آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل داغ شدن مقاومت در امپلی فایر اسپیکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام
لطفا از روی برد یه تصویر واضح تر و نزدیک تر بزارید .
بین یکی از ورودیهای ترانس و 220 ولت شهری یک لامپ رشته ای 100 وات فعلا بزارید تا خسارت نبینید.
همچنین بفرماید مقاومت های آجری روی برد رو خودتون تعویض کردید یا از اول همین مقدار بوده. بنظرم 1 اهم زیاده باید کتر باشه.

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام
لطفا از روی برد یه تصویر واضح تر و نزدیک تر بزارید .
بین یکی از ورودیهای ترانس و 220 ولت شهری یک لامپ رشته ای 100 وات فعلا بزارید تا خسارت نبینید.
همچنین بفرماید مقاومت های آجری روی برد رو خودتون تعویض کردید یا از اول همین مقدار بوده. بنظرم 1 اهم زیاده باید کتر باشه.

مقاومت های آجری خودم گذاشتم چون ۳ وات گیرم نیومد
1R3W روی بردش چاپ شده
....‌‌
ترانزیستور 2n5401 الان تست کردم معیوب بود
البته امروز متاسفانه تعطیل هست نمیشه تهیه کرد
بدین صوزت عیب یابی کردم
اون مقاومت اجری که داغ میکرد رو یه پایش درآوردم
بعد مقاومت ۲۲۰ اهم ۱.۴ وات داغ میکرد که با دستمال کاغذی مربوط مشخص بود
اون تست کردم سالم بود تا رسیدم به ترانزیستور2n5401 که اتصال کوتاه شده حالا اینو بندازم اگر دوباره معیوب بشه میریم سراغ بقیه
تصاویر کیفیت بالایی دارن فقط اگر میشه اگر با گوشی مشاهده میکنی زوم کن اگر با کامپیوتر عکس رو ذخیره بفرمایید بعد مشاهده کنید

پیوست‌ها

• 1.3 مگابایت بازدیدها: 163

shahram732

کاربر vip
کاربر
2019-04-06
130
212
37
سلام همکار محترم
امیدوارم بازار تون همیشه پر رونق باشه.
درخصوص مشکل در این مدار نتنها در این مدار و در تمامی مدارتی که قرار عیب یابی نمایید در وحله اول قبل از استفاده از برق شهر من به شما پیشنهاد می کنم که حتمن یه تابلو ساده 110 به کمک یک لامپ رشته ایی 110 درست کنید تا هر گونه اتصالی و جریان کشی به خاطر سری بودن مدار در لامپ آزمایش دچار اتصالی نشه .
پس حتمن یه لامپ آزمایش برا خودت بساز و همیشه در عیب یابی ازش استفاده بکن .
وقتی که عیب چنین مداراتی گنگ میشه باید به شکل تجربی استفاده کنید .
اول تمام ترانزیستور کوچک که احتمالن شمارشون یا 945 یا 78l05 یا c 1815 یا s8050 ,و یا غیره می باشد رو تعویض کنید چون این یک ریز پنچری می باشد .
خازن های ورودی رو حتمن در بیار و اگه یک خازن سنج خوب دارید بعد از تخلیه خازن ها تست کنید اگه مقدارشون کم شده بود تعویض کنید که یکی از علل داغ شدن مقاومت می تونه همین خازن ها باشند
تمام مقاومت هارو تک به تک یک پاشونو در بیار و با اهم متر تست بگیر اگه مقاومت به فرض 130 کیلو اهم شده بود 131کیلو اهم یعنی خرابه
همه رو باید جز به جز تست کنید.

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
مقاومت های آجری خودم گذاشتم چون ۳ وات گیرم نیومد
1R3W روی بردش چاپ شده
....‌‌
ترانزیستور 2n5401 الان تست کردم معیوب بود
البته امروز متاسفانه تعطیل هست نمیشه تهیه کرد
بدین صوزت عیب یابی کردم
اون مقاومت اجری که داغ میکرد رو یه پایش درآوردم
بعد مقاومت ۲۲۰ اهم ۱.۴ وات داغ میکرد که با دستمال کاغذی مربوط مشخص بود
اون تست کردم سالم بود تا رسیدم به ترانزیستور2n5401 که اتصال کوتاه شده حالا اینو بندازم اگر دوباره معیوب بشه میریم سراغ بقیه
تصاویر کیفیت بالایی دارن فقط اگر میشه اگر با گوشی مشاهده میکنی زوم کن اگر با کامپیوتر عکس رو ذخیره بفرمایید بعد مشاهده کنید

سلام
اون مقاومت های اجری 1 اهم رو 0.47 اهم یا اگر نداشتی 0.33 اهم یا نهایت 0.22 اهم بزار . مقاومت 1 اهم زیاده و قدرت خروجی کم میشه.
مورد بعدی اینکه ترانزیستورهای کوچیک رو حتما تست کن. ضمنا لوکیشن مقاومتی که ابتدا گفتی داغ میکنه رو از رو و زیر برد مشخص کن. لامپ سری هم فراموشت نشه.
موفق باشی

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام همکار محترم
درخصوص مشکل در این مدار نتنها در این مدار و در تمامی مدارتی که قرار عیب یابی نمایید در وحله اول قبل از استفاده از برق شهر من به شما پیشنهاد می کنم که حتمن یه تابلو ساده 110 به کمک یک لامپ رشته ایی 110 درست کنید تا هر گونه اتصالی و جریان کشی به خاطر سری بودن مدار در لامپ آزمایش دچار اتصالی نشه .
اول تمام ترانزیستور کوچک که احتمالن شمارشون یا 945 یا 78l05 یا c 1815 یا s8050 ,و یا غیره می باشد رو تعویض کنید چون این یک ریز پنچری می باشد .
خازن های ورودی رو حتمن در بیار و اگه یک خازن سنج خوب دارید بعد از تخلیه خازن ها تست کنید اگه مقدارشون کم شده بود تعویض کنید که یکی از علل داغ شدن مقاومت می تونه همین خازن ها باشند
تمام مقاومت هارو تک به تک یک پاشونو در بیار و با اهم متر تست بگیر اگه مقاومت به فرض 130 کیلو اهم شده بود 131کیلو اهم یعنی خرابه

ممنونم
تست می کنم

سلام
اون مقاومت های اجری 1 اهم رو 0.47 اهم یا اگر نداشتی 0.33 اهم یا نهایت 0.22 اهم بزار . مقاومت 1 اهم زیاده و قدرت خروجی کم میشه.
مورد بعدی اینکه ترانزیستورهای کوچیک رو حتما تست کن. ضمنا لوکیشن مقاومتی که ابتدا گفتی داغ میکنه رو از رو و زیر برد مشخص کن. لامپ سری هم فراموشت نشه.
موفق باشی

مقاومت های قبلی همین مقدار تقریبا بودن که نی فرمایید
ولی رو برد زده یک اهم
یعنی همون قبلی ها رو بزارم

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
ممنونم
تست می کنم

مقاومت های قبلی همین مقدار تقریبا بودن که نی فرمایید
ولی رو برد زده یک اهم
یعنی همون قبلی ها رو بزارم
سلام بله اگر قبلیا زیر یک اهم بودن همونا رو بزار.

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام بله اگر قبلیا زیر یک اهم بودن همونا رو بزار.

اقا یه نگاه کن بنظرم من تو خوندن اشتباه کردم:ambivalence:
مقاومت های قبلی رو انداختم بشدت باز داغ میکنه قلع رو شل میکنه
مقداری که روی برد زده
R22/1-3W
یعنی منظورش 0.22 اهم هست؟

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

sajad m2

کاربر
2010-12-03
187
182
سلام همکار محترم

درود بر شما دوست عزیز
من لامپ تست رو ساختم و استفاده کردم ولی متاسفانه چراغ تست اتصال کوتاه نشون میداد و روشن میشد

shahram732

کاربر vip
کاربر
2019-04-06
130
212
37
درود بر شما دوست عزیز
من لامپ تست رو ساختم و استفاده کردم ولی متاسفانه چراغ تست اتصال کوتاه نشون میداد و روشن میشد

سلام
خیلی کار خوبی کردی چون اجازه نمیده قطعات دیگه بسوزند
پس شما در برد تغذیه اتصالی دارید .
الان لامپ پر نور روشن میشه نشان اتصالی می باشد
بگرد دنبالش جز به جز

بالا