آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختگي كنتور برق

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
درود

عزیزم نگرانی شما بیمورده و مشکل براحتی رفع میشه
اتفاقا من تجربه زیادی در این خصوص دارم چون تضییع حق من توسط شرکت برق اتفاق افتاده و لذا شرعا و قانونا مستحق دریافت حقوقی شده ام که به طرق رسمی و عادی میسر نیست و عامل بروز حوادث و کسب تجربیاتی در این خصوص شده و البته حتی المقدور از مستند شدن اقداماتم پیشگیری میکنم .

استماع ماجرای مریوطه خالی از لطف نیست
بطوریکه یکی از پروژه های وزارت نیرو بمبلغ توافقی 100 میلیون تومان بمن محول شد و درحالیکه متخصصین عالیرتبه بصورت مداوم پیگیر بودند و تا مشاهده عینی توفیقم و تایید عملکرد نمونه بهیچ عنوان باور نمیکردند که ادعای من عملی باشه معذالک نمونه ساخته شده در جلسه مربوطه مفصلا با ناباوری مورد آزمایش قرار گرفت و تایید شد .

و با توجه به اینکه عملکرد دستگاه بگونه ای مغایر با روابط علمی بنظر میرسید که گویی بسیاری از فرمول های مسلم و بدیهی را ابطال کرده لذا پس از تست و تایید آن اصرار بسیار بسیار شدیدی کردند که فوت و فن و توجیه علمی آنرا هم ارائه کنم که با توجه مملکت گل و بلبلی که داریم و تضییع حقوق محقق در اولویت امور است ، حدود یکساعت مقاومت کردم

و نهایتا با وعده های آنچنانی که حتی امکانات وسیع پژوهشی و سهمی از سود تولید انبوه دستگاه را نیز بمن وعده کردند مرتکب خطا شدم و بمحضی که اصول کار دستگاه را علنی کردم یکی از مسئولین حاضر گفت : خب اینو که خودمونم میتونیم بسازیم که بالاخره منجر به نزاع شد و حتی از مبلغ 100 میلیون دیناری نپرداختند و منم وعده کردم از همان لحظه بروش خودم حقوقم را دریافت میکنم البته نه 100 میلیون بلکه بسیار بسیار بیشتر از آن . زیرا استیفای حق از طرق غیر رسمی و بیراهه مستلزم صرف هزینه های اضافی و تقبل ریسک و احیانا بروز حوادث و وقایع خطرناک خواهد بود.

بنابرین از آنروز تاکنون عمده اقداماتم درخصوص امور صنعتی و منافع اطرافیان و دوستان بوده و ازآنجاکه شرکت برق عمرا متوجه نمیشه که عبرت بگیرن و بفهمن که تضییع حق محقق و مخترع توجیه اقتصادی نداره و بزیان آنهاست لذا باید توانایی خود را با اقدامات آشکار و علنی بنمایش میگذاشتم .

و اینگونه شد که بواسطه اقدامات محرز و بدیهی ازجمله سرقت مکرر کنتور که شرکت برق را عاجز کرد لذا بمنظور اعمال جریمه دعوت شدم و گفتند ازآنجاکه کنتورهای برق من به اندازه تمام اهالی شهر به وفور دستخوش حوادث سرقت و آسیب ناشی از بنایی و غیره شده لذا عامدادنه است و باید جریمه بپردازم .

در پاسخ گفتم اگر تعدد سرقت از یک فرد دلیل عامدانه بودن است و به این ترتیب اگر وافعا هر کسی حق داره مثلا 10 بار اموالش سرقت بشه یا حق داره فقط 10 بار کنتورش با خطای کارگر ساختمانی صدمه ببینه و چنانچه یازدهمین بار کنتورش سرقت بشه یا آسیب ببینه سرقت محسوب نمیشه و یا حادثه بنایی محسوب نمیشه دراینصورت این ماده قانونی را به منم نشون بدین تا قانع بشم و بپذیرم

لذا وقتی دیدن حرف مفت میزنن و توجیه قانونی برای اعمال جریمه
ندارن . گفتن با اینکارا میخوای چی رو ثابت کنی ؟

گفتم آهان حالا این شد حرف حسابی و سوال اساسی که پاسخش نزد مدیر کل است یعنی اگه ازش یپرسین چرا کنتورهای فلانی به اندازه تمام اهالی شهر دچار حادثه میشه خودش جواب این سوال رو میده و منم علنا اعلام میکنم تا زمانیکه حق منو پرداخت نکنین وظیفه ای ندارم گروهی را استخدام کنم مراقب کنتورهای من باشن که کسی سرقت نکنه یا بیل و کلنگ کارگر ساختمانی اشتباها داغونش نکنه

بهمین علت تا اون موقع بد شانس هستم و بقول معروف
بخت که برگردد اسب در طویله خر گردد و لذا از بخت بد من همه سارقان سراغ من میان

خلاصه تابحال دیناری جریمه نشدم و مصرف برق هم ندارم و غالبا بستانکارم و اگه باور نمیکنین تصویر مبلغ فیش های برق دیدنی خودمو تقدیم کنم که هر کی میبینه نیم ساعت میخنده و شرکت برق هم شب و روز کنتورهای منو بررسی میکنن ولی نمیفهمن چرا لوازم من برق مصرف نمیکنه
و با اینکه بدون حکم ورود ، حق بررسی بعد از کنتور را ندارن ولی برای حل معما کمکشون میکنم و بهشون همیشه لطف میکنم و اجازه میدم تمام سورخ سمبه های داخل ساختمون ها رو هم بگردن و بررسی کنن چرا اینجوریه
و این داستان چند سالی است ادامه داره
و البته من به اصول اخلاقی بسیار مقید و پایبندم و بهمین علت باوجودیکه فوق العاده مشتاقم داخل کنتور گاز را ببینم ولی ازآنجاکه متاسفانه با شرکت گاز مشکلی ندارم و حقی از من ضایع نکردن لذا کنتورهای گاز من سرقت نمیشه .

بنابمراتب نگران نباش و اگه با مشکلی مواجه شدی پیام خصوصی بده راحت تر مشکلو حل کنیم.

سپاس

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,334
50,519
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام استاد من مشتاق شدم ببینم چه طور کنتوری را که به قول شما با بیل خراب شده خسارتی از شما دریافت نکرده اند حالا داستان اینجانب را ببینید
که خالی از لطف نیست
یه روز کنتور خونه بنده که اجازه نشین هم هستم ایستاد از این قدیمی ها بود
قبض قبلی بنده ۴۰ هزار تومان بود مثلا ۶۰۰ کیلو وات
اما وقتی اومدن برای نوشتن کنتور و دیدن کنتور ایستاده گفتند باید کنتور را ببرند و تست کنند ببینند که آیا دستکاری شده یا خیر که کنتور را دیدن و گفتند دستکاری نشده اما برای تعویض کنتور باید مبلغ ۱۱۰ هزار تومان بپردازید و فیش اون ماه رو هم که حسابش رو نداشتند معادل ۸۰ هزار تومان و ۱۲۰۰ وات حساب کردند بنده هم هر چی بهشون گفتم برای چی من باید پول کنتور رو بدم و برای چی وقتی مصرف میانگین بنده ۶۰۰ کیلو وات بوده الان شما ۱۲۰۰ کیلو وات را دارید حساب میکنید اما زیر بار نرفتند و به ناچار پرداخت کردم و میدانستم که پول زور دارند میگیرند اما نتوانستم کاری بکنم (و بنده هم از آن روز به بعد تصمیم به احقاق حق خود به روشی تقریبا شبیه به روش شما نمودم که حد اقل این طوری فشار روحی بهم وارد نشه که اداره برق حقم رو خورده و نتوانسته ام حقم را بگیرم

حالا شما بفرمایید که چه طور است ایا قانونی وجود دارد که اگر حتی کارگران ساختمانی کنتور را خراب کردند یا خود با خود خراب شد یا دزدیده شد پولی از ما نگیرند

خنده داره بری پمپ بنزین ۲۰ لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی بزنی بعد بهت بگه ۳۰ تومان بگی چرا بگه پس من از کجا بفهمم چه قدر بنزین زدی ۱۰ تومان هم باید بابت اینکه من فهمیدم تو چه قدر بنزین زدی بهم بدی تازه شانس آوردی موقعی که داشتی بنزین میزدی پمپ خراب نشد و الا باید پول پمپ را هم میدادی برو

آخرین ویرایش:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,426
5,471
با سلام.
کنتر برق منزل بنده هم 3 تعرفه ای هست که به طور اتفاقی چند روز قبل متوجه شدم که صفحه کنتر چیزی نشون نمیده وقتی شاسی روش رو چند بار فشار دادم تارخ چند سال قبل رو نشون داد و وقتی بیشتر بررسی کردم متوجه شدم که 3تا تعرفه هم روی 3 تا عدد مختلف مونده!!!جالب اینجاست که تاریخ 95/4/1 روش برچسب خورده که بازدید شد!!!حالا به نظر شما خودم به اداره برق اطلاع بدم یابزارم خودشون متوجه بشن؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام استاد من مشتاق شدم ببینم چه طور کنتوری را که به قول شما با بیل خراب شده خسارتی از شما دریافت نکرده اند حالا داستان اینجانب را ببینید
که خالی از لطف نیست
یه روز کنتور خونه بنده که اجازه نشین هم هستم ایستاد از این قدیمی ها بود
قبض قبلی بنده ۴۰ هزار تومان بود مثلا ۶۰۰ کیلو وات
اما وقتی اومدن برای نوشتن کنتور و دیدن کنتور ایستاده گفتند باید کنتور را ببرند و تست کنند ببینند که آیا دستکاری شده یا خیر که کنتور را دیدن و گفتند دستکاری نشده اما برای تعویض کنتور باید مبلغ ۱۱۰ هزار تومان بپردازید و فیش اون ماه رو هم که حسابش رو نداشتند معادل ۸۰ هزار تومان و ۱۲۰۰ وات حساب کردند بنده هم هر چی بهشون گفتم برای چی من باید پول کنتور رو بدم و برای چی وقتی مصرف میانگین بنده ۶۰۰ کیلو وات بوده الان شما ۱۲۰۰ کیلو وات را دارید حساب میکنید اما زیر بار نرفتند و به ناچار پرداخت کردم و میدانستم که پول زور دارند میگیرند اما نتوانستم کاری بکنم (و بنده هم از آن روز به بعد تصمیم به احقاق حق خود به روشی تقریبا شبیه به روش شما نمودم که حد اقل این طوری فشار روحی بهم وارد نشه که اداره برق حقم رو خورده و نتوانسته ام حقم را بگیرم

حالا شما بفرمایید که چه طور است ایا قانونی وجود دارد که اگر حتی کارگران ساختمانی کنتور را خراب کردند یا خود با خود خراب شد یا دزدیده شد پولی از ما نگیرند

خنده داره بری پمپ بنزین ۲۰ لیتر بنزین ۱۰۰۰ تومانی بزنی بعد بهت بگه ۳۰ تومان بگی چرا بگه پس من از کجا بفهمم چه قدر بنزین زدی ۱۰ تومان هم باید بابت اینکه من فهمیدم تو چه قدر بنزین زدی بهم بدی تازه شانس آوردی موقعی که داشتی بنزین میزدی پمپ خراب نشد و الا باید پول پمپ را هم میدادی برو

درود

متاسفانه وقتی بزرگترین و عمده ترین تخلفات از ناحیه برخی از مسئولین اتفاق میافته و نه تنها مورد تعقیب قرار نمیگیرن بلکه مورد تشویق هم واقع میشن دیگه نباید انتظار امید و آرامش و توسعه داشت .
و به این ترتیب همانگونه که شواهد روایت میکند و تجربیات و پیشرفت های شگفت انگیز کشورهای غربی و توسعه یافته حکایت میکند تا زمانیکه قدرت مطلق در ید شخص و گروه خاصی باشه ، آشفتگی و فساد در حال گسترش و تشدید خواهد بود و اتفاقا این حقیقت در تعالیم اسلامی هم پیش بینی شده و مورد تاکید قرار گرفته.

لذا اداره مخابرات مقرراتی وضع کرده که اگر مدتی از تلفن استفاده نکنی امتیاز تلفن را از بن و اساس تصاحب میکنه و باوجودیکه این عمل طبق نظر صاحبنظران حقوقی جرم محسوب میشه و حتی مغایر با قوانین شرعی هم هست معذالک با اقتدار ، مقررات غیرشرعی و غیرقانونی خود را اجرا میکنن چون قدرت دارن و هر کاری دلشون بخواد میکنن.

به هر صورت در وضعیت جاری هر گوشه ای قانون مخصوص خود را داره و آنچه مورد توجه نیست قوانین مصوبه است

اما در مورد هزینه کنتور اگه در نوبت های متوالی کنتور مورد نظر قرائت نشده باشه و خصوصا مصرف قابل توجهی داشته باشه و هیچگاه قبض بیشتر از 3 یا 4 هزار تومن صادر نشده باشه اولا هزینه کنتور در قبال هزینه برق بسیار ناچیز است ثانیا تحمیل هزینه تعویض و محاسبه تقریبی برق مصرفی بستگی به توانایی و موقعیت صاحب کنتور داره
ثالثا در مورد جناب آقای عادل بحث جریمه قابل توجه و ثبت سابقه هم منتفی میشه. بطوریکه ایشون اعلام کرد اگه بتونه کنتوری تهیه و جایگزین کنه احساس نجات خواهد کرد

و در مورد محاسبه تقریبی مصرف ، به همین سادگی نمیتونن مصرف بیشتر از میانگین مصرف شما محاسبه کنن و اگر در مورد شما موفق شدن به این دلیله که قطعا شما را در موضع ضعف احساس کردن
با این وجود اگرچه احقاق حق با مرور زمان صعب الوصول میشه اما میتونی مستندات و دلایل مربوطه را طی شکوائیه ای در اداره کل استان مطرح کنی و اگه با سماجت شما مواجه بشن با احتمال زیاد نتیجه میده و اگه نتیجه نداد قایل طرح در دادکستری است و باید بهمین ترتیب اونقدر ادامه بدی تا پرونده توسط مرجع صالح و صادق و دلسوزی رسیدگی بشه و یا بصورت شانسی کدورتی فیمابین رسیدگی کننده و شرکت برق وجود داشته باشه .

ممکنه بفرمایید اینگونه پیگیری مقرون بصرفه نیست .
اما اتفاقا بسیار بصرفه است زیرا در هر مورد توفیق شما موجب رعب و وحشت مسئولین متخلف در موارد آتی میشه تا جایی که پس از چند مورد وقتی وارد اداره ای بشی گویی مدیر کل تشریف فرما شده و هر کسی بسادگی مرتکب جرم و خلافی علیه شما نمیشه و لذا پیگیری تخلف مسئولین مقرون بصرفه است .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام.
کنتر برق منزل بنده هم 3 تعرفه ای هست که به طور اتفاقی چند روز قبل متوجه شدم که صفحه کنتر چیزی نشون نمیده وقتی شاسی روش رو چند بار فشار دادم تارخ چند سال قبل رو نشون داد و وقتی بیشتر بررسی کردم متوجه شدم که 3تا تعرفه هم روی 3 تا عدد مختلف مونده!!!جالب اینجاست که تاریخ 95/4/1 روش برچسب خورده که بازدید شد!!!حالا به نظر شما خودم به اداره برق اطلاع بدم یابزارم خودشون متوجه بشن؟

درود

حتی المقدور چندین نوبت از قرائت کنتور جلوگیری کن و تا میتونی استفاده کن و در واپسین لحظات که احساس کردی منجر به قطع برق میشه اجازه بده قرائت کنن.
دیگه بهتر از این نمیشه چون پلمپ سالمه و نباید دیناری بابت مبلغ کنتور هم بگیرن

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
جدیدا متوجه شده ام کنتور برق مغازه ام به صورت خود به خودی، ساعت داخلی اش ۸ ساعت عقب افتاده است. یعنی ساعت ۸ صبح که من وارد می شوم و کولر روشن میکنم، قیمت برق برایم به تعرفه کم بار و نیم بها محاسبه می شود. و همچنین ساعات اوج مصرف هم به دلیل همین اختلاف ساعت ، تعرفه عادی لحاظ می شود.
هر چند دوست ندارم که کنتور دستکاری کنم. اما به لحاظ حقوقی که از ما خورده می شود و جای اعتراضی هم نیست، به این موضوع علاقمند شدم.
پس اگر بتوانیم به طریقی ساعت داخلی کنتور را جلو عقب کنیم، حداقل تا یک سوم از هزینه برق می کاهیم.
از طرفی من کنتور بازشده هم در دستری دارم که یادگار دوران کار در توزیع است و ظاهرا برای پروگرام کنتور از گیرنده و فرستند مادون قرمز استفاده می گردد.
فکر میکنم به طریق راحتی بتوان کنتور را هک کرد.
استاد غزال عزیز در مورد کنتور گاز هم یک کلیپ جالب از نحوه عملکردش دیدم که اگر پیدایش کردم برایتان می فرستم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
جدیدا متوجه شده ام کنتور برق مغازه ام به صورت خود به خودی، ساعت داخلی اش ۸ ساعت عقب افتاده است. یعنی ساعت ۸ صبح که من وارد می شوم و کولر روشن میکنم، قیمت برق برایم به تعرفه کم بار و نیم بها محاسبه می شود. و همچنین ساعات اوج مصرف هم به دلیل همین اختلاف ساعت ، تعرفه عادی لحاظ می شود.
هر چند دوست ندارم که کنتور دستکاری کنم. اما به لحاظ حقوقی که از ما خورده می شود و جای اعتراضی هم نیست، به این موضوع علاقمند شدم.
پس اگر بتوانیم به طریقی ساعت داخلی کنتور را جلو عقب کنیم، حداقل تا یک سوم از هزینه برق می کاهیم.
از طرفی من کنتور بازشده هم در دستری دارم که یادگار دوران کار در توزیع است و ظاهرا برای پروگرام کنتور از گیرنده و فرستند مادون قرمز استفاده می گردد.
استاد غزال عزیز در مورد کنتور گاز هم یک کلیپ جالب از نحوه عملکردش دیدم که اگر پیدایش کردم برایتان می فرستم.

درود برشما استاد دارابی عزیز

بله بابت نحوه کار کنتور گاز ، از زحماتی که در تلگرام تقبل فرمودید استفاده کردم و بسیار مفید و جالب بود و در راستای تحقق مقصود ، کمک بسیار موثری میکنه .

سپاس

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام

جناب مهندس غزال عزیز
اگر امکانش هست صندوق پیام خود را خالی کنید تا بتوانم به شما خصوصی پیامی بدهم

moeen66

کاربر
2013-06-20
71
60
خوزستان
سلام
با سلام.ولی برای کنتور ما که اینطور نیست که میفرمایید.کنتور منزل ما نیز تاریخ و ساعتش بهم خورده.یعنی تقریبا ساعت 6 صبح ساعت کنتور 17 بعداز ظهره.با این حال مقدار کم باری و میان باری و اوج بار رو درست ثبت میکنه.توش موندم که کنتور با وجود اینکه ساعتش بهم خورده چطوره این زمانها رو درست تشخیص میده؟اگه کسی میدونه ما رو هم راهنمایی کنه.

adel28

کاربر
2012-05-30
20
22
ما تازه تصميم گرفتيم كنتور رو بسوزونيم، امكانش هست دقيق تر راهنمايي كنيد كه چي كار كنيم تا طبيعي بنظر بياد؟
با توجه به اينكه هوا باروني هست، مي خواهيم از اين فرصت استفاده كنيم و اين دردسر رو حل كنيم.

بالا