آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مادر برد گیگا بایت مدل GA_P61A-d3

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
با تشکر از دوستانی که منو راهنمایی کردند
اساتید محترم لطفا قبل از اظهار نظر کامنتها رو با دقت بخونین
عرض کردم قبلا مادر برد ها کاملا نو هستن و فقط مورد تست قرار گرفتن پس بحث لحیم سردی و کثیفی اسلات رم منتفی هستش و در مورد فاز های اطراف cpu و ولتاژ کاری عکس ولتاژ ها رو گذاشتم
فقط یک کار نکردم چیپ IO رو هنوز در نیاوردم چون الان محل کارم تعطیله و شنبه صبح اولین کارم همین خواهد بود .دوست من جناب
cybernova شنبه صبح مدل IO رو اعلام میکنم
از همتون ممنونم و منتظر راهنمایی های بیشتر شما هستم

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
استاد گرامی جناب cybernova شماره IO رو گیر آوردم مدل ITE به شماره IT8728 هستش

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vhw

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
gap61ad3_Page_5.jpgاساتید گرامی دیدن این عکس خالی از لطف نیست بلوک دیاگرام همین مادر برده ظاهرا رم مستقیم با CPUدر ارتباطه و کاری به ICH نداره برای من که جالب بود تازه محدوده یافتن مشکل رو هم کوچکتر میکنهgap61ad3_Page_6.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ممنون که زود و با جزئیات جواب می دی.فقط حرف آخر شماره I/O رو ننوشتید .این دیتاشیت برای it8728F هست .اگه این بود که هیچی اگه نبود بنویسید تا براتون آپلود کنم.

پیوست‌ها

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با اجازه آقای bacity fava
دوستان ببخشید که این مطلب رو اینجا نوشتم( اگه لازم بود یه تاپیک براش باز می کنم ) منظورم رسیدن به یه عیب یابی آماری در مورد مدل خاصی از چیپ هست که تو این مادربرد هم استفاده شده.به نظر بنده در مادربردهایی که از یک چیپ استفاده می کنند ،رم مستقیما توسط CPU کنترل می شه ،اگه به این بردها توجه کنید متوجه می شید که اکثر پایه های اسلات رم مستقیما وصل می شه به CPU و چند تایی به فت های تغذیه اسلات رم،در حالی که در مادربردهایی با 2 چیپ شمالی و جنوبی همون پایه های اسلات رم وصل می شن به پل شمالی .منتهی یه مورد مشکوک و مشترکی که در این مادربردهای جدید که اکثرا هم از چیپ های SLJC7 یا BD82H61 استفاده کردن اینه که یه اشکال در قسمت رم ( حداقل 3 ،4 موردی که برای بنده پیش اومده ،مثلا اینکه حین روشن بودن سیستم ،رم رو جدا کردن از مادربرد ) باعث معیوب شدن چیپ های مذکور شده .حالا سئوالی که پیش میاد اینه که چطور رم توسط CPU کنترل می شه ولی اشکال در مدارش باعث از بین رفتن چیپ می شه ؟
البته در بردهایی که از این مدل چیپ استفاده شده اگه دقت کنید از آی سی کلاک هم خبری نیست ( انگار اونم تو همین چیپ ادغام شده ) .از دوستان هستند کسایی که طی این هفته با مادربردهای مختلف ( نقطه مشترک همشون استفاده از همین چیپ هست )ایرادهای یکسانی داشتند که فعلا حل نشده .
BD82H61.jpgSLJC7.jpg

آخرین ویرایش:

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
سلام به همه دوستان و شما جناب cybernova
IO رو ولتاژ گیری کردم هیچ کدوم از ولتاي ها در اون درست نبود توی جدول پایین مقابل ولتاژهای پین ها ولتاژ موجود در هر پین رو نوشتم
عکساشو میزارم ببینید N1.jpgN3.jpg
راستی چیپ IO رو هم در آوردم بدون IO مادر برد استارت نشد با یه پنس از 24 پین مادر برد رو استارت کردم و دمای ICH رو اندازه گرفتم اصلا داغ نشد
دوستان راهنمایی کنید
چی میتونه خراب شده باشه ؟
حتما ICH سوخته یعنی برم سفارش بدم ؟
اساتید راهکار یا راهنمایی دیگه ای ندارید ؟

آخرین ویرایش:
  • Like

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
با سلام
دوستان گرامی هیچ نظر خاصی ندارید ؟؟؟؟؟؟؟

• Like

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
وظیفه I/O فقط روشن یا خاموش کردن سیستم نیست و قسمتهای مختلفی توسط I/O کنترل می شن .اصولا I/O یه مقدار 3.3 ولت از پل جنوبی می گیره و یه 5 ولت هم از سوکت پاور .یه سری خروجی هم داره که باز یکی از این خروجی ها به پل برمی گرده و بقیه به جاهای دیگه مدار.در مورد تعویض، بهتره اول I/O رو تعویض کنید و بعد برید برای تعویض چیپ ( با توجه به قیمت بالای چیپ که نزدیک 100 تومن هست ) .با توجه به اینکه فرمودید ابزار لازم رو دارید ،چیپ رو هم جدا و بیرون از مدار تست کنید .اگه SMD های روی چیپ باز بوق زدن که دیگه نتیجه مشخص هست و چیپ دچار مشکل شده ،اگه نزد که خیالتون از بابت چیپ راحت می شه .
موفق باشید

بالا