آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: سوختن فیوز پاور Perfect

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام مهندس هیت سینک اول به کل در اوردم ترانزیستورهارو جدا کردم دوتاشون یک مدل بودن(شماره13007) واون یکی مدل دیگه ای(bu3150)
نمیدونستم ترانزیستورها bjt هستند فکر میکردم ماسفت هستند(اگر امکانش هست بگید چرا ازbjt استفاده کرده)
دوتاشون سالم بودن یکیشون خراب بود به شمارهbu3150
این ترانزیستور که توبازار نیست با همین13007جایگزینش کنم؟
حالا چکارکنم برم سراغ خرید قطعات؟یا قسمت دیگه ای چک کنم
منتظر پاسختونم
مشاهده فایل‌پیوست 150265

دوست خوبم
روال معمول برای جایگزین کردن قطعه مشابه اینه که از دیتاشیت قطعه استفاده بشه و بعد از مقایسه پارامترها ،در صورت نزدیک بودن مقادیر بهم ،قطعه رو جایگزین کرد.اگر به دیتاشیت توجه کنید مشخصاتشون فرق داره با هم و نمی شه استفاده کرد بجای هم .
تا اینجای کار علت سوختن فیوز مشخص شده .یعنی مشکل در دیودها و همچنین هیت سینک اول .پیشنهاد می کنم حتما تعدادی پاور اوراقی تهیه کنید ،اینطوری هم از نظر قیمت مناسب تره و هم از نظر مطمئن بودن قطعات.
موفق باشید .

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,206
تهران
پل دیود این پاور خراب شده عزیز . چهار دیود هستند که پشت سرهم قرار گرفتند باید همشون رو عوض کنی

shahpoor71

کاربر
2014-06-04
19
17
دوست خوبم
روال معمول برای جایگزین کردن قطعه مشابه اینه که از دیتاشیت قطعه استفاده بشه و بعد از مقایسه پارامترها ،در صورت نزدیک بودن مقادیر بهم ،قطعه رو جایگزین کرد.اگر به دیتاشیت توجه کنید مشخصاتشون فرق داره با هم و نمی شه استفاده کرد بجای هم .
تا اینجای کار علت سوختن فیوز مشخص شده .یعنی مشکل در دیودها و همچنین هیت سینک اول .پیشنهاد می کنم حتما تعدادی پاور اوراقی تهیه کنید ،اینطوری هم از نظر قیمت مناسب تره و هم از نظر مطمئن بودن قطعات.
موفق باشید .

سلام خسته نباشید
تو سایتAll Transistors. Datasheet. Cross Reference Search. Transistor Database.
خیلی دنبال مشابهش گشتم
این دو مدل تو برخی فروشگاههایی که تو پارتجو سرچ گردم بود البته مقادیر کمیت هاش نزدیکه به ترانزیستور مورد نظر ولی یکی نیستن حالا نمیدونم مناسب هستند یانه
این مدل ها هستند(پاور اوراقی فعلا تو دست و بالم نیست)
2SD1877

2SD1397

بنظرتون خوبن و ایا مناسب هستند؟

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
به نظر بنده استفاده از مشابه اونم در قطعه ای مانند پاور ،زیاد منطقی نیست .از طرفی هزینه ای که روی این پاور می خواهید بکنید شاید مقرون به صرفه نباشد ولی اگر برای تجربه تعمیر هست ، استفاده از مشابه موردی نداره.با اینهمه بازم باید پارامترهای قطعه مشابه، یکی و یا بالاتر باشن .
موفق باشید .

shahpoor71

کاربر
2014-06-04
19
17
دوست خوبم
به نظر بنده استفاده از مشابه اونم در قطعه ای مانند پاور ،زیاد منطقی نیست .از طرفی هزینه ای که روی این پاور می خواهید بکنید شاید مقرون به صرفه نباشد ولی اگر برای تجربه تعمیر هست ، استفاده از مشابه موردی نداره.با اینهمه بازم باید پارامترهای قطعه مشابه، یکی و یا بالاتر باشن .
موفق باشید .
ممنون بله بیشتر جهت کسب تجربس و اینکه بتونم درست تعمیرش کنم

shahpoor71

کاربر
2014-06-04
19
17
Re: پاسخ : سوختن فیوز پاور Perfect

دوست خوبم
موفق باشید .

سلام مهندس شرمنده من دوباره مزاحم شدم من امروز قطعات گرفتم پاور زدم به برق باهمون مدار لامپ تست
لامپ 60وات یک ثانیه بعد ازonکردن پاور روشن شد و بعد خاموش(خیلی کم روشن شد)
پین 15 و16 رو بهم وصل کردببینم فن میچرخه یانه دیدم نمیچرخه
خروجی هارو از کانکتورها گرفتم هیچی نشون نمیداد(شرمنده مهندس من یکدفعه یک پاور تعمیر کردم این خازن های خروجیش فقط باد کرده بود بعد ازتعویض خازن کاملا داره کار میکنه پاور الان یک ماهی هست نکته عجیب با ولت متر ولتاژهای خروجی اونم میکرفتم چیزی نشون نمیدادعلتشو نمیدونم)
یک نکته دیگه رفتم بازار به جای اون ترانزیستور bu3150مشابه بگیرم مشابهش بود2SD1877 ولی خب سایز ترانزیستور وپایه هاش خیلی بزرگتر بود(به اصطلاح پکیجش فرق میکرد) نمیشد بکنیش تو برد برای همین من جاش یه13007 گذاشتم
یه چیز دیگه مهندس من خیلی اتفاقی این عکس دیدم شبیه برد پاور من هست نگاه کنین توی اون کادر مشکی دوتا دیود هست یا دتونه من اول کار پرسیده بودم اونجا ممکنه قطعه ای بوده باشه یا نه
شما گفتین نه میخواستم باز نظرتون بدونم جسازت شد باز ببخشید
555321.jpg
2vbsj7d.jpg
psu-pc400-comp1.jpg
8wyro7.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ممنون از اطلاع رسانیتون .در مورد وجود داشتن یا نداشتن دیود ،باید به شماتیک رجوع بشه .چون از نظر ظاهری نمی شه با یه مدل دیگه هر چند نزدیک مقایسه کرد .بالاخره طراح یه تغییراتی تو برد داده یا یه چیز خاصی مد نظرش بوده.در مورد اینکه خروجی ها ولتاژ نداشته باشن یا مولتی متر نشون نده ،می شه گفت غیر ممکنه.سیم سبز و بنفش حتما باید 5 ولت یا ولتاژی نزدیک به این مقدار رو داشته باشن .
در مورد نچرخیدن فن ،شاید ای سی مربوط به سوئیچ مشکلی داره .اصولا باید ولتاژها باشن تا بتونید راه اندازی کنید .مخصوصا ولتاژ 5 ولت استندبای.
در مورد پاورهایی که هیت سینک اول و پل دیودها دچار مشکل می شن ،معمولا ایراد به چاپر ها هم می رسه در برخی موارد .البته بنده نظر خودم رو بیان کردم و ان شا الله سایر دوستان هم نظر بدن در اینمورد .
پیشنهاد می کنم مقالات استاد غزال در مورد کارکرد مدارهای پاور سوئیچینگ رو حتما مطالعه کنید .چون فوق العاده عالی و ریز به ریز قسمت ها رو توضیح دادن و یک مرجع کامل برای تعمیرات پاور هست .
موفق باشید .

shahpoor71

کاربر
2014-06-04
19
17
سلام هیت دوم در اوردم دیود ها مشکلی نداشتن
ولتاژی هم رو سیم سبز و بنفش وجود نداره حتا روی فن هم ولتاؤی نیست فقط خواستم اطلاع بدم به
دیگر دوستان

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام خدمت دوستان و اساتید دوست گرامی ترانزیستور c3150 تو بازار هست دیگه چرا دنبال مشابه هستی عزیز من هر روز پیگر این تایپک هستم بینم کی ب نتیجه میرسه انشالله زود تر بر طرف می شه

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
پاسخ : Re: پاسخ : سوختن فیوز پاور Perfect

سلام مهندس شرمنده من دوباره مزاحم شدم من امروز قطعات گرفتم پاور زدم به برق باهمون مدار لامپ تست
لامپ 60وات یک ثانیه بعد ازonکردن پاور روشن شد و بعد خاموش(خیلی کم روشن شد)
پین 15 و16 رو بهم وصل کردببینم فن میچرخه یانه دیدم نمیچرخه
خروجی هارو از کانکتورها گرفتم هیچی نشون نمیداد(شرمنده مهندس من یکدفعه یک پاور تعمیر کردم این خازن های خروجیش فقط باد کرده بود بعد ازتعویض خازن کاملا داره کار میکنه پاور الان یک ماهی هست نکته عجیب با ولت متر ولتاژهای خروجی اونم میکرفتم چیزی نشون نمیدادعلتشو نمیدونم)
یک نکته دیگه رفتم بازار به جای اون ترانزیستور bu3150مشابه بگیرم مشابهش بود2SD1877 ولی خب سایز ترانزیستور وپایه هاش خیلی بزرگتر بود(به اصطلاح پکیجش فرق میکرد) نمیشد بکنیش تو برد برای همین من جاش یه13007 گذاشتم
یه چیز دیگه مهندس من خیلی اتفاقی این عکس دیدم شبیه برد پاور من هست نگاه کنین توی اون کادر مشکی دوتا دیود هست یا دتونه من اول کار پرسیده بودم اونجا ممکنه قطعه ای بوده باشه یا نه
شما گفتین نه میخواستم باز نظرتون بدونم جسازت شد باز ببخشید
مشاهده فایل‌پیوست 150309
مشاهده فایل‌پیوست 150310
مشاهده فایل‌پیوست 150312
مشاهده فایل‌پیوست 150311
بی احترامی به گفته دوستان نشه اگر مقدور هست لامپ ۶۰رو با لامپ ۱۰۰ یا ۲۰۰وات تعویض کن

آخرین ویرایش:
بالا