آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم تثبیت ولتاژ در منبع تغذیه «سنجش»

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام خدمت استاد عزیز

نه استاد فراموش نکردم اما راستش برام یکم سخته برای کار خودم مزاحم کسی بشم. اگه میشد مستقیماً به خودتون اطلاع میدادم خیلی خوب بود.
اما گزارش مدار؛

ولتاژ تغذیه آیسی lm324 برابر 22 ولت. البته ولتاژ پایه 11 که پایه منفی آیسی هست نسبت به گراند مدار (پایه منفی خازن یا پایه منفی پل دیود) برابر +2.3 و ولتاژ پایه 4 نسبت به گراند برابر 24.5 ولت

ولتاژ ترانزیستور قدرت( 2n5038 ) وقتی خروجی منبع تغذیه روی 7.2 ولت تنظیم شده : Vb=7.5 Ve=7.35 Vc=22.5

استاد یه مقاومت 10 اهم 5 وات به خروجی وصل کردم و ولتاژ رو روی حدود 4.5 ولت تنظیم کردم (البته به زحمت زیاد چون وقتی پتانسیومتر رو میچرخوندم ولتاژ به شدت تغییر میکرد و وقتی رهاش میکردم بعد از چند ثانیه تقریبا ولتاژ ثابت میشه منتها با یکدهم تغییر) در این حالت محدود کننده جریان فعال شد و چراغش روشن شد و ولتاژ رو تا 1.5 ولت کاهش داد و نذاشت جریان زیاد از منبع خارج بشه. پتانسیومتر جریان رو باز تر کردم تا اجازه عبور جریان بیشتری رو بده که اون هم درست عمل کرد و جریان 0.45 آمپر در خروجی داشتم. مقاومت رو با یه 1 اهم عوض کردم که دوباره محدود کننده فعال شد و مانع عبور جریان چهار و نیم آمپری شد. وقتی محدود کننده جریان فعال میشه ولتاژ رو کاهش میده اما وقتی جریان در حد مجاز باشه اجازه عبور میده.

دریافت جریان یک یا دو آمپری اگه پتانسیومتر جریان اون رو محدود نکرده باشه تأثیری در مقدار ولتاژ خروجی نداره

استاد منظورتون از خروجی منفی اون کانکتوریه که کنارش علام منفی گذاشته؟ اون کانکتور مربوط به ترمینال منفی یا همون گراند خروجی هست. ترمینالی که کنارش نوشته gnd به مدار اتصال نداره و تنها به بدنه دستگاه متصله.

هنوز ایسی رو عوض نکردم. گفتم اول گزارش رو تقدیم کنم و بعد طبق دستور شما عمل کنم. ببخشید طول کشید. خواستم دقیق باشه

درود

از لطف و توجه بیش از انتظار شما و و حبیب عزیز بینهایت سپاسگزارم.

استنباطم از گزارش قبلی شما این بود که پتانسیومتر در هر نقطه ای باشه پس از تغییرات شدید همیشه ولتاژ حدود ۱۲ ولت در خروجی ظاهر میشه و بهمین علت خرابی پتانسیومتر ولتاژ را بعید دونستم و با این وجود گفتم اگر دو پایه آن استفاده شده بسادگی با موازی کردن مقاومت کوچکی با دو پایه پتانسیومتر تست کن

ولی در گزارش اخیر همیشه ولتاژ خروجی پس از تغییرات ، مقدار خاص و ثابت حدود ۱۲ ولت نمیشه.
لذا احتمال خرابی پتانسیومتر ولتاژ هست و بسادگی تست میشه
اگر مقاومت پایه های کناری پتانسیومتر نسبت به پایه وسط را در حال چرخوندن اندازه گیری کنی مشخص میشه که به نرمی تغییر میکنه یا با پرش و غیرعادی

۱- اگر پتانسیومتر سالم باشه
۲- صحت ولتاژ مرجع را بررسی کن
ولتاژ مرجع ولتاژی ثابت و صافی است که احتمالا با رگلاتور یا آی سی تهیه و به پتانسیومتر هدایت شده .
خروجی پتانسیومتر منتهی به آی سی است ولی باید ورودی تعقیب کنی تا ولتاژ مرجع مشخص بشه.
متاسفانه پاسخ سوالم در مورد پتانسیومتر را ندادی که ناگزیر به بررسی احتمالات مختلف نباشم.

۳- بررسی صحت رله یا رله ها
باید رله را تحریک کنی و ببینی کنتاکت هایی که استفاده شده بدرستی قطع و وصل میکنه ؟

۴- آیا تغییرات ولتاژ و شدت خرابی در ولتاژهای پایین حدود ۲ ولت و ولتاژهای بالا مثلا ۲۰ یا ۲۴ ولت شبیه یکدیگرند یا مثلا در ولتاژ پایین خرابی شدیدتره

۵- پایه ورودی و خروجی رگلاتورها چند ولته ؟

منابع تغذیه باید دو ولتاژ قرینه داشته باشند یکی مثبت و دیگری منفی
آیا هر دو به یک صورت معیوبند و یا فقط یکی معیوبه ؟
و یا این مدل فقط یک ولتاژ داره؟

بجز ۳۲۴ چه قطعات مهمی داره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

الان متوجه شدم تغذیه آی سی خرابه
چون گزارش تغذیه آی سی شفاف نیست
پایه ۴ گفتی ۲۴ ولته و پایه ۱۱ که گفتی ۲۲ ولته دراینصورت با ۲ ولت تغذیه میشه !!!
اشتباه نمیکنی؟

البته شاید منظور دیگری داری که گفتی
ولتاژ تغذیه ۲۲ ولته البته ولتاژ پایه ۱۱ نسبت به گراند

ولتاژ تغذیه آیسی lm324 برابر 22 ولت. البته ولتاژ پایه 11 که پایه منفی آیسی هست نسبت به گراند مدار (پایه منفی خازن یا پایه منفی پل دیود) برابر +2.3 و ولتاژ پایه 4 نسبت به گراند برابر 24.5 ولت
نمی فهمم ۲،۳ چیه ؟
پایه منفی خازن برابر ۲،۳ یعنی چی ؟

ضمنا سمت راست پایین تصویر ۳ فیش هست که وسط گراند و چپ منفی و راست مثبته
بنابرین اگه ۱۲ ولت تنظیم کنی یک ولتاژ مثبت ۱۲ ولت میده و یک ولتاژ منفی ۱۲ ولت
آیا هر دو ولتاژ خرابه یا فقط یکی خرابه ؟
چند ترانزیستور قدرت داره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

از لطف و توجه بیش از انتظار شما و و حبیب عزیز بینهایت سپاسگزارم.

استنباطم از گزارش قبلی شما این بود که پتانسیومتر در هر نقطه ای باشه پس از تغییرات شدید همیشه ولتاژ حدود ۱۲ ولت در خروجی ظاهر میشه و بهمین علت خرابی پتانسیومتر ولتاژ را بعید دونستم و با این وجود گفتم اگر دو پایه آن استفاده شده بسادگی با موازی کردن مقاومت کوچکی با دو پایه پتانسیومتر تست کن

ولی در گزارش اخیر همیشه ولتاژ خروجی پس از تغییرات ، مقدار خاص و ثابت حدود ۱۲ ولت نمیشه.
لذا احتمال خرابی پتانسیومتر ولتاژ هست و بسادگی تست میشه
اگر مقاومت پایه های کناری پتانسیومتر نسبت به پایه وسط را در حال چرخوندن اندازه گیری کنی مشخص میشه که به نرمی تغییر میکنه یا با پرش و غیرعادی

۱- اگر پتانسیومتر سالم باشه
۲- صحت ولتاژ مرجع را بررسی کن
ولتاژ مرجع ولتاژی ثابت و صافی است که احتمالا با رگلاتور یا آی سی تهیه و به پتانسیومتر هدایت شده .
خروجی پتانسیومتر منتهی به آی سی است ولی باید ورودی تعقیب کنی تا ولتاژ مرجع مشخص بشه.
متاسفانه پاسخ سوالم در مورد پتانسیومتر را ندادی که ناگزیر به بررسی احتمالات مختلف نباشم.

۳- بررسی صحت رله یا رله ها
باید رله را تحریک کنی و ببینی کنتاکت هایی که استفاده شده بدرستی قطع و وصل میکنه ؟

۴- آیا تغییرات ولتاژ و شدت خرابی در ولتاژهای پایین حدود ۲ ولت و ولتاژهای بالا مثلا ۲۰ یا ۲۴ ولت شبیه یکدیگرند یا مثلا در ولتاژ پایین خرابی شدیدتره

۵- پایه ورودی و خروجی رگلاتورها چند ولته ؟

سپاس
استاد عزیزم! پاسخ به سؤالات مربوط به مدار و تست ها رو فردا تقدیم میکنم اما فعلاً به عرض برسونم:

عذر میخوام چون مدار روشن بود و برای بررسی این سؤال باید مدار رو خاموش و اتصالات رو باز میکردم، پاسخ به این سؤال رو گذاشتم تا در انتها بهش جواب بدم که متأسفانه یادم رفت.

فکر میکنم این منبع فقط خروجی مثبت داره چون همونطور که فرمودین سه تا فیش خروجی که در گوشه سمت راست پایین پنل وجود داره؛ یکی مثبت که خروجی مثبت مدار هست. یکی منفی که به عنوان گراند خروجی مدار هست و روی بورد به پایه منفی خازن بزرگ متصله و به عبارتی به گراند مدار متصله. و یکی gnd که به بدنه دستگاه متصله و به نوعی ارت محسوب میشه.

به غیر از 324، آیسی دیگه ای نداره. چندتا رگولاتور 5 و 12 ولت و چندتا ترانزیستور و یه رله و خازنهای خروجی. حالا نمیدونم منظورتون از قطعه مهم فقط آیسی هست یا قطعات دیگه رو هم مدنظر دارین.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

الان متوجه شدم تغذیه آی سی خرابه
چون گزارش تغذیه آی سی شفاف نیست
پایه ۴ گفتی ۲۴ ولته و پایه ۱۱ که گفتی ۲۲ ولته دراینصورت با ۲ ولت تغذیه میشه !!!
اشتباه نمیکنی؟

البته شاید منظور دیگری داری که گفتی
ولتاژ تغذیه ۲۲ ولته البته ولتاژ پایه ۱۱ نسبت به گراند

نمی فهمم ۲،۳ چیه ؟
پایه منفی خازن برابر ۲،۳ یعنی چی ؟

سپاس
اگه من بد نوشتم عذر میخوام اما برای روشن شدن، با توضیح بیشتر تکرار میکنم.
استاد پروب مشکی روی پایه 11 و پروب قرمز روی پایه 4 : اختلاف ولتاژ برابر 22 ولت.
پروب مشکی روی گراند مدار (پایه منفی خازن بزرگ و یا پایه منفی پل دیود) و پروب قرمز روی پایه 4 : ولتاژ برابر 24.5
پروب مشکی روی گراند مدار و پروب قرمز روی پایه 11 : ولتاژ برابر 2.3 ولت
این یعنی آیسی داره با 22 ولت تغذیه میشه منتها پایه منفی آیسی (پایه 11) با گراند مدار برابر نیست.

در پست قبل توضیح دادم

دو ترانزیستور قدرت داره که بیس ها به هم متصل هستن و کلکتورها هم روی هیت سینک به هم و امیتر ها هم توسط دومقاومت 0.22 اهم 5 وات به هم متصل هستند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
استاد عزیزم! پاسخ به سؤالات مربوط به مدار و تست ها رو فردا تقدیم میکنم اما فعلاً به عرض برسونم:

عذر میخوام چون مدار روشن بود و برای بررسی این سؤال باید مدار رو خاموش و اتصالات رو باز میکردم، پاسخ به این سؤال رو گذاشتم تا در انتها بهش جواب بدم که متأسفانه یادم رفت.

فکر میکنم این منبع فقط خروجی مثبت داره چون همونطور که فرمودین سه تا فیش خروجی که در گوشه سمت راست پایین پنل وجود داره؛ یکی مثبت که خروجی مثبت مدار هست. یکی منفی که به عنوان گراند خروجی مدار هست و روی بورد به پایه منفی خازن بزرگ متصله و به عبارتی به گراند مدار متصله. و یکی gnd که به بدنه دستگاه متصله و به نوعی ارت محسوب میشه.

به غیر از 324، آیسی دیگه ای نداره. چندتا رگولاتور 5 و 12 ولت و چندتا ترانزیستور و یه رله و خازنهای خروجی. حالا نمیدونم منظورتون از قطعه مهم فقط آیسی هست یا قطعات دیگه رو هم مدنظر دارین.

درود

بعیده که منفی دارای ولتاژ منفی نباشه و گراند محسوب بشه و اینکه به منفی خازن بزرگ متصله مانع مقصود نیست.
لذا ببین گراند به کجا متصله و ولتاژ مثبت نسب به گراند و نسبت به منغی چه تفاوتی داره ؟

اولین اقدام برای تعمیر هر دستگاهی تست های بسیار ساده داخل مدار است .
مقاومت های بزرگ و پر توان ( بزرگتر از ۱ وات)
ولتاژ تغذیه آی سی ها و رگلاتورها
جستجو برای خازن های ورم کرده
تست داخل مدار ترانزیستورها خصوصا بخش قدرت

کل این موارد بیشتر از ۱۰ دقیقه نیاز نداره و عیب کمتر دستگاهی نیاز به تست های پیچیده داره.
اما ازآنجاکه مردم از توانایی تعمیرکار گمنام یا تازه کار اطلاعی ندارند لذا غالبا دستگاههایی که عیب پیچیده دارند و مشتری از تعمیر آنها ناامید شده و ناتوانی تعمیرکار هیچگونه خسارتی تحمیل نمیکنه و در هر صورت قابل استفاده نبوده

لذا چنین دستگاه های مصیبتی معمولا نصیب تعمیرکار مبتدی و تازه کار میشه و دستگاه هایی که عیب سطحی و ساده دارند نصیب تعمیرکاران مشهور و نامدار میشه.
اما با این وجود تست های ساده فوق بعنوان اقدامات مقدماتی برای هر دستگاه معیوبی ضروری است .

سپاس

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

بعیده که منفی دارای ولتاژ منفی نباشه و گراند محسوب بشه و اینکه به منفی خازن بزرگ متصله مانع مقصود نیست.
لذا ببین گراند به کجا متصله و ولتاژ مثبت نسب به گراند و نسبت به منغی چه تفاوتی داره ؟

اولین اقدام برای تعمیر هر دستگاهی تست های بسیار ساده داخل مدار است .
مقاومت های بزرگ و پر توان ( بزرگتر از ۱ وات)
ولتاژ تغذیه آی سی ها و رگلاتورها
جستجو برای خازن های ورم کرده
تست داخل مدار ترانزیستورها خصوصا بخش قدرت

کل این موارد بیشتر از ۱۰ دقیقه نیاز نداره و عیب کمتر دستگاهی نیاز به تست های پیچیده داره.
اما ازآنجاکه مردم از توانایی تعمیرکار گمنام یا تازه کار اطلاعی ندارند لذا غالبا دستگاههایی که عیب پیچیده دارند و مشتری از تعمیر آنها ناامید شده و ناتوانی تعمیرکار هیچگونه خسارتی تحمیل نمیکنه و در هر صورت قابل استفاده نبوده

لذا چنین دستگاه های مصیبتی معمولا نصیب تعمیرکار مبتدی و تازه کار میشه و دستگاه هایی که عیب سطحی و ساده دارند نصیب تعمیرکاران مشهور و نامدار میشه.
اما با این وجود تست های ساده فوق بعنوان اقدامات مقدماتی برای هر دستگاه معیوبی ضروری است .

سپاس

این مقاومت های وات بالا خیلی مهمن تو تعمیر منبع تغذیه ها کلا، بارها دیدن مدار کامل سالم بوده ولی خروجی نداشتم مقاومت وات بالا حتی ظاهرا کاملا سالم بنظر میرسه ولی بعد از خروج از مدار و تست صد درصد خراب بودن وکمتر کسی سمتشون میره چو خیلی از تعمیر کار ها ملاک خرابی مقاومت را سوختن وسیاه شدت کامل میدونن حتی تستم نمیکنن، و شروع به انگولک سایر قطعات میکنن که شاید مشکل دو چندان بشه. این نکته خوبی بود غزال جان
در مورد دوستمون که میگه تغذیه منفی به بدنه وصله بعید میدونم اینجور باشه البته در قسمت 12و5ولت رگوله ثابت که یه دونه gndداریم صد در صد باید به گراند مدار یا رگلاتور وصل باشه، و در قسمت ولتاژ متغیر ما ولتاژ مثبت و منفی داریم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

با توجه به تعداد قطعات که بسیار ساده تر از نمونه های مشابه بنظر میرسد چنانچه کیفیت قابل قبولی داشته باشه و سادگی سیستم ناشی از هوشمندی و ابتکار باشه و توانایی های لازم را مخدوش نکرده باشه بسیار ارزنده تر از نمونه های مشابه است.اما اگه فقط یک کانال ولتاژ مثبت داشته باشه با توجه به قیمتش اجحاف قابل توجهی است.
ضمنا گفتی قبلا در مورد مثبت و منفی توضیح دادی اما قانع کننده نبود و با دقت بیشتر بررسی کن که گراند چیه ؟
توضیح دادم که ارتباط منفی خروجی و منفی خازن بزرگ دلیلی محسوب نمیشه
البته اگه سالم بود بسادگی مشخص میشد اما الان ممکنه بموجب خرابی ، منفی و گراند شورت شده باشه که با تعقیب گراند مشخص میشه .

چنانچه فقط یک خروجی مثبت داشته باشه محل و موقعیت فیزیکی فیش گراند بین مثبت و منفی قابل توجیه نیست و نباید بین منفی و مثبت باشه و یا باید بصورت مجزا از بقیه در پنل روبرو قرار میگرفت و یا باید پشت قاب تعبیه میگردید و از روبرو قابل رویت نمیشد .

لذا با توجه به قیمتش که بیش از یک میلیون و تا حدود ۲ میلیون تومان هم عرضه شده ، تهیه نقشه از بخش اصلی بسیار سودمند و مفید است .

و درصورتیکه تهیه نقشه مقدور نباشه تهیه تصاویر متعدد از پشت و روی برد ها از زوایای مختلف تا حدودی راهگشا و موثر و مفید است.

بخاطر داشته باشید کیفیت خروجی را پس از رفع عیب تست فرمایید
شاید با توجه به سادگی ، حرف ارزنده ای برای گفتن داشته باشه که دراینصورت مستحق حمایت است .

تعداد دقیق رگلاتور مهمه و عبارت چند تا ثمری نداره .
آیا از کلیه پایه های آی سی استفاده کرده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام خدمت استاد عزیز و پوزش بابت تأخیر
استاد من چندتا عکس از مدار گرفتم که اینجا آپ میکنم .

20191028_214419 - Copy.jpg
20200203_192917 - Copy.jpg
20200203_193442 - Copy.jpg

عذر میخوام سؤال میپرسم اما با توجه به اینکه چند مورد مختلف در پستهای مختلف مطرح شد، لطفا بفرمایید در اقدام اول چه کاری انجام بدم؟

بالا