آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل شارژ و استفاده از باطری در لپ تاپ سری f1

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
ممنونم از همه دوستان و استادانم که بهم کمک کردن.هنوز من آی سی رو تعویض نکردم،ولی حتما نتیجه رو اعلام میکنم.فقط یه چیز دیگه هست که چون نسبت بهش اطلاعات ندارم،یکم فکرم رو مشغول کرده.و اون اینکه من در مسیر بین پایه گیت ماسفت خراب و آیسی شارژ باطری به یک المان 6 پایه کوچیک برخوردم که روش فقط نوشته YD و روی برد با شناسه PQ... مشخص شده.دو تا پایه از دو سمت مختلف به من از هر دو سمت راه میدن!!تا اونجایی که من اطلاع دارم PQ به طور کلی معرف رگولاتوره.و این رفتار یعنی اینکه این المان خراب شده!سوال من اینه که این المان دقیقا چیه؟چه طوری تستش کنم؟چه جایگزین هایی داره؟!حتما باید تعویض بشه ؟و اگر تعویض نکنم مشکل ساز میشه؟
ممنون از اطلاعات و کمک های بی دریغی که در اختیار من میزارین

آخرین ویرایش:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
سلام مجدد خدمت اساتید و دوستان
من آی سی مربوطه رو با شناسه
BQ
24753A
تعویض کردم
مشکل روشن نشدن بوسیله باطری حل شد،اما یه مشکل جدید دارم!اونم اینکه لپ تاپ بدون باطری روشن نمیشه!بهتر بگم فقط با باطری روشن میشه!وقتی آداپتور بهش وصل باشه روشن نمیشه و باطری هم شارژ نمیشه!!به نظر شما میتونه به خاطر ماسفت تعویض شده باشه؟؟
ماسفت اولی رو گذاشتم سرجاش(4407a)!شد مثل اولش!!!با این تفاوت که چراغ شارژ روشن میشه و تو بخش اعلانات،کنار ساعت،علامت شارژ باطری میاد اما باطری شارژ نمیشه!و به محض کشیدن آداپتور لپ تاپ خاموش میشه!با باطری هم لپ تاپ روشن نمیشه!

یه روز بعد از تعویض آی سی،دیقیقا همونی شد که اول بود!!!
دوستان چه پیشنهاداتی دارن؟

آخرین ویرایش:

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
سلام
[hide]دوست عزيز اشتباه اصلي شما اين بود كه فت سوخته رو دوباره گزاشتين ، احتمال اينكه دوباره ايسي اسيب ديده باشه زياده ، شما اول فت ها رو تست كنيد ( فت ها حتما بايد بيرون مدار تست بشند ) نحوه تست هم تو پست اموزشي بنده موجوده در بخش عمومي همه لپتاپ ها ، در مسير جك برق تا باطري به صورت كلي دو بخش بيشتر وجود ندارد ، اول مدار محافظ كه قالبا از دو فت امپر بالا تشكيل شده است كه توسط ايسي شارژ كنترل ميشن كه اگه ١٩ ولت در مدار باشه يعني اين قسمت سالم است ، قسمت دوم مدار شارژ ميباشد كه خود شامل چند بخش است ، بخش تشخيص اتصال اداپتور ، بخش تشخيص ميزان شارژ باطري ، مدار شارژ باطري كه هر كدام با چند المان كنترل ميشوند . يك فت وجود دارد كه يكطرف ان ولتاژ ١٩ را داريد و در سمت ديگر ولتاژ ١١ باطري كه كار سويچ ولتاژ بين باطري و اداپتور را دارد .
اگه من جاي شما بودم ابتدا تمام فت هاي اين بخش را تست ميكردم و بعد يك ايسي نو با فت هاي ١٠٠٪ ok را در مدار قرار ميدادم . [/hide]

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
  1. ممنونم جناب اسداللهی.حواسم به این موضوع بود!!ولی تجربه نکرده بودم خودم.ممنونم از راهنمایی هاتون.نتیجه رو باز اعلام میکنم.

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
سلام مجدد خدمت دوستان و اساتید
من آی سی BQ24753 عوض کردم،ماسفت PQ1 و PQ2 و PQ32 و PQ5 رو هم عوض کردم.برای PQ1 و PQ2 ماسفت AO4433 گذاشتم،برای PQ32 ماسفت AO4427 و در مکان PQ5 از 2N7002E استفاده کردم.فقط الان بین پایه های شماره 18و19 آیسی BQ24753 شرتی وجود داره.از روی نقشه من چیزی متوجه نشدم.نقشه رو اینجا میزارم.ممنون میشم اگر از دوستان راهنمایی بکنن.
متشکر.

پیوست‌ها

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام

فقط الان بین پایه های شماره 18و19 آیسی BQ24753 شرتی وجود داره
این مسیر که دورش خط زرد کشیدم باید قطعاتش را چک کنی:
BQ247531.jpg

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
من خازن PC33 رو بیرون مدار چک کردم،مشکلی نداره.بقیه المان ها ظاهرا یه سرش به جایی وصله که ارتباطی با این دو پایه نداره.به نظر شما لازمه چک بشه؟البته الان متوجه شدم که پایه 1 کانکتور باطری BT+ L با زمین اتصال داره!!!برداشتن قطعات و گذاشتن دوباره زمان بره!راه حل سریعتری وجود نداره؟

آخرین ویرایش:

hosein.asadolahi

کاربر حرفه ای
کاربر
2009-05-06
153
4,000
گنبد کاووس
سلام
دوست عزیز شما اول ایسی را از مدار خارج کن بعد ببین باز اتصالی دارین یا نه . اگر بازم داشتین پیشنهاد من استفاده از دیتاشیت خود ایسی هست نه شماتیک لپتاپ . من کلا این شماتیک ها را قبول ندارم . چون هم کامل نیست هم بعضی وقتها کلا فرق میکنه . بر فرض اینکه این شماتیک دقیق باشه شما c33 و R15 را از مدار خارج کنید بعد ببنید اتصالی پابرجاست یا خیر . حتما بعد از برداشتن این دو قطعه اتصالی بین پایه های 18 و 19 با زمین را هم تست بفرمایید . ( دستگاه را روشن نکنید یا به برق نزنید تا اتصالی پیدا نشده )

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
من دیتاشیت خود آی سی رو هم گرفتم.آره حق با شماس.یه سری المان ها با اونی که تو شماتیک مادربرد هست فرق داره،ولی خب چون تو شماتیک یه سری اسم گذاری ها هست که پیدا کردن المان ها رو ساده تر میکنه من ازش استفاده کردم.البته با بررسی های دقیق تر متوجه شدم که پایه های 2 و 3 هم اتصال کوتاه داره!!توی شماتیک یه چیزی با این متن نوشته "Kilven-sence connection"؛دقیقا در مورد پایه هایی که با هم اتصالی داره این مورد هست!!من ازش سر در نیاوردم.اساتید اطلاع دارن نسبت بهش؟!
دیتا شیت آی سی BQ24753A

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا