آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مدار تبديل 12 ولت به 220 ولت (اينورتور) 500w

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,085
سلام اساتید محترم
برای من یک سوال پیش اومد؟؟؟
ایا با این اینورتور میشه به یک انرژی پایدار و همیشگی دست یافت
یعنی من برای ورودی اینورتور از یک باطری12 ولت استفاده کنم خروجی 220 ولت را به یک شارژر باطری بدهم و از شارژر به باطری برق بدهم؟
ایا این کار شدنیه؟
ممنون میشم شما اساتید فن منو راهنمایی کنید
اگه اینجوری میشد که انرژی پایان ناپذیر میشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با سلام
داداش من این طرح و در حدود 2 سال پیش انجامش دادم در این طرح چند مسئله مطرح میشه 1.در اینجا ما با خرابی و کم شدن عمر باطری مواجه میشیم چون هم باطری در حال شارژ شدن و هم در حال استفاده هستش 2.همونجور که میدونید بعضی از فلزات و مواد ابر رسانا هستن ما اگر بتونیم از انها استفاده کنیم مقاومت الکتریکی رو به صفر می رسونیم 3.ما با این طرح میتونیم عمر انرژیمون و بیشتر کنیم 4.به نظر من ما نباید به یک سری قوانین فقط بسنده کنیم و بگیم چون قانونش اینه پس نمیشه در صورتی که بعضی از قوانین زیر سوال رفته (سرعت نور و طیرالارض) و هیچ کاری نشد نداره و این کار شدنیه 5.اگر در اینجا از 2 تا باطری استفاده کنیم به محض اینکه یک باطری ضعیف شد سوئیچ بشه به باطری بعدی و اون یکی شارژ بشه و همین طور ادامه پیدا کنه و یا 2 تا باطری رو موازی کنیم که هم و شارژ کنن.........................
ولی منتظر جواب استادمون آقای رجبی باید باشیم از همین جام آقای رجبی اگر مداری برای سوئیچ اون 2 تا باطری به همون طریق دارید لطفا قرار دهید یا نظر خود را بگویید.
عزیزان علم ناقص من و ببخشین.
در راه راست از کمی روندگان نترسید، چون اکثر مردم گرد سفره ای جمع شدند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن طولانی است.
دست علی به همراهتان.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
داداش من این طرح و در حدود 2 سال پیش انجامش دادم در این طرح چند مسئله مطرح میشه 1.در اینجا ما با خرابی و کم شدن عمر باطری مواجه میشیم چون هم باطری در حال شارژ شدن و هم در حال استفاده هستش 2.همونجور که میدونید بعضی از فلزات و مواد ابر رسانا هستن ما اگر بتونیم از انها استفاده کنیم مقاومت الکتریکی رو به صفر می رسونیم 3.ما با این طرح میتونیم عمر انرژیمون و بیشتر کنیم 4.به نظر من ما نباید به یک سری قوانین فقط بسنده کنیم و بگیم چون قانونش اینه پس نمیشه در صورتی که بعضی از قوانین زیر سوال رفته (سرعت نور و طیرالارض) و هیچ کاری نشد نداره و این کار شدنیه 5.اگر در اینجا از 2 تا باطری استفاده کنیم به محض اینکه یک باطری ضعیف شد سوئیچ بشه به باطری بعدی و اون یکی شارژ بشه و همین طور ادامه پیدا کنه و یا 2 تا باطری رو موازی کنیم که هم و شارژ کنن.........................
ولی منتظر جواب استادمون آقای رجبی باید باشیم از همین جام آقای رجبی اگر مداری برای سوئیچ اون 2 تا باطری به همون طریق دارید لطفا قرار دهید یا نظر خود را بگویید.
عزیزان علم ناقص من و ببخشین.
در راه راست از کمی روندگان نترسید، چون اکثر مردم گرد سفره ای جمع شدند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن طولانی است.
دست علی به همراهتان.
با سلام :
دوستان مبحث این تاپیک را از همون ابتدا بنده پیگیری کرده ام و نظرات و ایده های شما عزیزان را نیز مطالعه میکنم و دوست دارم هر فردی نظر خود را مطرح و با جمع اوری نظرات و بررسی بیشتر به نتیجه نهایی دست یازیم . هر چند فکر کنم هنوز زود بود ولی بنا به درخواست شما دوستان وارد مقوله میشوم .
در حال حاضر انجام چنین پروژه یا ایده ای به نظر بنده نمیتونه مقرون به صرف باشه که دلایلی هم جهت اطلاع به عرض میرسانم .
اولا فعلا به مرحله ای نرسیده ایم که بتوانیم تیوری ها را دقیقا عملی سازیم همون اصطکاک و فرسایش و تاخیرات در زمان --- هنوز دست پا گیر عالمان و دانشمندان هست از طرفی مسله مهم دیگر اینکه : با توجه به صورت های دیگر انرژی که هر کدام به نوعی مشکل گشای برخی از معضلات فعلی میشه لذا مطرح کردن چنین موضوعاتی در رده های اخر قرار داده شده که اهمیت محتوایی کم رنگتر شده . الان دیگه با توجه به منابع ارزان و عملی تری مثل انرژی خورشیدی و .... طبیعی ... به نظر میرسد سرمایه گذاری را به این صورت های انرژی باید صوق داد .
اما اینکه ابراز نمودید علم امروز در مسایلی چون طی الارض و سرعت نور ... خب ... احتمالا اگر توجه کنید متوجه خواهید شد که بشر هنوز نتوانسته به تمامی شاخص ها و ساختارهای ممکن علمی دست یابد ولی روز به روز در حال کشف و بکار گیری انها را هر چه بیشتر شاهد هستیم لذا قبول دارم که گاها با مواردی مواجه میشویم که علم روز ناتوان از پاسخگویی و راهگشای دقیق مورد هست امیدوارم برسد انروزی که بشر به تمام جهات و.... علم دست یافته و مو جب اسایش بشری و جلوگیری از فرسایش های .... را عملی سازد .
ان قدیم و ندیما میگفتند که علم کلا دارای 22 شاخص هست که تقریبا در حال حاضر بشر با این توانایی های خود -- گمانه میزنند که فعلا فقط تا 7 شاخص علمی را توانسته اند پی ببرند از یک عالمی { پیشوا } که از یک منبعی سخنرانی میکرد صحه بر مطلب فوق گذاشت و گفت که تا 12 شاخص بشر میرسه و بقیه اش را موعودی که قرار هست امورات زندگی بشری را بدست بگیرد با خودش خواهد اورد ..... چی بگم والله ... شاید هیچ هم بعید نباشه .. !!!! فعلا همینقدر ....
موفق باشید .

mnajafi

کاربر vip
کاربر
2011-09-10
87
318
با سلام خدمت اساتید محترم
لطفا در مورد اینورترهای موجود در بازار با شکل موج سینوسی کامل راهنمایی بفرمایید.آیا سینوسی کامل هست یا نه؟

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,085
با سلام خدمت اساتید محترم
لطفا در مورد اینورترهای موجود در بازار با شکل موج سینوسی کامل راهنمایی بفرمایید.آیا سینوسی کامل هست یا نه؟
با اجازه استاد رجبی
دوست عزیز من استاد نیستم ولی این همون چیزیه که شما میخواین.
مبدلهای dcبه ac به اینورتر (یکسوکننده ها)معروفند.وظیفه اینورتر تبدیل ولتاژ ورودیdc به ولتاژ خروجیac با دامنه فرکانس مطلوب است. ولتاژ خروجی می تواند در یک فرکانس ثابت یا متغیر باشد، در صورتیکه ولتاژdc ورودی تغییر نماید و ضریب بهره ثابت بماند ولتاژ خروجی متغیر حاصل می شود، از طرف دیگر اگر ولتاژ dcورودی ثابت بماند و قابل کنترل نباشد با تغییر ضریب بهره اینورتر که معمولا با روش کنترل مدولاسیون پهنای پالس(PWM1) انجام می گیرد ،ولتاژ خروجی متغیر بدست می آید.ضریب بهره اینورتر را می توان به صورت ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودیdc تعریف کرد.ولتاژ خروجی اینورتر ایده ال بایستی دارای شکل موج سینوسی باشدالبته در عمل سینوسی نبوده و همراه با هارمونیک است.در کاربردهای قدرت کم و قدرت موسط ولتاژ خروجی با شکل موج مربعی یا شبه مربعی کفایت میکند.لیکن در کاربردهای قدرت بالا به شکل موج با اعوجاج کمتر مورد نیاز است.با در اختیار داشتن وسایل نیمه هادی قدرت سرعت بالا، می توان با به کار گرفتن روشهای سوئیچینگ، هارمونیکهای موجود را تا حد زیادی کاهش داد.از اینورتر بطور وسیع در کاربردهای صنعتی استفاده می گرددبه عنوان مثال 1- یک خط ولتاژ AC: خیلی از مواقع دسترسی به یک منبع dc مثل باتری وجود دارد. ولی یک خط ولتاژ AC مورد نیاز است مثل اتومبیل 2- منابع تغذیه بدون وقفه (UPS2): در انواع مختلف UPS ها جهت تبدیل توان باتری ها به یک توان AC به اینورترها نیاز داریم .3- کوره های القایی:اینورترها جهت تبدیل یک توان AC با فرکانس پائین به یک توان AC با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این ولتاژ فرکانس بالا در کوره های القایی مورد استفاده دارد. به این ترتیب که ابتدا توان AC را به DC یکسو کرده و سپس توسط اینورتر به توان AC فرکانس بالا تبدیل می‌کنند. 4- در سیستم انتقال توان HVDC: در این سیستم انتقال توان الکتریکی ، ابتدا توان AC به DC تبدیل می‌شود. این توان DC با ولتاژ بسیار بالا به وسیله خطوط انتقال به مقصد می رسد. در محل گیرنده، این توان DC دوباره به مقدار AC تبدیل می‌شود. 5- درایورهای فرکانس متغیر: یک درایو فرکانس متغیر، سرعت عملکرد یک موتور AC را به کمک کنترل کردن ولتاژو فرکانس به صورت همزمان تنظیم می‌کند. 6- استفاده در پنلهای خورشیدی: پنلهای خورشیدی دارای خروجی DC هستند که با استفاده از اینورترها این توان تبدیل به AC می‌شود. اگر در اینورتر ولتاژ ورودی ثابت بماند به این نوع اینورتر اینورتر، اینورتر منبع ولتاژ (voltage source inverter=VSI)گفته می شود و اگر چناچه جریان ورودی ثابت نگاهداشته شود به آن اینروتر جریان (current source inverte=CSI) گفته می شود. اینورترمنبع جریان(CSI): اینورتر منبع جریان و یا بعبارت دیگر اینورتر جریان ثابت اینورتری است که در آن جریان منبع dc تقریبا ثابت و مستقل از شرایط اینورتر می باشد. اینورترمنبع جریان (CSI)مزدوج اینورتر منبع ولتاژ (VSI)است .

مزایای CSIاز قرار زیر است: 1. به دلیل اینکه جریان dc ورودی کنترل شده و محدود است ،آتش شدن ناخواسته تریستورها و یا اتصال کوتاه شدن مدار مسائل جدی را به دنبال نخواهد داشت. 2. به مدارهای کموتاسیون ساده تری نیاز دارد. 3. قادر هستند بارهای راکتیورا تغذیه نمایند بدون اینکه نیاز به دیودهای کموتاسیون (هرزگرد )داشته باشند.

اینورترها به دو دسته کلی تقسیم می شوند : اینورترهای تکفاز و اینورترهای سه فاز ، هر یک از انواع فوق بر حسب نوع کموتاسیون تریستور به چهار دسته تقسیم می شوند: اینورتر با مدولاسیون پهنای پالس ، اینورتر رزو نانسی ، اینورتر کموتاسیون کمکی و اینورتر کموتاسیون تکمیلی.

همچنین از نظرشکل موج خروجیشان به چهار نوع زیر تقسیم می‌شوند:

1- خروجی به شکل موج مربعی

2- خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (معمولی)

3- خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (پله ای)

4- خروجی به شکل سینوسی خالص

دست علی یارت.

آخرین ویرایش:

r_sal

کاربر
2011-11-03
65
50
با سلام :
با تشکر از جناب اقای محمودی که این مدار را اپلود کردند
علاقمندانی که تصمیم مونتاز و ساخت این مدار را دارند سورس یکی از برنامههای اورکد و پروتیوس ودیزاین پی سی بی و... را هم تقدیم میکنم شما بافراخوانی این فایل ها در یکی از برنامه های فوق میتوانید صفحات pcb , layout ,.... را هم به صورت استاندارد تهیه کنید .
با تشکر .
موفق باشید .
سلام فایل تو پروتوئوس اجرا نمیشه اگه میشه کمکم کنید

mmx_tec

کاربر
2012-01-09
1
3
دوست عزیز باید یاد آوری کنم که تلفات انرژی در مدار که به صورت گرما آزاد میشه کم کم از انرژی داخل باطری کم میکنه و رفته رفته ولتاژ باتری شما کم میشه .
در شرایط ایده آل که دست نیافتنی هستش که قطعات توان مصرفی گرمایی نداشته باشند ممکنه:eek::

mehdi1368

کاربر
2008-07-15
3
5
با عرض سلام خدمت مدیران و دوستان عزیز مخصوصا اقای رجبی

بنده مدار زیر رو درست کردم و سوال من اینجا هست که مصرف این مدار چقدر است ایا میتوان از یک باطری 9 یا 12 امپر (با توجه به گرون بودن باطری های 60 امپر) موتور سیکلت استفاده کرد برای مثلا روشن نگه داشتن یک لامپ 100 وات؟

من مدار رو با باطری ماشین تست کردم خواستم بدونم اگه بشه با باطری موتور سیکلت هم راه اندازی کرد که تهیه نماییم!

تو سایت های منبع هم گشتم چیزی پیدا نکردم مدت زمانی که این لامپ روشن میماند چقدر است؟

خیلی ممنون میشم که اقای رجبی و دوستان دیگر تجربه خودشون رو در اختیار بنده قرار بدهند

نقشه مدار
9ni63rximfr687dinior.png

و عکس هایی از مدار ساخته شده

tq6l8t3az6h24jnlelhh.jpg

مدار تعبیه شده درون کیس

yv44dyd5rklj0mx06g.jpg

موفق باشید.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
باسلام:
توان و بازده هر مبدلی به نسبت توان منبع ان بستگی دارد
این مدار 500 واتی با 12 ولت >> 500/12= 42 امپر
اگر بازده مدار در شرایط ایده ال 75 در صد باشد { که در عمل کمتر از این مقدار خواهد بود } در حالت بی بار جریانی حدود 4 امپر از باتری بار خواهد کشید در نتیجه .>> استفاده از این مدار با باتری مورد اشاره و در حالت بدون بار فقط حداکثر تا دو ساعت و در حالت زیر بار {بستگی به میزان جریان مصرفی دارد } تقریبا کار معقولانه ای نمی باشد .
باید از باتری با توان حدود 60 امپر ساعت از این مدار استفاده گردد تا نتیجه قابل قبولی داشته باشید .
باتری 12 امپری 12 ولتی در مصرف 100 وات با این مدار کمتر از یک ساعت زیرا :
[hide] [/hide]
[hide][/hide]
[hide]12×12 = 144 >> 1.4 با توجه به تلفات که اگر از حاصل کم کنید زیر یک ساعت جواب میگیرید . [/hide]
اخیرا به خاطر تلفات زیاد از این نوع مبدلها استفاده نمیشود و نوع سویچینگ جایگزین اینگونه مدارات شده است .
موفق باشید .

hamid2346

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-30
422
4,778
همدان-تویسرکان
سلام دوستان من میخوام یه اینورتور مونتاژکنم مشکلی که دارم روی سیم پیچی ترانسشه ایا میشه از هسته ترانس VCDهای معمولی استفاده کرد اگر میشه روش سیم پیچی هم توضیح بدید ممنون میشم

hamid2346

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-30
422
4,778
همدان-تویسرکان
سلام دوستان من میخوام یه اینورتور مونتاژکنم مشکلی که دارم روی سیم پیچی ترانسشه ایا میشه از هسته ترانس VCDهای معمولی استفاده کرد اگر میشه روش سیم پیچی هم توضیح بدید ممنون میشم
دوستان کسی دراین زمینه تجربه ای نداره

بالا