آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار ساده ای جهت معکوس کردن جریان با دو عدد میکرو سوییچ

PoriaTajmir

کاربر
2021-04-07
20
13
مدار
سلام
مدار زیر با دو کلید فشاری معکوس و دو تا رله کارتون را راه می اندازم

سلام
مدار زیر با دو کلید فشاری معکوس و دو تا رله کارتون را راه می اندازه
مشاهده فایل‌پیوست 204373
دقیقا میکروسوئیچ ها به طور مطلوب عمل میکنند ولی نتونستم مصرف کننده را طوری در مدار قرار بدم که جریان با فشار کلید اول مثلا شمال به جنوب باشه و با فشار کلید دوم معکوس بشه .
البته اگر اثر لنز که در سیم لوله ی رله ها رخ میده و رله با تاخیر عمل میکنه کمتر بشه و زمان عکس العمل رله ها کمتر بشه بهتره.
ممنون

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,881
10,579
سلام
اگر ولتاژ مصرف کننده تون با رله یکیه از مدار زیر استفاده کنید و اگر یکی نیست از رله دو کنتاکت استفاده کرده و شبیه پست 4 سیم کشی کنید
Untitled.jpg

PoriaTajmir

کاربر
2021-04-07
20
13
سلام
هرچند میشه با استفاده از سنسور اثرهال، آهنربای گرد و آیسی پلH این کار رو انجام داد.
اما تصور میکنم راه‌حل همکاران ساده تر هست. تنها ایرادی که تو طراحی دوستان مشاهده میشه؛ موقعیت قرار دادن میکرو سوئچ‌ها می‌باشد.
در واقع میکرو سوئیچ باید روی خروجی میل‌لنگ قرار بگیره. یعنی وقتی پیستون بالا و پایین میشه، میل‌لنگ رو به چرخش در میاره و با استفاده از حرکت دورانی میل‌لنگ میشه به ترتیب میکرو سوئیچ‌ها رو فعال کرد.
برای تشریح موضوع مثال میزنم: فرض کنید خروجی میل‌لنگ یه چرخ رو به حرکت در میاره. وقتی به نیمی از این چرخ یه پله یا برآمدگی بدیم و هر یک از میکرو سوئیچ‌ها رو یک طرف چرخ و دقیقا روبروی هم قرار بدیم؛ با هر نیم دور گردش چرخ، یکی از میکرو سوئیچ‌ها فعال میشه.
لذا با استفاده از طرح فوق و مدار زیر میشه کار رو به سرانجام رسوند.

مشاهده فایل‌پیوست 204395
مشکل اینجاست که در این ساز و کار میل لنگی وجود نداره که با هربار رفت و برگشت پیستون ،یک دور بچرخه .از چرخ دنده گرد و کشویی استفاده شده.
در رابطه با فرمایش شما باید یک مدار نیز مانند زیر برای میکرو سوئیچ ها بسته بشه تا عملکرد مطلوب به دست بیاد ؛البته مدار اقا محمد هادی را نتونستم با مصرف کننده طراحی کنم.
شما هم نگاهی بیاندازید.

پیوست‌ها

mohammadhadi

مدیر تالار
مدیر تالار
2008-03-31
2,881
10,579
مشکل اینجاست که در این ساز و کار میل لنگی وجود نداره که با هربار رفت و برگشت پیستون ،یک دور بچرخه .از چرخ دنده گرد و کشویی استفاده شده.
در رابطه با فرمایش شما باید یک مدار نیز مانند زیر برای میکرو سوئیچ ها بسته بشه تا عملکرد مطلوب به دست بیاد ؛البته مدار اقا محمد هادی را نتونستم با مصرف کننده طراحی کنم.
شما هم نگاهی بیاندازید.
سلام
اگه مقدار حرکت رفت و برگشتی مهم نیست خود این پمپ در ابتدا و انتهای حرکتش می ایسته میتونید بدون نیاز به میکروسوییچ از یک مدار ساده با آی سی 555 و دو تا رله حرکت رفت و برگشتی بسازید

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
794
1,331
سلام
بجای میل‌لنگ یه چرخ‌دنده دارید که ظاهرا در جای خودش ثابت هست.
اگر یه چرخ کوچک شبیه چیزی که روی تصویر با رنگ قرمز ترسیم کردم؛ درست کنید و روی چرخ‌دنده قرار بدید؛ همون کار میل‌لنگ رو برای شما انجام میده.
البته چون چرخ‌دنده دور کامل نمیزنه؛ باید پله‌ی روی چرخ هم به تناسب درست کنید. مثلا پله تنها دو تا زائده باشه. با کمی فکر میتونید این بخش رو بصورت ساده طراحی کنید.
محل قرار گرفتن تقریبی میکرو سوئیچ‌ها رو هم با رنگ زرد مشخص کردم.
نمی‌دونم میکرو سوئیچ ۶ پایه هم تو بازار هست یا نه. اگر باشه نیاز به دو تا میکرو سوئیچ هم نیست و با یک میکرو سوئیچ کار شما راه میفته.

IMG_20230820_145002.jpg

1-1-300x173.png

ویرایش شده: چون گردش چرخ‌دنده کامل نیست؛ تصور نمی‌کنم راه حلی که پیشنهاد دادم عملی باشه. لذا منتفی هست.

آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
794
1,331
میشه بفرمایید:
۱- در حال حاضر مقدار بازی و حرکت بازوی قفل چقدر هست؟
۲- شما می‌خواهید حداکثر بازی و حرکت بازو چقدر باشه؟

اگر این مقدار در حد چند سانت باشه؛ میشه از طریق چرخ لنگ به نتیجه رسید و دیگه نه تنها نیاز به میکرو سوئیچ ندارید؛ بلکه اساسا نیاز به تغییر قطب آرمیچر هم نیست.
منظورم اینه که حرکت چرخشی چرخ دنده رو به خطی تبدیل کنید:

7155413545-640x360.jpg

bgyy99-min.jpg

آخرین ویرایش:

PoriaTajmir

کاربر
2021-04-07
20
13
میشه بفرمایید:
۱- در حال حاضر مقدار بازی و حرکت بازوی قفل چقدر هست؟
۲- شما می‌خواهید حداکثر بازی و حرکت بازو چقدر باشه؟

اگر این مقدار در حد چند سانت باشه؛ میشه از طریق چرخ لنگ به نتیجه رسید و دیگه نه تنها نیاز به میکرو سوئیچ ندارید؛ بلکه اساسا نیاز به تغییر قطب آرمیچر هم نیست.
منظورم اینه که حرکت چرخشی چرخ دنده رو به خطی تبدیل کنید:

مشاهده فایل‌پیوست 204431

مشاهده فایل‌پیوست 204432
حدود 3 ،4 سانت هست.
ولی میخوام مزیت مکانیکی دستگاه بیش از 10 باشه و استفاده از چرخ دنده ساده تره.

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
794
1,331
حدود 3 ،4 سانت هست.
ولی میخوام مزیت مکانیکی دستگاه بیش از 10 باشه و استفاده از چرخ دنده ساده تره.
در اینصورت اگر در ابتدا و انتهای ریل میکرو سوئیچ قرار دهید و طبق فرمایش جناب محمدهادی از آیسی ۵۵۵ استفاده کنید؛ ان‌شاءالله به نتیجه خواهید رسید.

IMG_20230820_145002.jpg

PoriaTajmir

کاربر
2021-04-07
20
13
ا
در اینصورت اگر در ابتدا و انتهای ریل میکرو سوئیچ قرار دهید و طبق فرمایش جناب محمدهادی از آیسی ۵۵۵ استفاده کنید؛ ان‌شاءالله به نتیجه خواهید رسید.

بنده مبتدی هستم .لطفا طریقه استفاده از این ای سی برای این منظور را بفرمایید.

sasanal

کاربر
2015-01-19
6
5
شما هم نگاهی بیاندازید.
دوست عزیز , سرعت حرکت این مکانیزم چقدر است ؟ آیا یک دهم ثانیه ( زمان عکس العمل رله ) برای مکانیزم مشکل ساز میشود ؟

بالا