آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
اکثر سوالات و درخواست های این صفحه یا تکراری هستند و یا ناقص و نامفهوم ....

اطلاعات شماتیک یک نمونه ی خارجی از اینچنین دستگاهی موجود هست اما چند مشکل در شماتیک و قطعه های مصرف شده قدیمی و ... هست که ساختش رو در واقعیت (حداقل برای من) مشکل ساز کرده.

با اجازه شما این شماتیک رو قرار میدم شما یه نگاهی بندازید نظرتون رو راجع به مونتاژ این شماتیک اعلام کنید.
ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
اطلاعات شماتیک یک نمونه ی خارجی از اینچنین دستگاهی موجود هست اما چند مشکل در شماتیک و قطعه های مصرف شده قدیمی و ... هست که ساختش رو در واقعیت (حداقل برای من) مشکل ساز کرده.
با اجازه شما این شماتیک رو قرار میدم شما یه نگاهی بندازید نظرتون رو راجع به مونتاژ این شماتیک اعلام کنید.
ممنون
عکس بی کیفیت که هیچ کدوم از متون یا شماره قطعات خوانا نیست با بزرگ نمایی هم محو میشوند لینک مستقیم یا عکس بزرگ و واضحی بزارید تا امکان بررسی ممکن باشد /

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
خدمت شما استاد گرامی
با سلام :
مدار فوق اگر صرفا جهت گوی پلاسما با لامپ مربوطه مورد استفاده خواهد شد مناسب میباشد هر چند مقداری پیچیدگی در ان مشاهده میشود که میتوان در نهایت خلاصه و تعمیم داد اما برای کاتر پلاسما یا ویلدینگ و.... کارایی نخواهد داشت در ضمن اگر در ساخت ترانس با مشخصات مندرج مهارت کافی دارید دست بکار شوید که شاید بیش از 60 درصد نتیجه خروجی وابسته به ترانس خروجی میباشد منجمله عایق کاری ان جهت ولتاژ بالایی که باید سر وکار داشته باشید فکر کنم نیاز شدید به پولستر خالص داشته باشید که در حال حاضر و با توجه به اطلاعی که از وضعیت بازار دارم احتمالا به مشکل یا هزینه بالا مواجه شوید لذا سعی کنید ابتداعا لوازم و قطعات و نیاز های طرح را پیگیری و پس از ابتیاع کامل دست بکار شوید .
ماسفیت ها را چند وقت پیش از فروشگاه همین انجمن امیر ایسی خریداری کرده بودم شاید هنوز داشته باشد .
موفق باشید .

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
با سلام :
مدار فوق اگر صرفا جهت گوی پلاسما با لامپ مربوطه مورد استفاده خواهد شد مناسب میباشد هر چند مقداری پیچیدگی در ان مشاهده میشود که میتوان در نهایت خلاصه و تعمیم داد اما برای کاتر پلاسما یا ویلدینگ و.... کارایی نخواهد داشت در ضمن اگر در ساخت ترانس با مشخصات مندرج مهارت کافی دارید دست بکار شوید که شاید بیش از 60 درصد نتیجه خروجی وابسته به ترانس خروجی میباشد منجمله عایق کاری ان جهت ولتاژ بالایی که باید سر وکار داشته باشید فکر کنم نیاز شدید به پولستر خالص داشته باشید که در حال حاضر و با توجه به اطلاعی که از وضعیت بازار دارم احتمالا به مشکل یا هزینه بالا مواجه شوید لذا سعی کنید ابتداعا لوازم و قطعات و نیاز های طرح را پیگیری و پس از ابتیاع کامل دست بکار شوید .
ماسفیت ها را چند وقت پیش از فروشگاه همین انجمن امیر ایسی خریداری کرده بودم شاید هنوز داشته باشد .
موفق باشید .

ترانس رو پیچیدم با رعایت عایق بندی، به همراه چسب HV موقع پیچیدن ثانویه. همچنین با استفاده از رزین عایق بندی انجام شده.
اما بعد از بستن مدار، خروجی ثابت نداره مدار.
به این شکل که با افزایش ولتاژ ورودی از طریق واریاک، خروجی افزایش پیدا میکنه اما بلافاصله افت میکنه. دقیقا مشابه تخلیه ولتاژ خازن در مدار.
بخش کنترل duty cycle مدار هم به نظر درست عمل نمیکنه.
نظر شما چیه استاد؟
این مشکل از کجای کار من در بستن مدار میتونه باشه؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
ترانس رو پیچیدم با رعایت عایق بندی، به همراه چسب HV موقع پیچیدن ثانویه. همچنین با استفاده از رزین عایق بندی انجام شده.
اما بعد از بستن مدار، خروجی ثابت نداره مدار.
به این شکل که با افزایش ولتاژ ورودی از طریق واریاک، خروجی افزایش پیدا میکنه اما بلافاصله افت میکنه. دقیقا مشابه تخلیه ولتاژ خازن در مدار.
بخش کنترل duty cycle مدار هم به نظر درست عمل نمیکنه.
نظر شما چیه استاد؟
این مشکل از کجای کار من در بستن مدار میتونه باشه؟
با سلام :
افت ولتاژ در خروجی -بیشتر باید به ولتاژ دوبلر دقت شود در صورتیکه همزمان ولتاژ دوبلر نیز افت دارد باید مشکلی در انتخاب حجم و ظرفیت خازنهای دوبلر داشته باشید وگرنه باید ولتاژهای نقاط مهم را در حالت های مختلف مصور بزارید تا امکان بررسی بعمل اید - دوم اینکه چنین مدارات نسبت به فرکانس حساس هستند و ممکن هست در یک مقطعی از طیف فرکانسی رزونانس مدار متغیر شده و موجب افت فشار الکتریکی (ولتاژ) گردد در اینصورت شکل موج خروجی نیز تغییر خواهد یافت و ممکن هست گوس الکتریکی (شکل جرقه تا حدودی نامحسوس شود) در ضمن نگفتین در حال حاضر خروجی چند ولت میگیرید ؟.از چه لامپی استفاده میکنید .؟؟؟
در طرح سوالات سعی شود داده ها هم وارد گردد.
موفق باشید

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
ممنون از پاسخ های کامل و دقیقتون.

اما من فراموش کردم در پست قبلی بگم که دو سر خروجی مدار قبل از وصل کردن سیم پیچی اولیه رو تست گرفتم و افت ولتاژ داره. یعنی ولتاژ رو تا 300 ولت بالا میبرم ولی بلافاصله دوباره به صفر بر میگرده.
ولتاژ دوبلر هم افت میکنه.
من طبق مقادیر پیشنهاد شده در شماتیک، مدار رو بستم

البته من یه شماتیک دیگه هم از این مدار به دست آوردم که تفاوت های چشمگیری با این مدار حاضر داره.

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
توی دیتاشیت آی سی IR2153 دیاگرام پیشنهادی که داده پایه VCC با مقاومت به سر مثبت مدار وصل شده، اما توی مداری که بنده اینجا گذاشتم این رو رعایت نکرده

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
ممنون از پاسخ های کامل و دقیقتون.
اما من فراموش کردم در پست قبلی بگم که دو سر خروجی مدار قبل از وصل کردن سیم پیچی اولیه رو تست گرفتم و افت ولتاژ داره. یعنی ولتاژ رو تا 300 ولت بالا میبرم ولی بلافاصله دوباره به صفر بر میگرده.
ولتاژ دوبلر هم افت میکنه.
من طبق مقادیر پیشنهاد شده در شماتیک، مدار رو بستم
البته من یه شماتیک دیگه هم از این مدار به دست آوردم که تفاوت های چشمگیری با این مدار حاضر داره.
با سلام :
نه عزیزم نشد دیگه !!!
شما نمی تونید ولتاژ صحیح خروجی را با مولتی متر بگیرید چون این ولتاژ نه نوع DC هستش و نه AC !!! مولتیمترها قادر نیستند چنین ولتاژ مربعی با این فرکانسها و لول (LEVEL ) را درست نشان دهند انچه برداشت کردید یه چیز سر دستی و غیر قابل توجیه هست باید ترانس را بسته و خروجی ترانس را به بار طراحی شده اعمال و انگاه توسط توسط ابزارهای ولتاژ و فرکانس بالا اندازه گیری کنید ... خیلی پارامتر ها در چنین مدارات دخیل هستند که همه را نادیده گرفتین از جمله ولتاژ فیدبکی که بنام پس ماند ترانس در زمان قطع ماسفیت که در ON/OOF گیت در فرکانس زمانی و....خیلی مهم هست
- ممکن هست ظرفیت خازنها را طبق طرح بزارید اما از نظر حجم چطور ؟؟؟ اصلا فرکانس کار در چنین مرحله تست چقدر بوده ؟؟؟ شکل موج خروجی از دید اعوجاج چی بوده و..... VCC این ایسی در این طرخ توسط 555 کنترل میشه به نظر میرسد اینجا هم برداشت تون کامل نیست
براتون موفقیت ارزومندم .
یا حق...

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
با سلام
درخواست برد کنترل ولتاژ خروجی نسبت به ولتاژ ورودی با جریان بالا مثلا 10 الی 20 امپر و DC
به عنوان مثال :
ولتاژ ورودی DC 50 ولتی داریم که میخواهیم این ولتاژ را از صفر ولت تا 40 ولت در خروجی با ولوم با جریان 10 الی 20 آمپر بتوانیم کنترل کنیم
مثلا ولتاژ رو 12 ولت تنظیم با جریان 10 امپر و یا 35 ولت و ...
ممنون میشم مدارشو طراحی کنید:66000000:
سپاس

بالا