آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

Mr_shahrokh

کاربر
2019-10-28
44
246
کردستان
دقیقا منم با این موضوع موافقم ، البته الان شده لامپ های دستساز و فروشگاهی کمتر از ال ای دی استفاده میشه منطقه غرب کشور

Mr_shahrokh

کاربر
2019-10-28
44
246
کردستان
فقط این مقاومت رو بالاتر بزن میتونی از 100 اهم بالاتر شروع کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.
این راه امتحان شده هست
مشاهده فایل‌پیوست 184488

سلام

حرف شمارو دو جور بنده دریافتم

اول اینکه به مقاومت 220 کیلو اهمی اضافه کنیم از 100 اهم شروع کنیم
منطقی نیست مقاومت بار که چند نقش مهم رو داره بخاطر 100 اهم بیشتر الکی تعویض کنه!!!

مقاومتی 220 کیلو اهمی که همراه خازن خروجی هم نقش قیلتر را دارد و هم نقش مقاومت بار خازن را نیز دارد رو تعویض کنه چون مقدارش به اندازه کافی بزرگ هست و مثلا بشه 221 کیلو تفاوتی در کم شدن ولتاژ نمیکنه !!!

اما دوم ایکه ممکنه منظورتون این باشه مقاومت رو برداره و ازمقاومت 100 اهم شروع کنه جایگزاری کنه تا به نتیجه دلخواه برسه!
در این موردم باز خطای زیادی وجود داره مقدار مقاومت کمتر بشه جریان بیشتری از اون میگذره وقتی مقاومت 220 کیلو هست جریان ناچیزی ازش میگذره اما اگر به 100 اهم یا 1 کیلو اهمم تبدیل کنید جریان خیلی بیشتری ازش میگذره که باعث کم شدن ولتاژ میشه چون جریان زیادی در مقاومت تخلیه میشه که باعث افت ولتاژ میشه اما این باعث سوختنش خواهد شد

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک
اگه نور لامپ خیلی کم بود باید یک مقاومت بین ۱ الی ۵ اهم در محلی که برش زدی نصب کنی که با مقاومت بالایی سری بشه و مقاومت های مختلف تست کن تا نور دلخواه بدست بیاد.
سلام.
جسارتا استاد این موضوع برعکس بوده همیشه،مگه برای نور بیشتر مقدار مقاومت نمونه گیر رو نباید کاهش بدیدم؟
در واقع با حذف یک به یک مقاومت های موازی Rs اهم معادل رو بالاتر می بریم که ولتاژ اعمالی به ال ای ها کاهش پیدا کنه...
و اگه بخوایم شدت نور بیشتر بشه مقاومت معادل رو باید پایین بیاریم حالا یا با اضافه کردن مقاومت های موازی یا با جایگزینی یک مقاومت که اهمش پایین از معال تمام مقاومت نمونه گیر باشه.
ممکنه در مداری که مورد بحث این موضوع برعکس باشه و طراحی اون با بقیه درایورها متفاوت باشه؟

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک
قط این مقاومت رو بالاتر بزن میتونی از 100 اهم بالاتر شروع کنید
این مقاومت بیشتر برای تخلیه تدریجی خازن خروجی و همچنین برای (10% درصد) برای گرفتن ولـتاژ بالاتر از حدمجاز هست.

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک
ولی بنظرم اصلا معقول نیست ولتاژرو کم کنی
شما اگه ولتاژ مناسب هر ال ای دی رو پیدا کنی (ولتاژی که بیشترین نور و کمترین فشار رو به ال ای دی بیاره) و مقدار اونو برای کل ال ای دی ها حساب کنی می بینی که درایور طوری طراحی شده که ولتاژ بالاتری رو به مجموع اونها بیاره و باعث ایجاد گرمای بالا و محدود کردن عمرش بشه که این کار در واقع برای بقای عمر تولید کننده اون لامچ هست.
یه نمونه رو مثال میزنم:
لامپ نه وات پارس شهاب دارای 9 ال ای دی هست که اگجه یه دونه از اونا رو به تنهای تست کنیم با ولتاژ 7 ولت بهترین نور و کمترین گرما رو تولید میکنه ،از اونجا که هر نه ال ای دی با هم سری هست ولتاژی برابر با 65 ولت براش کافیه حالا اگه شما لامپ رو روشن کنید و ولتاژ اعمالی رو به دیسک ال ای رو بگیری می بینی که حدودا 10 الی 15 ولت بالاتر هست که همین مقدار اضافه باعث محدود بودن عمر اون میشه.
روی درایور از دو تا مقاومت 3.6 و 4.2 اهم استفاده شده که با حذف مقاومت 4.2 مقاومت معال افزایش و ولتاژ خروجی کاهش پیدا میکنه.
موفق و پیروز باشید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام.
جسارتا استاد این موضوع برعکس بوده همیشه،مگه برای نور بیشتر مقدار مقاومت نمونه گیر رو نباید کاهش بدیدم؟
در واقع با حذف یک به یک مقاومت های موازی Rs اهم معادل رو بالاتر می بریم که ولتاژ اعمالی به ال ای ها کاهش پیدا کنه...
و اگه بخوایم شدت نور بیشتر بشه مقاومت معادل رو باید پایین بیاریم حالا یا با اضافه کردن مقاومت های موازی یا با جایگزینی یک مقاومت که اهمش پایین از معال تمام مقاومت نمونه گیر باشه.
ممکنه در مداری که مورد بحث این موضوع برعکس باشه و طراحی اون با بقیه درایورها متفاوت باشه؟

درود

ضمن تشکر و تقدیر از زحمات حضرتعالی.
لامپ مورد نظر هیچ تفاوتی با دیگر لامپ ها نداشته و خطایی هم اتفاق نیافتاده.

ازآنجاکه من این شیوه را برای اولین بار مطرح کردم و به وفور استفاده شده و نتایج مثبت آن منعکس گردیده لذا خطای این شیوه بسیار بعید و دور از ذهن است.

اما خطای سهوی و تایپی محتمل است که با بررسی موضوع خطایی در مطلب مورد نظر ندیدم و احتمالا برداشت شما از مطلب یاد شده ناصحیح است.

بطوریکه اگر توصیه پست ۱۹۳ مورد اشاره را بدون گزینش و کامل مطالعه فرمایید بدین شرح است که لامپ مورد نظر دو مقاومت نمونه گیر ۲،۷ اهمی داره که عرض کردم یکی از آنها را با برش و آزاد شدن یک پایه مقاومت حذف فرمایند که در اینصورت نمونه گیر فقط دارای یک مقاومت ۲،۷ اهمی است

و اضافه کردم چنانچه نور لامپ خیلی کمتر از مقدار دلخواه بود دراینصورت مقاومت های مختلف را در محل برش نصب و درواقع با ۲،۷ اهمی که قبلا آزاد شده بود سری بشه .

یعنی مقاومت نمونه گیر علاوه بر یک مقاومت ۲،۷ اهمی
ضمنا ۲،۷ اهمی دوم با مقاومتی مثلا 1 اهمی که در محل برش نصب میشه سری شده و درواقع ۳،۷ اهم با ۲،۷ اولی موازی میشه .

به این ترتیب اگر با حذف یکی از ۲،۷ اهمی نور لامپ خیلی کم شده بود حالا ۳،۷ اهم جایگزین مقاومت ۲،۷ میشه که حذف کرده بودیم و مقاومت نمونه گیر کوچکتر از ۲،۷ اهم میشه و نور لامپ بیشتر میشه.

احتمالا برداشت شما از توصیه من درست نبوده و لذا خطایی در توصیه مورد نظر اتفاق نیافتاده.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
نمیدونم واسه چی دنبال همچین کاری هستی آقا رضا،(غیر از کسب تجربه و یادگیریه بیشتر) ولی بنظرم اصلا معقول نیست ولتاژرو کم کنی .بنظرم هرچه نور بیشتر بهتر خوب. ولتاژ هم همون ولتاژ استانداردری که خود کارخانه رو کیت بسته. بعد میمونه عمر ال ای دی ها که بنظرم واسه اون فقط تا میتونید خنک کنندگیه ال ای دی ها رو زیاد کنی با هر نوع کاری که میتونی.

درود

همیشه نتایج عملی تعیین کننده و ملاک اقدام است.
اگر عمر لامپ مورد نظر شما قابل قبول است دراینصورت قطعا طراحی صادقانه ای داشته و نیاز به اصلاح و دخل و تصرف نداره.

اما تا جایی که من تجربه کردم چنین لامپی با طول عمر بالا وجود نداره و دراینصورت اصلاح آن بسود مشتری است.

در خصوص این نظر حضرتعالی که فرمودید .
بنظرم اصلا معقول نیست ولتاژرو کم کنی .بنظرم هرچه نور بیشتر بهتر خوب. ولتاژ هم همون ولتاژ استانداردری که خود کارخانه رو کیت بسته

اما علاوه بر اهل علم و اهل فن و صاحبنظران برجسته ، تقریبا جملگی عوام نیز با تجربیات فراوانی که از عمر محصولات کسب کرده اند همگی متفق القول واقف به این حقیقت شده اند که تولید کنندگان بمنظور توجیه اقتصادی محصولات و بناگزیر باید طول عمر محصولات را کاهش دهند .

به همین علت برخلاف محصولات قدیمی که غالبا طول عمر بسیار بالایی داشتند ، اما دیگه طول عمر بالا در محصولات دهه های اخیر مشاهده نمیشه و نیاز به اصلاحات اساسی داره.

و ازآنجاکه من در زمینه افزایش طول عمر محصولات ، دانش و تجربیات قابل توجهی دارم و در حد بضاعت برخی از آنها را تقدیم و منتشر کردم لذا همواره مورد تهدید تولید کننده ها بودم و گاها به مراجع قضایی نیز کشیده شده .

لذا صرفنظر از دلایل علمی و تجربی که به تفصیل تقدیم کرده ام ، اگر اصلاحیه ها تاثیری در منافع تولید کننده نداشته باشه نیاز به اقدام و تهدید ندارن.

مضافا که در کلیه مواردی که در زمان طولانی استفاده و نتایج آن گزارش شده حتی یک مورد مشاهده نمیفرمایید که روش یاد شده تاثیری در افزایش طول عمر لامپ نداشته و یا اثر نامطلوبی داشته

بنابرین نظر شما بیشتر از ناحیه تولید کنندگان اعلام میشه و اگر دلایل شفاف تجربی از جمله پست ۲۰۵ را نیز ملاحظه و مطالعه فرمایید که تجربیات ارزشمندی را گزارش فرمودند ، قطعا در نظریه خود تجدید نظر میفرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

ali099

کاربر
2010-10-26
93
41
مازندران
سلام با تشکر از مطلب مفیدتون
به نظرم بهتره توضیحات اضافه حذف بشه و فقط اصل مطلب گفته بشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ساخر

mmm3

کاربر
2010-07-25
60
136
درود
در درایور یا بالاست لامپهای LED که با کنترل جریان کار میکند و حسگر جریان هم یک یا چند مقاومت است بهتره این مقاومت که با LED ها سری است پیدا کنیم و به مقاومت رنج بالاتر ارتقا دهیم. اگر 0.22 اهم بود به 0.27 یا 0.33 اهم. با این کار در نوسانات شدید برق LED آسان به فنا نمیرود ولی نور کمتر میشود. به جای خازن 400 ولت هم از نوع 450 ولت و موازی با یک خازن 100نانو و 630 ولت بهره بگیریم.

reza_m72

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-06-27
302
1,849
فردیس
منظورتون اون مقاومتی که قبل دیود پل قرار داره سر راه ولتاژac میباشد؟ ولی فکر نکنم اهم اون مقاومت را کمی زیاد کنیم تاثیری تو خروجی داشته باشیم.

درود
در درایور یا بالاست لامپهای LED که با کنترل جریان کار میکند و حسگر جریان هم یک یا چند مقاومت است بهتره این مقاومت که با LED ها سری است پیدا کنیم و به مقاومت رنج بالاتر ارتقا دهیم. اگر 0.22 اهم بود به 0.27 یا 0.33 اهم. با این کار در نوسانات شدید برق LED آسان به فنا نمیرود ولی نور کمتر میشود. به جای خازن 400 ولت هم از نوع 450 ولت و موازی با یک خازن 100نانو و 630 ولت بهره بگیریم.

آخرین ویرایش:
بالا