آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل در تعمیر دستگاه جوش (فوری)

Ali13007

کاربر vip
vip
کاربر
2019-03-14
36
15
24
سلام عرض ادب
این دستگاه جوش برام اومده که قسمتی که خط کشیدم ترانس سوخته بود با دیود های 1n4148
و یکی از دیود های خروجی .
همه تعویض شدند
الان تمامی ولتاژ ها رو دارم
320v و 24v
خروجی هم هیچ اتصالی نداره
اما دستگاه کار نمیکنه خروجی ولتاژی نداریم
چراغ oc هم خاموشه

پیوست‌ها

• 362.7 کیلوبایت بازدیدها: 26
  • 361.8 کیلوبایت بازدیدها: 25

zentex486

کاربر vip
vip
کاربر
2014-10-07
58
110
38
ارومیه
با سلام، اگر اسیلوسکوپ در اختیار دارید، بدون اینکه دستگاه را برق دار کنید، یک ولتاژ 24 ولت با جریان محدود به پایه های خازن شیمیایی که در تصویر سمت چپ پایین قرار دارد (یعنی در واقع خروجی ترانس تغذیه) با رعایت قطبیت اعمال کنید، همچنین اتصال مقاومت شنت و نمونه ولتاژ خروجی (همان سوکت سه سیم) نیز باید برقرار باشد، سپس در روی پایه درین (بدنه فلزی) آن چهار ماسفتی که در سمت پایین راست مشاهده می شوند توسط اسیلوسکوپ بررسی کنید ببینید نسبت به هم یا نسبت به زمین دارای شکل موج هستید یا نه؟ یک موج احتمالا 15 کیلو هرتزی مشاهده خواهید کرد، اگر چیزی وجود نداشت، در صورتی‌که ولتاژ صحیح اعمال شده باشد و اتصالات شنت و غیره نیز صحیح باشند احتمالا مشکل مربوط به قسمت نوسان ساز 3525 می شود که آسیب دیده است

zentex486

کاربر vip
vip
کاربر
2014-10-07
58
110
38
ارومیه
چهار عدد ماسفتی که اشاره کردم، دو به دو باهم موازی هستند، و درین آنها متصل به ترانس پالس برای راه اندازی ماسفت های قدرت می باشد

Ali13007

کاربر vip
vip
کاربر
2019-03-14
36
15
24
مهندس من فانکشن و اسکوپ ندارم
چهار عدد ماسفت سالمن
طریقه تست بخش برد کنترلر چطوره

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zentex486

zentex486

کاربر vip
vip
کاربر
2014-10-07
58
110
38
ارومیه
با توجه به اینکه در عکس ترانس نمونه برداری از جریان را علامت زده اید و قطعات اطراف آن را چک نموده اید، نوبت آن است که روی برد کنترل آپ امپ و قطعات اطراف آن را هم نگاه کنید، روی برد کنترل معمولا دو قطعه آی سی داریم یکی کنترلر PWM به شماره 3525 یکی هم یک تقویت کننده عملیاتی احتمالا دوبل. قبل از اینکه به آی سی بزرگتر شک ببرید آپ امپ را چک کنید، می توانید همانطور که گفتم تغذیه 24 را برقرار کنید و با توجه به شماره آپ امپ در صورتیکه دوبل باشد، روی پایه های 8 و 4 نسبت به زمین ولتاژهای تغذیه را خواهیم داشت که معمولا متقارن است، سپس با یک مقاومت 39 کیلو اهم هر یک از پایه های 2 و 3 و 5 و 6 را تحریک کنید تا بفهمید خروجی های 1 و 7 واکنش درست نشان می‌دهند یا نه، قبل از تمام این کارها ولتاژهای متقارن +15 و -15 روی برد و تمام قطعات گسسته اکتیو و پسیو را چک کنید

آخرین ویرایش:

Ali13007

کاربر vip
vip
کاربر
2019-03-14
36
15
24
چهار عدد ماسفتی که اشاره کردم، دو به دو باهم موازی هستند، و درین آنها متصل به ترانس پالس برای راه اندازی ماسفت های قدرت می باشد

با توجه به اینکه در عکس ترانس نمونه برداری از جریان را علامت زده اید و قطعات اطراف آن را چک نموده اید، نوبت آن است که روی برد کنترل آپ امپ و قطعات اطراف آن را هم نگاه کنید، روی برد کنترل معمولا دو قطعه آی سی داریم یکی کنترلر PWM به شماره 3525 یکی هم یک تقویت کننده عملیاتی احتمالا دوبل. قبل از اینکه به آی سی بزرگتر شک ببرید آپ امپ را چک کنید، می توانید همانطور که گفتم تغذیه 24 را برقرار کنید و با توجه به شماره آپ امپ در صورتیکه دوبل باشد، روی پایه های 8 و 4 نسبت به زمین ولتاژهای تغذیه را خواهیم داشت که معمولا متقارن است، سپس با یک مقاومت 39 کیلو اهم هر یک از پایه های 2 و 3 و 5 و 6 را تحریک کنید تا بفهمید خروجی های 1 و 7 واکنش درست نشان می‌دهند یا نه، قبل از تمام این کارها ولتاژهای متقارن +15 و -15 روی برد و تمام قطعات گسسته اکتیو و پسیو را چک کنید
متشکر چک میکنم اطلاع میدم مهندس

mojtaba984

کاربر vip
vip
کاربر
2016-05-10
84
59
بندرعباس
درود. تخصص و توضیح مهندس زنتکس فوق العاده هستش در این مورد ای سی 3140و 3525 تعویص بشن.خازن عدسی در قسمت هفته‌ای درایو تعویض بشه جهت اطمینان 300ولت در قسمت کانکتور که به برد ترانس میره چک کنید. اگر موجود بود. برای تست برد ترانس خروجی دستگاه درحالت خاموش تست دیود بگیرید.

بالا