آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: فقط با یک رله و ترانس سوئیچینگ بسازید

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام استاد چند روزه ک رو ی رله که داشتم کار کردم امروز ب نتیجه ب نتیجه رسیدم رله ای ک من داشتم یک رله تک کنتاک هست در حالت عادی فقط می‌چسبید ک کار عادی خودش رو انجام می‌داد روی پلاتین رله من یک فلز وجود داره ک یکم با پلاتین فاصله داشت اون رو یکم خم کردم و چسبوندم ب پلاتین متحرک و رله شروع کرد ب قط و وصل کردن البته رله من با شما تفاوت داره ولی در کل ب نتیجه رسیدم فقط ولتاژ خروجی ک داشتم از 200ولت تا 230ولت نوسان داشت ک لامپ نور ثابت نداشت البته ترانس ک استفاده کردم خیلی کوچک بود اول فکر کردم کار نشدی هست
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام استاد چند روزه ک رو ی رله که داشتم کار کردم امروز ب نتیجه ب نتیجه رسیدم رله ای ک من داشتم یک رله تک کنتاک هست در حالت عادی فقط می‌چسبید ک کار عادی خودش رو انجام می‌داد روی پلاتین رله من یک فلز وجود داره ک یکم با پلاتین فاصله داشت اون رو یکم خم کردم و چسبوندم ب پلاتین متحرک و رله شروع کرد ب قط و وصل کردن البته رله من با شما تفاوت داره ولی در کل ب نتیجه رسیدم فقط ولتاژ خروجی ک داشتم از 200ولت تا 230ولت نوسان داشت ک لامپ نور ثابت نداشت البته ترانس ک استفاده کردم خیلی کوچک بود اول فکر کردم کار نشدی هست
سپاس

درود

آفرین
احتمالا از لامپ ال ای دی یا کم مصرف استفاده کردی و ترانس و یا تغذیه هم توان کافی نداره و بهمین دلیل یکسوساز لامپ موجب نوسان ولتاژ خروجی میشه بویژه که برای رله و ترانس از یک تغذیه استفاده کرده باشی که کاهش و افزایش ولتاژ رله موجب کاهش و افزایش فرکانس و مزید بر علت میشه و ولتاژ حاصله بیشتر نوسان میکنه.

اگه از لامپ تنگستنی استفاده کنی ولتاژ ثابت میمونه زیرا اگه توان لامپ بالاتر از سیستم شما باشه و قادر به تغذیه لامپ نباشه با نور کمتر ولی ثابت روشن میشه. البته اگه تغذیه قدرت کافی داشته باشه در غیر اینصورت اگر تغذیه قدرت کافی نداشته باشه باید از دو تغذیه مجزا برای رله و ترانس استفاده کنی تا ولتاژ ثابت و بتبع آن نور ثابت بگیری

در هر صورت هدف تاپیک که مشاهده صحت این پدیده بود برای شما حاصل شده و به چشم خود دیدی که با یک رله و ترانس و بدون قطعات الکترونیکی هم میتونیم سوئیچینگ بسازیم و و ولتاژ دلخواه را تولید کنیم.
و اساس کار سوئیچینگ را مشاهده کردی که کل داستان سوئیچینگ بر اساس قطع و وصل ولتاژ ترانسه.

جالب اینه که بسیاری از ترانس هایی که با این روش ، ولتاژ تولید میکنه قادره بکلایت مهتابی تلویزیون را هم جهت تست سلامت ، روشن کنه زیرا ۲۲۰ ولتی که با این روش بدست میاد با برق شهر متفاوته.
و باوجودیکه ولتاژ خروجی ترانس با ولتمتر تقریبا بمیزان برق شهر است اما اگه با دیود پل و یک خازن حدود 5/ . میکرو ۱۰۰۰ ولت ، ولتاژ خروجی ترانس را یکسو کنی در کمال تعجب دو سر خازن ، ولتاژ بسیار بالاتر از برق شهر می بینی .( البته در بی باری) که هر کدوم داستانی داره

سپاس

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام بله از لامپ ال ای دی استفاده کردم ترانس هم 9ولت یک امپر موجود بود ورودی هم از سویچینگ 12 آمپر بالا استفاده کردم در کل منظورم اینه که نتیجه گرفتم .و امروز یک رله با یک کنتاک باز و بسته تهیه کردم و ب روش شما رله رو بستم کنتاک بسته قط وصل می شد ولی کنتاک باز هیچ تغییر نداشت ک یکم کنتاک باز رو ب تیغه متحرک نزدیک کردم و کنتاک باز ولتاژ ورودی رو قطع وصل کرد

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
و از روش دیگه هم استفاده کردم با یک رله کوچک و یک ترانس 12ولت ac ک یک سو نکردم بدون تغییر در رله قشنگ ویز ویز می کرد ک ب دلیل ضعف بودن رله ب خاطر جرقه زدن زیاد دوامی نداشت سپاس از شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام بله از لامپ ال ای دی استفاده کردم ترانس هم 9ولت یک امپر موجود بود ورودی هم از سویچینگ 12 آمپر بالا استفاده کردم در کل منظورم اینه که نتیجه گرفتم .و امروز یک رله با یک کنتاک باز و بسته تهیه کردم و ب روش شما رله رو بستم کنتاک بسته قط وصل می شد ولی کنتاک باز هیچ تغییر نداشت ک یکم کنتاک باز رو ب تیغه متحرک نزدیک کردم و کنتاک باز ولتاژ ورودی رو قطع وصل کرد

درود

باز هم
آفرین
ازآنجاکه معمولا کنتاکت باز بویژه در رله های ولتاژ بالا فاصله زیادی با تیغه متحرک داره و از طرفی تیغه متحرک رله ای که نوسان میکنه حرکت ناچیزی داره لذا با دو روش قابل اصلاحه که کنتاکت باز هم عمل کنه
۱- همون کاری که شما کردید و فاصله کنتاکت باز را خیلی کم کردی تا کنتاکت باز هم با کوچکترین حرکت تیغه متحرک عمل کنه که بتنهایی روش خوبی نیست چون منجر به صدمه زود رس میشه .
۲- تیغه متحرک را بگونه ای خم کنید که کنتاکت بسته تحت فشار بیشتری باشه
به این ترتیب با غلو فرض کنید اگر تیغه متحرک قبل از دستکاری حدود ۱ میلیمتر حرکت میکرد کنتاکت بسته ، باز میشد اما الان که تیغه حدود ۲ میلیمتر خم شده باید ابتدا ۲ میلیمتر حرکت کند تا خم تیغه راست شود و سپس باید ۱ میلیمتر حرکت کند تا کنتاکت بسته باز شود و لذا حالا تیغه متحرک باید ۳ میلیمتر حرکت کنه تا باز بشه.
و به این ترتیب کنتاکت باز هم بسته میشه .
البته در روش دوم نیز کاهش فاصله کنتاکت باز لازمه اما نه آنقدر که موجب جرقه شدید و صدمه زود رس رله بشه .
ضمنا از خازن و مقاومت ، برای کاهش جرقه کنتاکت باز استفاده میشه .

اگه به تصویر ویبراتور توجه کنید فاصله کنتاکت باز خیلی ناچیزه مضافا که کنتاکت بسته با تیغه خمیده ای که خاصیت ارتجاعی داره تولید شده و لذا روش دوم هم اعمال شده
اما ویبراتورها نسبت به رله ها یک تفاوت دیگه دارند بطوریکه با این تمهید هوشمندانه ، فرکانس ویبراتورها دو برابر فرکانس رله هاست.

اگه به تصویر ویبراتور دقت کنید این کلک که موجب دو برابر شدن فرکانس میشه بوضوح قابل مشاهده است

سپاس
IMG_20181030_171545_138.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
درود

پاسخ این سوال:

چرا ویبراتورها فرکانس دو برابر رله ها تولید میکنند؟

اگر به تصویر ویبراتور ها از جمله تصویر زیر توجه فرمایید دو کنتاکت باز طرفین تیغه متحرک نصب شده بطوریکه هر طرف یک کنتاکت باز داریم
به این ترتیب با یک حرکت تیغه متحرک ویبراتور دو بار قطع و وصل اتفاق می افته زیرا تیغه متحرک در لحظه رفت یک کنتاکت را بسته و باز میکند و برمیگردد و در زمان برگشت نیز در انتهای برگشت کنتاکت باز دیگری را می بندد و باز میکند و این سیکل ادامه می یابد برخلاف رله ها که کنتاکت باز فقط در یکطرف تیغه متحرک تعبیه میشه و در زمان برگشت با کنتاکت باز دیگری مواجه نمیشه.

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 151937
IMG_20181112_033026_103.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
استاد سلام در پست قبل گفتید برای کاهش جرقه از مقاومت وخازن باید استفاده کرد مقاومت رو باید سری با کنتات باز و ترانس بست و خازن چگونه....و از یک ترانس. قویتر استفاده کردم و نور ثابت و قابل قبول رو ب دست اوردم کلیپی هم تهیه میکنم و لینک رو میزارم
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
استاد سلام در پست قبل گفتید برای کاهش جرقه از مقاومت وخازن باید استفاده کرد مقاومت رو باید سری با کنتات باز و ترانس بست و خازن چگونه....و از یک ترانس. قویتر استفاده کردم و نور ثابت و قابل قبول رو ب دست اوردم کلیپی هم تهیه میکنم و لینک رو میزارم
سپاس

درود

این شیوه را فقط بمنظور تفهیم عملکرد سوئیچینگ مطرح کردم که ببینید داخل آی سی های سوئیچینگ چه اتفاقی میافته
وگرنه منسوخ شده و در قبال شیوه های تازه کارایی چندانی نداره و با وجود تمهیداتی که موجب کاهش جرقه میشه و تولید کننده ویبراتور با تجهیزات و آزمایشگاههای پیشرفته و محاسبات دقیق ، علاوه بر خازن و مقاومتی که در ویبراتور نصب میکردند ، مقدار ایده آلترین خازن و مقاومت های خارجی را نیز متناسب با ترانس های مختلف طی نموداری معرفی میکردند با این وجود صرفنظر از صدای ویز ویز آزار دهنده ، بسرعت هم مستهلک میشد و از کار میافتاد.

بطوریکه همان زمان که پلاتین اتومبیل با همین شیوه جهت تولید جرقه شمع ها استفاده میشد و بهترین پلاتین بازار و با ایده آلترین خازن موازی بیش از ۶ ماه و نهایتا یکسال دوام نداشت من برای گریز از ضعف این شیوه ، مدار الکترونیکی به اتومبیلم که پیکان جوانان بود اضافه کردم چنانکه پس از سالیان درازی که حتی پیکان هم منسوخ شده بود و ناگزیر به تعویض اتومبیل شدم سیستم جرقه آن کوچکترین خطایی نکرده بود بطوریکه عایق یا روکش سیم های سیستم جرقه که هرگز جابجا و تعویض نشده بود بقدری خشک و شکننده شده بود و گویای قدمت باورنکردنی آنها بود که موجب حیرت شدید صاحبنظران و مکانیک ها میشد.

بنابرین روش تقدیمی صرفا ارزش و اعتبار آموزشی داره و همینکه عملکرد سوئیچینگ را با چشم خودت دیدی کمک شایان توجهی به لمس و هضم روابط پیچیده میکنه بویژه که مطمئنم انگیزه خوبی برای پیشرفت و ترقی و پیگیری موضوعات پیچیده پیدا کردی.
حالا بهتره با آی سی های سوئیچینگ کار کنی که یک عمر مثل خر کار میکنه و آخ نمیگه

سپاس
تصویر سیستم الکترونیکی جرقه شمع ، پیکان جوانان خودم
IMG_20181105_182452_801.jpg

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
بله استاد فرمایش شما صحیح ... منظور فقط جهت آموزش هست و گرنه همین رله داد اهل خونه رو در اورده ب خاطر ویز ویزش کلیپ رو هم جهت اطلاع اون دوست عزیز ک فرموده بود این چیزها جهت بالابردن انجمن هست و عملی نیست. http://up.iranblog.com/files/1541449164.mp4
لینک کلیپ سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
بله استاد فرمایش شما صحیح ... منظور فقط جهت آموزش هست و گرنه همین رله داد اهل خونه رو در اورده ب خاطر ویز ویزش کلیپ رو هم جهت اطلاع اون دوست عزیز ک فرموده بود این چیزها جهت بالابردن انجمن هست و عملی نیست سپاس

درود

بینهایت سپاسگزارم بویژه که همراهی شما کمک چشمگیر و ارزنده ای در حصول مقصود کرد.

سپاس

بالا