آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار فراري دهنده حشرات مزاحم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام به دوستان و اساتيد .... آیا در بين دوستان کسی اطلاعاتی در مورد فرکانس شنوايی حيوانات خانگی مثل موش - گربه - سگ و.... دارد اگر اطلاعاتی در اين مورد داريد در سايت قرار دهيد . با تشکر از دوستان
با سلام :
در تحقیقی که نیاز داشتم فرکانس شنوایی این چند حیوان را یافتم و روی بعضی از اینا تست کردم طبق لیست زیر صحت و سقم ان بدست اومد که براتون میزارم .
[hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide]انسان = 16 هرتز الی 20 کیلوهرتز موش = 200 هرتز الی 80 الی 90 کیلوهرتز
گربه = 100 هرتز الی 60کیلوهرتز
سگ = 40 هرتز الی 60 کیلوهرتز

خفاش = 1000 هرتز الی 100 کیلوهرتز
دلفین = -- الی 150 کیلوهرتز

[/hide]
موفق باشید .

akbar_rassam

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2010-07-07
370
10,571
Iran - Urmu
با سلام خدمت اساتید برای من تصوير016.jpgتصوير018.jpgتصوير017.jpgواسه تعمیر از این دستکاه التراسونیک اوردند بعد از بررسی به ای سی 16 پایه روی مدار که عکسش رو اپ کردم برخوردم که متاسفانه شماره ای سی را پاک کردند چندیدن ای سی رو که مد نظر بود را امتحان کردم از ذوستان اگر اطلاعاتی از این مدار و ای سی دارن اعلام کنن ممنون میشم

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
با سلام خدمت اساتید برای من مشاهده فایل‌پیوست 60763مشاهده فایل‌پیوست 60764مشاهده فایل‌پیوست 60765واسه تعمیر از این دستکاه التراسونیک اوردند بعد از بررسی به ای سی 16 پایه روی مدار که عکسش رو اپ کردم برخوردم که متاسفانه شماره ای سی را پاک کردند چندیدن ای سی رو که مد نظر بود را امتحان کردم از ذوستان اگر اطلاعاتی از این مدار و ای سی دارن اعلام کنن ممنون میشم

سلام دوست عزیز
این ای سی 14 پین است. یه عکس از پشت مدار و روی مدار با کیفیت بالا بذارید تا بهتر معلوم بشه.

shahinpendar

کاربر
2013-05-30
2
5
با عرض سلام و تشکر از اساتید گرامی.
سایت خیلی خوبی دارید و چون اعضا فعال هستند منم مشتاق شدم تو بحث شرکت کنم.
من چند وقته دنبال مداری برای دفع حیوانات و حشرات مزاحم بودم،از اونجایی که یکی از دوستان گفتند که حشرات و... ممکنه بعد از مدتی به صدای دستگاه عادت کنند و بی تفاوت بشند بهش من یک ایده ای به ذهنم رسید:p:
که بجای اینکه این مدار ساده که فقط یک سیگنال مربعی متناوب و یک فرکانس ثابت رو تکرار کنه مداری بسازیم که از تکنیک شیفت فرکانسی استفاده کنه یعنی یک فایل صوتی رو در چندین باند فرکانسی بالاتر مثلا 40،50،60،80 شیفتش بدیم.:thumbsup:
که هم تکراری نباشه واسه حشره ی محترم:biggrins: و هم واسش صدای ترسناک پخش کنیم مثلا غرش شیر.:shalagh:
لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

shahinpendar

کاربر
2013-05-30
2
5
سلام یک نکته رو میخواستم یاد آور شم که پتانسیومتر در این مدار 2 تا کاربرد داره که یکی اینه که بعد از ساخت مدار متوجه بشیم این مدار سالمه و کار میکنه اونم به این صورت که با تغییر پتانسیومتر فرکانس رو تغییر بدیم و بیاریم در ناحیه ای که انسان بتونه بفهمه ومطمئن شیم مدار کار میکنه و کاربرد دوم و اصلی اون اینه که وقتی مدار رو بکار انداختیم هر روز باید فرکانس شو عوض کنیم تا حشرات و حیوانات مزاحم به صدای اون عادت نکنند در مدارای پیشرفته تر خود مدار اینکارو میکنه

نکته دوم اگه بتونیم مدار رو جوری تغییر بدیم که خروجی رو وصل کنیم به بلند گو های آلتروسونیک تاثیر مدار بیشتر میشه چون دامنه خروجی بیشتر میشه

و نکته سوم بنظر بنده تنها ضرر این جور دستگاه ها اینه که باعث سر درد میشه درسته ما نمیشنویم صداشو ولی پرده گوش تکون میخوره و باعث سردرد میشه هر چند که ممکنه عادت کنیم البته اینم واسه افراد مختلف فرق میکنه

من با این نظر موافقم که گرچه ما اون صداهای فرا صوت رو نمیشنویم ولی روی اعصابمون بطور ناخود آگاه اثر میذاره و بنظرم ایده ی من که تو پست بالا گفتم این مشکل رو حل میکنه.از اونجا که یک الگوی ثابت تکراری اعصای خورد کن نیست و دائما فرکانسهاش عوض میشه.
من که اینطور فکر میکنم.

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
درود
دوستان ایا فرکانسها بالای محدوده شنوایی یا اولتراسونیک برای انسان مضر نیستند؟
بدرود

msh.27

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
بالا