض كنيد . دوم اينكه هارد هاي ساتا مستر اسليو ندارن سعي كن به هر هارد از يه رشته سيم جدا برق بدي دوم از كابل ديتاي خوب استفاده كنيد . منظورتون از ترتيب پارتيشن بندي چيه ؟

باسلام

آقای زیرنویس عزیز راهنمایی خیلی خوبی کردید .دستتون درد نکنه

================
ولی برق جدا وجود ندارد ( همه 12ولت ازیک جا و.....)

====================

ضمنا برای اینکه بی مشکل 2 تا هارد هم با هم مورد استفاده قرار گیرد .راحتترین راه در آوردن جامپر یکی از هاردها است( بدون جامپر)

موفق باشید

taraneh 1

کاربر
2007-11-06
3
4
مرسی من چند شبه که همه گزینه ها رو استفاده کردم گزینه اولویت بوت رو که میزنم فقط یکی از هاردها رو میشناسه و بالا میاد من پارتیشنهای هارددیگر رو ندارم وقتی هم که باگزینه دیگری هر دورو میشناسه سریع هنگ میکنه
در ضمن من ابتدا 1هاردوتنها دیتکت کردم وویندوز xpرو نصب کردم بعد هارد اولو کندم هارد دومو دیتکت کردم ویستارو نصب کردم ایا باید ویستارو روی xpنصب کنم یا اینطوری جدا میشه
منظورم از ترتیب پارتیشن بندی اینه که من هردو اونارو اول پریماری وبعد سکنداری کردم یعنی اینکه الان دوتا پارتیشن پریماری دارم بقیه سکنداری این مشکلی نیست؟
و اینکه من باید هارد دوم رو همه پارتیشنهارو لوجیکال کنم؟
من برای کابل برق از تبدیل ساتا استفاده کردم مشکلی نیست؟
امیدوارم کاملتر گفته باشم اگر سوالی بود بگید

ALI.RISIVER

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
774
1,839
USA
WWW.ALIRISIVER.TK
مرسی من چند شبه که همه گزینه ها رو استفاده کردم گزینه اولویت بوت رو که میزنم فقط یکی از هاردها رو میشناسه و بالا میاد من پارتیشنهای هارددیگر رو ندارم وقتی هم که باگزینه دیگری هر دورو میشناسه سریع هنگ میکنه
در ضمن من ابتدا 1هاردوتنها دیتکت کردم وویندوز xpرو نصب کردم بعد هارد اولو کندم هارد دومو دیتکت کردم ویستارو نصب کردم ایا باید ویستارو روی xpنصب کنم یا اینطوری جدا میشه
منظورم از ترتیب پارتیشن بندی اینه که من هردو اونارو اول پریماری وبعد سکنداری کردم یعنی اینکه الان دوتا پارتیشن پریماری دارم بقیه سکنداری این مشکلی نیست؟

دوست عزیز برای رفع مشکل دتکت نشدن دو هارد با یکدیگر باید کابل دیتا هارد دوم را روی مین برد جابه جا کنید کابل دیتا هارد اول را که بوت می شود دست نزنید ولی کابل دیتا هارد دوم در سوکت دیگر مادربرد بزنید معمولا مین بردهای که هارد ساتا را ساپورت می کنند دارای 4 سوکت حهت اتصال کابل ساتا می باشند در ضمن جامپر دو هارد جدا کنید و اگر مجدد مشکل داشتید بایوس با آخرین ورژن آپدیت کنید احتیاج نیست ویستا روی هارد xp هم نصب شود در مورد پارتیشن هم مشکلی نیست مراحل درست انجام دادید احتیاج به لوجیکال نیست برای کابل برق هم به هیمن صورت باید از تبدیل استفاده کنید موفق باشید

guest1

Banned
2011-11-21
859
6,804
سلام من مدتی که 1هارد جدید از نوع مکستور ساتا160 به سیستم اضافه کردم هارد قبلیمم هم همینه چه جوری میتونم یکی اونو مستر ودیگری رو اسلیو کنم موقع بالا اومدن هردو را مستر میشناسد البته در 2 کانال متفاوت به خاطر همین بعضی مواقع هنگ میکنه ووقتی به صدای هارد گوش میدهم انگار هدش داره دایم رفت وبرگشت میکنه البته یک سیدی رام ویک dvd writer هم به سیستم دارم که اونارو مسترو اسلیو میشناسه
من میخواهم دوتا ویندوز متفاوت روی هر کدام داشته باشم که هر موقع خواستم با یکی از اونا بالا بیاد به شرط اینکه همه پارتیشنهای دو هاردو همزمان داشته باشم درضمن من الان هم با این سیستم بالا میام ولی بعد از دقایقی هنگ میکنه و تمام پارتیشن های هار دوم و دیگه نشون نمیده و سوال بعدی اینکه کسی میدونه ترتیب پارتیشن بندی این دو هارد باهم چجوری باید باشه
مرسی
با سلام
دوست عزيز مادر برد شما چيه اگر هنگام نصب ويندوز روي هارد ساتا به مشكل بر ميخوري وپيغام f3ميدهد شما ابتدا ي نصب ويندوز دكمه شماره 6 fرا ميزنيد وبعد sوبعد ازان از شما مسير ميخواهد كه فايل مربوط به درايور ساتا(ساتاريد) وبعد از ان اگر فايل مربوط به شناساي هارد اجرا شد شما ميتوانيد هارد ساتا را پارتيشن وويندوز نصب كنيد (براي مادر بردهاي كه ويندوز xpروي هارد ساتا به صورت معمولي نصب نميشود )اگر ويندوز نصب شده داشته باشيد روي هارد ساتا بايد براي شناساي ساتا ريد را نصب كنيد تا بتوانيد پارتيشنهاي هارد ساتا را داشته باشيد(براي مادر بردهاي قديمي ساتا ساپورت براي بعضي از مدلها)

آخرین ویرایش:

r_hosseini

کاربر
2008-01-02
39
111
Tehran
با سلام؛
ضمن احترام به نظرات تمامي دوستان، مواردي راجع به استفاده از هاردهاي SATA و استفاده همزمان از دو يا چند هارد مطرح مي كنم :
1- هنگام استفاده بيش از يك هارد خصوصاً هاردهاي SATA ، هنگ كردن سيستم هميشه دليل بر خرابي هارد نيست (حتي احتمال آن بسيار ضعيف است) بلكه موارد زير از احتمال بيشتري برخوردار است:
الف) هنگامي كه يك Device را به سيستم اضافه مي كنيد خصوصاً از نوع SATA (مانند ODD ها و هارد ديسك ) حتماً به ظرفيت و توان پاور دستگاه خود دقت كنيد (اين از مواردي است كه اكثر اوقات در اسمبل و يا ارتقاء سيستم از آن غافل مي مانيم) هر ODD يا هارد ديسك SATA معمولاً حدود 35 وات توان مصرفي آن مي باشد . بطور كلي بخش عمده اي از هنگ كردن در سيستمهاي ناشي ضعف پاورهاي موجود در بازار مي باشد.
ب)اگر بيش از يك هارد استفاده مي كنيد ترجيحاً سعي كنيد از برنامه هاي كمكي مانند Partition Magic جهت پارتيشن بندي استفاده نكنيد بلكه از خود ويندوز جهت پارتيشن بندي استفاده كنيد.
ج) حتي الامكان از فرمت سريع (Quick Format) استفاده نكنيد.
2- در صورتيكه مي خواهيد از هر دو هارد ديسك به عنوان درايو Boot استفاده كنيد پيشنهاد مي كنم از همان ابتدا و قبل ايجاد پارتيشن و نصب ويندوز ، هر دو هارد ديسك را نصب كنيد . ضمن اينكه در اين حالت بايستي هر دو هارد ديسك ها پارتيشن اصلي (Primary) داشته باشند .
3- جهت اولويت بندي هارد ديسك هاي SATA ، مي توان از داخل Setup سيستم تغييرات مورد نظر را انجام داد، بنابراين با انتخاب هارد اول و دوم، هارد Boot را انتخاب كرد.
4- اما در رابطه با استفاده از تبديل برق SATA كه خيلي از دوستان از آن استفاده مي كنند، بايد عرض كنم كه هارد هاي جديد SATA II علاوه بر ولتاژهاي 5V و 12V از ولتاژ 3.3 نيز استفاده مي كند ، بنابراين پيشنهاد مي كنم كه از پاوري استفاده كنيد كه خروجي برق SATA داشته باشد.( رجوع شود به استانداردهاي2007 منابع تغذيه كامپيوتر، ورژن 2 به بعد)
موفق باشيد!

r_hosseini

کاربر
2008-01-02
39
111
Tehran

باسلام

آقای زیرنویس عزیز راهنمایی خیلی خوبی کردید .دستتون درد نکنه

================
ولی برق جدا وجود ندارد ( همه 12ولت ازیک جا و.....)

====================

ضمنا برای اینکه بی مشکل 2 تا هارد هم با هم مورد استفاده قرار گیرد .راحتترین راه در آوردن جامپر یکی از هاردها است( بدون جامپر)

موفق باشید
با سلام،
ضمن عرض ارادت به استاد عزيز، در جريان باشيد پاورهاي جديد خروجي هاي ولتاژ در طبقات مختلفي ارائه مي شود، براي همين سوكتهاي خروجي پاور شماره بندي شده است و در راهنماي كاربري پيشنهاد شده است بار مصرفي بر سوكتهاي خروجي تقسيم گردد، ضمن اينكه حداكثر بار مصرفي رو خطوط ولتاژي ممكن است روي سوكتهاي مختلف متفاوت باشد.
موفق باشيد!

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا