آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

عدم شناسایی هارد در asus x541u

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
273
529
بوشهر
سلام همکاران گرامی وقت شما بخیر.

مشتری لپ تاپ asus x541u جهت ارتقا اوردن و پس از ارتقا و دراوردن و جا زدن باطری داخلی بایوس ریست شد و تاریخو ساعت بهم ریخت.
مشکل اصلی شناسایی نشدن هارد اصلی و کدی هارد دوم هست.

نکته جالب اینه که فقط فلش مموری شناسایی میشه حتی هارد اکسترنال هم شناسایی نمیشه!!!!!!!!!

لطفا اگر اطلاع دارید راهنمایی بفرمایید مشکل مشتریو حل کنیم با تشکر.
درود بر شما و بر دیگر دوستان
اول همه بت بگم هر کار سخت افزاری(بخصوص در و داخل کردن هارد)روی این سیستم انجام میدی اون پیج کنار سوکت باتری که با ستاره مشخص شده باز کن و واشر المینیومی زیرشم بر دار(تا هنگام کار باتری در مدار نباشه)
و اما ....
درصد کمی از لپتاپ ها با کدی دچار اختلال میشن ، یه درصد خیلی کمتر هم دچار اسیب جدی میشن
الان که قیمتهای اس اس دی خیلی مناسب شده
مشتریتو راضی کن که اس اس دی 500 بزاره یا اگر فضای بیشتر میخاد اس اس دی 1 ترا بزاره
هارد خودشم بزار تو باکس تا به عنوان هارد اکسترنال بتونه استفاده کنه
اتصالات فلت برد هاردهم با محلول تمیز کننده(من پیشنهادم برا محلول بنزینه)و دستمال تمیز کن و دوباره جا بزن
بعد بستن وارد بایوس شو و بایوس رو دیفالت کن
این مدل هم بایوس دیفالتش UEFI هست و نیازه بوتیبل ویندوز هم به صورت GPT باشه(میتونی از طریق رفوس بوتیبل ویندوز GPT بسازی)
و راحت برو برا نصب ویندوز

mrmlk

کاربر vip
vip
کاربر
2021-02-24
64
27
اراک
درود بر شما و بر دیگر دوستان
اول همه بت بگم هر کار سخت افزاری(بخصوص در و داخل کردن هارد)روی این سیستم انجام میدی اون پیج کنار سوکت باتری که با ستاره مشخص شده باز کن و واشر المینیومی زیرشم بر دار(تا هنگام کار باتری در مدار نباشه)
و اما ....
درصد کمی از لپتاپ ها با کدی دچار اختلال میشن ، یه درصد خیلی کمتر هم دچار اسیب جدی میشن
الان که قیمتهای اس اس دی خیلی مناسب شده
مشتریتو راضی کن که اس اس دی 500 بزاره یا اگر فضای بیشتر میخاد اس اس دی 1 ترا بزاره
هارد خودشم بزار تو باکس تا به عنوان هارد اکسترنال بتونه استفاده کنه
اتصالات فلت برد هاردهم با محلول تمیز کننده(من پیشنهادم برا محلول بنزینه)و دستمال تمیز کن و دوباره جا بزن
بعد بستن وارد بایوس شو و بایوس رو دیفالت کن
این مدل هم بایوس دیفالتش UEFI هست و نیازه بوتیبل ویندوز هم به صورت GPT باشه(میتونی از طریق رفوس بوتیبل ویندوز GPT بسازی)
و راحت برو برا نصب ویندوز
ممنونم از راهنماییتون. یه مشکلی که هست اینه که هارد ssd 120 lexar و adata تست کردم روش کلا نه جای کدی میخونه و نه جای هارد اصلی!!

mrmlk

کاربر vip
vip
کاربر
2021-02-24
64
27
اراک
لپ تاپ رو بت ویندوز لایو بیار بالا و ببین تو ویتدوز لایو وضعیت دوتا هارد به چه صورت هست
انجام دادم وقتی هارد hdd وصله ویندوز لایو که از فلش انتخاب میکنی روی صفحه مشکی هنگ میکنه . ولی بدون هارد درست کار میکنه

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
انجام دادم وقتی هارد hdd وصله ویندوز لایو که از فلش انتخاب میکنی روی صفحه مشکی هنگ میکنه . ولی بدون هارد درست کار میکنه
هنگام استفاده از ویندوز لایو نباید هنگ کنه مگر اینکه هارد دیسک شما بد سکتور داشته باشه.
به صورت جداگانه چی ایا ssd رومیخونه با ویندوز لایو
لطفا در صورت امکان هارد را با یه سیستم دیگه بیارید بالا و سلامت هارد را با نرم افزار sentinel چک کنید

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
برای نصب ویندوز ذر حالت Uefi لطفا مراحل زیر را انجام بدید
وارد بایاس شوید سپس کلید f7 را بزنید تا وارد قسمت Advanced شوید
در قسمت boot گزینه fast boot را در حالت Disabled قرار دهید سپس
در قسمت Security بروید و روی Secure Boot کلیک کنید گزینه Secure Boot Control را در حالت Disabled قرار دهید خیلی مهم
سپس f10 و تنظیمات را ذخیره کنید
بدون توجه به شناسایی هارد از روی فلش بوت کنید و برید برای نصب ویندوز اگه هارد مشکل نداشته باشه باید پارتیشن های هارد رو در قسمت مربوط به پارتیشن بندی در نصب ویندوز ببینید
لطفا اعلام نتیجه کنید

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
ضمنا اگه خواستید ویندوز در حالت Lagacy mode نصب کنید
تمام مراحل بالا را انجام دهید به اضافه در قسمت boot گزینه Launch CSM را در حالت Enabled قرار دهید اگه این گزینه نبود پس از مراحل بالا تنظیمات را ذخیره وریست کنید سپس مجدد وارد بایاس شوید
شما هر دو روش را امتحان کنید

آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
نکته جالب اینه که فقط فلش مموری شناسایی میشه حتی هارد اکسترنال هم شناسایی نمیشه!!!!!!!!!
در پاسخ به این سوال شما توی این سری از مدل ها در قسمت بوت فقط فلش یا هارد هایی را نشان میدهد که بوتیبل باشه یا فایل های مربوط به راه اندازی سیستم عامل وجود داشته باشه در بعضی مدل ها فلش هایی که پارتیشن fat32 باشه یا هاردهایی که پارتیشن System reserved و فایل های مربوطه را داشته باشه رو نشان میده واین طبیعی هست

mrmlk

کاربر vip
vip
کاربر
2021-02-24
64
27
اراک
هنگام استفاده از ویندوز لایو نباید هنگ کنه مگر اینکه هارد دیسک شما بد سکتور داشته باشه.
به صورت جداگانه چی ایا ssd رومیخونه با ویندوز لایو
لطفا در صورت امکان هارد را با یه سیستم دیگه بیارید بالا و سلامت هارد را با نرم افزار sentinel چک کنید
یه نکته جالب اینه که هارد ssd 240 داخل بایوس شناسایی شد ولی ssd120 شناسایی نشد!!!

mrmlk

کاربر vip
vip
کاربر
2021-02-24
64
27
اراک
برای نصب ویندوز ذر حالت Uefi لطفا مراحل زیر را انجام بدید
وارد بایاس شوید سپس کلید f7 را بزنید تا وارد قسمت Advanced شوید
در قسمت boot گزینه fast boot را در حالت Disabled قرار دهید سپس
در قسمت Security بروید و روی Secure Boot کلیک کنید گزینه Secure Boot Control را در حالت Disabled قرار دهید خیلی مهم
سپس f10 و تنظیمات را ذخیره کنید
بدون توجه به شناسایی هارد از روی فلش بوت کنید و برید برای نصب ویندوز اگه هارد مشکل نداشته باشه باید پارتیشن های هارد رو در قسمت مربوط به پارتیشن بندی در نصب ویندوز ببینید
لطفا اعلام نتیجه کنید
ممنونم چشم انجام میدم اطلاع میدم

مهرزاد قائم مقامی

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-08-31
273
529
بوشهر
ممنونم از راهنماییتون. یه مشکلی که هست اینه که هارد ssd 120 lexar و adata تست کردم روش کلا نه جای کدی میخونه و نه جای هارد اصلی!!
درود بر شما
کل پیشنهاد منو ریپلای کردی و لی یه کاری انجام دادی که اصلا من نگفتم 😂 برادر اون کدی رو بزار کنار
بقششم عین اونی که گفتم یا بار انجام بده ،ضرر نمیکنی
اون فلت کوچیک رو باز و سرویس کن و با دقت بسیار صاف جا بزن، اون فلت فوق العاد ظریفه و اتصالاتش نزدیک به هم
من این دستگا رو بارها باز کردم سرویس کردم تعمیر کدم برد عوض کردم

در هر صورت خود دانی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mrmlk
بالا