آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: مدار فلزیاب PI Polones V4.1

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
مشاهده فایل‌پیوست 189938مدارو ساختم . ولی روشن میکنم هیچ واکنش نداره . لوپو که وصل میکنم 5n60 داغ میکنه . اتصالی هم چک کردم نداشتم

سلام تبریک میگم بهر حال اولین نفری هستی که اینو ساختی خسته نباشی .
اینم مثل تمام مدارهای دیگه بار اول مشکلاتی با خودش داره که قابل حله پس باید راهشو بریم .
قبل از هر چیزی اون مقاومت اجری رو بردار چون بدرد نمیخوره از معمولیا استفاده کن وات پایین ترم شد ایراد نداره .
اول تست ولتاژ ۵ ولتی از خروجی رگولاتورها بگیر .
دوم فرکانس لوپ رو چک کن ببین چنده .
حتما از شماره ماسفت اصلی استفاده کن نه 5n60 ، اوریجینالش P5NB40FP هست اگر گیر نیومد از irf840 اگرم نشد tip3055 فقط این اخری ترانزیستوره جواب دادنشو نمیدونم تو پولونس قبلی که هر دو جواب میداد . موقع تست ، لوپ حتما وصل باشه و دستت روی قطعه باشه داغ کرد سریع قطع کنی بقیه مدار آسیب نبینه .
یه قوطی کوکای خالی نزدیک لوپ کن ببین لرزش داره یا نه .
جهت دیودها و سالم بودنشون رو تست کن .
نگفتی صدا داره یا نه فقط واکنش نداره .

آخرین ویرایش:

Reza.ghasm

کاربر vip
کاربر
2021-11-02
22
13
34
آقا مشکلو حل کردم . از bd140 بود . یا مال پایه هاش برعکس بود یا تو نقشه مدار اشتباه زده . اونو برعکس کردم درست شد.
عملکردشم خوب بود
با لوپ ۳۰ سانتی اینارو ازمایش کردم
سکه ۵۰۰ تومنی ۳۵ سانت
النگو طلا البته بچگانه که ۴ سانتیه ۳۵ سانت
بشقاب ۲۰ سانتی ۱ متر
سینی ۵۰ سانتی ۱.۵ متر

Reza.ghasm

کاربر vip
کاربر
2021-11-02
22
13
34
فقط الان ولومارو دقیق نمیدونم چطوری . سمت راستی که صداس
پتانسیومتر و دوتای کنارش مربوط به تنظیم آستانه‌س . سمت چپی که فک کنم فرکانسه ولی فرکانسمتر نداشتم که اندازه بگیرم
فقط کارکرد اون کلید تفکیک و ولومش نمیدونم چطوریه

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
ببین اون ولومه که تنها بقل نصب کردی مال تفکیکه و کلیده مال فرکانس فقط اون ولوم 2 کیلو نمیدونم چیه تست کنن ببین ...... راستی دوست عزیز یه فلیم از چیزایی که تست کردی میزاری ؟

Reza.ghasm

کاربر vip
کاربر
2021-11-02
22
13
34
با همه ولوما کار کردم همش آستانه رو تغییر میده ولی تو همه تنظیما که میارم رو آستانه برد دستگاه تقریبا تغییری نمیکنه
کلید برا فرکانسه؟ فرکانس مگه با ولوم تغییر نمیکنه

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
فلیمو دیدم بنظر میرسه فرکانسش خیلی کم باشه و سرعت سنسش کم باید یکم با تنظیماتش ور رفت تا به نتیجه درست برسه . ... برای حل مشکل کندی سنس یه برد vco با ic4046 تو صفحات قبلی گزاشتم اونو اگه بسازی و بجای اسپیکر نصب کنی سرعت سنسش خیلی بالا میره نیازی به حذف یا تغییر هیچ قطعه ای نداره . بزرگوار در مورد تفکیکش چیزی نگفتی . چطوری عمل میکنه.

hmx

کاربر
2018-11-26
140
190
با همه ولوما کار کردم همش آستانه رو تغییر میده ولی تو همه تنظیما که میارم رو آستانه برد دستگاه تقریبا تغییری نمیکنه
کلید برا فرکانسه؟ فرکانس مگه با ولوم تغییر نمیکنه

مگه میشه تغییر ولوم تاثیری تو برد نداشته باش!!! وقتی تو حالت استانه قرار میگره باطبع حساسیت هم تو بالاترین حالت قرار میگیره .فکر کنم اون ولومه چهارمی سمت چپ برا فرکانس باشه اون کلیده هم فکر کنم تغییر سریع باشه ..والا این دیگه دست شماست باید با ازمون و خطا درش بیارید چیه .

Reza.ghasm

کاربر vip
کاربر
2021-11-02
22
13
34
پتانسیومتره که میچرخونم جهت ولومای سنس(دوتای کنار هم ) عوض میشه
ولوم پایین سمت چپ آره فک کنم فرکانس باشه ولی میچرخونم سنس قوی تر میشه ولی وقتی با ولوم سنس برمیگردونم به آستانه برد و سرعت تغییری نمیکنه
کاش اون مدار pcb داشت . حالا میترای دیگه هست شاید یکی بسازم براش بعدا

بالا