آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل عجیب در روشن بودن oc دستگاه ماسفت

mehdi avay

کاربر vip
کاربر
2013-01-10
162
126
39
خراسان شمالی شیروان
سلام دوستان . دستگاه ماسفت دویست سه بورد اسمش پاک شده ولی از این برندهای معروف نیست . چراغ oc روشنه . یکی از ماسفتهای 4108 سوخته بود ک تعویض کردم اما بازم پروتکته. سنسور دما ک می‌ره به سینک خنک کننده بورد وسط کلا نیست برداشته شده . در نهایت اومدم عیب رو محدود کنم .سوکت سه ترانس بورد میانی رو قطع کردم اما پروتکته بازم. ماسفت های 4108 رو کامل در آوردم بازم پروتکته. بورد تحریک رو هم از روی بورد بالایی دراوردم بازم پروتکته. دوتا Irfz24 و دوتا irf9z24 رو در آوردم از روی بورد . حتی بورد فرمان رو خارج کردم.نخندید دوستان ولی همه چیز رو خارج کردم اما بازم پروتکته سوکت شنت رو از بورد بالا جدا کردم. دیجیتال رو قطع کردم حتی سوکت ولوم ها رو خارج کردم . فقط سوکت ۳۰۰ ولت و برق ۲۴ وصله .با روشن کردن دستگاه رله عمل میکنه ولی بازم پروتکته .حتی با منبع تغذیه هم ۲۴ ولت دادم دستگاه همچنان پروتکته نظر شما چیه؟ آیا می‌تونه از خرابی خازنهای سرامیکی بزرگ پشت سوکت ۳۰۰ ولت باشه ؟ سوکت ۳۰۰ ولت رو ک قطع میکنم بالاخره چراغ oc خاموش میشه . تنها جایی ک خاموش میشه همینجاست. ولتاژ پنج و دوازده از رگولاتور رو دارم. خازنهای اطراف بورد فرمان رو درآوردم و تست کردم درست بودن .در ضمن خیلی مطالعه کردم همچین ایرادی رو هیچ جا ندیدم ممنونم راهنمایی کنید . اینم بگم من کلا همه دستگاه هارو با مدار لامپ ۲۲۰ روشن میکنم در ابتدا. وقتی اینجوری روشن میکنم تو سوکت ۳۰۰ ولت برقی حدود ۲۵۰ ولت جریان داره.

پیوست‌ها

• 460.7 کیلوبایت بازدیدها: 171
  • 647.6 کیلوبایت بازدیدها: 156
آخرین ویرایش:

mehdi avay

کاربر vip
کاربر
2013-01-10
162
126
39
خراسان شمالی شیروان
درضمن وقتی همه قطعات رو کار میذارم و مثل روز اول می‌بندم همه چیز رو و دستگاه رو روشن میکنم خروجی نداریم پروتکته . Irf ها داغ میکنند کمی. دوتا مقاومت وات بالا بهم سری شدن روبروی رگولاتور پنج ولتی اونم داغ می‌کنه . فردا اول وقت عکس میذارم.

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام دوستان . دستگاه ماسفت دویست سه بورد اسمش پاک شده ولی از این برندهای معروف نیست . چراغ oc روشنه . یکی از ماسفتهای 4108 سوخته بود ک تعویض کردم اما بازم پروتکته. سنسور دما ک می‌ره به سینک خنک کننده بورد وسط کلا نیست برداشته شده . در نهایت اومدم عیب رو محدود کنم .سوکت سه ترانس بورد میانی رو قطع کردم اما پروتکته بازم. ماسفت های 4108 رو کامل در آوردم بازم پروتکته. بورد تحریک رو هم از روی بورد بالایی دراوردم بازم پروتکته. دوتا Irfz24 و دوتا irf9z24 رو در آوردم از روی بورد . حتی بورد فرمان رو خارج کردم.نخندید دوستان ولی همه چیز رو خارج کردم اما بازم پروتکته سوکت شنت رو از بورد بالا جدا کردم. دیجیتال رو قطع کردم حتی سوکت ولوم ها رو خارج کردم . فقط سوکت ۳۰۰ ولت و برق ۲۴ وصله .با روشن کردن دستگاه رله عمل میکنه ولی بازم پروتکته .حتی با منبع تغذیه هم ۲۴ ولت دادم دستگاه همچنان پروتکته نظر شما چیه؟ آیا می‌تونه از خرابی خازنهای سرامیکی بزرگ پشت سوکت ۳۰۰ ولت باشه ؟ سوکت ۳۰۰ ولت رو ک قطع میکنم بالاخره چراغ oc خاموش میشه . تنها جایی ک خاموش میشه همینجاست. ولتاژ پنج و دوازده از رگولاتور رو دارم. خازنهای اطراف بورد فرمان رو درآوردم و تست کردم درست بودن .در ضمن خیلی مطالعه کردم همچین ایرادی رو هیچ جا ندیدم ممنونم راهنمایی کنید . اینم بگم من کلا همه دستگاه هارو با مدار لامپ ۲۲۰ روشن میکنم در ابتدا. وقتی اینجوری روشن میکنم تو سوکت ۳۰۰ ولت برقی حدود ۲۵۰ ولت جریان داره.

سلام دوست عزیز به نظر بنده تمام قطعات رو بزارید سر جای خودش و با ۲۴ ولت خارجی دستگاه رو راه اندازی کنید یک سیم از برد درایور رو خارج کنید و ولتاژ بدنه irfz ها رو نسبت به بدنه رگلاتور ۷۸۱۲ اندازه گیری کنید
ولتاژ پایه های ۳۵۲۵ و پایه ۶ ۳۱۴۰ سوکت ۳۰۰ ولت رو هم جدا کنید
Ct رو نصب کنید و اهم دیود ۴۱۴۸ یکسوساز ش رو داخل مدار بگیری

آخرین ویرایش:

mehdi avay

کاربر vip
کاربر
2013-01-10
162
126
39
خراسان شمالی شیروان
سلام مرسی ک پاسخ دادید .اما من همیشه قطعات رو یکی باز میکردم تا چراغ خاموش بشه بالاخره یکی نه یکی خراب بود اما الان در کمال تعجب همه رو خارج کردم و پروتکته همچنان . بورد درایو همون پالس منظوره؟ ببخشید من آکادمیک تحصیلات ندارم بیشتر تجربی کار کردم
با این حال کاری ک گفته بودید رو انجام دادم بدنه رگلاتور۱۲ نسبت ب بدنه irf دقیقا ۲۵ ولت داره. پایه شش آیسی 3140 مقدار حدود ۳۰۰ میلی ولته. آیسی 3525 رو هم نگفتید چکار کنم یا من متوجه نشدم

mehdi avay

کاربر vip
کاربر
2013-01-10
162
126
39
خراسان شمالی شیروان
درضمن در این حالت ک گفتید با منبع تغذیه ۲۴ ولت بدم مشخص شد ک دوعدد مقاومت ۱۲۰ اهم ک با هم سری شدن و روبروی رگولاتور ۵ ولتی هستن بیش از حد معمول داغ میکنن

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام مرسی ک پاسخ دادید .اما من همیشه قطعات رو یکی باز میکردم تا چراغ خاموش بشه بالاخره یکی نه یکی خراب بود اما الان در کمال تعجب همه رو خارج کردم و پروتکته همچنان . بورد درایو همون پالس منظوره؟ ببخشید من آکادمیک تحصیلات ندارم بیشتر تجربی کار کردم
با این حال کاری ک گفته بودید رو انجام دادم بدنه رگلاتور۱۲ نسبت ب بدنه irf دقیقا ۲۵ ولت داره. پایه شش آیسی 3140 مقدار حدود ۳۰۰ میلی ولته. آیسی 3525 رو هم نگفتید چکار کنم یا من متوجه نشدم

بنده هم تجربه فراوان ندارم
پایه ۶ ۳۱۴۰ در بی باری باید نزدیک به صفر باشه
ولتاژ پایه های ۳۵۲۵ منظور بود
اگر برد کنترل سالم دارید جایگزین کنید و نتیجه رو اعلام کنید اگر هم ندارید ۳۱۴۰ و قطعات اطراف ش رو تست کنید
بله منظور از درایور برد ترانس پالس بود یک سیم رو تا وقتی ولتاژ irfz ها پایین نیومده آزاد کنید باید حدود ۱۴ ولت بشه

mehdi avay

کاربر vip
کاربر
2013-01-10
162
126
39
خراسان شمالی شیروان
بورد فرمان نو داشتم گذاشتم ولی همچنان پروتکته. ایسی ۲۵۳۵ هم بشرح زیره:
پایه دو و شانزده ۵ ولت. پایه چهار ۳۰۰ میلی ولت. پایه پنج و هفت ۲۰ولت. پایه شش و نه ۳٫۷ ولت. پایه سیزده و پانزده ۱۱٫۹ولت. الباقی پایه ک ننوشتم یعنی خروجی ندارن

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
ببخشید گرند رو از گرند رگولاتور استفاده کردم واسه ولتاژ گیری درسته دیگه؟

ترتیب irfz,ها به چه صورتی هست روی برد آیا اول ۹ زد۲۴ هست بعد اف زد۲۴ بعد ۹زد ۲۴ و آخری اف زد ۲۴ led پروتک رو مین برد کدام هست

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
ببخشید گرند رو از گرند رگولاتور استفاده کردم واسه ولتاژ گیری درسته دیگه؟

ترتیب irfz,ها به چه صورتی هست روی برد آیا اول ۹ زد۲۴ هست بعد اف زد۲۴ بعد ۹زد ۲۴ و آخری اف زد ۲۴ led پروتک رو مین برد کدام هست

بالا