آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

صحت و مقدار مقاومت شنت

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
درود
در مدار ماژول ولتمتر آمپرمتر vc 288 یک مقاومت شنت به شماره ی R018 وجود داره. این دستگاه مقدار جریان رو با خطا نشون میده. ( بیشتر نشون میده ، کمتر از ۱.۵ برابر). آیا. فقط با کم یا زیاد کردن این مقاومت ، امکان اصلاح وجود داره؟
IMG_20231119_174144.jpg

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
سیم منفی تغذیه قط کن از ولتاژ....وقتی تغذیه و بار گراندشون مشترکه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ممنون . وقتی سیم منفی رو قطع میکنم ، مقدار اشتباه خیلی بیشتر میشه.

درود

برای اصلاح خطای ولتمتر آمپرمتر ‌پنلی راهکارهای ساده‌ای در تاپیک تغذیه طراحی خودم تقدیم کردم که برای شما مفیده.

اصلاح خطای آمپرمتر با تغییر R018 هم مقدوره اما با این شیوه کار ساده‌ای نیست و هرچند حفظ و رعایت زیبایی برد ناممکن میشه اما با این وجود و با چشم پوشی از زیبایی هم تهیه مقادیر مقاومت مناسب بسیار دشواره.

بنابرین تغییر این مقاومت ، روش خوبی نیست و لذا بطرقی که اعلام کردم اصلاح فرمایید.

قبل از هر اقدامی نسبت به صحت سیم‌بندی مطمئن شوید زیرا غالبا سیم‌ها در محل درستی نصب نمیشه.

همانطور که راهنمایی فرمودند ، سیم مشکی نازک را حذف و تست فرمایید احتمالا با حذف سیم ضخیم تست فرمودی.
یکبار هم با جابجایی دو سیم ضخیم را تست فرمایید.

مقاومت‌های مرتبط با پایه‌های R018 را بدون لحیمکاری و بدون آزاد کردن پایه‌ها بشرح و طریق زیر تست کن.

بنحویکه درحال مشاهده جریانی حدود یک آمپر و یا جریانی که با بیشترین خطا نشون میده ، مقاومتی تقریبا معادل آنها روی مدار بصورت لحظه‌ای روی دو پایه هر مقاومت موازی کن و اگه انجام اقدامات بعدی مقدور نبود ، نتیجه را اعلام کن تا اقدام بعدی را تقدیم کنم.

مثلا اگه مقاومت ۱۵ کیلو به یکی از پایه‌های R018 متصل و حتی مرتبطه .
یک مقاومت ۱۰ الی ۲۰ کیلو بدون لحیمکاری روی مدار با آن موازی کن .
اگر تاثیر منفی و یا مثبت داشت برای اصلاح خطا قابل استفاده است .
و همانطورکه عرض کردم اگه انجام اقدامات بعدی توسط خودت مقدور نشد ، نتیجه را اعلام و مطلع فرمایید.

ضمنا همیشه ناامیدی را از خود دور کنید و با اطمینان کامل به موفقیت نهایی ، پیگیری کنید.

سپاس

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
درود

برای اصلاح خطای ولتمتر آمپرمتر ‌پنلی راهکارهای ساده‌ای در تاپیک تغذیه طراحی خودم تقدیم کردم که برای شما مفیده.

اصلاح خطای آمپرمتر با تغییر R018 هم مقدوره اما با این شیوه کار ساده‌ای نیست و هرچند حفظ و رعایت زیبایی برد ناممکن میشه اما با این وجود و با چشم پوشی از زیبایی هم تهیه مقادیر مقاومت مناسب بسیار دشواره.

بنابرین تغییر این مقاومت ، روش خوبی نیست و لذا بطرقی که اعلام کردم اصلاح فرمایید.

قبل از هر اقدامی نسبت به صحت سیم‌بندی مطمئن شوید زیرا غالبا سیم‌ها در محل درستی نصب نمیشه.

همانطور که راهنمایی فرمودند ، سیم مشکی نازک را حذف و تست فرمایید احتمالا با حذف سیم ضخیم تست فرمودی.
یکبار هم با جابجایی دو سیم ضخیم را تست فرمایید.

مقاومت‌های مرتبط با پایه‌های R018 را بدون لحیمکاری و بدون آزاد کردن پایه‌ها بشرح و طریق زیر تست کن.

بنحویکه درحال مشاهده جریانی حدود یک آمپر و یا جریانی که با بیشترین خطا نشون میده ، مقاومتی تقریبا معادل آنها روی مدار بصورت لحظه‌ای روی دو پایه هر مقاومت موازی کن و اگه انجام اقدامات بعدی مقدور نبود ، نتیجه را اعلام کن تا اقدام بعدی را تقدیم کنم.

مثلا اگه مقاومت ۱۵ کیلو به یکی از پایه‌های R018 متصل و حتی مرتبطه .
یک مقاومت ۱۰ الی ۲۰ کیلو بدون لحیمکاری روی مدار با آن موازی کن .
اگر تاثیر منفی و یا مثبت داشت برای اصلاح خطا قابل استفاده است .
و همانطورکه عرض کردم اگه انجام اقدامات بعدی توسط خودت مقدور نشد ، نتیجه را اعلام و مطلع فرمایید.

ضمنا همیشه ناامیدی را از خود دور کنید و با اطمینان کامل به موفقیت نهایی ، پیگیری کنید.

سپاس
درود بر شما . ممنون که وقت گذاشتید و راهنمایی فرمودید ، و سپاس از پندِ ارزشمندتان. با توجه به قانون اهم ، که به تازگی یادگرفتم ، مقاومت R020 تهیه و جایگزینِ R018 نمودم . به این امید که جریان کمتری نمایش داده شود. ولی کم که نشد هیچ ، بیشتر هم شد. در اولین فرصت راهنمایی ها رو انجام میدم و عرض میکنم خدمتتون.

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر شما . ممنون که وقت گذاشتید و راهنمایی فرمودید ، و سپاس از پندِ ارزشمندتان. با توجه به قانون اهم ، که به تازگی یادگرفتم ، مقاومت R020 تهیه و جایگزینِ R018 نمودم . به این امید که جریان کمتری نمایش داده شود. ولی کم که نشد هیچ ، بیشتر هم شد. در اولین فرصت راهنمایی ها رو انجام میدم و عرض میکنم خدمتتون.

درود

دقیقا روشی که بعنوان بدترین شیوه‌ اعلام کردم استفاده کردید آنهم بنحو معکوس و نادرست.
من نگفتم مقاومتی پیدا نمیشه بلکه گفتم تهیه مقاومت مناسب دشواره .
ضمنا معلومه که افزایش این مقاومت موجب افزایش عدد نمایشگر میشه.
اگه دو مقاومت را بصورت موازی نصب کنید جریان کمتری نمایش میده اما با این روش ، دقت لازم حاصل نمیشه و راه حل ساده‌تری پیشنهاد کردم که توجهی نشد.

سپاس

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
درود

دقیقا روشی که بعنوان بدترین شیوه‌ اعلام کردم استفاده کردید آنهم بنحو معکوس و نادرست.
اگه دو مقاومت را بصورت موازی نصب کنید جریان کمتری نمایش میده اما با این روش ، دقت لازم حاصل نمیشه و راه حل ساده‌تری پیشنهاد کردم که توجهی نشد.

سپاس
درود مجدد . استفاده از مقاومت R020 مربوط به چند هفته قبل از راهنمایی شما بوده. همانطور که عرض کردم ، راهنمایی های شما را با دقت انجام خواهم داد و نتیجه را به عرض خواهم رساند. سپاس مجدد از انتقال تجربیات گرانقدر شما.

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
درود

سپاس
درود مجدد . مقدار مقاومتهای مجاورِ R018 مقاومتهای ۳۰۰۳ و ۴۷۲ و 01b می باشد. طبق فرمایش شما : یک موتور دی سی ۶ ولت ۱ آمپر به ماژول متصل کردم. در حینِ کار ، یک مقاومت ۱ کیلو با 01b موازی کردم. بدونِ تغییر در سرعتِ چرخش موتور ، عددِ قسمتِ ولتاژ از ۳ تا ۹ متغیر می شد . یک عدد مقاومت ۵ کیلو با ۴۷۲ موازی کردم . بدونِ تغییر در سرعت و قدرت موتور ، عددِ قسمت امپر از ۰.۶ تا ۱.۳ متغیر می شد. متاسفانه مقاومتی متناسب با ۳۰۰۳ نداشتم که امتحان کنم. طبقِ راهنمایی که فرمودین : اتصالِ سیم ضخیمِ مشکی را با نازک جابجا کردم و سیمهای متصل به لود را کوتاه کردم و اتصالات را لحیم کردم. در حال حاظر مقدارِ خطای نمایش داده شده در جریانِ موتور دی سی مورد آزمون ، بسیار کمتر شده. مقدار خطا در ۱ آمپر ، ۰.۱ می باشد. ( یک دهم بیشتر نمایش میدهد).

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود مجدد . مقدار مقاومتهای مجاورِ R018 مقاومتهای ۳۰۰۳ و ۴۷۲ و 01b می باشد. طبق فرمایش شما : یک موتور دی سی ۶ ولت ۱ آمپر به ماژول متصل کردم. در حینِ کار ، یک مقاومت ۱ کیلو با 01b موازی کردم. بدونِ تغییر در سرعتِ چرخش موتور ، عددِ قسمتِ ولتاژ از ۳ تا ۹ متغیر می شد . یک عدد مقاومت ۵ کیلو با ۴۷۲ موازی کردم . بدونِ تغییر در سرعت و قدرت موتور ، عددِ قسمت امپر از ۰.۶ تا ۱.۳ متغیر می شد. متاسفانه مقاومتی متناسب با ۳۰۰۳ نداشتم که امتحان کنم. طبقِ راهنمایی که فرمودین : اتصالِ سیم ضخیمِ مشکی را با نازک جابجا کردم و سیمهای متصل به لود را کوتاه کردم و اتصالات را لحیم کردم. در حال حاظر مقدارِ خطای نمایش داده شده در جریانِ موتور دی سی مورد آزمون ، بسیار کمتر شده. مقدار خطا در ۱ آمپر ، ۰.۱ می باشد. ( یک دهم بیشتر نمایش میدهد).

درود

قرار نبود با موتور الکتریکی تست کنید .
باید دقت جریان را با مقاومت تست کنید نه موتور الکتریکی ؟

سپاس

danavaninfo

کاربر
2023-11-02
49
41
ایران
بنحویکه درحال مشاهده جریانی حدود یک آمپر و یا جریانی که با بیشترین خطا نشون میده
برداشت من از این جمله , متصل کردن یک مصرف کننده با حداکثر جریان 1 آمپر به ماژول و موازی کردن مقاومت های متناظر با مقاومت های مجاور R018 بود . جسارتا هر زمان فرصت کردیدلطفا توضیح بفرمایید که دقیقا تست جریان با مقاومت , یعنی به جای موتور , مقاومت به خروجی ماژول متصل کنم؟ و بدون در نظر گرفتن قسمت موتور که اشتباه متوجه شدم , آیا قسمت تست مقاومتها و موازی کردنشان را درست متوجه شده ام و درست انجام دادم؟ سپاس.

بالا