آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل ترانس کلید پنکه

علاقمند

کاربر
2024-03-28
4
2
ایران-یزد-یزد
سلام و درود بر اساتید بزرگوار
من 2 عدد کلید پنکه قدیمی داشتم که با گرداندن کلید پنکه هیچ تغییری در سرعت پنکه ایجاد نمی شد بنابراین ترانس آنها را جهت پیدا کردن قطعی یا اتصالی باز کردم و حالا برای بستن آن به مشکل برخوردم. ترانس ها، پوسته ای هسته آهنی E-I هستند و سیم پیچ آنها ظاهرا تکی و با چند سر سیم به هم تابیده شده به ترمینال های کلید وصل شده.لطفا برای سیم پیچی مجدد راهنمایی کنید.

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
798
درود. این قطعه ای که شبیه ترانس هست در واقع ساختاری رئوستا و مقاومت متغیر مانند دارد و یک ترانس متداول نیست و فقط برای خنک کاری هسته فلزی برایش درنظر گرفته اند و خبری از القا بین اولیه و ثانویه در آن نیست. به جای سیم مسی، داخلش سیم مقاومتی روکشدار(مثل سیم المنت بخاری برقی ولی دارای روکش عایق مقاوم در برابر حرارت - مطمئنا به اندازه المنت داغ نمی شود که روکشش بسوزد) پیچیده شده است و چندین سر خروجی دارد که به یک سلکتور چند سر متصل می شوند و با چرخاندن آن و براساس افت ولتاژ در سرهای خروجی مختلف دور الکتروموتور پنکه تغییر می کند. این مقاومت ِ چند سر به صورت سِری در مسیر فاز بعد از کلید قرار می گیرد. طبق شماتیک زیر هرچه دور سیم پیچ بیشتر می شود مقاومت بالاتر رفته و دور موتور کم می شود. خانه پنجم سلکتور کمترین مقاومت (سریعترین دور) و خانه اول بیشترین مقاومت (کمترین دور) را دارد.
با تشکر از دوست هندی در یوتیوب که زحمت کشیدند و فیلم آموزشی گذاشتند.

پیوست‌ها

• 63.8 کیلوبایت بازدیدها: 22
  • 43.4 کیلوبایت بازدیدها: 18
  • 131.2 کیلوبایت بازدیدها: 22
آخرین ویرایش:

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
798
داخل وسایلم یک پنکه سقفی و سلکتورش بود. اول همه کنتاکت هاش (شبیه پلاتین دلکو خودروهای قدیمی هستند) که دوده و جرم گرفته بود را با نوک کاتر تمیز کردم و بعد با کمک اسپری WD-40 و کنتاک شوی خشک ناهید و دستمال کامل پاک کردم (اکثرا درست کار نکردن سلکتور به کثیفی کنتاکها برمی گرده نه به قطعی سیم مقاومتدار). و نهایتا مقدار مقاومت ها را به اهم در پنج تصویر زیر پیوست کردم. (چون مقاومت سیمهای سوسماری رابط حدود نیم اهم هست، از مقادیر کم کنید - یعنی 0، 12.5، 15، 18.5 و 24 اهم).

پیوست‌ها

• 302.1 کیلوبایت بازدیدها: 11
  • 282.8 کیلوبایت بازدیدها: 12
  • 321.8 کیلوبایت بازدیدها: 10
  • 315.5 کیلوبایت بازدیدها: 9
  • 307.9 کیلوبایت بازدیدها: 10
آخرین ویرایش:

علاقمند

کاربر
2024-03-28
4
2
ایران-یزد-یزد
آقا نوید بسیار ممنون و متشکر. نمی دانید چه بار ذهنی زیادی را از روی مغزم برداشتید. چند روز است در اینترنت به عنوان ترانس جستجوی زیادی کردم و سایت و کلیپهایی دانلود اما نتوانستم جوابی بگیرم.
من فقط می توانم در حقتان دعا کنم که خدا به این ماه، بر علم و توفیقتان بیفزاید که زکات علم آموزش است.باز هم سپاسگزارم.

بالا