آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل داغ شدن مقاومت در امپلی فایر اسپیکر

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
صدای هووم از خاز نهای ورودی بزرگ هست
آیا اونا رو درآوردی تست گرفتی
اگه داری مثه اون خازن ها رو تعویضشون کن
شاید نشتی داشته باشن

دقیقا همین کار رو کردم
ولی از خازن ها نبود یعنی شما کاملا درست میگید چون مسیر خازن ها قطع بود تو عکس نشون میدم اون ترانزیستور بغل پل دیود سوخته جریان به راه انداز جایی که یو اس بی میزنم نمی‌رسید از ولتاژ ۱۲ ولت خارجی استفاده کردم صدای هوووم قطع شد با لحیم مسیر خازن ها
ولی صدای بلندگو خیلی کمه
احتمال داره بخاطر این ترانزیستور باشه؟

پیوست‌ها

• 1.3 مگابایت بازدیدها: 97

shahram732

کاربر vip
کاربر
2019-04-06
130
212
36
دقیقا همین کار رو کردم
ولی از خازن ها نبود یعنی شما کاملا درست میگید چون مسیر خازن ها قطع بود تو عکس نشون میدم اون ترانزیستور بغل پل دیود سوخته جریان به راه انداز جایی که یو اس بی میزنم نمی‌رسید از ولتاژ ۱۲ ولت خارجی استفاده کردم صدای هوووم قطع شد با لحیم مسیر خازن ها
ولی صدای بلندگو خیلی کمه
احتمال داره بخاطر این ترانزیستور باشه؟

سلام
ممکنه از همون ترانزیستور باشه تعویضش کنید .
رویه هر دوپایه خازنهای بزرگ باید ۱۵۰ ولت DC باشه این رو هم بررسی کنید.
در مورد عدم اتصال اون دو نقطه خودتو ن بررسی کنید چون قلع مردگی یا اینجور مسایل رو خودتون می تونید بررسی کنید
کامل برد رو از رویه هدسینکش جدا کن
و قطعات رو تست کن
مشکلتون خیلی راحتتر حل میشه

آخرین ویرایش:

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام
ممکنه از همون ترانزیستور باشه تعویضش کنید .
رویه هر دوپایه خازنهای بزرگ باید ۱۵۰ ولت DC باشه این رو هم بررسی کنید.
در مورد عدم اتصال اون دو نقطه خودتو ن بررسی کنید چون قلع مردگی یا اینجور مسایل رو خودتون می تونید بررسی کنید
کامل برد رو از رویه هدسینکش جدا کن
و قطعات رو تست کن
مشکلتون خیلی راحت میشه

اره مرتفع شد فقط بابد ترانزیستور بگیرم فردا ایشالا خبرت میکنم

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
صدای هووم از خاز نهای ورودی بزرگ هست
آیا اونا رو درآوردی تست گرفتی
اگه داری مثه اون خازن ها رو تعویضشون کن
شاید نشتی داشته باشن

دوستان عزیز ممنون از همه شما که پاسخ دادید
بخصوص از دوست عزیز اقای shahram732
مشکل برطرف شد

shahram732

کاربر vip
کاربر
2019-04-06
130
212
36
دوستان عزیز ممنون از همه شما که پاسخ دادید
بخصوص از دوست عزیز اقای shahram732
مشکل برطرف شد

سلام همکار عزیزم
امیدوارم لایق تحسین شما باشم.و بهروزی و شادباش و توفیق روزافزون رو از خداوند برای شما آرزومندم.
پس با تعویض ترانزیستور مشکل حل شد .
ختم این مبحث رو اعلام می کنیم.
ارادتمند همه دوستان، همکاران و یاران عزیز.

jamejam

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2006-10-04
84
91
سلام دوست عزیز آقاشهرام.خسته نباشید .اول تشکر میکنم در مورد کمک کردن به همکار و تلاش تون ستودنی س.نکته ای هست که ظاهرا شما این مدار را با تغذیه سوییچینگ اشتباه گرفتین.در این مدار ولتاژ۲۲۰ ولت توسط ترانس کاهنده ابتدا به ۱۲ تا ۱۵ ولتAc تبدیل میشه،بعد ولتاژ متناوب ۱۲ ولتی خروجی ترانس به پل دیود وارد شده و در خروجی پل دیود و خازن صافی حداکثر ۱۶ ولت مستقیم داریم.ترانس در خروجی سه سر داره و احتمالا ایشون سروسط ترانس را اشتباهی وصل کرده که روی برد خروجی ۳۰ ولت داره.سیم آبی و سیاه وسط مثلا ۱۲ ولت داره ولی دوتا سیم آبی ۲۴ ولت متناوب .که اگر دوتا سیم آبی دوسر سیم پیچ ثانویه به پل دیود وصل بشه،ولتاژ ۳۰ ولت مستقیم dcدر خروجی پل دیود هست.من دسترسی به این مدار ندارم و دقیقا نمی دونم خروجی ترانس چندولتی هست ولی حداکثر ۱۵ ۱۶ ولت نباید باشه و فرمایش شما مربوط به منابع تغذیه سوییچینگ هست که ابتدا ولتاژ ۲۲۰ متناوب توسط دیود به مستقیم تبدیل میشه و سپس ولتاژ به ترانس چاپر میره و ولتاژ های مستقیم مورد نیاز را تامین میکنه.موفق باشید

آخرین ویرایش:

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام دوست عزیز آقاشهرام.خسته نباشید .اول تشکر میکنم در مورد کمک کردن به همکار و تلاش تون ستودنی س.نکته ای هست که ظاهرا شما این مدار را با تغذیه سوییچینگ اشتباه گرفتین.در این مدار ولتاژ۲۲۰ ولت توسط ترانس کاهنده ابتدا به ۱۲ تا ۱۵ ولتAc تبدیل میشه،بعد ولتاژ متناوب ۱۲ ولتی خروجی ترانس به پل دیود وارد شده و در خروجی پل دیود و خازن صافی حداکثر ۱۶ ولت مستقیم داریم.ترانس در خروجی سه سر داره و احتمالا ایشون سروسط ترانس را اشتباهی وصل کرده که روی برد خروجی ۳۰ ولت داره.سیم آبی و سیاه وسط مثلا ۱۲ ولت داره ولی دوتا سیم آبی ۲۴ ولت متناوب .که اگر دوتا سیم آبی دوسر سیم پیچ ثانویه به پل دیود وصل بشه،ولتاژ ۳۰ ولت مستقیم dcدر خروجی پل دیود هست.من دسترسی به این مدار ندارم و دقیقا نمی دونم خروجی ترانس چندولتی هست ولی حداکثر ۱۵ ۱۶ ولت نباید باشه و فرمایش شما مربوط به منابع تغذیه سوییچینگ هست که ابتدا ولتاژ ۲۲۰ متناوب توسط دیود به مستقیم تبدیل میشه و سپس ولتاژ به ترانس چاپر میره و ولتاژ های مستقیم مورد نیاز را تامین میکنه.موفق باشید

خروجی فک کنم ۲۴ و ۲۵ باشه

shahram732

کاربر vip
کاربر
2019-04-06
130
212
36

سلام همکار محترم
ما به طور کلی سه نوع مدار داریم
مدار خطی
مدار سوئیچینگ
متناوب
مداراتی نیز داریم که ترکیبی از هر دونو ع خطی و سوئیچینگ میباشد
در مدار سوئیچینگ ما ورودی ۲۲۰ داریم که بعد از ورود فیوز بعد به vdr بعد خازن جرقه گیر و بعد وارد مدار صافی که همون سلف میباشد وارد میشود معمولا بعد از سلف باز هم خازن جرقه گیر میگذارند بعد وارد دیود پل که کانورت میشه به ۳۱۰ ولت مستقیم بعد از عبور از خازن های شیمیایی وارد ترانس چاپر و بعد از ترانس چاپر وارد آی سی های رگولاتور و و الی آخر (در مدارات گوناگون فرق میکنه ولی همیشه یک پای ای سی رگولاتور مستقیم وارد میکرو میشه)
من در عکس همش در کنار برد یک دیود پل میدیدم
و متاسفانه اشتباه هم میدیدم
بله درسته ترانس خطی در اینگونه مدارها ۲۲۰ ولت ACرو به ۱۲ ولت یا ۳۰ ولت AC تبدیل میکنه
واز اونجا وارد چهار دیود معکوس جریان یا صاف کننده میشه
یعن موج سینوسیش رو به شکل مستقیم تبدیل میکنه .
حالا از این به بعد در مداری که بررسی شد وارد خازنهای شیمیایی و بعد از یک مسیر به خروجی آمپلی فایر
و از مسیر دیگه وارد ترانزیستورهای ریز سه پا که یکی مطمینا رگولاتر ۸ ولت یا ۵ ولتی میباشد وارد میشود .
این ولتاژ تولید شده مستقیم به ای سی کنترول کننده ولوم داده میشود
و از ای سی کنترول کننده صدا وارد دیس پلی که از همونجا هم میشه با اسیلویکوپ موج صدا رو مشاهده کرد .
من ممکنه اشتباهی ببینم
ولی هرگز اشتباه نمیکنم
امیدوارم قانع کننده بوده باشه
بابت تذکر شما هم سپاس

آخرین ویرایش:

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام همکار محترم
مدار خطی
مدار سوئیچینگ
متناوب
در مدار سوئیچینگ ما ورودی ۲۲۰ داریم که بعد از ورود فیوز بعد به vdr بعد خازن جرقه گیر و بعد وارد مدار صافی که همون سلف میباشد وارد میشود معمولا بعد از سلف باز هم خازن جرقه گیر میگذارند بعد وارد دیود پل که کانورت میشه به ۳۱۰ ولت مستقیم بعد از عبور از خازن های شیمیایی وارد ترانس چاپر و بعد از ترانس چاپر وارد آی سی های رگولاتور و و الی آخر (در مدارات گوناگون فرق میکنه ولی همیشه یک پای ای سی رگولاتور مستقیم وارد میکرو میشه)
بله درسته ترانس خطی در اینگونه مدارها ۲۲۰ ولت ACرو به ۱۲ ولت یا ۳۰ ولت AC تبدیل میکنه
حالا از این به بعد در مداری که بررسی شد وارد خازنهای شیمیایی و بعد از یک مسیر به خروجی آمپلی فایر
و از مسیر دیگه وارد ترانزیستورهای ریز سه پا که یکی مطمینا رگولاتر ۸ ولت یا ۵ ولتی میباشد وارد میشود .
و از ای سی کنترول کننده صدا وارد دیس پلی که از همونجا هم میشه با اسیلویکوپ موج صدا رو مشاهده کرد .
من ممکنه اشتباهی ببینم
ولی هرگز اشتباه نمیکنم
بابت تذکر شما هم سپاس

درود بر شما دوست عزیز صددرصد درسته
از راه دور مشکل حل کردن واقعا سخته
خدا شاهد هست من کاری که از نزدیک شاید ۵ دقیقه طول نکشه انجام شدنش رو احتمال داره از راه دور اصلا نتونم انجامش بدم
سپاس دوست عزیز

jamejam

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2006-10-04
84
91
سلام همکار محترم
مدار خطی
مدار سوئیچینگ
متناوب
من ممکنه اشتباهی ببینم
ولی هرگز اشتباه نمیکنم
بابت تذکر شما هم سپاس

سلام دوست عزیز.من قصد جسارت به شما و خدای نخواسته دانش و تجربه تون نداشتم ،صرفا توضیح دادم چون حدس زدم متوجه وجود ترانس منبع تغذیه نشدین و طبق فرمایش خودتون اشتباه دیدین که برای هرکسی پیش میاد .توضیحاتی که اضافه کردم جهت دوستانی بود که تجربه کمتری دارند.انشالله که همیشه موفق و برقرار باشید.

بالا