آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

شارژ باتری لیتیومی که دشارژ شده اصطلاحا انبار مانده

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,332
2,982
یه بنده خدایی چند تا چراغ قوه نو اورد که باتریش خراب شده به قول خودش فاسد شده . باتری ها نو اما شارژش خوابیده باتری رو با ولتاژ4 یا حتی3.7 شارژکردم مدت کوتاهی بدنه باتری داغ میشد این راهکارش نبود با دادن ولتاژ کم از1.2 شروع کردم با جریان مصرفی 200 میلی باتری به ولتاژ بالاتر رسید باتری هم خنک ماند کم کم ولتاژ رو بالا بردم تا امپر به 200 میلی برسد این کار تکرار شد حوصله می خواد تا به ولتاژ نامی باتری رسیدم مشکلی پیش نیامد ناگفته نماند باتری ها توی پک دوتایی بودند امپر مربوط به دوتا باطری هست مبنا امپر رو به داغ نشدن باتری گذاشتم امپر رو تا جایی زیاد کنید که باتری ها داغ نشوند تجربیات خودتان رو بفرمایید ممنون

nimarh

کاربر
2023-07-17
46
41
گیلان
یه بنده خدایی چند تا چراغ قوه نو اورد که باتریش خراب شده به قول خودش فاسد شده . باتری ها نو اما شارژش خوابیده باتری رو با ولتاژ4 یا حتی3.7 شارژکردم مدت کوتاهی بدنه باتری داغ میشد این راهکارش نبود با دادن ولتاژ کم از1.2 شروع کردم با جریان مصرفی 200 میلی باتری به ولتاژ بالاتر رسید باتری هم خنک ماند کم کم ولتاژ رو بالا بردم تا امپر به 200 میلی برسد این کار تکرار شد حوصله می خواد تا به ولتاژ نامی باتری رسیدم مشکلی پیش نیامد ناگفته نماند باتری ها توی پک دوتایی بودند امپر مربوط به دوتا باطری هست مبنا امپر رو به داغ نشدن باتری گذاشتم امپر رو تا جایی زیاد کنید که باتری ها داغ نشوند تجربیات خودتان رو بفرمایید ممنون
سلام . وقتی باتری کاملا تخلیه شده باید با یک دهم جریان شارژ خود باتری شارژ انجام بشه تا وقتی که ولتاژ به حد پایین باتری حدود 2.4 ولت برسه بعد میشه با جریان مجاز شارژ انجام بشه که معمولا 1c برای باتری های معمولی هست برای بعضی هم 0.5c
مثلا باتری 1000 میلی آمپر داریم که کاملا خوابیده با ولتاژ 4.2 ولت و جریان 100 میلی آمپر میتونیم شارژش کنیم تا زمانی که ولتاژ باتری به 2.4 ولت حدودا برسه و بعد از این میشه با جریان 1 آمپر یا 0.5 آمپر شارژ رو ادامه داد ( جریان مجاز شارژ هر باتری توسط سازنده اعلام میشه و چیزی که گفتم یک چیز عمومی هست)
خیلی از شارژرها این کارو بصورت اتوماتیم انجام میدن
اگه اشتباه نکنم تا جایی که یادم باشه ماژول های شارژ با آی سی 4056 این قابلیت رو دارن

بالا