آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل :ولتاژ خروجی پاور سویچینگ ۱۲ ولت ۳۰ آمپر بالا رفته

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
سلام اساتید محترم
تغذییه ۱۲ ولت ۳۰ آمپر دارم
مشخصات:
ترانزیستور ۱۳۰۰۹d
آی سی uc3845
خروجی روی ۲۵ ولت بالا اومده ..
tl431 و اپتوکوپلر و پتانسیومتر و مقاومتهای نمونه گیر تعویض شدند
به نظر به هیچ عنوان دیوتی سایکل آی سی uc3845 پایین نمیاد و تمامی مقاومتها و خازنهای کنار ترانزیستورهای۱۱۱۵ رو هم تست کردم ...خرابی وجود نداره
تنها مورد مشکوک پایه یک آیسی( compenstator) ولتاژ نداره
بزرگواری کنید در مورد تعمیر کمک کنید...ممنون

پیوست‌ها

• 285.7 کیلوبایت بازدیدها: 58
آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. چندین دیود 1N4148 در کنار ترانزیستورهای A1015 قرار دارن که به همراه تمام مقاومت های کنارشان حتما باید چک بشن. از همه مهمتر دو خازن الکترولیت 50 ولتی کوچک کنار آنهاست که حتما باید سالم باشند و ESR آنها بیشتر از حد مجاز نشده باشه.

این منبع تک ماسفتی و بدون ترانس پالس هست و نقشه شماتیک کلی آن را پیوست می کنم. اینکه نوشتین ترانزیستور منفی قدرت MJE13009L پکیج بزرگ رو بورد نصب شده به نظرم مناسب این دستگاه نیست و دستکاری شده باشه و باید با ماسفت مناسب جایگزین بشه.

چند وقت پیش یک نمونه مشابه (12 ولت -20 آمپر/مدلS-250-12) به شدت آسیب دیده رو تعمیر کردم که تعداد زیادی قطعه سوخته داشت. از آی سی PWM و ماسفت قدرت بگیر تا تعداد زیادی مقاومت وات پایین و وات بالا، دیود سیگنال، چند خازن الکترولیت و نهایتا کل سلف توروئیدی خروجی. این شماتیک کمک زیادی به تعمیر آن کرد چون برخی قطعات کاملا سیاه و غیر قابل تشخیص شده بودند. ماسفت خود دستگاه STW9NB90Z بود که گران و کمیاب بود. البته به خوبی و یک سوم قیمت با 2SK3878N تعویض شد.

این فایل شماتیک رو استاد درویشی قرار دادند و همچنین یک راهنمایی خوب هم در این ویدئو داشتند و به سه نکته در مورد این مدل خاص از منابع تغذیه صنعتی اشاره کردند که خیلی مفید بود.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
درود. چندین دیود 1N4148 در کنار ترانزیستورهای A1015 قرار دارن که به همراه تمام مقاومت های کنارشان حتما باید چک بشن. از همه مهمتر دو خازن الکترولیت 50 ولتی کوچک کنار آنهاست که حتما باید سالم باشند و ESR آنها بیشتر از حد مجاز نشده باشه.

این منبع تک ماسفتی و بدون ترانس پالس هست و نقشه شماتیک کلی آن را پیوست می کنم. اینکه نوشتین ترانزیستور منفی قدرت MJE13009L پکیج بزرگ رو بورد نصب شده به نظرم مناسب این دستگاه نیست و دستکاری شده باشه و باید با ماسفت مناسب جایگزین بشه.

چند وقت پیش یک نمونه مشابه (12 ولت -20 آمپر/مدلS-250-12) به شدت آسیب دیده رو تعمیر کردم که تعداد زیادی قطعه سوخته داشت. از آی سی PWM و ماسفت قدرت بگیر تا تعداد زیادی مقاومت وات پایین و وات بالا، دیود سیگنال، چند خازن الکترولیک و نهایتا کل سلف توروئیدی خروجی. این شماتیک کمک زیادی به تعمیر آن کرد چون برخی قطعات کاملا سیاه و غیر قابل تشخیص شده بودند. ماسفت خود دستگاه STW9NB90Z بود که گران و کمیاب بود. البته به خوبی و یک سوم قیمت با 2SK3878N تعویض شد.

این فایل شماتیک رو استاد درویشی قرار دادند و همچنین یک راهنمایی خوب هم در این ویدئو داشتند و به سه نکته در مورد این مدل خاص از منابع تغذیه صنعتی اشاره کردند که خیلی مفید بود.
سلام
مرحبا به پاسخگوییتون....
این تغذیه قبلا سوختگی شدید داشته و به همین نحو به بنده رسیده و در دید اول چون مقاومتهای نمونه گیر سوخته بودند بنده جایگزین کردم و الان متوجه شدم یکی از مقاومتها رو اشتباه گذاشتم
انشالله با تغییرات داخل مدار نتیجه رو اعلام میکنم
بازم ممنون 🙏🙏

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
مرحبا به پاسخگوییتون....
این تغذیه قبلا سوختگی شدید داشته و به همین نحو به بنده رسیده و در دید اول چون مقاومتهای نمونه گیر سوخته بودند بنده جایگزین کردم و الان متوجه شدم یکی از مقاومتها رو اشتباه گذاشتم
بازم ممنون 🙏🙏
درود

چنین عیبی که ولتاژ خروجی دوبرابر بشه هرگز در این تغذیه خودبخود و با سوختن قطعات اصلی بوجود نمیاد و ناشی از دستکاری و جایگزینی ناصحیح قطعات است.

و یکی از موارد که بدرستی تشخیص دادید جایگزینی و نصب مقاومت نمونه گیر بزرگتر از ۱۰ کیلویی و کوچکتر از 2 کیلویی است که منجر به افزایش دوبرابری ولتاژ شده.

ضمنا مقاومت نمونه‌گیر هرگز نمیسوزه لذا اگر قبلا مقاومت‌های خودش عوض نشده همون‌دو مقاومت را جایگزین و نصب کن درست میشه .
مگر قبل از آن دستکاری شده باشه ، لذا درصورتیکه قبل از شما ، بابت تعمیر اقدام ناموفقی شده باشه صرفنظر از دستکاری های ناخواسته قبلی ، این احتمال هم وجود داره که بدلیل عدم توفیق ، عمدا قطعاتی با مشخصات نادرست جایگزین شده باشه تا تعمیرکار بعدی قادر به تعمیر نباشه.

سپاس

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام اساتید محترم
تغذییه ۱۲ ولت ۳۰ آمپر دارم
مشخصات:
ترانزیستور ۱۳۰۰۹d
آی سی uc3845
خروجی روی ۲۵ ولت بالا اومده ..
tl431 و اپتوکوپلر و پتانسیومتر و مقاومتهای نمونه گیر تعویض شدند
به نظر به هیچ عنوان دیوتی سایکل آی سی uc3845 پایین نمیاد و تمامی مقاومتها و خازنهای کنار ترانزیستورهای۱۱۱۵ رو هم تست کردم ...خرابی وجود نداره
تنها مورد مشکوک پایه یک آیسی( compenstator) ولتاژ نداره
بزرگواری کنید در مورد تعمیر کمک کنید...ممنون
همین که داره کار میکنه شگفت انگیز هست!
دقت کنید متوجه میشید که بجای NTC از PTC استفاده شده که تحت بار داغ میکنه و باعث روشن خاموشی مکرر میشه!
گفته جناب Navid-Aref هم درسته و هرگز نباید از ترانزیستور BJT مثل 13009 برای این نوع پاور استفاده بشه ، و در اغلب موارد باید از ماسفت هایی مثل 13N65 استفاده کرد.

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,872
32
سلام
مرحبا به پاسخگوییتون....
بازم ممنون 🙏🙏
مقاومت نمونه گیر رو روی برد مشخص کنید لطفاً

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
همین که داره کار میکنه شگفت انگیز هست!
دقت کنید متوجه میشید که بجای NTC از PTC استفاده شده که تحت بار داغ میکنه و باعث روشن خاموشی مکرر میشه!
گفته جناب Navid-Aref هم درسته و هرگز نباید از ترانزیستور BJT مثل 13009 برای این نوع پاور استفاده بشه ، و در اغلب موارد باید از ماسفت هایی مثل 13N65 استفاده کرد.
سلام در مورد ptc اونو فعلا یکسره کردم
ولی با جایگزین کردن مقاومتها طبق نقشه یه اتفاق دیگه افتاد که به محض زدن تغذیه به برق هم آی سی نوسان ساز سوخت و هم ترانزیستور و مقاومتهای روی پایه سورس ..مجددا به دلیل نداشتن فت مناسب دوباره ۲n60 رو با یک آی سی جدید جایگزین کردم و تمام مدارRc و دیودها هرزگرد و تمام مدار کنترل جریان فت رو هم تست کردم همگی سالم بودندولی بازم در لحظه اول فت و آی سی و مقاومتها در جا سوختند
یه سوال برام پیش اومده و اونم اینکه تا زمانی که فت از کار نمیافتاد و مداوم کار میکرد چیزی نمیسوخت ولی به محض به کار افتادند اوپتوکوپلر و خاموش شدن آی سی در لحظه اول فت و آی سی در جا میسوزند..سوالی که دارم این هست باید حتما برای این مدار از فت ولتاژ بالا مثل همین که در نقشه هست استفاده بشه یا بعد از تهیه فت جدید باز هم باعث خسارت دوباره میشه..ممنون اگر بتونید راهکاری برای تعمیر مجددا به بدید...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام در مورد ptc اونو فعلا یکسره کردم
ولی با جایگزین کردن مقاومتها طبق نقشه یه اتفاق دیگه افتاد که به محض زدن تغذیه به برق هم آی سی نوسان ساز سوخت و هم ترانزیستور و مقاومتهای روی پایه سورس ..مجددا به دلیل نداشتن فت مناسب دوباره ۲n60 رو با یک آی سی جدید جایگزین کردم و تمام مدارRc و دیودها هرزگرد و تمام مدار کنترل جریان فت رو هم تست کردم همگی سالم بودندولی بازم در لحظه اول فت و آی سی و مقاومتها در جا سوختند
یه سوال برام پیش اومده و اونم اینکه تا زمانی که فت از کار نمیافتاد و مداوم کار میکرد چیزی نمیسوخت ولی به محض به کار افتادند اوپتوکوپلر و خاموش شدن آی سی در لحظه اول فت و آی سی در جا میسوزند..سوالی که دارم این هست باید حتما برای این مدار از فت ولتاژ بالا مثل همین که در نقشه هست استفاده بشه یا بعد از تهیه فت جدید باز هم باعث خسارت دوباره میشه..ممنون اگر بتونید راهکاری برای تعمیر مجددا به بدید...
درود

سوختن این تعداد قطعات محاله، مگر با اتصال ناخواسته.
فت مناسب نصب کن چه شماره‌ای نصب بوده
یک لامپ تست با برق شهر سری کن.
اگه با برق ترانس چاپر سری بشه خیلی بهتره و دیگه فت نمیسوزه.(بعد از خازن بزرگ)
چطور فهمیدی آی سی سوخته؟
آیا با اتصال ناخواسته سوخت؟
فت 2n60 مناسب نیست و میسوزه.

معنی این جمله شما چیه ؟
[تا زمانی که فت از کار نمیافتاد و مداوم کار میکرد چیزی نمیسوخت.]

چطور میفهمی فت از کار افتاده یا کار میکنه؟

سپاس

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
درود

سوختن این تعداد قطعات محاله، مگر با اتصال ناخواسته.
فت مناسب نصب کن چه شماره‌ای نصب بوده
یک لامپ تست با برق شهر سری کن.
اگه با برق ترانس چاپر سری بشه خیلی بهتره و دیگه فت نمیسوزه.(بعد از خازن بزرگ)
چطور فهمیدی آی سی سوخته؟
آیا با اتصال ناخواسته سوخت؟
فت 2n60 مناسب نیست و میسوزه.

معنی این جمله شما چیه ؟
[تا زمانی که فت از کار نمیافتاد و مداوم کار میکرد چیزی نمیسوخت.]

چطور میفهمی فت از کار افتاده یا کار میکنه؟

سپاس
سلام
لامپ سری دارم ولی با کل مدار هست و جلوی سوختگی رو نمیگیره مگر اینکه به گفته شما با چاپر سری بشه...
متاسفانه بله تمام این قطعات کامل یکجا با هم میسوزن..
اتصالی در کار نیست ..
در مدار داخلی آی سی uc384xx دیود زنر وجود داره که با افزایش ولتاژ باعث سوختنش میشه و از بیرون پایه تغدیه و منفی آی سی اتصال کوتاه میشه..
منظور من در کار فت اگر پایه گیت از سیگنال تحریک خالی نشه و فت مدام و بدون دخالت مدار نمونه گیر مدام کار بکنه نمیسوزه که باعث افزایش ولتاژ مثل ایراد اول تا ۲۴ ولت میشد ولی به محض اینکه ولتاژ خروجی آی سی به صفر نزدیک بشه و فت از کار بیافته ولتاژ القا سلف با تغذیه ۳۰۰ ولت روی درین با هم جمع شده و در اولین لحظه باعث سوختن مدار میشن و نمیدونم چرا دیود هرزگرد نمیتونه ولتاز اضافی روی سلف رو به ریل DCبرگردونه..
مدار هرزگرد روی چاپر رو هم با دیود و خازن جدید تعویض کردم ولی باز لحظه اول میسوزه
فت ۲n60 رو هم موقتی و بدون بار در خروجی تست کردم و معمولا اگر ازش بیشتر از ۲ آمپر نگذره در این موارد راحت کار میکنه
فقط با تجربه شما میتونه اولیه چاپر خراب باشه چون قبلا مدار پایه اولیه چاپر که به درین فت وصل میشده کاملا سوخته بوده و با سیم مسی اتصال به فت داده شده
بازم شرمنده که جسارت کردم در حد سوادم توضیح دادم و اگر بتونید کمکم کنید این عیب چغر رو بفهمم ممنون میشم
تا الان فکر کنم ۱۰۰هزارتومن بهم خسارت زده😁😁

بالا