آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

و اما روش بنده

قطعات مورد نیاز
یک عدد پل دیود 1 امپری یا بسته به جریان
خازن 680 نانو فاراد 630 ولت
الیدی 12 ولت المنیوم از این الیدی های متری با مارک لومن که الحق روشنایی خوبی دارند یا مارک مگا که میتوان 2 سانت برش داد

در این روش الیدی المنیوم 12 ولت را از محل های خط زده شده برش میدهم به تعداد 8 یا 10 یا 16 عدد
که این تعداد بسته به نوع لامپ و فضای کار دارد
مثلا 8 عدد را برش میدهیم و سری میکنیم
و خازن 680 نانو فاراد را به پل دیود و خروجی ها را به الیدی های سری شده وصل میکنیم و تمام
اگر روشنایی کم بود یک عدد خازن 680 نانو اضافه میکنیم و انقدر ظرفیت را افزایش میدهیم که ولتاژ سر وته یک برش الیدی به 10 الی 11 ولت برسد
قرار دادن یک عدد مقاومت 680 کیلو اهم برای تخلیه خازن هم از یاد نرود

با روش فوق فعل مشکلی ندارم و کلا پرژکتور و الیدی ها کار میکنند حال در دراز مدت چه شود اساتید راهنمایی کنند
فقط نور دهی قبلی را نسبت به سایز لامپ نخواهیم داشت حدودا 20 الی 25 درصد کمتر البته با عیار چشم
خوش باشید منتظر نظرعزیزان هستم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با روش فوق فعل مشکلی ندارم و کلا پرژکتور و الیدی ها کار میکنند حال در دراز مدت چه شود اساتید راهنمایی کنند
فقط نور دهی قبلی را نسبت به سایز لامپ نخواهیم داشت حدودا 20 الی 25 درصد کمتر البته با عیار چشم
خوش باشید منتظر نظرعزیزان هستم

درود

چرا مطالب را در چندین پست مطرح فرمودی ؟
با روشی که فرمودی بزودی میسوزه
هرچند دلیل صدمه زودرس چنین روشی را قبلا عنوان کردم ولی

آیا میدونین چه عاملی موجب صدمه لامپ ها میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام استاد مهربانم و دوست خوب اقا امین
منم از روشی که استاد توضیح دادن استفاده کردم . و لامپ های ال ای دی عمرش زیاد میشه. و این روشی که استاد مهربانم توضیح دادن در روی دو لامپ ال ای دی تست کردم
1 - در لامپ ال ای دی که توسط شخصی جهت تعمیر آورده در مورد این لامپ های ال ای دی اولا به مدت دو سال و بیشتر از گارانتی کار کرده در این مدت دو سال و خوردی که ولتاژ بیشتر روی ال ای دی ها افتاده و باعث خرابی شدن ال ای دی شده و ال ای دی های هم که روشن میشه دقت کنیم ترک های در ال ای دی ها وجود دارد. و این بیشتر خرابی در ال ای دی های به صورت سری و موازی بسته شده است و گران قیمت هستند. بیشتر مشاهده میشود. در هر صورت اگر طبق روش استاد هم عمل کنی شاید یکی از این ال ای دی ها کارای خود را از دست داده و به مرور زمان موجب روشن نشدن لامپ ال ای دی شود . و در نتیجه مشکل از روشی که روش انجام شده نیست.
2- اگر این روش را روی ال ای دی که تازه خریداری شده. و اصلا به برق زده نشده . این روش که استاد مهربانم توضیح دادن صد در صد عمر ال ای دی ها را افزایش میده.

اما در مورد مداری که دوست خوبم آقا امین توضیح دادن هم کاملا درسته. میشه با خازن ولتاژ را کم کرد . ولی به نظر من در مدار خازنی نمیشه از جریان بیشتر استفاده کرد. در حد میلی امپر .
- و در لحظه روشن کردن ال ای دی ولتاژ 310 ولت روی مدار داریم و به مرو زمان باعث خرابی ال ای دی ها میشود.

در ضمن استاد مهربانم و دوستان خوبم یک سوالی داشتم چرا در مداراتی که از خازن جهت کاهش ولتاژ استفاده شده نمیشه جریان بیشتری کشید. چه اتفاقاتی در داخل خازن میفته که نمیزاره جریان بیشتری بکشیم ؟
متشکرم.

آخرین ویرایش:
با سلام و سپاس از استاد عزیزم و دیگر دوستان که این بحث را به چالش می کشند تا ذهن از درگیری با مسئله ها ازاد شود
علت این که در چند پست قرار داده شده تا حوصله خواننده سر نرود و بتواند فقط بخش مورد نیاز را مطالعه فرمایید حال شاید زیاد قابل توجیه نباشد که معذرت می خواهم

بنده از این روش حدودا دو ماهی است استفاده کردم که منبع اصلی از سایت 320 ولت ترکیه بود که با استفاده از پل دیود و یک مقاومت سری و تعداد 18 و در یک مدار دیگر 58 الیدی که سری شده بودن که الیدی ها از نوع 5 میل بودن
و برای راحتی در کار و نیاز نداشتن به مدار چاپی از الیدی های متری 12 ولت استفاده کردم و الان حدودا دو ماه است که دو عدد لامپ 40 وات را با این روش در گلخانه حیاط به صورت 24 ساعته روشن گذاشته ام و چند مورد را به مشتری تحویل داده ام اما هنوز اثری از خرابی نیست تا در بلند مدت چه پیش بیاید

نمونه تصاویری از لامپ الیدی 30 وات ایران زمین به روش اشاره شده با الیدی های 12 ولت 1.jpg

2.jpg3.jpg
4 یا 3 عدد خازن 680 نانو فاراد موازی شده و یک عدد مقاومت 560 کیلو اهم برای تخلیه خازنها و یک عدد پل دیود
البته خازن 680 نانو فاراد 630 ولت به تعدادزیاد در دم دست بود استفاده شده است شاید 2200 نانو فاراد برای کم کردن حجم بهتر باشد اما به شخصه تست نکرده ام
افزایش یا کاهش تعداد خازنها را بسته به گرم شدن بدنه لامپ تغییر داده ام و یا نزدیک شدن ولتاژ تا 12 ولت برای یک سری الیدی که در تعداد چهار تایی 11.3 ولت می باشد

استاد علت کاهش عمر برای عنوان اشاره شده را چه می دانید
ایا جریان اضافی باعث کم شدن عمر خواهد بود
یا ولتاژ اضافی که با حساب و کتاب فکر کنم ولتاژ خوبه
گزارش برای نوع چهار خازن 680 نانو فاراد
15 ردیف ضرب در 12 ولت می شود 180 ولتاژ اندازه گیری شده 160 ولت می باشد
و جریان از مسیر ورودی برق 400 میلی امپر می باشد
دمای بدنه لامپ قابل تحمل برای در دست گرفتن و نور دهی عالی ---دمای خازنها کاملا عادی

گزارش برای نوع 3 خازن 680 نانو فاراد
15 ردیف ضرب در 12 ولت می شود 180 ولتاژ اندازه گیری شده 151 ولت می باشد
و جریان از مسیر ورودی برق 360 میلی امپر می باشد
دمای بدنه لامپ در حدود 45 الی 50 درجه و نور دهی کمی کمتر از نوع 4 خازنه ---دمای خازنها کاملا عادی

بالا