آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مشکل در دستگاه اینورتر جوش mma-250 t آی جی بی تی

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
استاد عزیز ناراحت برای چی این یک واقعیته.پس برای بنده و دوستانیکه زیاد اینورتر کار نکردند داشتن دستگاه اسکوپ یک امر ضروری است اینورتر مثل پخش اتومبیل نیستکه با مولتی متر ولتاژ ها را چک کنیم.بنده هم تجربه چندانی در تعمیرات اینورتر نداشتم دستگاه بنده ۳ عدد خرابی داشت ولی هر۴ عدد را یکدست تعویض کردم کد خودش sfd بود که بنده smd گذاشتم.منظورتان از برد، برد درایور هست یا برد کامل( در مورد تعویض)؟ باتشکر
منظورم برد درایو همونی که در کادر مشخص کردم.
و مطمعن نیستم ک با تعویض برد درایو مشکلتون حل بشه احتمال میدم و برای مطمعن شدن نیاز به اسکپ است.

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,246
4,264
سلام. چند دلیل عرض میکنم که در این دستگاه مشکل ایجاد کرده بود اول igbt با کد خودش نبود دوم مقاومت تعویضی مقدارش بابقیه متفاوت بود سوم از سالم بودن دیود ها مطمئن نبودم چهارم یک قطعی در پایه igbt دیدم که حالا نمیدونم قبلا بوده یا اینکه دفعه دوم که ترانزیستور را بیرون کشیدم قطع شده بود. همه این موارد را اصلاح کردم.چهار عدد مقاومت و دیود برد درایور را یکدست تعویض کردم ۴ عدد ترانزیستور اورجینال باکد smd جایگزین شده و قطعی هم رفع شد یک لحظه به برق زدم خازن شارژ و دستگاه روشن شد سریع کشیدم ترسیدم بازم ترانزیستو ها خراب بشند به نظر دوستان کدام عواملی که عرض کردم بیشتر باعث سوختن ترانزیستورها شد و بدون اسیلوسکوپ راهی نیست برای تست باتشکر.

پیوست‌ها

• 59.2 کیلوبایت بازدیدها: 250

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,246
4,264
سلام. چند دلیل عرض میکنم که در این دستگاه مشکل ایجاد کرده بود اول igbt با کد خودش نبود دوم مقاومت تعویضی مقدارش بابقیه متفاوت بود سوم از سالم بودن دیود ها مطمئن نبودم چهارم یک قطعی در پایه igbt دیدم که حالا نمیدونم قبلا بوده یا اینکه دفعه دوم که ترانزیستور را بیرون کشیدم قطع شده بود. همه این موارد را اصلاح کردم.چهار عدد مقاومت و دیود برد درایور را یکدست تعویض کردم ۴ عدد ترانزیستور اورجینال باکد smd جایگزین شده و قطعی هم رفع شد یک لحظه به برق زدم خازن شارژ و دستگاه روشن شد سریع کشیدم ترسیدم بازم ترانزیستو ها خراب بشند به نظر دوستان کدام عواملی که عرض کردم بیشتر باعث سوختن ترانزیستورها شد و بدون اسیلوسکوپ راهی نیست برای تست باتشکر.مشاهده فایل‌پیوست 154507

arash_h8645

کاربر vip
کاربر
2014-05-05
151
1,109
هروقت یه همچین دستگاهی برا من میارن که یکی از قطعات روی برد درایور میسوزه ، من همه قطعات روی برد درایور رو بجز ترانسش عوض میکنم چوت کل قطعاتش دو هزار تومان نمیشه ولی یک عدد ای جی بی تی 45 هزار تومان پولشه ، دیودهای شاتکی روی برد درایور این دستگاه 1N5819 است بعد یک بار دستگاه رو بدون آی جی بی تی روشن میکنم و با یک لامپ رشته ای توان پایین به جای پایه گیت امیتر میزنم که باید با نور تقریبا قابل قبولی روشن بشه ( البته این کارها برا موقعی است که اسیلوسکوپ نداریم ) اگر هم اسیلوسکوپ باشه به جای گیت امیترها یک مقاومت 100 یا دویست اهم میذارم و شک موج دو سر مقاومت رو میگیرم که توی این دستگاه تقریبا 33 کیلو هرتزه.

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,246
4,264
درود .لامپ چند ولت باشه بهتره. بجز برد درایور دیگه از چی میتونه باشه .چرا افتادن انبر روی دستگاه این مشکل پیش آمده باتشکر

arash_h8645

کاربر vip
کاربر
2014-05-05
151
1,109
درود .لامپ چند ولت باشه بهتره. بجز برد درایور دیگه از چی میتونه باشه .چرا افتادن انبر روی دستگاه این مشکل پیش آمده باتشکر

لامپ دوازده ولت وات پایین خوبه چون دستگاهتون IGBT ه .

و علت این مشکل بر اثر افتادن انبر احتمالا بین خروجی ترانس اصلی دستگاه با ورودی اتصالی داری ، مولتی متر را بذار روی اهم و یکی از پرابها رو بزن به یکی از خروجیها یا انبر یا اتصال وراب دیگه رو به وردی ترانس و بدنه و پایه های IGBT ها بزن نباید هیچ اهمی حتی در حد مگا اهم هم داشته باشی اگر اهمی داشتی با دستت ترانس اصلی رو با فشار متوسط تکون بده ببین تغییر در اهم نشان داده شده به وجود میاد یا نه .

در مورد IGBT با کد SMD هم که استفاده کردی مشکلی نداره ولی همه باید مثل هم باشه .

morteza khod

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-08-01
2,246
4,264
سلام. چند دلیل عرض میکنم که در این دستگاه مشکل ایجاد کرده بود اول igbt با کد خودش نبود دوم مقاومت تعویضی مقدارش بابقیه متفاوت بود سوم از سالم بودن دیود ها مطمئن نبودم چهارم یک قطعی در پایه igbt دیدم که حالا نمیدونم قبلا بوده یا اینکه دفعه دوم که ترانزیستور را بیرون کشیدم قطع شده بود. همه این موارد را اصلاح کردم.چهار عدد مقاومت و دیود برد درایور را یکدست تعویض کردم ۴ عدد ترانزیستور اورجینال باکد smd جایگزین شده و قطعی هم رفع شد یک لحظه به برق زدم خازن شارژ و دستگاه روشن شد سریع کشیدم ترسیدم بازم ترانزیستو ها خراب بشند به نظر دوستان کدام عواملی که عرض کردم بیشتر باعث سوختن ترانزیستورها شد و بدون اسیلوسکوپ راهی نیست برای تست باتشکر.مشاهده فایل‌پیوست 154507

سلام با کارهاییکه در این پست توضیح دادم مشکل دستگاه برطرف گردید با تشکر از آقا مهران و آقا آرش عزیز با تشکر.

sajo

کاربر
2020-11-12
11
13
سلام ببخشید مزاحم شدم کمک میخواستم
یه اینورتر MMA 250 آمده برام تمام ای جی بی تیها سوخته بودن 40n60 مقاومت‌های ر‌وی برد تحریک هم سوختن ولتاژ ورودی برد تحریک دارم روی هر دو لاین 8.8 ولت و تمام ولتاژهای آی سی uc3846 گرفتم همه اکی بودن ولی فرکانس روی پایه ۱۴ ایسی 69کیلو هرتز و روی پایه ۱۱آیسی 54 کیلو هرتز بنظرتون این مشکل نداره ؟

بالا