آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5/026
106/604
سلام مجدد آقای رجبی از اینکه به سرعت به سوالاتم جواب دادید بسیار ممنونم اون مداری که پیچیده تر بود را حتما تست میکنم ولی حالا یه کم میخام باهاتون مشورت بکنم
1- نظر من اینه : که اگر وسط ظهر که معمولا هیچ گونه امواجی(منظورم ایستگاهای دور و موج AM هست) نیست ما بیایم و توسط دستگاه های پیشرفته امواج را تقویت کنیم بلاخره ایستگاه هایی را میگیریم که حتما در اون صورت نسبت نویز به سیگنال یکی از مشکلات مهم ما خواهد بود بلاخره اگر امواج ایستگاهی وجود نداشته باشه میگیم نیست و از خیرش میگذریم
ولی اگر باشه ولی ضعیف باشه خوب اینا میشه تقویت کرد حالا تا جایی که نسبت نویز به سیگنال به ما اجازه بده حالا آیا مداری هست که این کار را برای ما انجام بده ؟
و ایا از نظر عملی همچین چیزی شدنی هست؟
2- من در تست های این مدار به این نتیجه که شما هم فرمودید رسیدم (محدود کردن سلکتیو کادر آنتن برای افزایش گیرندگی در یک فرکانس خاص ) با این فکر که بیام برای تمام طیف این کار را انجام بدم اومدم یه خازن واریابل موازی با خازن واریابل کادر آنتن نصب کردم و در واقع اسمه اونا "ولوم تمرکز آنتن" گذاشتم ایا به نظر شما کار منتقی تر و اصولی تر میشه در این باره انجام داد؟
3 - در دیتاشیت آی سی ذکر شده سیگنال ورودی تا مقدار کم نظیر 30 دسی بل ! تقویت میشه
ایا مداره مشابه داخلی آی سی را میشه پیاده کرد برای اینکه عمل تقویت را بالاتر برد ؟
ویا اینکه میشه از یک ای سی دیگه (TDA1220) که فقط قسمت تقویتش را استفاده کنیم به مدار اضافه کنیم ؟
و ایا ای سی هایی که مخصوص این کار هستند وجود دارن ؟
4- من از همین مدار و با تغییر در اسیلاتور و انتن برای موج SW محدوده تقریبا 4 تا 11 مگاهرتز میخوام استفاده کنم درواقع یک رادیو 2 موج .
از دیگرا پرسیدم ولی قانع نشدم که از چه اسیلاتوری باید استفاده کنم
اسیلاتور موج AM قرمز رنگ هستش ولی موج SW را نمیدونم میشه بگید چه رنگی یا اگه رنگی نداره به فرشنده باید چی بگم؟
5- در خروجی صدا که پایه 9 آی سی هست نوشته شده AFC out این چیه و میشه باهاش چه کار کرد
6- من اگه بخام در رادیویی که دارم میسازم چراغ TUNE داشته باشم ( با زیاد شده قدرت موج دریافتی نورش بیشتر بشه) باید چه مدار و به چه نحوی قرار بدم به نظرم AFC out برای همینه درسته ؟
و اگه امکان داره یه توضیح کلی درمورد این رادیوی 2 موجی که تمام تلاشم را برای ایدآل شدنش میکنم بدهید
بخاطر سوالات زیادم معضرت میخام و به خاطر زحماتی که برای جوانان می کشید تشکر میکنم

با سلام :
- نسبت سیگنال به نویز >> پارامتری هست که در هر حالت و تحت هر شرایطی باید مراعات بشه و به نسبت در نوع مدارات حد و حدودی داره که نباید تجاوز بشه . مسلما وقتی سیگنالی نیست پس تقویت ان هم مقدور نیست . سیگنالهای ضعیف را میتوان در هر اندازه ای و بدلخواه تقویت کرد باید جنبه های دیگر جانبی را نیز در نظر گرفت که فرضا تقویت یک سیگنالی به قیمت حاصل خواهد شد و اینکه ارزش تقویت چنین سیگنالی با بازده ان می ارزه یا نه { تقریبا همون جنبه اقتصادی } .
- موازی کردن یک خازن متغیر دیگر به خازن اصلی سلکتیو مدار را بالا نمیبرد بلکه وابسته تر میکند برای مثال اگر خازن اصلی در کمترین مقدار خود باشد و خازن اضافه شده را در بیشترین مقدار قرار دهید در حقیقت خازن اصلی را از مدار حذف میکنید و بالعکس هم همینطور{ صرف نظر از ضرفیت حداقل ان } و این کارایی قابل توجهی نخواهد داشت . البته در شرایطی میتوان خازن اضافه شده تنظیم دقیق گذاشت به شرطی که دارای ضرفیت کمتر و مناسبی را داشته باشد .
- با توجه به رنج {گام } موج کوتاه رنگ بوبین های اوسیلاتوردر موج کوتاه تعریف استانداردی ندیده ام معمولا بیرنگ { به رنگ سیم و لوپیای خودشون هستند } ولی چنین بوبین هایی با کد های استانداردی تعریف شده که در انتخاب انها باید به نحوه خواندن و درک کدها اشنایی کامل داشته باشید متاسفانه اندک فروشندگانی {قدیمی و با تجربه ها } با چنین کد ها اشنایی دارند و معمولا تا 4 باند کوتاه 1و2و3و4 و در گیرنده های تجارتی و با کیفیت تا 10 موج {فقط برای باند کوتاه } دیده شده که از سلکتیو بهتری برخوردار هستند .
- AFC به معنی { اتوماتیک فرکانس کنترل } هست و مداریست که پایداری گیرنده را در روی یک فرستنده دریافت شده تامین میکند و عملکرد ان : با دریافت یک سیگنال از طرف فرستنده و اشکار سازی لول { دامنه } ان و مقایسه با یک ولتاژ مرجعع از فبل تعریف شده و جمع و جبری این دو سیگنال >> یک ولتاژ دی سی تولید شده و به مدار تیونینگ اعمال میشود که به اتوماتیک فرکانس دریافتی را در بهترین { بیشترین لول } ثابت و پایدار میکند . توجه کنید که این مدار AFC در فرکانس های HF به بالا { موج کوتاه تا ردیف های UHF کاربرد دارد و بنا بدلایلی برای AM مناسب نیست و بازده خیلی کمتره } .
از همین مدار AFC میتوان با تقویت مستقیمش یک لامپ یا ال ای دی و یا یک میتر عقربه ای را تحریک کرده و بهترین حالت گیرندگی یک ایستگاه را بصری و صمعی استفاده کرد .
- در بخش اموزش گام به گام در مورد گیرنده های رادیویی و انواع ان تاپیک مفصل و مصور ومستقلی هست مراجعه و مطالعه کنید .
سوالی باشه در خدمتیم .
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: aliavr

jooly

کاربر
2009-05-16
125
141
با سلام دوست عزیز
این امپلی فایری که در لینک زیر هست که با tip147,142میباشد
ولتاژ وجریان باید چه قدر باشد
ودر بلند گوی 4اهمی چند وات قدرت خروجی خواهد داشت
با تشکر
http://www.irantk.ir/irantk441-4/

• Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5/026
106/604
با سلام دوست عزیز
این امپلی فایری که در لینک زیر هست که با tip147,142میباشد
ولتاژ وجریان باید چه قدر باشد
ودر بلند گوی 4اهمی چند وات قدرت خروجی خواهد داشت
با تشکر
http://www.irantk.ir/irantk441-4/
با سلام :
لطفا چنین موارد را در تاپیک مربوطه اش :
[hide] [url]http://irantk.info/showthread.php?t=396[/URL] [/hide] مطرح نمایید :
ولتاژ متقارن + _ 35 الی 50 ولت .
جریان تغذیه در حداکثر توان حدود 10 امپر در ولتاژ متقارن 35 ولتی .
قدرت خروجی در متقارن 35 ولت روی 8 اهم حدود 200 وات و در 50 ولت متقارن حدود زیر 300 وات خواهد بود .
موفق باشید .

aref819

کاربر
2011-06-05
14
158
سلام خدمت استاد :

میشه مداری کم نویز و با بهر بالا برای تقویت خروجی میکسر که فرکانس 455 کیلو هرتز استفاده میکنه قرار بدهید(برای TDA1220 میخوام )

و یک مدارم برای چراغ TUNE قرار بدهید چون من AFC out را تقویت کردم ولی به جای اینکه با قدرت موج دریافتی پر نور و کم نور بشه با صداری گوینده ضعیف و قوی میشد .

با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

paymani1

کاربر
2011-11-19
3
3
با سلام وسپاس از شما استاد گرامی
حقیقتش بسیار مسرور وخوشحالم که چنین سایت خوبی را پیدا کردم وخدا را شکر میکنم که با شما آ شنا شدم من برای پیدا کردن یک مدار فرستنده ساده وبه درد بخور بسیار جستجو کردم ولی مدار دندون گیری پیدا نکردم در حالی که در سایت شما ودر ین تاپیک کلی از این مدارها هست خلاصه اینکه واقعا خدا به شما قوت بدهد اما مشکل من دو چیز است:
1- اولا مدار داخلی فرستندهای car mp3که با ای سی سنتی سایزر کار مکنه را می خوام وهمچنین به جای فلش آیا می شه از میکروفون در ورودی استفاده کرد به چه صورت
2- یک مدار فرستنده وگیرنده با امکان تغیر کانل وبه صورت دو طرفه بدونه زدن هیچ کلیدی در هنگام صحبت کردن یا گوش دادن به پیام باند کاری آن بهتر است fm باشد
در ضمن این دومین بار من این سوال را مطرح می کنم لطفا در صورت امکان جواب بدهید البته در قسمت فرستنده وگیرنده ها
باتشکر فراوان​

آخرین ویرایش:
  • Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5/026
106/604
با سلام وسپاس از شما استاد گرامی
حقیقتش بسیار مسرور وخوشحالم که چنین سایت خوبی را پیدا کردم وخدا را شکر میکنم که با شما آ شنا شدم من برای پیدا کردن یک مدار فرستنده ساده وبه درد بخور بسیار جستجو کردم ولی مدار دندون گیری پیدا نکردم در حالی که در سایت شما ودر ین تاپیک کلی از این مدارها هست خلاصه اینکه واقعا خدا به شما قوت بدهد اما مشکل من دو چیز است:
1- اولا مدار داخلی فرستندهای car mp3که با ای سی سنتی سایزر کار مکنه را می خوام وهمچنین به جای فلش آیا می شه از میکروفون در ورودی استفاده کرد به چه صورت
2- یک مدار فرستنده وگیرنده با امکان تغیر کانل وبه صورت دو طرفه بدونه زدن هیچ کلیدی در هنگام صحبت کردن یا گوش دادن به پیام باند کاری آن بهتر است fm باشد
در ضمن این دومین بار من این سوال را مطرح می کنم لطفا در صورت امکان جواب بدهید البته در قسمت فرستنده وگیرنده ها
باتشکر فراوان​

با سلام : عزیزم به خانه خودتون خوش امدید .
سوالات شما تقریبا تکراری هستند احتمالا هنوز نتونستین تمام مطالب سایت را مطالعه کنید .
به تاپیک های زیر مراجعه کنید خیلی از پاسخ درخواستهای شما موجود میباشند :
الف : [hide]http://www.irantk.ir/irantk4351/ [/hide]
ب : [hide] http://www.irantk.ir/irantk3363/ [/hide]
پ : [hide] http://www.irantk.ir/irantk9403/[/hide]
در مورد سوال اولتون : تا اونجایی که بنده اطلاع دارم متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به پین های مستقیم ورودی صوتی { بخاطر استفاده از چیپ های تزریقی (قیری)} درخواست شما مقدور نمیباشد در ضمن در تاپیک mp3 پلایربه همین موضوع بیشتر پرداخته شده مراجعه و مطالعه کنید .
موفق باشید .

6466

کاربر
2011-10-17
66
137
با سلام آقای رجبی نرم افزاری می خوام که بشه با او فرکانس تولید کرد و از طریق خروجی کارت صدا این فرکانس رو در یافت کرد.یه جور فانکشن ژنراتورممنون

• Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5/026
106/604
با سلام آقای رجبی نرم افزاری می خوام که بشه با او فرکانس تولید کرد و از طریق خروجی کارت صدا این فرکانس رو در یافت کرد.یه جور فانکشن ژنراتورممنون
با سلام :
دوست عزیز درخواست نرم افزار در تاپیک مربوطه !!!!
در بخش اموزش گام به گام > معرفی نرم افزارها > چنین نرم افزاری اپلود کرده ام و این هم ورژن جدیدی از همین نرم افزاربه همراه اسیلوسکوب مربوطه به خاطر گل روی شما :
[hide] http://www.irantk.ir/irantk120/#post105818 [/hide] پست 108 و 109
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5/026
106/604
سلام خدمت استاد :

میشه مداری کم نویز و با بهر بالا برای تقویت خروجی میکسر که فرکانس 455 کیلو هرتز استفاده میکنه قرار بدهید(برای TDA1220 میخوام )

و یک مدارم برای چراغ TUNE قرار بدهید چون من AFC out را تقویت کردم ولی به جای اینکه با قدرت موج دریافتی پر نور و کم نور بشه با صداری گوینده ضعیف و قوی میشد .

با تشکر
با سلام :
مدار کاملی از یک گیرنده مجهز با فرکانس دریافتی 700 کیلوهرتز {AM } الی حدود 20 مگاهرتز با قابلیت نمایش کیفیت سیگنال دریافتی توسط ال ای دی و ..... کامل میتونید از همین مدار به خواسته های خود برسید .
مدار AFC همونطور که قبلا شرح دادم صرفا بخاطر جبران لغزشی فرکانس دریافتی میباشد و از تقویت ان نمیتونید به نمایش لول { دامنه } سیگنال برسید برای اینکار بهترین مسیر > تقویت DC مدار AGC { کنترل اتوماتیک بهره } میباشد که همین شماتیک هم استفاده شده حال بجای ال ای دی فوق میتوان از میترهای مینیاتوری عقربه ای { لولمتر } یا با تقویت جریان ان از لامپ های متفرقه نیز استفاده کنید .
دانلود کنید : [hide] مشاهده فایل‌پیوست AM-HI RECIVER.rar [/hide]
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 31-7 کیلوبایت بازدیدها: 206

6466

کاربر
2011-10-17
66
137
با سلام استاد رجبی میخواستم مداری برای سنسور مغناطیسی KMZ43 بهم بدید؟؟؟؟و اینکه می خواستم اگه براتون مقدور هستش یه توضیحی درباره طرز کار این سنسور بدید و اینکه آیا این سنسور ها هم فرکانس کاری دارند و تا چه حد به میدان مغناطیسی حساس هستند ؟؟؟آیا تغییر در میدان مغناطیسی را تشخیص می دهند یا وجود میدان؟؟با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: kavosh83
بالا