آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل اوفت ولتاژ در پاور ۱۲ ولت ۱۵ امپر

saeednia

کاربر vip
vip
کاربر
2008-12-28
349
383
سلام پاور مورد نظر به جای خروجی ۱۲ ولت حدود ۵.۵ ولت خروجی داره پاور صدای سوت میده چراغ پاور هم دل میزنه
کارهای انجام شده
تست دیود شاتکی و ترانزیستورهای قدرت
تست خازن ها
اما مشکلی نداشتن
دوستان تجربه ای دارن کمک کنن
ورودی رویه خازن ها بعد دیود پل حدود۳۰۲ ولت دارم رویه هرمان اصلی تقریبا ۱۵۴ ولت

پیوست‌ها

• 244.2 کیلوبایت بازدیدها: 32
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mapmap

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام پاور مورد نظر به جای خروجی ۱۲ ولت حدود ۵.۵ ولت خروجی داره پاور صدای سوت میده چراغ پاور هم دل میزنه
کارهای انجام شده
تست خازن ها
اما مشکلی نداشتن
سلام و درود،
این عیب اکثرا ۳ علت داره:
خرابی پتانسیومتر - خرابی خازن صافی ۴۷ یا ۱۰۰ میکرو تغذیه آیسی سویچینگ - خرابی آیسی TL494 یا KA7500

saeednia

کاربر vip
vip
کاربر
2008-12-28
349
383
سلام و درود،
این عیب اکثرا ۳ علت داره:
خرابی پتانسیومتر - خرابی خازن صافی ۴۷ یا ۱۰۰ میکرو تغذیه آیسی سویچینگ - خرابی آیسی TL494 یا KA7500
سلام مهندس پتانسیومتر و ای سی را چک نکردم اما پتانسیوتر رامی چرخونم ولتاژ تغییری نمی کنه

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام مهندس پتانسیومتر و ای سی را چک نکردم اما پتانسیوتر رامی چرخونم ولتاژ تغییری نمی کنه
پتانسیومتر خراب قطع میشه.
موقتا با پیچ گوشتی یا یک تکه سیم پایه های پتانسیومتر رو اتصال کوتاه کنید ، اگر ولتاژ در حدود ۱۴ یا ۱۵ ولت در خروجی ظاهر شد یعنی با تعویض پتانسیومتر مشکل حل میشه.

saeednia

کاربر vip
vip
کاربر
2008-12-28
349
383
پتانسیومتر خراب قطع میشه.
موقتا با پیچ گوشتی یا یک تکه سیم پایه های پتانسیومتر رو اتصال کوتاه کنید ، اگر ولتاژ در حدود ۱۴ یا ۱۵ ولت در خروجی ظاهر شد یعنی با تعویض پتانسیومتر مشکل حل میشه.
چشم مهندس فردا تست می کنم

Hamedsadat

کاربر vip
کاربر
2016-12-18
129
127
سلام خازن c17 باد کرده بنظر میرسه!
بعد از تست پتانسیومتر که اساتید فرمودن اگر فرکانس متر دارید از سویچینگ مطمین شوید

Ahmad665600

کاربر vip
کاربر
2022-02-15
18
2
سلام خازن صافی خروجی حتما تست شود و ترجیحا تعویض گردد چند مورد داشتم بدون علائم ظاهری خازن خروجی معیوب بوده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: saeednia

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
کارهای انجام شده
تست خازن ها
اما مشکلی نداشتن
درود. تحلیل و عیب یابی این مدل منابع تغذیه سوئیچینگ که دارای دو ترانزیستور قدرت و یک عدد ترانس پالس هستند رو استاد درویشی در این ویدئو مفصلا توضیح داده اند. تماشا کنید مفید خواهد بود. شماتیک مشابه رو پیوست کردم.

علاوه بر ترانزیستورهای قدرت، خازن های الکترولیت مختلف، آی سی PWM و دیود شاتکی خروجی که تا الان تست کردین مقاومت های اهم پایین رو به همراه کل دیودهای شیشه ای(زنر و سیگنال) و یکسوساز حتما چک کنید. برای دیودهای مشکوک حتما حداقل یک پایه را از برد جدا کنید و بعد تست دیود بگیرید.

دو ترانزیستور کوچک در مدار هست که حتما از برد جدا کنید و کامل تست کنید(در تصویر پیوستی دورشون کادر قرمز کشیدم). احتمال زیاد مشکل افت ولتاژ به دلیل خرابی همین ترانزیستورهای (Q3 و Q4) هست.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا