آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: مزایای مولتیمتر آنالوگ بر دیجیتال

armin-a

کاربر vip
کاربر
2011-12-06
262
210
درود

محدوده ولتاژ مجاز مولتیمتر شما عوض نمیشه و مانند سابق هست .
فقط میتونی ماکزیمم ولتاژ هر فرکانسی و یا هر ولتاژ متغیری که قابل اندازه گیری نیست اندازه گیری کنی.

یعنی اگه قبلا تا ۵۰۰ ولت قابل اندازه گیری بود الان هم همانطوره.

برای اندازه گیری هایولتاژ باید پروب هایولتاژ تهیه کنی و به مولتیمتر متصل و استفاده کنی ( تصویر پیوست )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 186220

ممنون استاد غزال از پاسخ شما. داخل این پراب چیه؟ نمیشه خودمون بسازیم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ممنون استاد غزال از پاسخ شما. داخل این پراب چیه؟ نمیشه خودمون بسازیم؟

درود

با توجه به عایق یکپارچه که قابل باز کردن نیست و صدمه عایق موجب برق گرفتگی میشه و نمونه خراب پیدا نکردم که بازش کنم لذا از محتویاتش اطلاع دقیقی ندارم .
اما احتمالا از تقسیم ولتاژ با مقاومت های بسیار بزرگ استفاده شده.
و مقاومت های خاص ولتاژ بالا و دراز ، نیاز داره که در بازار وجود نداره.
سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

احتمالا روسی هست.
اگه ابعاد خازن و موقعیت خازن که در چه بخشی استفاده شده قابل ارزیابی بود ، مشخصات خازن مشخص میشد.
اما بنظرم ۵۰ میکروفاراد 6 ولتی هست و قطعا برای تغذیه بخش ترانزیستوری بعنوان صافی استفاده شده و میتونی بدون توجه به ظرفیت دقیقش ، یک خازن حدود ۵۰ الی ۱۰۰ میکرو ۵۰ ولتی جایگزین کنی

مطمئنی که خازن خراب شده ؟

سپاس
بله . استاد با خازن سنج تست میگیرم روی 73 میکروفارا تا 70 میکروفارد تغییر میکنه .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
بله . استاد با خازن سنج تست میگیرم روی 73 میکروفارا تا 70 میکروفارد تغییر میکنه .

درود
احتمالا سالمه
ولتاژ ۵ ولت ذخیره کن و بعد از چند دقیقه ببین اگه تخلیه نشده حتما سالمه ، ولی بهتره با همین خازن بعد از راه اندازی مولتیمتر ، خازن حدود ۵۰ یا ۱۰۰ میکرو ۵۰ ولتی جایگزین کنی و خازن خودشو داخل مولتیمتر نگهداری کنی که اگر در آینده با مشکلی مواجه شدی بتونی با خازن خودش هم تست کنی .

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام .
استاد عزیزم . در موقع خریدن پراب های این مولتی متر نبود . و من هم از پراب های مولتی متر خودم استفاده میکردم . الان متوجه شدم پراب های این مولتی متر با پراب های مولتی متر ما فرق دارد .
۲۰۲۲۰۷۱۷_۲۱۱۷۵۰.jpg
پراب های کناری از بغل شیارها تیغه های دارند . که با فیش پراب به یکدیگر ارتباط داده میشه .
خازن هم ولتاژ نگه میدارد.
استاد عزیزم یک دنیا ممنونم. اگر به نتیجه ای رسیدم . اعلام میکنم . حالا ببینم فیش پرابها چطوری این ارتباط را انجام میداد.
متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام
استاد عزیزم و همکاران گلم . انشا الله روز خوبی داشته باشید. من در اینترنیت خیلی جستجو کردم . جهت پیدا کردن یک نقشه ساده مولتی متر عقربه ای اما نتیجه ای نداشت. در هر صورت اگر دوستان نقشه مولتی متر عقربه ای ساده ای داشته باشند . در صورت امکان برای ما فقرا هم بفرسته . یک دنیا ممنون میشم . فقط قسمت برد مولتی متر .
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
استاد عزیزم و همکاران گلم . انشا الله روز خوبی داشته باشید. من در اینترنیت خیلی جستجو کردم . جهت پیدا کردن یک نقشه ساده مولتی متر عقربه ای اما نتیجه ای نداشت. در هر صورت اگر دوستان نقشه مولتی متر عقربه ای ساده ای داشته باشند . در صورت امکان برای ما فقرا هم بفرسته . یک دنیا ممنون میشم . فقط قسمت برد مولتی متر .
متشکرم

درود

نقشه مولتیمتر آنالوگ در همین انجمن هم وجود داره.
ازجمله

سپاس

IMG_20220722_155134_196.jpg

IMG_20220722_155153_704.jpg
نقشه یک نمونه مولتیمتر آنالوگ را ملاحظه میفرمایید که فقط چند قطعه ساده داره و متعلق به تاپیک زیر بوده .

https://www.irantk.ir/threads/63949...ای-مدل-HM-102B?p=367112&viewfull=1#post367112

اینم یکی دیگه که البته مجهز به محافظ است و سرعت عقربه پایینه و من نمی پسندم.
IMG_20220722_163939_113.jpg

نقشه فوق الذکر متعلق به مولتیمتر زیر و نسبتا گرانقیمت است و باوجودیکه دو تا دارم اما بدلایلی ازجمله سرعت ناچیز عقربه استفاده نمیکنم .
فایل اصیل در تاپیک زیر است و از تصاویر آن برای این تاپیک استفاده کردم.
https://www.irantk.ir/threads/38182-نقشه-اهم-متر-هیوکی-3010?p=150588&viewfull=1#post150588
Hioki3010.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام .
استاد ببخشید مزاحم میشم . یک خازن الکترلیتی هست . خراب است . مشخصات ولتاژ کاری . ظرفیت را ننوشته یا جوری نوشته که من سر در نمیارم . ظرفیت و ولتاژ کاری این خازن ؟
به نظرم این مولتی متر از قبل تعمیری بود . چون از برد لاین مسی کنده شده دوباره با سیم لاکی لاین ها را تعمیر کردن.
متشکرم
مشاهده فایل‌پیوست 186215
مشاهده فایل‌پیوست 186216
مشاهده فایل‌پیوست 186217
متشکرم

درود

امیر جان اگه مولتیمتری که تهیه کردی یا قبلا داشتی ،.نتونستی تعمیر کنی ، مشکل را مطرح کن ، حتما تعمیر میشه.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

امیر جان اگه مولتیمتری که تهیه کردی یا قبلا داشتی ،.نتونستی تعمیر کنی ، مشکل را مطرح کن ، حتما تعمیر میشه.

سپاس
سلام
استاد عزیزم یک دنیا از لطفتون ممنونم . دو و سه روز با مولتی متر جهت تعمیرات باهاش کار کردم . نتونستم تعمیر کنم . به علت اینکه این چند روز سرم خیلی شلوغ بود . کنار گذاشته بودم . استاد عزیزم صد در صد در موقع تعمیرات مزاحمتون میشم .
متشکرم.

بالا