آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل روشن نشدن اینوتر فوکا igbt

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
7bbo_img_20200424_200331_912.jpg

.
mtj3_img_20200424_200328_706.jpg

.
ik40_img_20200424_200321_767.jpg

vhzc_img_20200424_200324_532.jpg

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
m718_img_20200419_100417_291.jpg

در این قسمت یه مقاومت 22 اهمی نزدیک ترانس به همراه یه eigbt 09n90 و یه زنرc18 5t سوخته بود که عوض کردم یه ای سی uc3843 bn هم هست ک با uc3843b عوض کردم
رگلاتورها 7915.. 7815 هم چک کردم ..ترانس مقابل رو هم دراوردم با اهمتر چک کردم...اپتوکوپلر ها رو هم چک کردم. و مقاومت و خازن های اطراف
ولی همچنان دستگاه خاموشه
برق 24 میدم فن کار میفته لامپ سبز و صفحه نمایش روشن میشه اما جوش نمیده

دوست عزیز یادمه قبلا گفتین بجای زنر 18 ولت 16 ولتی زده بودین اول باید اون رو با مقدار خودش جایگزین کنین و هیچ تغیری توی مقادیر قطعات مدار نباید خودتون بدین . مدار تغذیه 24 ولتی این دستگاه ها خیلی سادست ، اول چک کنین ولتاژ از سمت خازن ورودی و روی ماسفت و تغذیه ای سی داشته باشین در کل ولتاژ های پایه های ماسفت و ای سی و قطعات دورش رو بگیرین ، خازن کنار مدار ای سی هم چک کنین مقدارش تغیر نکرده باشه . احیانا ماسفت یا ای سی داغ نمی کنن ؟ دیود جلوی ماسفت سالمه ؟ در قسمت خروجی ترانس سلامت دیود های بعد ترانس و خازن هاش رو چک کنین و چک کنین بعد از خروجی تغذیه اتصالی و جریان کشی وجود نداشته باشه . انشالا هم که ای سی و مسفتی که گرفتین جنس اصلی باشن . فن دستگاه هم حتما سیمش رو قطع کنین قبل از تست چون گاهی سوختن فن مدار تغذیه رو از کار میندازه.
ایراد جوش ندادن هم گام بعدی شماست اول باید تغذیه رو راه بندازین ، بعدش ولتاژ خروجی دستگاه رو ببینید چند ولته ، تمامی igbt هارو باید چک کنین دقیق که سالم باشن و مثل هم اهم بدن و همچنین دیود های قدرت خروجی رو . بعد نتیجه رو بگین

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: bhzad1

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
همشونو تست کردم
مقاومت
خازن ها
اپتوکپلر
اصلا برقی به ورودی ترانس نمیرسه

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
همشونو تست کردم
مقاومت
خازن ها
اپتوکپلر
اصلا برقی به ورودی ترانس نمیرسه

دوست عزیز برای اینکه شخص متوجه پاسختون بشه باید دکمه پاسخ با نقل قول زیر متنش رو بزنید تا شخص متوجه بشه و به این تاپیک مراجعه کنه .

در مورد مشکلتون امکان نداره همه قطعات سالم باشن و مدارتون کار نکنه حتما جایی ایراد داره . باید با حوصله و دقت چک کنین و تجربه عیب یابی مدار داشته باشین حتما مشکل رو پیدا می کنین . گفتین قطعات بخش سویچینگ اکثرا سوخته بودن پس این یعنی یا خروجی مدار امپر کشیده و قطعات در توانشون نبوده و یا ریختن مایعات یا حتی نوسان شدید برق باعث اسیب میتونه باشه . شما مرحله به مرحله مواردی رو که عرض کردم چک نکردین و اعلام نکردین پس چطور میتونم مدارتون رو بررسی کنم ؟ اگر عیب یابی براتون سخته خونه آخر میتونین بجای مدار 24 ولت تغذیه یک منبع تغذیه اماده 24 ولت جایگزین کنین .

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
دوست عزیز برای اینکه شخص متوجه پاسختون بشه باید دکمه پاسخ با نقل قول زیر متنش رو بزنید تا شخص متوجه بشه و به این تاپیک مراجعه کنه .

در مورد مشکلتون امکان نداره همه قطعات سالم باشن و مدارتون کار نکنه حتما جایی ایراد داره . باید با حوصله و دقت چک کنین و تجربه عیب یابی مدار داشته باشین حتما مشکل رو پیدا می کنین . گفتین قطعات بخش سویچینگ اکثرا سوخته بودن پس این یعنی یا خروجی مدار امپر کشیده و قطعات در توانشون نبوده و یا ریختن مایعات یا حتی نوسان شدید برق باعث اسیب میتونه باشه . شما مرحله به مرحله مواردی رو که عرض کردم چک نکردین و اعلام نکردین پس چطور میتونم مدارتون رو بررسی کنم ؟ اگر عیب یابی براتون سخته خونه آخر میتونین بجای مدار 24 ولت تغذیه یک منبع تغذیه اماده 24 ولت جایگزین کنین .
ضمن تشکر از پاسخگوییتون
عکس های مدار رو گذاشتم
ولتاژ وردی به برد بالا 295 ولت و ولتاژ روی igbt تک اصلی
ولت igbt 09n90e= 295 و
تغذیه ای سی3843 uc هم 8 ولت هستش ک توسط دو مقاومت سری ابی رنگ ک تو عکس مشخصه از 295 به 8 ولت رسیده
زنر c18 5t ک کنار igbt بود رو نتونستم تهیه کنم ظاهرا 18 ولتی 0.5 واته ک جاش 20 ولتی زدم
چند تا خازن. اطراف آیسی mkt104و103 هستند ک توسط اهمتر دیجتیال تست کردم اندازشون درست بود
مقاومت های اطراف ایسی و igbt هم دراوردم درست بودن
دیود های زنر و معمولی رو هم دراوردم درست بودن
اپتوکوپلر رو هم توسط دو تا اهمتر آزمایش کردم سالم بود
ترانس 24ولت ساز رو در اوردم 4 پایه ورودی و خروجیشو دو به دو چک کردم سالم بودن و دوباره جا زدم
پایه های ورودی ترانس اصلا برقق نداره چون آیسی igbtرو تحریک نمیکنه
.
. igbt مادر اصلا تحریک نمیشه ک داغ کنه
کلیه دیود های جلو igbt هم در اوردم تست کردم سالمن
در قسمت خروجی ترانس سلامت دیود های بعد ترانس و خازن هاش رو چک کردم
مدار غیر از این آیجی بی تی.
4 تا دیگه هم igbt داره ک روی هتسیگ اصلی وصلن و توسط اوسیلاتور تحریک میشن اونا هم دراوردم تست کردم سالمن

24 ولت جدا میدم فن و لامپ و نمایشگر روشن میشه اما جوش نمیده ک ظاهرا باس تغذیه دوبل استفاده کنم ک اونو بلد نیستم
بعد از خروجی ترانس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: aliz63

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
ضمن تشکر از پاسخگوییتون
عکس های مدار رو گذاشتم
ولتاژ وردی به برد بالا 295 ولت و ولتاژ روی igbt تک اصلی
ولت igbt 09n90e= 295 و
تغذیه ای سی3843 uc هم 8 ولت هستش ک توسط دو مقاومت سری ابی رنگ ک تو عکس مشخصه از 295 به 8 ولت رسیده
زنر c18 5t ک کنار igbt بود رو نتونستم تهیه کنم ظاهرا 18 ولتی 0.5 واته ک جاش 20 ولتی زدم
چند تا خازن. اطراف آیسی mkt104و103 هستند ک توسط اهمتر دیجتیال تست کردم اندازشون درست بود
مقاومت های اطراف ایسی و igbt هم دراوردم درست بودن
دیود های زنر و معمولی رو هم دراوردم درست بودن
اپتوکوپلر رو هم توسط دو تا اهمتر آزمایش کردم سالم بود
ترانس 24ولت ساز رو در اوردم 4 پایه ورودی و خروجیشو دو به دو چک کردم سالم بودن و دوباره جا زدم
پایه های ورودی ترانس اصلا برقق نداره چون آیسی igbtرو تحریک نمیکنه
.
. igbt مادر اصلا تحریک نمیشه ک داغ کنه
کلیه دیود های جلو igbt هم در اوردم تست کردم سالمن
در قسمت خروجی ترانس سلامت دیود های بعد ترانس و خازن هاش رو چک کردم
مدار غیر از این آیجی بی تی.
4 تا دیگه هم igbt داره ک روی هتسیگ اصلی وصلن و توسط اوسیلاتور تحریک میشن اونا هم دراوردم تست کردم سالمن

24 ولت جدا میدم فن و لامپ و نمایشگر روشن میشه اما جوش نمیده ک ظاهرا باس تغذیه دوبل استفاده کنم ک اونو بلد نیستم
بعد از خروجی ترانس

سلام

قطعه 09n90 مدارتون igbt نیست بلکه یک ماسفته که فرمودین نو گذاشتین . تغذیه ای سی 3843 باید حدود 30 ولت باشه که شما حدود 8 ولت دارین احتمالا مشکل همینجاست قطعاتی که ولتاژ 30 ولت رو برای پایه های 5 و 7 یعنی vcc , gnd ای سی تهیه می کنن از جمله اون دو مقاومت که گفتین رو تعقیب کنین چرا 30 ولت نمیاد . یک مقاومت هم داغ کرده قهوه ای شده حتما بیرون مدار چک کنین مقدارش درست باشه . بهتره دیگه به مدارتون تغذیه خارجی وصل نکنین و با تغذیه خودش راه بیفته تا ولتاژ ها کامل باشن .
خروجی ترانس تغذیه فقط یک 24 ولت میده یا ولتاژهای دیگری هم ازش بیرون میاد ؟
دیود زنر 18 ولت توی بازار فراوان هست حتما اون c18 مقدار خودش رو بذارین . این زنر بین کدوم پایه های ای سی نصب شده ؟
igbt های اصلی قدرت رو به چه صورت تست کردین متوجه شدین سالمه ؟
ولتاژ خروجی دوسر اتصال رو نگفتین وقتی مدار روشن میشه چقدره ؟

آخرین ویرایش:

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
سلام

قطعه 09n90 مدارتون igbt نیست بلکه یک ماسفته که فرمودین نو گذاشتین . تغذیه ای سی 3843 باید حدود 30 ولت باشه که شما حدود 8 ولت دارین احتمالا مشکل همینجاست قطعاتی که ولتاژ 30 ولت رو برای پایه های 5 و 7 یعنی vcc , gnd ای سی تهیه می کنن از جمله اون دو مقاومت که گفتین رو تعقیب کنین چرا 30 ولت نمیاد . یک مقاومت هم داغ کرده قهوه ای شده حتما بیرون مدار چک کنین مقدارش درست باشه . بهتره دیگه به مدارتون تغذیه خارجی وصل نکنین و با تغذیه خودش راه بیفته تا ولتاژ ها کامل باشن .
خروجی ترانس تغذیه فقط یک 24 ولت میده یا ولتاژهای دیگری هم ازش بیرون میاد ؟
دیود زنر 18 ولت توی بازار فراوان هست حتما اون c18 مقدار خودش رو بذارین . این زنر بین کدوم پایه های ای سی نصب شده ؟
igbt های اصلی قدرت رو به چه صورت تست کردین متوجه شدین سالمه ؟
ولتاژ خروجی دوسر اتصال رو نگفتین وقتی مدار روشن میشه چقدره ؟

تمام مقاومت ها دراوردم. و چک کردم سالمن حتی اونی که قهوه ای شده هم سالمه
زنر c18 5t به پایه 6. آیسی متصله
_ تو دیتاشیت تعذیه ایسی باید 30 باشه اما پایه 7 و 5 که تعذیه ایسی هستش. توسط دوتا مقاومت سری که سالم هستن شده 8 ولت
اون ترانس هم اصلا ولتاژ ورودی نداره ک خروجی داشته باشه
ایجی بی تی ها رو از طریق مدار تست که تو اینترنت هست و ولتاژ تحریک 15 ولتی تست کردم

ولتاژ دو سر اتصال اگه منظورتون دو سر خروجی اینورتر جهت جوش هستش صفر

آخرین ویرایش:
بالا