آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: لامپی که بدون اتصال به ولتاژ روشن میشود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام این نوع لامپ بستگی به نحوه قرار گرفتن آن در مسیر خطوط میدان ناشی از ولتاژ زیاد (حوزه) دارد که این میدان در شرایطی خاص باعث ایجاد جریانی بین دو قطب لامپ میشود و لامپ به اصطلاح روشن میشود پس میدان باعث روشن شدن بدون اتصال میشود اما در حالت فازمتر عبور جریان از فاز به زمین است( جریان خیلی ضعیف).

سلام
مشروحا عرض کردم:

1- اگر یک پایه لامپ را به سیم بلندی متصل کنید که فقط نوک سیم در محل قبلی لامپ حدود یک یا دو سانتیمتری نزدیک هایولتاژ باشد دراینصورت باوجودیکه در فاصله زیادی از میدان قرار میگیرد اما باز هم با همان شدت روشن میشود و لذا در این آزمایش ، خطوط میدان و وضعیت قرار گیری لامپ ، ارتباطی به روشن شدن آن ندارد

2- چه در این آزمایش و چه با برق شهر ، جریان لامپ از طریق ارت یا زمین برقرار و بسته میشود بطوریکه اگر پایه دیگر لامپ را با دست نگیرید و آن هم آزاد باشد نور لامپ بشدت کاهش می یابد

3- لامپ نئون فازمتر میتواند هم با ولتاژ AC و هم با ولتاژ DC روشن شود و با DC بهتر روشن میشود

برای تفهیم بیشتر و عمقی پدیده ، یک تلویزیون قدیمی تهیه کنید که دیود هایولتاژ خارج از ترانس آن باشد تا سیم هایولتاژ AC هم در دسترس شما باشد و آزمایشات موصوف را انجام دهید تا حقایق علمی را کشف و باور کنید و سوالات خود را تا رفع کامل ابهام مطرح فرمایید

شاید من اشتباه کنم که دراینصورت با اصلاح اطلاعاتم ، کار بزرگی برای من خواهید کرد

ولی از استدلالات کنونی شما کاملا مطمئنم که صحیح نیست و به وفور موارد نقض آنرا هم تقدیم و تشریح کردم
http://www.irantk.ir/album.php?album...chmentid=63514
بسیار سپاس و تقدیر

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
عذر میخوام که پست قدیمیو جواب میدم،در مورد تشکیل یک خازن،منطق این بحث شما درست است، ولی به نظر هر دو حالت به صورت همزمان در این مساله دخیل هستند هم پدیده القا و هم خازن متصور شده، جریان القایی وقتی صورت میپذیره که جسم هادی در میدان مغناطیسی حرکت داشته باشدیا بالعکس (حرکت یک آهنربا از درون سیم پیچ) ،در یک جسم ساکن در میدان مغناطیسی یکنواختجریانی القا نمیشود به علت عدم تغییر شار (نیروی محرکه الکتریکی القایی- آهنگ تغییر شار در مدار (قانون القای فاراده))،که این میتونه توضیحی برای عدم روشن شدن لامپ در جریان DC در های ولتاژ نیز باشد همانطور که جریان DC از خازن هم عبور نمیکند.
اما در جریان AC در های ولتاژ،به دلیل وجود تغییر فاز مداوم در جریان AC ،تغییر شار حاصل میشود و تولید جریان میکند،همانطور که جریان AC از خازن عبور میکند!
و اما در مورد مثال سیم آنتن که فرمودید،درست است که جریان موجود در سیم آنتن ضعیف بوده و توانایی القا را ندارد ولی آیا میتواند مقاومت هوا را بشکند و موجب تخلیه الکتریکی در خازن مفروض باشد؟
سوال دیگری که ذهن مرا درگیر کرده اینست که آن نوری که شبیه به صاعقه به سمت دست شما می آید در واقع یک تخلیه الکتریکی در خازن تشکیل شده مفروض شماست و این یعنی به بدن شما پروتون وارد میشود یعنی جریان الکتریکی! پس این اختلاف ولتاژ زیاد به همراه تخلیه الکتریکی (جریان) چگونه است که بی خطر است؟ فکر میکنید چه مقدار جریانی میباشد؟
موفق باشید

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
من از اصول کار فرستنده و گیرنده ها اطلاعی ندارم،ولی به نظر همان اصول باعث دریافت امواج توسط تلویزیون از سیم آنتن نزدیک شده به سوکت ورودی آنتن میباشد، به گمانم اگر سوکت فلزی متصل به سیم آنتن را جدا کنیم (حذف یا در واقع کوچک کردن آنتن فرستنده)این پدیده اتفاق نمی افتد و یا در واقع بسیار بسیار ضعیف میباشد.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام،
عذر میخوام که پست قدیمیو جواب میدم،در مورد تشکیل یک خازن،منطق این بحث شما درست است، ولی به نظر هر دو حالت به صورت همزمان در این مساله دخیل هستند هم پدیده القا و هم خازن متصور شده، جریان القایی وقتی صورت میپذیره که جسم هادی در میدان مغناطیسی حرکت داشته باشدیا بالعکس (حرکت یک آهنربا از درون سیم پیچ) ،در یک جسم ساکن در میدان مغناطیسی یکنواختجریانی القا نمیشود به علت عدم تغییر شار (نیروی محرکه الکتریکی القایی- آهنگ تغییر شار در مدار (قانون القای فاراده))،که این میتونه توضیحی برای عدم روشن شدن لامپ در جریان DC در های ولتاژ نیز باشد همانطور که جریان DC از خازن هم عبور نمیکند.
اما در جریان AC در های ولتاژ،به دلیل وجود تغییر فاز مداوم در جریان AC ،تغییر شار حاصل میشود و تولید جریان میکند،همانطور که جریان AC از خازن عبور میکند!
و اما در مورد مثال سیم آنتن که فرمودید،درست است که جریان موجود در سیم آنتن ضعیف بوده و توانایی القا را ندارد ولی آیا میتواند مقاومت هوا را بشکند و موجب تخلیه الکتریکی در خازن مفروض باشد؟
سوال دیگری که ذهن مرا درگیر کرده اینست که آن نوری که شبیه به صاعقه به سمت دست شما می آید در واقع یک تخلیه الکتریکی در خازن تشکیل شده مفروض شماست و این یعنی به بدن شما پروتون وارد میشود یعنی جریان الکتریکی! پس این اختلاف ولتاژ زیاد به همراه تخلیه الکتریکی (جریان) چگونه است که بی خطر است؟ فکر میکنید چه مقدار جریانی میباشد؟
موفق باشید

سلام
سوالات خوبی مطرح و دلایل قابل تامل خوب تری ارائه فرمودید اما بدلایل زیر صحیح نیست

اگر لامپ فازمتر را یکبار به ترانس هایولتاژ و سپس به سیم خروجی هایولتاژ که یک متر از ترانس فاصله دارد نزدیک کنید در هر دو حالت با یک شدت نور روشن میشود لذا ولتاژی القاء نمیشود و جریان مورد نیاز لامپ از طریق خازنی تامین میشود که یک هادی این خازن پایه آزاد لامپ است و هادی دیگر خازن سیم حامل هایولتاژ ac است و لذا جریان از این خازن عبور میکند و لامپ را روشن میکند

مضافا که القاء در سیم درصورتی اتفاق می افتد که سیم در زاویه مناسبی نسبت به میدان قرار گیرد و در زاویه خاصی صفر میشود اما اگر پایه لامپ را با هر زاویه ای نسبت به سیم هایولتاژ قرار دهید کوچکترین تاثیری بر شدت نور ندارد ( بشرطی که فاصله تغییر نکند )

بعبارت دیگر اگر ثانویه ترانس با زاویه 90 درجه نسبت به اولیه باشد کمترین القایی اتفاق نمی افتد

از طرفی اگر پایه لامپ یا سیم هایولتاژ را چند دور بپیچید باید ولتاژ ناشی از القاء نیز چند برابر افزایش یا کاهش یابد و لامپ را از فاصله دورتر و یا نزدیکتری روشن کند ولی کمترین اثری ندارد و لامپ فازمتر باز هم با همان فاصله قبلی روشن میشود

لذا جریان مذکور صرفا بموجب وجود خازن بسیار کوچک فوق الذکر عبور میکند
در مورد سیم آنتن هم همینطور است

و در مورد عبور جریان از انگشتم نیز همینطور است و رطوبت انگشم یک هادی خازن و سیم هایولتاژ بعنوان هادی دیگر خازن محسوب شده و جریان متناوب از این خازن عبور میکند

اما چرا موجب برق گرفتگی نمیشود ؟
زیرا عبور جریان کمتر از 50 میلی آمپر از بدن انسان خطری ندارد و جریان مذکور بواسطه عایق سیم بسیار ناچیزتر از 50 میلی آمپر است

بابت سوالات و ابهامات هوشمندانه ای که مطرح فرمودید سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
با توجه به مطالب پست قبل هرگز آزمایش با هایولتاژ را توصیه نمیکنم و بویژه اگرچه تصویر زیر موجود در آلبوم عکسم الحاقیه در سایت کاملا واقعی و بدون دخل و تصرف است اما متفاوت با موضوع پست قبل است و درواقع اتصال مستقیم دستم با هایولتاژ است که بدون تمهیدات لازم موجب برق گرفتگی شدیدی میشود و دراینصورت نیم ساعت چهچه میزنید و تا پایان عمر به من فحش میدهید

سپاس DSC00083-1.jpg

آخرین ویرایش:

mahmod31

کاربر vip
vip
کاربر
2008-03-25
216
1,675
تو سایت همه استادن ولی چند نفر رو خیلی قبول دارم یکیشون استاد غراله همیشه پستهاتونو دنبال میکنم میدونم چیزهای زیادی تو چنته دارید امیدوارم کم کم همه شو بهمون یاد بدید اگه برام جور بشه حتما میام خدمتتون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام استاد .
واقعا بحث جالبي بود .

استاد غزال امكانش هست بگوييد چه تمهيداتي ؟‌
آيا اتصال سيم ارت به خودتان است !

سلام

چون از این کلک در تلویزیون و برخی از محافل استفاده میکنم و نوعی شعبده است لذا اگر اجازه دهید این فوت را مطرح نکنم
اما حاضرم فیلمی در این خصوص تقدیم کنم که اثبات کند تصاویر ارسالی بدون دخل و تصرف و کاملا واقعی است.
من مطلبی را برای گور نگه نمیدارم و فوت این پدیده را هم به برخی از نزدیکان و دوستان گفته ام از جمله به برادر و فرزند نوجوان و کارگردان سمج یکی از برنامه های تلویزیونی ولی بصورت عمومی مطرح نکردم که از سکه بیافتد

اما همواره کلیه تجربیات ناچیزم را که مستقل از شعبده است ، در اختیار هر مشتاقی قرار داده ام

یک پدیده دیدنی فقط تفریح و سرگرمی و تفنن است و اهمیت چندانی ندارد اما اصول علمی مهم است که خلق این پدیده باورنکردنی را نیز ممکن میسازد و من هرگز اصول علمی را مخفی نکردم و خدایم نبخشد اگر این چنته ناچیز را پنهان کنم.

بازهم عذرخواهی میکنم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
تو سایت همه استادن ولی چند نفر رو خیلی قبول دارم یکیشون استاد غراله همیشه پستهاتونو دنبال میکنم میدونم چیزهای زیادی تو چنته دارید امیدوارم کم کم همه شو بهمون یاد بدید اگه برام جور بشه حتما میام خدمتتون

سلام

شما خیلی خیلی لطف دارید
امیدوارم روزی لایق عناوین و القاب و اوصاف مورد اشاره شما شوم

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا