آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن پشت سرهم دیود ZD6 پاور گیرین ۳۳۰

Mohamad.kh81

کاربر vip
کاربر
2022-01-26
17
31
سلام وقت بخیر
یه عدد پاور گرین ۳۳۰ بدستم رسید ابتدا ولتاژ استند بای سیم سبز و بنفش وجود داشت که صدای صوت هم میداد! اما سوئیچ نمیشد بعد از باز کردن پاور دیدم بیشتر خازن های خروجی پاور باد کرده بود و ترانزیستور TT2148 سوخته بود.
کارهایی که انجام دادم روی پاور:
تعویض خازن های خروجی.
تعویض ترانزیستور tt2148 با 13009.
تعویض خازن های ریز بین ۲ تا هیت سینک.
چک کردن ماسفت که سالم بود.
چک کردن مقاومت های r11,r12،r71 که همگی سالم بودند.
حالا بعد از تعویض چک کردن همه این قطعات وقتی پاور به برق میزنم چند ثانیه ولتاژ استندبای سبز و بنفش میاد سپس دیود زینر ZD6 جلوی ماسفت میترکد.
اساتید و همکاران گرامی که در این مورد تجربه دارن کسی میدونه مشکل از چی میتونه باشه؟
عکس از برد پاور هم قرار دادم.

پیوست‌ها

• 472.8 کیلوبایت بازدیدها: 50
  • 349 کیلوبایت بازدیدها: 50
  • 402.8 کیلوبایت بازدیدها: 53
  • 385.3 کیلوبایت بازدیدها: 56

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
49
44
31
هر وقت کسی کامل پست بده هیچکس جواب نداره فقط کافیه سوال بدون عکس بپرسی همه استاد میشن> شما ابتدا عکس برد را آپلود فرمایید !
اگه سوختگی با چشم مشخص باشه که عمه آدم هم میفهمه لابد چیزی برای نمایش نداره . سوالا اکثرا از اساتید اهل فنه ( مشخصه ) واسه پاسخ هم نیازی به عکس نیست 99 درصد مواقع مشکلو میشه توضیح داد و اگه کسی تجربه داشته باشه خودش میگیر قضیه رو
من خودمو نمیگما کلا" واسه همه گفتم /عام
داداش دیود زینر در اینجا نقش محافظ برای پیشمرگ شدن ترانزیستور رو بازی میکنه پس احتمالا تو ترانزیستور و خط گرفتن ازش باید بگردی .اطفاقی برعکس نمیزنید زنرو ؟ دیدم دیود چاپش اشتبا خورده باشه اونور :دی ولتاژش زنر هم حدود 12 18 ولته اگه نمیدونی دقیقا چنده 12 بزار

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
39
کرج
هر وقت کسی کامل پست بده هیچکس جواب نداره فقط کافیه سوال بدون عکس بپرسی همه استاد میشن> شما ابتدا عکس برد را آپلود فرمایید !
اگه سوختگی با چشم مشخص باشه که عمه آدم هم میفهمه لابد چیزی برای نمایش نداره . سوالا اکثرا از اساتید اهل فنه ( مشخصه ) واسه پاسخ هم نیازی به عکس نیست 99 درصد مواقع مشکلو میشه توضیح داد و اگه کسی تجربه داشته باشه خودش میگیر قضیه رو
داداش دیود زینر در اینجا نقش محافظ برای پیشمرگ شدن ترانزیستور رو بازی میکنه پس احتمالا تو ترانزیستور و خط گرفتن ازش باید بگردی .اطفاقی برعکس نمیزنید زنرو ؟ دیدم دیود چاپش اشتبا خورده باشه اونور :دی ولتاژش زنر هم حدود 12 18 ولته اگه نمیدونی دقیقا چنده 12 بزار
اینکه سوال باز کننده تاپیک باید بطور کامل باشد
به همراه اسم دقیق وسیله و پیوست تصاویر و شرح ایراد جزو قوانین انجمن هست و جدای اززآن وظیفه هر پرسشگری هست که سوال خودش را واضح مطرح کنه بلکه بتونه پاسخ کاملی دریافت کنه

طرف وسیله ایراد دار و تعمیری جلوی چشمش هست و نمیتونه مشکل را شناسایی کنه
ناچار میشه از دیگران کمک بگیره

حالا اینکه احتمالا شما علم غیب داریدو میتونید بدون روییت تصویر و شرح ایرادات مشکلات وسایل خراب مردم را حل کنید نشان از عثتاد بودن شما داره

فقط تعجب میکنم با وجودی که عثتاد ماهری هستی پس چرا این همه سال به هیچکی کمک نمیکردی ؟
این همه سال عضو اینجا بودی و فقط حدود ۳۰ تا سوال کردی
بدون اینکه به کسی کمک کنی
ضمنا تعجب میکنم از اینکه با وجودی که خودت عثتاد بودی
و اطلاعات اینجا هم بدرد شما عثتاد نمیخورده
چرا هزینه vip میدی عثتاد؟؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32

سوالا اکثرا از اساتید اهل فنه ( مشخصه ) واسه پاسخ هم نیازی به عکس نیست 99 درصد مواقع مشکلو میشه توضیح داد
اتفاقاً برعکس چون مدل هایی متنوعی از هر ورژن از دستگاه دارای پیشوند و پسوند متفاوت از یک برند موجوده پاسخ صریح و صحیح در صورت تهیه عکس و ویدیو اتفاق خواهد افتاد عکس و فیلم باعث میشه فرد راهنما سطح و درک مخاطب رو از کار بدونه و بتونه در سطح مخاطب راهنمایی کنه تا مشکلات عدیده پسین و پیشن رخ نده عکس و فیلم سند هست دال بر اینکه شخص مخاطب برای خودش و دیگران ارزش قائل شده و خواهان پیگیری جدی به موضوع مربوطه هست مفاهیم انتزاعی برای پیشبرد بدرد نه راهنما _ مخاطب _ خودشخص_ دیگران نخواهد خورد
درمساله بعدی اینطور القا و حس می شود بعضیا از کاربران در حال سنجش میزان ظرفیت علمی و فنی اشخاص و انجمن هستند (به قول خودمون یک دستی یا با رودست خوردن راهنما و دیگران ) سنجش و محک شود به نظر و تجربه بنده برای جایگاه راهنما سزاوار نیست
پس باید مفاهیم سئوالات پرسش و پاسخ دارای رنگ و معنا و مفهوم باشد تا بدرد کاربران تازه کار تا اساتید بخورد

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
یک ماسفت دیگه عوض کن معمولا ماسفت میسوزه مقاومت های بایاس گیت سورس هم میسوزه باید رعایت کنی تا مشکلات این چنین عجیب و غریب برات پیش نیاد بنده چندین ساله تعمیرکار پاور atx هست با رعایت همه جانبه مسائل فنی و تجربه تاحالا به چنین مشکلی برنخوردم یک هیت سینگ کوچک در مرحله تست آزمایشی براش بزار تا مشکل استندبای حال نشد ترانزیستور سوئیچ و هیت سینگ اصلی بزرگ رو جای گزین نکن دیود ماسفت هم همون پارت نامبر خودش بزار هر موقع دیدی سیم سبز و بنفش 5v رو داری میتونی مرحله بعد رو انجام بدی

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,048
2,873
32
تو هر مرحله از زدن پاور به برق مستقیم اجتناب کن تا احیاناً مشکلاتی پیش نیاد هرموقع در مراحل آخر تعمیر دیدی همه چی اوکی بود و پاور سوئیچ شد ولتاژا همه اوکی بودن برای بارگیری و تست نهایی برق مستقیم بزن و از خطوط ولتاژ ها بارگیری کن

Reza RW

کاربر vip
کاربر
2018-11-24
49
44
31
پیک باید بطور کامل باشد
عزیز من نگفتم سایت به درد نمیخوره اطفاقا خیلی پر باره / گفتم جواب سوالا داده نمیشه عمدتا" حالا شاید من ندیدم :دی
عدم فعالیت من هم دلیلش نبوده وقته من اینستامم چک نمیکنم چه برسه ...
موفق باشین شرمنده باعث ناراحتی کسی شدم

farshid.hz

کاربر
2021-01-25
5
2
زنر رو زیر ۲۰ ولت و نیم وات نزارید

بالا