آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل No Power در مادربرد Asrock G31M-S

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
ممنون از پاسخ سریعتون جناب jaxtor.
در مولتی متر دیجیتال وقتی سیم قرمز رو میذارم روی درین یکی از پایه ها افت ولتاژ 545 و پایه دیگر بی نهایت رو نشون میده. برعکس وقتی پایه مشکی روی درین هست یکی از پایه ها 793 و پایه دیگر افت ولتاژ 700 رو نشون میده. باید عوض کنم؟می بخشید در این مورد سوال کردم. من یکی از هنرجویان پارسه هستم ولی نه تو اون موسسه و نه هیچ جای دیگه راه مناسبی رو برای تست فت پیدا نکردم

خازن ها هم ظاهرا مشکلی نداشتن. زیر فت رو هم از نظر اتصالی چک کردم مشکلی نداشت (البته زیر فت بین درین و یکی از پایه ها یک بوق کوتاه می زنه و قطع میشه. ولی پایه دیگر بوق ممتد میزنه ولی فقط تا 40 اهم رو نشون میده و پایین تر از اون نمیاد که فکر نکنم اتصال کوتاه باشه)
راستی بعد از جدا کردن فت و دو تا خازن اطراف اون این بار چیپ جنوبی دیگه گرم نمیشه ولی مادربرد همچنان در حالت No Power هست.

دوست عزیز ایا شما خروجی ایسی I/O را ولت گیری کردید ؟ اول این کار را انجام دهید I/O باید 5 ولت خروجی داشته باشد در ضمن باطری بکاپ را نیز ولتاژگیری کنید که باید 3 ولت داشته باشد اینها را ابتدا ولت گیری کنید و نتیجه را اعلام کنید و
[hide] سپس قطعاتی که در مسیر ورودی رگولاتور 1117 قرار دارند تست کنید به احتمال زیاد اتصال کوتاه یک قطعه در مسیر ورودی رگولاتور با عث داغ شدن این قطعه می شود و اگر قطعه ای در این مسیر اتصال کوتاه نداشت خود رگولاتور را باید تعویض کنید[/hide]

عواملی که باعث روشن نشدن مین بورد می شود

[hide]
1 - خرابی و یا قلع مردگی ایسی I/O
2 - خرابی باطری بکاپ وکریستال کنار ان
3 - خرابی چیپ جنوبی
[/hide]

با تشکر

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

7.png
نوشته اصلی توسط manatech
ولتاژ های پین پاور مشکلی نداره دوست عزیز. آقای علی دادی عرض کردم مادربرد مشکل No Power داره. یعنی اصلا روشن نمیشه. بنابراین دیباگر هیچ کدی رو نمیده.

جناب jaxtor امروز صبح دوباره مادربرد را چک می کردم. چیپ جنوبی تا اندازه ای گرم میشه ولی نه به اون شدت که بگیم حتما سوخته. روی پل شمالی هیچ دمایی رو حس نمی کنم. ولی یک قسمتی مابین دو تا اسلات PCI (نمی دونم ترانزیستوره یا ریگلاتور) بشدت گرم میشه که توی تصویر مشخص کردم.

این مشخصات روی قطعه ی مورد نظر نوشته شده
بالا: 1117
پایین: 906426

رگولاتور مورد نظر همان SE1117 است و دیتاشیت آن:
se1117.jpg

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186
دوست عزیز ایا شما خروجی ایسی I/O را ولت گیری کردید ؟ اول این کار را انجام دهید I/O باید 5 ولت خروجی داشته باشد در ضمن باطری بکاپ را نیز ولتاژگیری کنید که باید 3 ولت داشته باشد اینها را ابتدا ولت گیری کنید و نتیجه را اعلام کنید و
hidden content may not be quoted

عواملی که باعث روشن نشدن مین بورد می شود

hidden content may not be quoted

با تشکر

جناب jaxtor. باتری رو تست کردم 3 ولت رو داره.
کنار باتری بکاپ هیچ کریستالی وجود نداره. تصویر رو قبلا هم گذاشتم.
5 ولت و 3.3 ولت روی پایه های I/O هست ولی نمی دونم منظورتون پایه های خروجی کدام ها هستند؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186

شما فقط دارید راه خودتون رو دور میکنید.اون کاری رو که گفتم رو انجام دادید؟

جناب علی دادی دوست گرامی، خازن های SMD پل جنوبی اتصالی دارند (البته اگه اون چیز هایی که تو پارسه یادمون دادن درست باشه. روش تست اینه که در حالت بازر پروب مالتی متر رو به خازن های SMD پل جنوبی می زنیم اگر بوق ممتد بکشه و زیر 8 اهم رو نشون بده اتصالی در مدار هست). مین بورد که روشن نمیشه و باید به زور (با اتصال سیم های سبز و مشکی) روشن کنم. وقتی هم که روشن میشه چیپ جنوبی داغ نمی کنه! و هیچ تصویری هم نمیده که بفهمم I/O سوخته یا نه. ولی اون فت یا رگولاتور که قبلا عرض کردم خیلی داغ می کنه. فقط توی آموزشگاه به ما نحوه تست رگولاتور رو نگفتن.

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186
این هم از تصویر قطعه مورد نظر. اگه رگولاتور باشه باید ولتاژش رو بفهمم. ولی متاسفانه زیرش ننوشته

پیوست‌ها

• 2 کیلوبایت بازدیدها: 173

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
جناب علی دادی دوست گرامی، خازن های SMD پل جنوبی اتصالی دارند (البته اگه اون چیز هایی که تو پارسه یادمون دادن درست باشه. روش تست اینه که در حالت بازر پروب مالتی متر رو به خازن های SMD پل جنوبی می زنیم اگر بوق ممتد بکشه و زیر 8 اهم رو نشون بده اتصالی در مدار هست). مین بورد که روشن نمیشه و باید به زور (با اتصال سیم های سبز و مشکی) روشن کنم. وقتی هم که روشن میشه چیپ جنوبی داغ نمی کنه! و هیچ تصویری هم نمیده که بفهمم I/O سوخته یا نه. ولی اون فت یا رگولاتور که قبلا عرض کردم خیلی داغ می کنه. فقط توی آموزشگاه به ما نحوه تست رگولاتور رو نگفتن.

دوست عزیز نحوه تست رگولاتور فقط ولتاژگیری هست در ضمن شما ایسی I/O را بررسی کنید و ببینید ایا قلع مردگی دارد یا نه ؟ اگر قلع مردگی داشته باشد لحیم پایه های ان به رنگ کدر در می اید و باید ان را با فلکسی و هیت برطرف کنید در ضمن قلع مردگی ایسی I/O خود می تواند باعث روشن نشدن مین بورد شود

با تشکر

manatech

کاربر
2013-01-27
65
186
جناب jaxtor با توجه به شکل رگولاتور کدام قسمت رو باید ولتاژگیری کنم چون 3 تا قسمت داره و هر کدوم ولتاژ مخصوص خودشون رو دارن. و این که آیا ممکنه در صورت خراب بودن ولتاژ رو درست نشون بده؟

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
جناب jaxtor با توجه به شکل رگولاتور کدام قسمت رو باید ولتاژگیری کنم چون 3 تا قسمت داره و هر کدوم ولتاژ مخصوص خودشون رو دارن. و این که آیا ممکنه در صورت خراب بودن ولتاژ رو درست نشون بده؟

دوست عزیز با توجه به دیتا شیتی که دوستمون از رگولاتور شما در چند پست قبل گذاشتند شما پایه های 2 و 3 را نسبت به پایه 1 یا همان gnd ولتاژگیری کنید یعنی پروب مشکی روی پایه gnd ثابت باشد و پروب قرمز را به پایه های 2 و 3 بزنید ولتاژ نشان داده شده را اعلام کنید

با تشکر

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا