آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل با برد مهتابی شارژِی

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
با سلام

همانطور که گفته بودید سوکت سیم برق و مقاومت سوخته و خازن را تعویض کردم

به برق که وصل کردم لامپ شارژ روشن شد ولی دوباره اون مقاومتی که تعویض کردم سوخت و دود ازش بلند شد نمی دونم مشکل از کجاست؟

دوست عزیز دیودها رو تعویض کردی؟

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
دوست عزیز یک کار دیگر میتونی انجام بدی اون قطعه مقاومت که میسوزه رو پایه هاش رو نگاه کنی که از دو طرف به چه قطعاتی مرتبط هست بعد اون قطعات رو تست کنی به احتمال زیاد یکجا اتصال کوتاه داری تو مدارت

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: poya68

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567
دوست عزیز یک کار دیگر میتونی انجام بدی اون قطعه مقاومت که میسوزه رو پایه هاش رو نگاه کنی که از دو طرف به چه قطعاتی مرتبط هست بعد اون قطعات رو تست کنی به احتمال زیاد یکجا اتصال کوتاه داری تو مدارت

سلام

من ترانزیستورها را بیرون از مدار در آوردم و تست کردم یکیشون خراب بود که عوض کردم اما دوباره وقتی که مدار را بستم دیدم دوباره مقاومت دود ازش بلند شد و سوخت نمی دونم دیگه مشکل از کجاست لطفا راهنمایی

کنید که چکار باید انجام بدم؟

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
Re: پاسخ : مشکل با برد مهتابی شارژِی

یعنی هنوز متوجه نشدی !علت دود کردن دستگاه فاسد بودن باتری هاست وقتی باتری هات خراب ند ولتاژ روی مدار بجای چهار پنج ولت میره رو صد دویست ولت تست باتری هم که ساده هست

poya68

کاربر vip
vip
کاربر
2010-03-22
239
567
پاسخ : Re: پاسخ : مشکل با برد مهتابی شارژِی

یعنی هنوز متوجه نشدی !علت دود کردن دستگاه فاسد بودن باتری هاست وقتی باتری هات خراب ند ولتاژ روی مدار بجای چهار پنج ولت میره رو صد دویست ولت تست باتری هم که ساده هست

آیا باتری هاش پیدا میشه ارزش عوض کردن داره و حدودا قیمت چنده؟

جالبه که مهتابی نو هست یکبار هم استفاده نکردم که این طور شده!!!!!

اگه ممکنه طریقه تست کامل باتری ها را برام توضیح بدید؟

با تشکر

آخرین ویرایش:

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
349
890
Re: پاسخ : Re: پاسخ : مشکل با برد مهتابی شارژِی

باتری هاش هر کدوم هشت تا ده تومنه میتونی دوتا یا یا حتی یکی بزاری اما کمتر شارژ نگهمیداره مدار رو تعمیر دوباره کن یک دیود زنر یک وات دوازده ولت رو جای
باتری ها موازی لحیم کن کاتد زنر به مثبت
مدار ت دیگه نمیسوزه برای تست باتری هم کافیه ببینی مقاومت داخلیش بالاست یا نه یک لامپ دوازده ولت رشته ای رو با اداپتور روشن کن باتری رو از بین لامپ واداپتور رد کن اگه روشن شد شاید سالمه اگه نه کامل خرابه تست کاملتر شارژ باتری باهمون لامپ سریه بعد ببینی شارژ گرفته یانه

yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-04-23
335
505
اذربایجان شرقی
پاسخ : Re: پاسخ : Re: پاسخ : مشکل با برد مهتابی شارژِی

با سلام
لامپهای مهتابی شارژی بعد از مدتی استفاده نکردن باطریهای انها فاسد شده و بصورتی که باطری به صورت مدار باز عمل میکند و تاثیری در تثبیت ولتاژ ندارد و چون مدار تغذیه شارژ به صورت خازنی هست در صورت قطع بودن باطری تا چند ده برابر افزایش می یابد و باعث صدمه زدن به مدار میشود و به علت قیمت بالای این باطریها که حداقل چهار عدد از انها سری و موازی شده تعویض ان مقرون به صرفه نمیباشد . وبهتر است به جای ان از دیود زینر 9 ولتی پروات یا یک عدد مقاومت اجری 150 اهم و 10 وات استفاده شود تا اسیبی به مدار وارد نشود

pouyesh142

کاربر
2017-06-16
132
224
رشت (سنگر)
pouyeshmadar.ir
با سلام

یک مهتاب اظطراری شارژی دارم نو بود وقتی که به برق زدم تا شارژ بشه دیدم داره از برد دستگاه دود بلند میشه

خازن باد کرده و مقاومت نیز ترکیده و روش پیدا نیست که بتونم عوض کنم

اول مشکل از کجا بوده که اینطوری شده

لطفا استاتید راهنمایی کنند که بتونم مشکلم را حل کنم؟

عکس از برد مدار:

http://uupload.ir/files/5kmx_photo_2018-07-21_22-02-43.jpg

با تشکر

سلام دوست من

دلیل سوخت دوباره مقاومت اتصال کوتا بودن ان سه عدد ترانزیستور هست

مقدار مقاومت سوخته شده 1.5 کیلو هست
و ترازیستور ها
Q1=D965
Q2=D965
Q3=C945

موفق باشید.

• Like

yousefi

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-04-23
335
505
اذربایجان شرقی
بعد از تعویض قطعات سوخته منجمله خازن الکترولیتی تغذیه که کنار دیودها میباشد و باد کره از یک عدد زنر به مقدار نهایتا 9 ولت سری یک مقاومت پروات حداقا صد اهم که بصورت موازی به محل باطری وصل میشوند با توجه به قطبین باطری اند زنر با مقاومت سری شده و یک سر مقاومت به مثبت و کاتد زنر به منفی باطری وصل میشود

• Like
بالا