آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل کار نکردن فن لپ تاپ دل مدل Latitude E6400

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
اساتید عزیز مارو فراموش نکنید :anonymous:

مشتری امروز گفت که بمدت 2 الی 3 ماه از شارژر غیر استاندارد استفاده میکرده
ایا این باعث این اتفاق میتونه باشه؟

و فکر کنم مشکل رو پیدا کردم
طبق مدار و در حالت تست فن با منبع تغذیه. پایه Fan_Vout باید دارای ولتاژ 3.3 ولت باشه. در حالی که این ولتاژ روی پایه دوم سوکت فن و پایه 7 و 8 آیسی EMC4002 وجود ندارد.
خوب تا اینجاشو فهمیدم. آیا به نظر شما آیسی مورد نظر سوخته؟
باید تعویض بشه یا راه حل دیگه ای هم دارد؟

1.png2.png

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: abady

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
شاید I/O دچار مشکل شده و نمی تونه به فن دستور بده .یه سری از پایه های I/O پارامترهای حرارتی رو از CPU دریافت و سپس طبق این پارامترها ،توسط آی سی کنترل فن،فن رو فعال یا غیر فعال می کنه یا دور فن رو کاهش یا افزایش می ده .شما پایه های مربوط به کنترل فن و حرارت CPU رو که معمولا با TMP IN مشخص می شه و یه ولتاژ رفرنس داره رو چک کنید .همچنین مسیر بین این پایه ها و آی سی کنترل فن رو هم از نظر معیوب بودن قطعات بررسی کنید .
موفق باشید .

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام مجدد
سیم آبی رو قطع کردم تاثیری نداشت. فقط موقعی که با نگه داشتن دکمه پاور لپ تاپ را خاموش میکنم یه تکون کوچک میخوره

[hide] دوست عزیز وقتی ولتاژ 5 ولت روی ایسی i/o نباشد ایسی معیوب هست وباید تعویض شود [/hide]

با تشکر

آخرین ویرایش:

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
hidden content may not be quoted

با تشکر

با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از پاسختون
ببخشید این سوال رو میپرسم. میشه بفرمایید کدوم پایه از I/O باید دارای 5 ولت باشه؟
چون تو نقشه کلا 3.3 ولت مشخص شده و پایه ای رو مشخص نکرده که باید 5ولت داشته باشه. به احتمال زیاد تو نقشه ندیدمش
شرمنده ازسوالی که پرسیدم
با تشکر

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
دوست خوبم
شاید I/O دچار مشکل شده و نمی تونه به فن دستور بده .یه سری از پایه های I/O پارامترهای حرارتی رو از CPU دریافت و سپس طبق این پارامترها ،توسط آی سی کنترل فن،فن رو فعال یا غیر فعال می کنه یا دور فن رو کاهش یا افزایش می ده .شما پایه های مربوط به کنترل فن و حرارت CPU رو که معمولا با TMP IN مشخص می شه و یه ولتاژ رفرنس داره رو چک کنید .همچنین مسیر بین این پایه ها و آی سی کنترل فن رو هم از نظر معیوب بودن قطعات بررسی کنید .
موفق باشید .

با تشکر از جوابتون. حتما مسیر هایی که فرمودین را برسی میکنم و نتیجه را اعلام میکنم

بالا